Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.09.2010, 19:35:22
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
1. Nu mă "dau adventist", chiar sunt.
2. În discuția respectivă chiar nu contează pentru dvs. părerea Ellenei White.
3. Nu v-am spus că n-ar conta părerile Ellenei White, cine v-a sugerat asta? Tot "colegul" Faust?
Bla, bla, bla. Văd că încercați să abateți discuția spre discuții copilărești. (Doctor Faustus este coleg de forum și cu dvs.).
Deci dvs ca adventist care "are o relație personală cu Hristos" (la fel cum spun ceilalți sectari, cei "evanghelici"), dar ca adventist cum zici d-ta, pe care nu il interesează scrierile Ellenei White, fondatoarea sectei, în mod special - ce spuneți? Să primesc și să studiez cu atenție fițuica intitulată "Adevărata zi de odihnă" și culegerea de cugetări "Tragedia veacurilor", distribuite gratuit de "frații" adventiști sau nu?
Asta in speranța că vreau să am și eu "o relație personală cu Domnul Isus" cum spuneți voi?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.09.2010, 19:44:32
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Acum, mai e o falsă problemă pe care sectanții o ridică frecvent, prin proasta interpretare a unor versete.

Ei mai spun: "Scriptura ne arată că sfinții și îngerii resping închinarea față de ei, spre a nu fi știrbită și umbrită închinarea față de Dumnezeu căruia Singur I se cuvine cinste deosebită și închinare.
"Și când a fost să intre Petru, Corneliu ieșindu-i înainte, a căzut la picioarele lui și i s-a închinat. Dar Petru l-a ridicat și i-a zis: Scoală-te, că și eu sunt om (Fapte 10, 25–26). Iar despre Pavel și Barnava: Iar preotul lui Zeus, al cărui templu era înaintea cetății, aducând la porți tauri și cununi, voia să le aducă jertfă împreună cu mulțimile. Și auzind Apostolii Pavel și Varnava, și-au rupt veșmintele, au sărit în mulțime și au strigat: O, bărbaților, de ce faceți acestea? Doar și noi suntem oameni, asemenea pătimitori ca voi"… (Fapte 14, 13–15).
Asemenea se întâmplă și cu îngerii, cum este de pildă îngerul care i-a făcut Apostolului Ioan descoperirile din Apocalipsă: Și am căzut înaintea picioarelor lui, ca să mă închin lui. Și el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Sunt împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, care au mărturia lui Iisus. Lui Dumnezeu închină-te, căci mărturia lui Iisus este duhul proorociei (Apoc. 19, 10). Iar altă dată: Și eu, Ioan, sunt cel ce am văzut și am auzit acestea, iar când am auzit și am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea. Și el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Deci atât sfinții, cât și îngerii refuză orice închinăciune ce li se aduce, știind că ea se cuvine numai lui Dumnezeu".
Asta spun ei. Acum să vedem care e adevărul:
În Faptele Apostolilor, (10, 25–26), Apostolul Petru respinge închinarea ce i-a adus-o Corneliu, sub cuvânt că el este om, deoarece Corneliu îl socotise că este mai mult ca om, adică zeu. Sutașul roman era familiarizat cu noțiunea de zei, ca unul ce fusese păgân. Deci, socotind pe Petru ca pe un trimis al lui Dumnezeu, el era foarte înclinat a-l socoti ca zeu, sau în cel mai rău caz ca pe un om superior celorlalți oameni sau semizeu, căruia i se cuvenea nu venerare, ci adorare, ca zeilor, ceea ce Petru a refuzat să i se aducă.
În citatul din Faptele Apostolilor (14, 13–15), Pavel și Varnava resping închinarea ce li s-a adus, pentru același motiv ca și mai sus, căci erau socotiți ca zei și li s-a adus adorare, nu venerare. Contextul ne spune clar că locuitorii pământului din Listra, uimiți de minunea vindecării ologului din naștere de către Pavel, în văzul tuturor au strigat: Zeii, luând asemănare omenească, s-au pogorât la noi. Și ziceau de Varnava că este Zeus, iar de Pavel că este Hermes, de vreme ce era «purtătorul cuvântului; (Fapte 14, 8–12). Astfel, este lesne de înțeles refuzul apostolilor de a fi adorați ca niște zei, de vreme ce ei tocmai împotriva zeilor predicau întoarcerea la Unicul Dumnezeu (Fapte 14, 15–17). Și vorbind acestea, de abia au domolit mulțimile ca să nu le aducă jertfe (Fapte 14, 18), se spune în continuare.
În al treilea citat (Apoc. 19, 10), îngerul descoperitor al vedeniilor apocaliptice respinge închinarea ce i-a adus-o Apostolul și Evanghelistul Ioan. Respingerea este motivată: Sunt împreună-slujitor cu tine…, adică sunt egal cu tine, ca slujitor al lui Dumnezeu, cum ești și tu, deci suntem în raporturi de egalitate și nu se cuvine să primesc de la tine închinare, mai cu seamă că și tu ești aici, nu în trup, ci în (Apoc. 1, 10), adică în stare îngerească; și în plus, și tu ca mine ești în duhul proorociei care constă în a mărturisi pe Iisus. Al doilea motiv al refuzului este exprimat în cuvintele:;Lui Dumnezeu te închină;. Dumnezeu era de față și îngerul descoperitor I-ar fi adus o jignire dacă ar fi primit pentru sine, chiar în fața lui Dumnezeu, închinare de la Ioan.
Chiar și între oameni este jignitor a respecta prea mult pe un înalt slujitor al unui conducător de țară, când acel conducător este de fața. Totdeauna, toată atenția și toată cinstea se îndreaptă către cel ce este mai marele tuturor, atunci când el este prezent. Dar aceasta nu înseamnă că cei din jurul lui nu ar fi și oameni de cinste.
În citatul din urmă (Apoc. 22, 8–9), de asemenea, îngerul exprimă chiar mai limpede decât în citatul dintâi, egalitatea sa cu Apostolul Ioan și necuviința ce ar face-o primindu-i închinarea.
Astfel, în toate citatele de mai sus, invocate de sectari, în motivarea învățăturilor lor greșite, refuzul sfinților și al îngerilor de a li se aduce închinare, își are explicație proprie și particulară: Apostolii Petru, Pavel și Varnava au refuzat a li se aduce adorarea ca unor zei, iar nu cinstirea sau venerarea pe care sfinții o primesc. Iar îngerul descoperitor a respins închinarea lui Ioan, pentru egalitatea pe care o avea cu el, ca împreună-slujitor al lui Dumnezeu.
Însă în ce privește cinstirea și venerarea pe care oamenii o aduc sfinților și îngerilor lui Dumnezeu, acestea sunt primite de ei, după cum se poate vedea, în diferite locuri ale dumnezeieștii Scripturi. Un prim exemplu se poate vedea atunci când al treilea căpitan trimis de împăratul Ohozia, cu cei cincizeci de oameni ai lui, a îngenunchiat înaintea lui Ilie și s-a rugat lui și a grăit către el și a zis: Omule al lui Dumnezeu, caută cu ochi milostivi la sufletul meu și la sufletele robilor tăi, acestor cincizeci (IV Regi 1, 13). Și iarăși: …feciorii proorocilor cei din Ierihon… au venit înaintea lui Elisei și s-au închinat lui până la pământ (IV Regi 2, 15 sau 2 Imp Biblia sectantilor). Și iarăși: Atunci împăratul Nabucodonosor a căzut pe fața sa și s-a închinat lui Daniel (Daniel 2, 46). Și iarăși, vedem că Balaam plecându-se cu fața sa, s-a închinat… îngerului Domnului (Num. 22, 31).
Iarăși vedem că îngerul Domnului a primit închinare de la Iosua, care a căzut cu fața la pământ și i s-a închinat (Iosua 5, 14–15). Îngerii au primit închinare de la Lot (Fac. 19, 1). Îngerul Domnului a primit închinare de la Manoe și femeia lui, care i s-a închinat lui până la pământ, iar îngerul Domnului s-a înălțat cu para focului de pe jertfelnic (Jud. 13, 18–21). Îngerul Domnului a primit închinare de la David și de la bătrânii poporului (I Cronici 21, 16–18). Îngerul Domnului a primit închinare de la Daniel proorocul (Daniel 8, 18; 10, 9–15).
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 14.09.2010 at 19:50:17.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.09.2010, 20:00:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Bla, bla, bla. Văd că încercați să abateți discuția spre discuții copilărești. (Doctor Faustus este coleg de forum și cu dvs.).
Userul doctor faustus este într-adevăr "coleg de forum", dvs. ați scris citez "Faust", ceea ce duce cu gândul evident la altcineva. Apropos, dacă n-ați remarcat până acum, vă spun că de o vreme încoace postările dlui doctor faust alias kesarion_breb mă lasă indiferent.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
dar ca adventist cum zici d-ta, pe care nu il interesează scrierile Ellenei White
Reply-ul de mai sus este chiar la spusele mele citez:"Nu v-am spus că n-ar conta părerile Ellenei White, cine v-a sugerat asta?" Nu le-ați văzut?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
ce spuneți? Să primesc și să studiez cu atenție fițuica intitulată "Adevărata zi de odihnă" și culegerea de cugetări "Tragedia veacurilor", distribuite gratuit de "frații" adventiști sau nu?
Tocmai am răspuns și la această întrebare, unde sunteți cu gândul?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Asta in speranța că vreau să am și eu "o relație personală cu Domnul Isus" cum spuneți voi?
Faptul că participați la împărtășanie în Biserica Ortodoxă denotă că aveți deja o "relație personală cu Domnul Iisus" (ba chiar mai mult de atât, nu mă faceți să repet un "Doamne iartă-mă!" de fiecare dată). Sau e o participare formală la un ritual, fără implicarea credinței?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.09.2010, 00:02:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Putini sunt capabili sa foloseasca cu tact si

Oamenii care vin in bisericile evanghelice il cauta pe Dumnezeu.
Din diferite motive nu L-au cunoscut in Biserica Ortodoxa.
Si, unora li se descopera aici. Slavit sa-i fie Numele.
!
Oamenii care vin la bisericile evanghelice o fac din diferite motive:- o cauza ar fi si ajutoarele primite (caz stiut de mine in jud. Arad, loc. Horia - un ortodox a trecut la baptisti convins sa faca acest lucru de uneltele agricole care le-a primit de la frati...la penticostali , o familie s-a "convertit" in urma ajutoarelor primite....etc.)
-Un alt motiv este usurinta cu care se da mantuirea de catre pastor celor care se boteaza...
- daca nu le place de fata preotului, iarasi se convertesc..
- daca nu cunosc BO decat pe dinafara , iara se "pocaiesc"...
s.a.m.d
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.09.2010, 13:27:18
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Userul doctor faustus este într-adevăr "coleg de forum", dvs. ați scris citez "Faust", ceea ce duce cu gândul evident la altcineva.
Povești și deviații de la subiect. Faust sau Faustus (depinde de traducere) e numele aceluiași personaj clasic din dramaturgia engleza mai întâi și apoi germană (Goethe l-a făcut celebru).
Dar să revenim la oițele noastre.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
vă spun că de o vreme încoace postările dlui doctor faust alias kesarion_breb mă lasă indiferent.
Ceea ce scrii d-ta denotă orgoliu, prostie și mult dispreț. Și este cu atât mai grav cu cât izvorăște din atitudinea unui adventist obișnuit cu "smerenia", care spală periodic picioarele fraților săi la Adunare.
Pe noi pe creștini biblia ne învață:
1 Cor. 13.5 "Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale..."
Cu alte cuvinte dragostea adevărată nu disprețuiește pe nimeni
1 Cor 10.24 "Nimeni să nu caute pe ale sale, ci fiecare pe ale aproapelui."
Pe voi pe sectanții adventiști ce vă învață biblia în legătură cu smerenia?
D-ta personal ar trebui să fii mulțumit că doctor faust alias kesarion_breb- cum spui, te ia în seamă și își pierde vremea cu tine. El se află pe forumul creștinortodox,ca ortodox, tu ești doar un oaspete periodic la rubrica "secte și culte".

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Faptul că participați la împărtășanie în Biserica Ortodoxă denotă că aveți deja o "relație personală cu Domnul Iisus" (ba chiar mai mult de atât, nu mă faceți să repet un "Doamne iartă-mă!" de fiecare dată). Sau e o participare formală la un ritual, fără implicarea credinței?
Da, dar relația cu Hristos vine prin intermediul Bisericii sale al cărui mădulare suntem toți, prin intermediul apostolilor și ai urmașilor lor.
Efeseni 5.28-29 "Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica,
30. Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui."
Ioan 20.22-23 "Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt; 23. Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute."

PS. ȘI TOT AȚI UITAT SĂ ÎMI RĂSPUNDEȚI LA ÎNTREBAREA. DACĂ E DE AJUNS SCRIPTURA CA SĂ AVEM O RELAȚIE PERSONALĂ CU HRISTOS, ATUNCI DE CE "FRAȚII" ADVENTIȘTI ÎMPĂRȚESC PUBLICAȚII GRATUITE, SPECIFICE SECTEI CA SĂ JUSTIFICE O ANUMITĂ DOCTRINĂ?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.09.2010, 15:17:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ceea ce scrii d-ta denotă orgoliu, prostie și mult dispreț. Și este cu atât mai grav cu cât izvorăște din atitudinea unui adventist obișnuit cu "smerenia", care spală periodic picioarele fraților săi la Adunare.
Pe noi pe creștini biblia ne învață
Asta știu și eu ce ne învață. Important e cum ne comportăm. Dumneata ce atitudine iei când cineva îți vorbește urât și te drăcuie repetat? Ai două posibilități: (1) să replici pe măsură (2) să te faci că n-ai auzit. Eu am ales calea a doua. Dumneata ce alegi ca să nu te încadrezi în categoria "orgoliu, prostie și mult dispreț"?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Da, dar relația cu Hristos vine prin intermediul Bisericii [...]
Iarăși intermediari... Numai samsari și delegați peste tot! Păi fratele meu, religia este relație directă că de aia îi zice Re-ligio! Relația dumitale cu soția vine prin intermediul vecinului? "Relația... prin intermediul" parcă am fi la CFR: Relația București, via Focșani!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
PS. ȘI TOT AȚI UITAT SĂ ÎMI RĂSPUNDEȚI LA ÎNTREBAREA. DACĂ E DE AJUNS SCRIPTURA CA SĂ AVEM O RELAȚIE PERSONALĂ CU HRISTOS, ATUNCI DE CE "FRAȚII" ADVENTIȘTI ÎMPĂRȚESC PUBLICAȚII GRATUITE, SPECIFICE SECTEI CA SĂ JUSTIFICE O ANUMITĂ DOCTRINĂ?
Am uitat eu să răspund, sau ați uitat dvs. să întrebați? Întrebarea dvs. inițială suna altfel. Și v-am și răspuns.

Last edited by tricesimusquintus; 15.09.2010 at 15:23:47.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.09.2010, 13:10:56
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesiomusquintus
Dumneata ce atitudine iei când cineva îți vorbește urât și te drăcuie repetat? Ai două posibilități: (1) să replici pe măsură (2) să te faci că n-ai auzit. Eu am ales calea a doua. Dumneata ce alegi ca să nu te încadrezi în categoria "orgoliu, prostie și mult dispreț"?
Răspunsul tău denotă și mai mult orgoliu și prostie.
Un om cu bun simț ar lăsa în pace forumul care patronează astfel de atacuri, cum zici dumneata și nu ar mai scrie pe forum. Problema cu voi adventișttii, ca și alți eretici neoprotestanți este că fiecare dintre voi considerați că în voi zace Adevărul biblic așa cum l-a lăsat Hristos, nealterat și necorupt de Biserică și de "tradiții antibiblice" cum spuneți voi practicilor bisericești.
Culmea este că atitudinea voastră vine din manipularea și din contaminarea cu învățături antihristice inoculate de anumiți "pastori" și "falși profeți" care au trăit recent, dar care spuneau că se iau direct după Biblie.
Însă pe adevărații creștini biblia îi învață:

2 Tes. 3.6 „Fraților, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriți de orice frate care umblă fără rânduială și nu după predania pe care ați primit-o de la noi.”
2 Petru 1.20 “
Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia;
21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt
.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
relația cu Hristos vine prin intermediul Bisericii sale al cărui mădulare suntem toți, prin intermediul apostolilor și ai urmașilor lor.
Efeseni 5.28-29 "Căci nimeni vreodată nu și-a urât trupul său, ci fiecare îl hrănește și îl încălzește, precum și Hristos Biserica,
30. Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui și din oasele Lui.
"
RĂSPUNS ADVENTIST:
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Iarăși intermediari... Numai samsari și delegați peste tot! Păi fratele meu, religia este relație directă că de aia îi zice Re-ligio! Relația dumitale cu soția vine prin intermediul vecinului? "Relația... prin intermediul" parcă am fi la CFR: Relația București, via Focșani!
Deci pentru voi Biserica ("trupul lui Hristos cel viu" și apostolii sunt samsari și delegați)?
Eu vin cu argumente biblice, dumneata vii cu aiureli și exemple ieftine care se potrivesc ca nuca în perete. Iar creștinii preferă să se ia după Biblie nu după pastorii unor secte care vă inoculează "relația personală cu Domnul Isus", relație "personală" care vine numai din practicarea unor norme și a unor învățături specifice acelei secte. Vă dați seama ce "relație personală este".
Pe crestini biblia ne invață că harul a trecut de la Hristos la apostoli prin Biserică:
Ioan 20.22-23 "Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt; 23. Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute."
Fapte.19.18 „Și mulți dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească și să spună faptele lor.” . (Veneau la apostoli)
Fapte 19.12 „Încât și peste cei ce erau bolnavi se puneau ștergare sau șorțuri purtate de Pavel, și bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieșeau din ei.”

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus
Am uitat eu să răspund, sau ați uitat dvs. să întrebați? Întrebarea dvs. inițială suna altfel. Și v-am și răspuns.
OK, DACĂ SPUNEȚI CĂ AȚI RĂSPUNS (LUCRU FALS, PENTRU CĂ NU AȚI RĂSPUNS NICĂIERI) ATUNCI RĂSPUNDEȚI ȘI LA ÎNTREBAREA. DACĂ E DE AJUNS SCRIPTURA CA SĂ AVEM O RELAȚIE PERSONALĂ CU HRISTOS, ATUNCI DE CE "FRAȚII" ADVENTIȘTI ÎMPĂRȚESC PUBLICAȚII GRATUITE, SPECIFICE SECTEI CA SĂ JUSTIFICE O ANUMITĂ DOCTRINĂ?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.09.2010, 16:40:08
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Problema cu voi adventișttii, ca și alți eretici neoprotestanți este că fiecare dintre voi considerați că în voi zace Adevărul biblic așa cum l-a lăsat Hristos, nealterat și necorupt...
Domnule Ovidiu daca va veti privi atent inima veti recunoaste ca si dumneavoastra ganditi exact la fel.
Si nu va considerati deloc eretic si nici neoprotestant...

Ceea ce schimbati in afirmatia de mai sus este doar expresia "tradiții antibiblice" cu „traditiile sectare”.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Iar creștinii preferă să se ia după Biblie...
Tocmai aceasta este acuzatia dumneavoastra la adresa sectantilor: vor sa se ia dupa Biblie.
Sustineati ca un crestin ortodox nu ar trebui sa se ia dupa Biblie (de capul lui, asa) ci trebuie sa isi asculte slujitorii bisericii (preotii) cum talcuiesc Biblia.

Dar daca neoprotestantul tine cont de modul in care slujitorii bisericii lui (pastorii) talcuiesc Biblia, e rau.
De ce acuzati neoprotestantii ca asculta de pastori de moment ce indemnati ortodocsii sa asculte de mai marii lor, preotii?




P.S. Am intrat pe site-ul recomandat in semnatura dumneavoastra.
Am citit vreo doua articole si apoi l-am parasit dezgustat.
Am gasit acolo o slavire desantata a masturbarii... Hm, ma gandeam sa dau aici cateva citate dar mie rusine.
Credeti ca aceasta prezentare din saitul dumneavoastra este demna de un crestin? Eu o consider una seculara si nerusinata.

Last edited by penticostalulmantuibil; 16.09.2010 at 17:41:46.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.09.2010, 18:24:37
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
informații despre originile sectei adventiste la: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html
comentariu al unui cetățean de bun simț, penticostal:

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil
p.s. Am intrat pe site-ul recomandat in semnatura dumneavoastra.
Am citit vreo doua articole si apoi l-am parasit dezgustat.
Am gasit acolo o slavire desantata a masturbarii... Hm, ma gandeam sa dau aici cateva citate dar mie rusine.
Credeti ca aceasta prezentare din saitul dumneavoastra este demna de un crestin? Eu o consider una seculara si nerusinata.
Nu, nu este demnă de un creștin firește, dar acest site, nu este al meu, ci este administrat de "frații" dvs evanghelici baptiști, din bucurești și spune totul despre ideile care îi treceau prin cap fonadatoarei "cultului" adventist, cult demonic care iată are câteva milioane de adepți la nivel mondial. Tocmai de aceea am postat, pentru a-i feri pe creștini de lupii în piei de oaie.
Vă mulțumesc mult pentru comentariul de mai sus! Vă asigur că și eu sunt la fel de dezgustat ca și dvs de ceea ce spune și comentează "profetesa" ellen white, și ceea ce spun baptiștii despre "profetesa" adventiștilor .
Acesta este un motiv în plus să păstrez această trimitere la situl baptist pentru că argumentele anti-adventiste sunt prezentate într-un mod atât de clar.
Vă mulțumesc încă o dată pentru comentariu și pentru faptul că v-ați exprimat în mod clar și deschis dezgustul față de învățăturile liderilor adventiști sau față de ceea ce scriu administratorii baptiști ai siteului despre adventiști !!!
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 17.09.2010 at 18:28:26.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.09.2010, 18:52:15
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
comentariu al unui cetățean de bun simț, penticostal
Multumesc pentru aprecieri domnule Ovidiu.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Vă mulțumesc mult pentru comentariul de mai sus!
Vă mulțumesc încă o dată pentru comentariu și pentru faptul că v-ați exprimat în mod clar și deschis...
Cu mare placere. Este, de altfel, modul meu obisnuit de a ma exprima...:)
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Nu, nu este demnă de un creștin firește, dar acest site, nu este al meu...
Ba da domnule Ovidiu este al dumneavoastra. Dumneavoastra vi l-ati pus in semnatura, prin aceasta l-ati recomandat si, prin urmare nu va puteti lepada cu seninatate de el. Daca l-ati pus in semnatura va reprezinta punctul dumneavoastra de vedere. Ma insel?

Si eu am in semnatura un cantec care NU apartine confesiunii mele. Este ortodox. Dar l-am pus in semnatura pentru ca imi este drag, imi place si il recomand.

Sa nu ne ascundem dupa deget!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cei care au trecut la Domnul gabitzusv Slujba inmormantarii 19 07.03.2014 19:38:07
Calugarul care a salvat Ortodocsia! alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 9 05.03.2012 20:55:38
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22