Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.07.2010, 15:22:40
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

[quote=caliyo;270027]
Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Tu singura ne-ai facut sa credem asta pt. ca ai postat la sectiunea ,,NuntaŽŽ.
imi cer scuze
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.07.2010, 15:41:01
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doar Hristos poate schimba!

Nimeni nu poate schimba pe nimeni in ce priveste credinta. Fiecare va cauta schimbarea impreuna cu Hristos, sau nu o va cauta deloc. Sa nu ne amagim in privinta noastra. Atata vreme cat avem pacate nu putem schimba pe nimeni. Doar Hristos, singurul fara pacat, poate schimba daca este chemat sa schimbe. Noi putem doar sa ne rugam pentru schimbare. Si cu cat ne vom curati de pacate, cu atat poate rugaciunea va ajunge la Domnul.

De multe ori am impresia ca rugaciunea, fiind rostita de inima si gura pacatoase, de la mine pana la Domnul o scapa ingerul din maini.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.07.2010, 23:43:43
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nimeni nu poate schimba pe nimeni in ce priveste credinta. Fiecare va cauta schimbarea impreuna cu Hristos, sau nu o va cauta deloc. Sa nu ne amagim in privinta noastra. Atata vreme cat avem pacate nu putem schimba pe nimeni. Doar Hristos, singurul fara pacat, poate schimba daca este chemat sa schimbe. Noi putem doar sa ne rugam pentru schimbare. Si cu cat ne vom curati de pacate, cu atat poate rugaciunea va ajunge la Domnul.

De multe ori am impresia ca rugaciunea, fiind rostita de inima si gura pacatoase, de la mine pana la Domnul o scapa ingerul din maini.
Multumesc, LapetiteMoc. Citindu-va raspunsul, mi-am dat seama ca am gresit formularea in titlul subiectului. Cred ca era corect sa scriu ,, Ce pot face pentru ca Dumnezeu sa aduca la credinta pe cineva drag?" sau ,,Cum sa ma rog Domnului pentru ca El sa aduca la credinta pe cineva drag?".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.07.2010, 22:14:10
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Cred ca inainte de a ne indrepta atentia spre cel de langa noi ar trebui sa ne punem intrebarea daca noi insine suntem in credinta. S-ar putea sa fie doar forma credintei la noi, iar cel de langa noi nu vede nimic, ce pretentie putem avea.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.07.2010, 00:27:52
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Angry

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Cred ca inainte de a ne indrepta atentia spre cel de langa noi ar trebui sa ne punem intrebarea daca noi insine suntem in credinta. S-ar putea sa fie doar forma credintei la noi, iar cel de langa noi nu vede nimic, ce pretentie putem avea.
Eu am intrebat ceva, insa mi s-a raspuns altceva. Si nu sunteti primul utilizator care imi face asta. Nu am deschis subiectul asta ca sa dezbatem cata credinta am eu!!! Eu vreau sa fac un bine cuiva drag, vreau sa-l ajut, chiar daca nu mi-a cerut asta. Dumneavoastra ca ortodocsi(ma adresez tuturor celor care prin mesajele lor m-au atacat pe mine), nu vi se pare un lucru gresit faptul ca o persoana nu crede ca Dumnezeu a creat lumea, ca nesocoteste botezul ortodox, pe preoti, biserica, ca nu crede unele lucruri din Biblie? Mie mi se pare o mare greseala si de aceea mi-as dori sa-L induplec(daca pot sa ma exprim asa) pe Dumnezeu ca sa-l indrepte pe acest om si sa-i arate calea cea dreapta. Cu alte cuvinte, stiu ca doar Dumnezeu il poate indrepta, de aceea vreau sa ma rog in acest sens. Asa ca va rog frumos sa nu va mai legati de persoana mea de acum inainte.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.07.2010, 11:49:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Buna sa-ti fie inima!
1. Poate este doar impresia mea dar nu inteleg cum de poate un om sa-ti devina drag daca gindirea sa este "bolnavicioasa", gresita ?
Acuma, de voie, de nevoie, mai ai si prieteni credinciosi. Gandirea nu se manifesta doar dpdv religios.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.07.2010, 13:04:42
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Eu am intrebat ceva, insa mi s-a raspuns altceva. Si nu sunteti primul utilizator care imi face asta. Nu am deschis subiectul asta ca sa dezbatem cata credinta am eu!!! Eu vreau sa fac un bine cuiva drag, vreau sa-l ajut, chiar daca nu mi-a cerut asta. Dumneavoastra ca ortodocsi(ma adresez tuturor celor care prin mesajele lor m-au atacat pe mine), nu vi se pare un lucru gresit faptul ca o persoana nu crede ca Dumnezeu a creat lumea, ca nesocoteste botezul ortodox, pe preoti, biserica, ca nu crede unele lucruri din Biblie? Mie mi se pare o mare greseala si de aceea mi-as dori sa-L induplec(daca pot sa ma exprim asa) pe Dumnezeu ca sa-l indrepte pe acest om si sa-i arate calea cea dreapta. Cu alte cuvinte, stiu ca doar Dumnezeu il poate indrepta, de aceea vreau sa ma rog in acest sens. Asa ca va rog frumos sa nu va mai legati de persoana mea de acum inainte.
Pe cel necredincios il poate ajuta mult sa vada (concret) IN VIATA celui credincios cat de bune sunt poruncile lui Dumnezeu (pt ca toate au fost date de Dumnzeu spre folosul omului si apoi nu degeaba se afirma ca Dumnezeu este ascuns in poruncile Sale), cum il infrumuseteaza :) - . Omul cu inalta traire duhovniceasca odihneste pe cel de langa el, ii poate schimba viata ( pe cati nu a ajutat/impresionat Pr Cleopa, spre ex. sau Pr. Paisie Aghioritul). N-au vrut sa te jigneasca sau sa te atace, ci dimpotriva, eu cred ca au vrut sa te ajute. Vine vreodata in viata nostra un moment in care sa putem spune : ,, gata, suntem in regula cu tot, viata noastra e asa cum trebuie, am facut de-ajuns pt sufletul nostru si pt ceilalti?” eu cred ca nu - e nevoie de lupta permanenta.
Si apoi, cata credinta are cineva, ce e in inima sa, numai Dumnezeu stie cu adevarat :)
__________________
A descrie frumusetea omului înseamna a cânta cel mai frumos imn gloriei lui Dumnezeu. În om este cuprinsa minunea : în gândire, atâta inteligenta; în inima, atâta iubire; în viata, atâta vointa. ( Pr. Agatanghel Gutu)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.07.2010, 14:50:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Avand in vedere ca in om credinta patrunde sau se naste tot printr-o persoana - dialogul este o cale, insa aceasta cale trebuie sustinuta necontenit de rugaciune. Noi nu trebuie sa-L excludem niciodata pe Dumnezeu din incercarile noastre de a-i convinge pe cei din jur de existenta Lui.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.07.2010, 22:07:29
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Eu am intrebat ceva, insa mi s-a raspuns altceva. Si nu sunteti primul utilizator care imi face asta. Nu am deschis subiectul asta ca sa dezbatem cata credinta am eu!!! Eu vreau sa fac un bine cuiva drag, vreau sa-l ajut, chiar daca nu mi-a cerut asta. Dumneavoastra ca ortodocsi(ma adresez tuturor celor care prin mesajele lor m-au atacat pe mine), nu vi se pare un lucru gresit faptul ca o persoana nu crede ca Dumnezeu a creat lumea, ca nesocoteste botezul ortodox, pe preoti, biserica, ca nu crede unele lucruri din Biblie? Mie mi se pare o mare greseala si de aceea mi-as dori sa-L induplec(daca pot sa ma exprim asa) pe Dumnezeu ca sa-l indrepte pe acest om si sa-i arate calea cea dreapta. Cu alte cuvinte, stiu ca doar Dumnezeu il poate indrepta, de aceea vreau sa ma rog in acest sens. Asa ca va rog frumos sa nu va mai legati de persoana mea de acum inainte.
Eu nu m-am legat de tine, ci de ceea ce ai scris. Ai oricum un stil destul de ciudat de a pune problema, ti se pare gresit ca o persoana nu are aceleasi convingeri ca si tine. Un astfel de om poate fi in slujba lui Dumnezeu si altfel, nu crezand neaparat in ceea ce ai enumerat tu mai sus. Unii dintre voi ati limitat credinta si pe Dumnezeu ceva de speriat. Are grija Dumnezeu sa se raporteze la fiecare cum stie mai bine, foloseste mii de cai, nu una singura pentru toti, cum se crede in mod gresit de anumiti oameni.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.07.2010, 22:18:40
Dai lanu Dai lanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

Cine are darul dragostei,al rabdarii si al gandului smerit in vremea de lupta-daca lupta dupa lege,iar legea este dragostea-poate vedea lucruri minunate,intoarceri neasteptate la Dumnezeu.Noi nu stim tainele lui Dumnezeu;pe cine mantuieste din lume si pe cine osandeste,prin urmare nicidecum sa nu uitam ca ostasi ai lui Dumnezeu suntem.Dumnezeu vrea mila nu jertfa,nu vrea sa-i vindecam pe cei bolnavi ci doar sa-i vizitam,nu vrea sa-i scoatem afara din temnita pe prizonieri ci doar sa-i cercetam.Deci fi destoinic suflete,stiind Cui crezi,cu ale Cui arme bati razboi,Cine iti ajuta-ca sa nu piarda Dumnezeu pe cineva pentru neiscusinta ta.De aceea au spus Parintii ca pricina mantuirii este aproapele
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
LA MULTI ANI Parintelui nostru drag! candles in the wind Stiri, actualitati, anunturi 6 11.02.2012 01:18:43
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
Ce dar vom aduce lui Hristos? Marius22 Generalitati 17 23.12.2009 15:50:32