Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2010, 01:47:16
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit Ce carte v-a marcat/placut?

Vreau sa-mi mai iau niste carti noi de citit. Problema e ca daca ma duc si iau o carte de pe raft fara sa cunosc prea multe despre autor se poate sa-mi para rau si cartea aceea sa nu fie spre binele sufletului meu.

Ce carte (nu neaparat religioasa) ati citit si credeti ca e recomandabila inclusiv unui crestin?

Pentu inceput dau cateva exemple: F. Dostoyevsky "Idiotul", "Crima si Pedeapsa", A. Tolstoy "Razboi si Pace", "Anna Karenina". Nu neaparat sa fie clasice, doar sa fie puternice si cu impact pozitiv.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2010, 05:48:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pana vin colegii cu recomandari puternice...

mi-am adus aminte de "Flori pentru Algernon" - nu este o carte cu happy-end, dar eu zic ca ar trebui sa aiba impact pozitiv.
(am cautat pe google autorul, ca nu-l mai tineam minte: Daniel Keyes).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2010, 07:13:05
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Tot de Dostoievski ar fi "Demonii", "Fratii Karamazov" si "Umiliti si obiditi". iar de Tolstoi -"Invierea". Din literatura universala mi s-au mai parut interesante dintre cartile cu tenta religioasa Miguel de Unamuno - "Jurnal Intim", Par Lagerkvist - "Baraba", Aleksandr Soljenitin - "O zi din viata lui Ivan Denisovici", Roger Caillois - "Pilat din Pont".

Dintre cartile ortodoxe pe care le-am citit as recomanda Pelerinul Rus, Rafail Noica - "celalalt Noica" si "Cultura Duhului", Anton Cehov - "Povestiri Ortodoxe", Savatie Bastovoi - "Nebunul", Antonie Bloom - "despre credinta si indoiala" si "despre intalnirea cu Dumnezeu", Nicolae Steinhardt - "Daruind vei dobandi" si "Jurnalul Fericirii", Cuviosul Siluan Athonitul - "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei", "Viata si invatatura staretului Siluan Athonitul", scrisa de arhimandritul Sofronie, Jean-Claude Larchet - "Dumnezeu este iubire, Marturia Sfantului Siluan Athonitul" si "Tine candela inimii aprinsa - Invatatura Parintelui Serghie", Maxime Egger - "Sa ne rugam 15 zile cu Sfantul Siluan" si ar mai fi o carte superba scrisa de Veniamin Fedcenkov - "Intalniri cu sfinti". Cam atat imi amintesc momentan.

Last edited by Imogene; 13.01.2010 at 07:18:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2010, 09:48:43
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

"Brazii se frang dar nu se indoiesc" de Ion Gavrila Ogoranu, ciclul de 14 carti ale lui Sven Hassel, Camasa lui Hristos
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2010, 10:04:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Maestrul si Margareta" de Bulgakov. N-o s-o lasi din mana pana la final.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2010, 10:21:03
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Da. Foarte buna carte "Maestrul si Margareta". Si "Camasa lui Hristos" e frumoasa. Ar mai fi Boris Pasternak - "Doctor Jivago" si Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2010, 01:41:18
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Ce carte v-a marcat/placut?

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Vreau sa-mi mai iau niste carti noi de citit. Problema e ca daca ma duc si iau o carte de pe raft fara sa cunosc prea multe despre autor se poate sa-mi para rau si cartea aceea sa nu fie spre binele sufletului meu.

Ce carte (nu neaparat religioasa) ati citit si credeti ca e recomandabila inclusiv unui crestin?

Pentu inceput dau cateva exemple: F. Dostoyevsky "Idiotul", "Crima si Pedeapsa", A. Tolstoy "Razboi si Pace", "Anna Karenina". Nu neaparat sa fie clasice, doar sa fie puternice si cu impact pozitiv.
Cartile marelui crestin ortodox grec- Paisie Aghioritul.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2010, 20:02:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb carti

Nicolae Steinhardt - "Jurnalul fericirii"; "Primejdia marturisirii" ; "Daruind vei dobandi"

Nikos Kazantzakis - "Raport catre El Greco" ; "Hristos rastignit a doua oara" ; "Zorba Grecul"

Umberto Eco - "Numele trandafirului" ; "Insula din ziua de ieri" ; "Noaptea Sfantului Bartolomeu"

Vasile Voiculescu - "Zaheu Orbul"

Cella Serghi - "Panza de paianjen"

Laurentiu Fulga - "E noapte si e frig, seniori"

D. Sallinger - "De veghe in lanul de secara"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2010, 20:08:25
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

"Inchisoarea noastra cea de toate zilele" de Ion Ioanid. chiar m-a impresionat. este vorba despre ororile inchisorilor comuniste din anii 50'.
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2010, 12:48:10
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nicolae Steinhardt - "Jurnalul fericirii"; "Primejdia marturisirii" ; "Daruind vei dobandi"

Nikos Kazantzakis - "Raport catre El Greco" ; "Hristos rastignit a doua oara" ; "Zorba Grecul"

Umberto Eco - "Numele trandafirului" ; "Insula din ziua de ieri" ; "Noaptea Sfantului Bartolomeu"

Vasile Voiculescu - "Zaheu Orbul"

Cella Serghi - "Panza de paianjen"

Laurentiu Fulga - "E noapte si e frig, seniori"

D. Sallinger - "De veghe in lanul de secara"
Da, 'Zorba Grecul', carte extraordinara(care, apropo, a fost interzisa de biserica:D atunci) Oare de ce? Poate pt ca deschidea ochii oamenilor sa vada si altfel viata decat cum vrea Biserica? Pt ca personajul acela era fericit prin simplul fapt ca traia si se bucura de orice clipa a vietii lui? Mi-as dori sa pot sa fiu ca Zorba.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49