Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2007, 19:14:34
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Majoritatea produselor de pe piata sunt importate , credeti ca sunt foarte nocive ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2007, 22:33:47
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
Majoritatea produselor de pe piata sunt importate , credeti ca sunt foarte nocive ?
Legislatia UE interzice comercializarea produselor care au ca sursa organisme animale/vegetale modificate genetic.
In cazuri speciale se mentioneaza pe eticheta produsului faptul ca acesta e obtinut din "ingerdinte" modificate genetic.
In Romania au fost distruse, inca de anul trecut, mai multe culturi de soia si porumb, modificate genetic.
In ultima perioada, in Romania, se practica pe scara larga cultivarea se soia modificata genetic.
Noua legislatie europeana reglementeaza in sens pozitiv problemele mentionate de tine.
De altfel autoritatile din tarile UE au emis reglementari foarte structe si in privinta E-urilor.
Concluzia: Consuma cu incredere produse de import din tari UE. ((nu le fac reclama :D )
Referitor la legislatia altor tari, in afara de cele UE ... e riscul tau.
Dar la cate produse "UE" sunt pe piata asta nu e o problema.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2007, 11:49:14
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

am vazut o emisiune pe B1tv se numea e-urile din alimentatie si vitaminizarea alimentelor;pe de-o parte se folosesec tot felul de inlocuitori , chimicale iar pe de alta parte apar multe alimente cu adaus de vitamine ?mai credeti ca pe piata mai exista produse 100%naturale?Parintele Cleopa intr-o carte de a sa, spunea ca mai bine mananci, un mar care nu arata asa de frumos si care are un vierme ca pe acela il poti scoate afara decat sa manaci tot felul de alimente pline de chimicale si a remarcat faptul ca multe boli de cancer sunt datorate si alimentatiei de azi, produse aspectuoase dar care sunt otrava pt organism
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2007, 12:34:24
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
am vazut o emisiune pe B1tv se numea e-urile din alimentatie si vitaminizarea alimentelor;pe de-o parte se folosesec tot felul de inlocuitori , chimicale iar pe de alta parte apar multe alimente cu adaus de vitamine ?mai credeti ca pe piata mai exista produse 100%naturale?Parintele Cleopa intr-o carte de a sa, spunea ca mai bine mananci, un mar care nu arata asa de frumos si care are un vierme ca pe acela il poti scoate afara decat sa manaci tot felul de alimente pline de chimicale si a remarcat faptul ca multe boli de cancer sunt datorate si alimentatiei de azi, produse aspectuoase dar care sunt otrava pt organism
Ai dreptate. Eu ma refeream la legislatia privind alimentele "europene". Acum iar ai dreptate: cine stie daca este respectata legislatia?

Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2007, 03:51:02
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Eu zic ca nu prea avem ce face in lupta cu chimicalele si pesticidele din legume si fructe,s-a ajuns deja la nivel de nebunie totala,totul se stropeste intr-o veselie fara nici un scrupul, deci doar sa postim, sa ne rugam si sa mincam cu masura si sa ne ajute Dumnezeu! pentru ca altfel e groasa rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2007, 09:55:20
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

noi ca noi dar la copii ce le dam ? pt ca in perioada de crestere este importanta hrana.Am auzit ca in America se comercializeaza pui injectati cu estrogen ca sa fie mai rotunzi sa aiba un aspect mai plin si care are un efect asaupra copiilor ,devin obezi la baieti le cresc sani din cauza ingerarii de estrogen arata mai maturi decat ar trebui ( am vazut si auzit asta la o emisiune in care erau invitati mai multi nutritionisti pe tvr1)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2007, 10:12:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
noi ca noi dar la copii ce le dam ? pt ca in perioada de crestere este importanta hrana.Am auzit ca in America se comercializeaza pui injectati cu estrogen ca sa fie mai rotunzi sa aiba un aspect mai plin si care are un efect asaupra copiilor ,devin obezi la baieti le cresc sani din cauza ingerarii de estrogen arata mai maturi decat ar trebui ( am vazut si auzit asta la o emisiune in care erau invitati mai multi nutritionisti pe tvr1)
In Romania, un pui ajunge la faza in care poate fi vandut in 41 e zile. Ce crezi ca ii dau aia sa manance?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2007, 19:32:30
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

"Sanatatea nu e totul,dar fara sanatate,totul e nimic!" In ziua de azi,e greu sa fim sanatosi( si din punct de vedere al alimentatiei)... Trebuie sa ne preocupe acest aspect si sa-i dam o importanta(cat de mica)in viata noastra!
Eu cred ca hrana vie este sigura care ne face bine...desi nu e atat de gustoasa...asta pana ne obisnuim cu ea! Chiar daca avem scapari culinare,trebuie sa ne "tratam"cu ceva verdeturi! Asta-i parerea mea,eu asa fac si ma simt bine!
Si posturile de peste an sunt foarte bune,scapam de ceva e-uri acumulate din zilele in care nu ne controlom! MASURA in toate este cea mai buna ...si nu uitati:"Minte sanatoasa in trup sanatos!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2007, 21:35:13
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Bine punctat Silvia, :)

De exemplu, in perioada asta este foarte necesar sa consumamam multa urzica si ceva papadie desi este cam amara:rolleyes:.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2007, 11:42:44
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Urzica,spanac ,salata , ceapa verde ...tot ce e verde in gradina! Se pot face tot felul de combinatii de salate...foarte gustoase! De noi depinde daca alegem sa traim sanatosi...
Zilele astea am renuntat la cafea si ma simt mai bine...Dai VOINTA,iei PUTERE!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul si alimentatia pentru sportivi elcipo Postul 39 14.04.2016 09:32:16
nastere naturala/cezariana nicoletajuravle Generalitati 29 30.05.2013 18:02:29
Reglarea naturala a conceptiei andreicosmovici Biserica Romano-Catolica 103 28.04.2012 23:34:45
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51
alimentatia in functie de grupa sanguina nicoletajuravle Generalitati 47 19.06.2009 03:32:31