Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2009, 13:54:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Slava desarta este o manifestare a mandriei.
Slava desarta este a crede ca tu insuti, cu de la tine putere, ai facut un anumit lucru, cu care te mandresti.

Drept aceea, se cade sa intelegem cuvantul Mantuitorului Iisus Hristos, care zice: "Fara de Mine nu puteti face nimic."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2009, 13:57:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Maria, ma refeream singuri de oameni.
Da, Dumnezeu este cu noi tot timpul.
Eu spuneam ca nici calugarii nu pot trai singuri, si ei au nevoie de oameni. Poate daca ar trai fiecare din ei in pustie, dar nici asa n-ar putea trai.
Ei traiesc si in manastire tot in comunitate si mai comunica si ei cu lumea prin lucrari, vizitatori.
Ai zice ca se retrag pentru rugaciune si unii spun ca tot pentru oameni se roaga calugarii. Asa o fi.
Dar vezi ca pe urma incep sa se faca vazuti si auziti lumii prin lucrarile lor. Devin si duhovnici, au unele harisme si atunci lumea se duce sa-i caute si pe urma sa-i laude.
Cum o dai, tot cu oamenii si prin ei traiesc.
Aceia din pustie, sihastrii...Si ei sunt pana la urma stiuti si chiar cautati (unii intreaba de ei si pe acest forum), pentru ca reprezinta probabil supremul in credinta si vrednicie.
Ce-ar fi daca ei n-ar fi cititi, cautati, laudati de lume? Le-ar fi bine? Isi doresc sa vina bine la lume scrierile si predicile lor? Da, cred ca da. Se bucura si ei cand vine multime de oameni la ei si presa, si sunt invitati si ajung cunoscuti.

@Vsovi- nu mai bruia topicul, te rog.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.08.2009, 14:04:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
zgârciul
zgârciudul
zgârciobul
zgârbavnicul

cu inima...
ambitzia
ambitzia
ambitzia
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2009, 15:10:18
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Cea mai mare parte dintre noi, dintre mireni, mai mult sau mai putin suntem ''sclavii'' acestui pacat...oare nu asteptam ca faptele noastre sa fie vazute sau laudate la serviciu de catre sefi, nu ne suparam cand muncim pe rupte si parca nimeni nu observa...doar un exemplu.
Din pacate cred ca nici nu putem trai fara slava desarta, asteptam mereu de la semenii nostri un fel de recunoastere de cat de buni, frumosi, talentati...suntem.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.08.2009, 16:52:51
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Multumesc!Multumesc tuturor pentru atentia acordata!

Cum faci insa cand esti bun si smerit?Diavolul uneori impleteste lucrurile rele cu cele bune de nici nu-ti dai seama.De exemplu faci o fapta buna din tot sufletul,nu te falesti,nu te lauzi,dar cand cineva te apreciaza te bucuri.Cum faci sa ramai neclintit in fata laudelor?

Sau cand renunti la patimi,la rele,la vicii....dar atunci incepi sa te simti deosebit,special!Gonesti necuratul pe o usa si intra pe alta.

Dar cand spui :''Mie necuratul nu-mi poate face rau ca Dumnezeu ma ajuta!'',sau ''Dumnezeu imi da tot ce-i cer ca ma iubeste!'',nu e tot slava desarta?

''Diavolul slavei desarte se bucura cand se inmultesc virtutile''.
E o lupta parca...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.08.2009, 17:02:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb lupte

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Multumesc!Multumesc tuturor pentru atentia acordata!

Cum faci insa cand esti bun si smerit?Diavolul uneori impleteste lucrurile rele cu cele bune de nici nu-ti dai seama.De exemplu faci o fapta buna din tot sufletul,nu te falesti,nu te lauzi,dar cand cineva te apreciaza te bucuri.Cum faci sa ramai neclintit in fata laudelor?

Sau cand renunti la patimi,la rele,la vicii....dar atunci incepi sa te simti deosebit,special!Gonesti necuratul pe o usa si intra pe alta.

Dar cand spui :''Mie necuratul nu-mi poate face rau ca Dumnezeu ma ajuta!'',sau ''Dumnezeu imi da tot ce-i cer ca ma iubeste!'',nu e tot slava desarta?

''Diavolul slavei desarte se bucura cand se inmultesc virtutile''.
E o lupta parca...
Da, este o lupta! O lupta incrancenata si fara sfarsit, pana in ultima clipa. Dar cred ca a gandi ca diavolul nu are spor impotriva noastra datorita rugaciunii e o slava data lui Dumnezeu. Sigur, nu trebuie spus celorlalti, insa in inima te simti protejat de Mantuitor, de Maica Sfanta, de toti sfintii pentru ca pe EI ii chemam in ajutor, si atunci chiar ca diavolul nu are spor in lucrarea lui. Lasa-l sa lucreze cat vrea, asta e treaba lui. A crestinului treaba este de a se ruga pentru a dobandi ocrotirea Bunului Dumnezeu!

M-a amuzat intotdeauna nuvela "Kir Ianulea" a lui Caragiale... (pe aceasta tema)

Spor in toate si nu deznadajdui! Feriti de luptele acestea sunt doar cei din Rai!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.08.2009, 20:49:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit razboiul nevazut Pr Nicodim Aghioritul

iar simt nevoia sa fac recomandarea catre aceasta carte a carei lectura pe mine m-a ajutat f mult sa inteleg si sa accept realitatea acestei lupte permanente.. http://www.razboiulnevazut.org/carte...zboiul-nevazut
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Vederea slavei lui Dumnezeu de Sfintii Apostoli pe Tabor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 9 04.05.2009 11:03:00
Patima slavei desarte Traditie1 Pocainta 32 23.02.2009 11:41:53
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58