Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2009, 22:00:58
abwars's Avatar
abwars abwars is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

poate gresesc , dar consider ca acestia retraganduse din lume poarta in spate intreaga lume...aparent un paradox as spune.Oare prin rugaciunile lor nu se roaga pentru lume? Ca doar nu se roaga pentru si numai pentru el , ca individ.

si prin intalnirea cu cineva din lume nu se umple oare de bucurie facand cunostinta cu unul dintre cei pentru care se roaga?.....asta o spun dintr-o experienta dea mea: dupa un concert de muzica corala ,in care am cantat si eu, un fost coleg de scoala generala mi'a spus k i-a placut foarte mult cum am cantat si asa a inceput sa vina pe la biserica.chiar m'am bucurat k noi am reusit sa transmitem ceva si am realizat ceva.

de aceasta consider ca nu este o aberatie sa vizitezi un pustnic...chiar daca il intrerupi de la rugaciune , aceasta intrerupere ii este de folos si lui si tie , care te duci la el, daca conversatia are un rost bun...si chiar in timp ce discuta cu tine el e poate ruga...spre exemplu pentru ca Dmnezeu sa il lumineze si sa nu greseasca in ceea ce iti spune...

as vrea sa petrec cateva zile ca ucenic al unui pustnic , insa nu vreau sa il distrag de la rugaciune...

calugarii invrednicinduse de chipul ingeresc, sunt ingeri in trup. Parca am citit undeva ca Dumnezeu lucreaza cu oamenii prin ingeri , deci apropiindune de acestia ne apropiem de Dumnezeu. Insa aceeasi putere o au si clericii casatoriti , de a ne apropia de Dumnezeu.

.............................
daca gresesc undeva va rog sa ma corectati
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2009, 12:53:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca vom avea bucuria sa intalnim un pustinc, sa nu ne temem ca il tulburam. E un om imbunatatit, nu se tulbura. El are intalniri zilnice cu demonul (dupa cum spune parintele Cleopa - ca in pustie il intalnesti pe diavol personal) si nu se tulbura. Si nu cred ca este omul mai presus de demon.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.05.2009, 16:11:18
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Si Stefan cel Mare il vizita pe Daniil Sihastrul pentru sfaturi .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2009, 16:16:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa fim sinceri, noi invocam tot mai des ca nu mai avem timp sa mergem la Biserica din cartier. Cu atat mai mult ne spunem ca nu avem timp pentru a intalni un pustnic. Pe multi cred ca i-ar plictisi o astfel de intalnire, caci nu le-ar vorbi despre importanta publicitatii, despre cel mai nou model de telefon,... Of, Doamne cat am saracit. Si ce bogat e pustnicul -se roaga pentru toti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2010, 20:47:30
ventzel2006 ventzel2006 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Mesaje: 1
Smile despre pustnici

pustnicii au ales aceasta forma de slavire a lui dumnezeu tocmai pentru ca nu-si gaseau linistea si comunicarea necesara in lume. modelele occidentale sunt comerciale nu confundati ortodoxia cu alte forme de cult. cei mai multi se hranesc o data in zi dupa apusul soarelui cu sfanta anafora in rest zi si noapte dau slava lui dumnezeu si se roaga pt. sanatate ,pace, in intreaga lume .de aceea nu-si are rostul ca sa se arate . ei traiesc in lumina lui dumnezeu cu dumnezeu ,E greu ca noi sa intelegem . dar este drestineste sa le respectam intimitatea ceea ce ei isi doresc Doamne ajuta
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.06.2010, 23:50:46
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Un alt mod de a gandi!

Cautarea de pustinici e o parte din vietuirea crestina- daca aduce un plus cunoasterii lui Dumnezeu. Daca e facuta din falsa smerenie, din mandrie, din lipsa de cunoastere a vietii manastiresti, din curiozitate lumeasca, din rautate, din cine stie ce motiv- fara sfat duhovnicesc si fara rugaciune- atunci sunt sanse minime sa gasesti un sihastru in duh deplin ortodocsi. In conditiile amintite gasesti fie inselati (pustinici obositi de asceza si departe de Adevar cu idei derutante), fie sihastri falsi (cu reclama de sihastri pentru oamenii din lume si cu imagine de impatimiti pentru cei ce intra in ”universul” lor).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2010, 00:58:48
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Vizitarea unui pustnic nu este o aberatie in sine ci este un deranj pe care il faci cu buna stiinta unui om care, in urma unei mari experiente duhovnicesti a ales sa se dedice intru totul lui Dumnezeu, iar pentru a face asta a trebuit sa renunte la tot si sa fuga de lume luand calea pustiului, adica a locurilor neumblate sau mai putin umblate de picior omenesc.

Intrebarea mea este: de ce trebuie sa "vizitam" un pustnic? Este cumva o piesa de muzeu? E atat de greu sa-i respectam alegerea, mai ales ca alegerea lui a fost facuta tot pentru binele lumii?
Cine nu gaseste raspuns la problemele lui prin spovedanie sau printr-o discutie cu preotii si calugarii imbunatatiti duhovniceste dar care traiesc si sunt accesibili lumii, in nici un caz nu-si va rezolva problemele daca va "vizita" pustnicul. Ba din contra vizitatorul e posibil sa se si sminteasca intalnind un pustnic care il va repezi si-l va alunga (asta pentru ca Dumnezeu ingaduie). Pustnicii aceia despre care spuneti ca sunt bucurosi la vederea unui om si-i primesc cu dragoste, o fac tocmai pentru ca il slujesc neconditionat pe Dumnezeu si nu pot respinge creatia Lui...dar nu pentru ca isi doresc sa intalneasca oamenii ca sa ii primeasca cu bucurie...mai ales ca omului daca ii intinzi un deget te ia cu totul.

Eu cred ca ar trebui sa gandim mult inainte de a face un gest, sa avem dreapta socoteala si atunci totul vine de la sine...Dumnezeu face cu noi minuni la tot pasul, noi doar trebuie sa deschidem ochii si nu sa orbecaim cautand minunile altora.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2010, 01:39:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Vizitarea unui pustnic nu este o aberatie in sine ci este un deranj pe care il faci cu buna stiinta unui om care, in urma unei mari experiente duhovnicesti a ales sa se dedice intru totul lui Dumnezeu, iar pentru a face asta a trebuit sa renunte la tot si sa fuga de lume luand calea pustiului, adica a locurilor neumblate sau mai putin umblate de picior omenesc.

Intrebarea mea este: de ce trebuie sa "vizitam" un pustnic? Este cumva o piesa de muzeu? E atat de greu sa-i respectam alegerea, mai ales ca alegerea lui a fost facuta tot pentru binele lumii?
Cine nu gaseste raspuns la problemele lui prin spovedanie sau printr-o discutie cu preotii si calugarii imbunatatiti duhovniceste dar care traiesc si sunt accesibili lumii, in nici un caz nu-si va rezolva problemele daca va "vizita" pustnicul. Ba din contra vizitatorul e posibil sa se si sminteasca intalnind un pustnic care il va repezi si-l va alunga (asta pentru ca Dumnezeu ingaduie). Pustnicii aceia despre care spuneti ca sunt bucurosi la vederea unui om si-i primesc cu dragoste, o fac tocmai pentru ca il slujesc neconditionat pe Dumnezeu si nu pot respinge creatia Lui...dar nu pentru ca isi doresc sa intalneasca oamenii ca sa ii primeasca cu bucurie...mai ales ca omului daca ii intinzi un deget te ia cu totul.

Eu cred ca ar trebui sa gandim mult inainte de a face un gest, sa avem dreapta socoteala si atunci totul vine de la sine...Dumnezeu face cu noi minuni la tot pasul, noi doar trebuie sa deschidem ochii si nu sa orbecaim cautand minunile altora.
M-ai bucurat cu aceasta opinie a ta, caci si eu consider ca ii deranjam.
Cu toate astea, am citit in Pateric despre oameni credinciosi, care auzind de existenta unor pustnici, si aflandu-se in apropiere, mergeau la usa lor si preferau sa doarma pe prag, decat sa plece, in speranta unei binecuvantari de la pustnic.
Daca Dumnezeu ne poarta pasii prin apropierea locului, in care este un pustnic mai batran, care este cunoscut ca fiind induhovnicit, sa-L rugam pe Dumnezeu sa ne deschida drumul pentru a fi binecuvantati si a primi o vorba de folos.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2010, 10:10:15
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
M-ai bucurat cu aceasta opinie a ta, caci si eu consider ca ii deranjam.
Cu toate astea, am citit in Pateric despre oameni credinciosi, care auzind de existenta unor ....
Daca pui problema patericului hai sa ne gandim in ce vremuri se petreceau lucrurile si cate biserici si manastiri erau in acele vremuri? cati crestini erau si care le era mijlocul de deplasare pana la un duhovnic?
Eu zic ca era normal un credincios sa stea sa doarma la usa unui pustnic in conditiile in care nu era biserici la tot pasul si preoti duhovnici de la care sa iei un sfat, o binecuvantare, un cuvant de folos...si nici mijloace de deplasare nu existau ca in ziua de azi.

Deci, concluzia este ca raman la parerea mea si ma bucur ca esti in acelasi asentiment.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2010, 11:02:34
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa fim sinceri, noi invocam tot mai des ca nu mai avem timp sa mergem la Biserica din cartier. Cu atat mai mult ne spunem ca nu avem timp pentru a intalni un pustnic. Pe multi cred ca i-ar plictisi o astfel de intalnire, caci nu le-ar vorbi despre importanta publicitatii, despre cel mai nou model de telefon,... Of, Doamne cat am saracit. Si ce bogat e pustnicul -se roaga pentru toti.
Eu nu cred ca cineva este atat de tampit incat sa se duca la un pustnic si sa il intrebe asa ceva.
E ca si cum eu m-as duce la un cercetator, care practic locuieste la el, la laboratoare, pentru ca experimentul la care lucreaza de 10 ani de zile ii ocupa tot timpul si l-as intreba despre fotbal.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
unde pot gasi un pustnic? cornelpr Calugarul 94 30.04.2015 00:30:50
Inca o aberatie: hibrizi umano-bovini BogdanF Generalitati 5 31.07.2010 13:28:14
Reapare P.C.R - realite sau aberatie ? cristiboss56 Generalitati 22 04.07.2010 00:15:56
O noua aberatie din Anglia Pelerinul Stiri, actualitati, anunturi 7 14.04.2010 20:01:48
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41