Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.01.2013, 02:30:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
10 ani? Asta-i limita ta de gandire? Iti dai seama ce "sperante" imi propui?

Ma deznadajduiesc ca nu-ntelegeti ca eu sunt primul care s-ar bucura daca as gresi pentru ca nimeni n-ar avea nimic de pierdut; dar, adevarat iti spun: nu-s interpretarile mele!

https://www.google.ca/#hl=en&sugexp=...w=1280&bih=601

Voi le respingeti fara sa le intelegeti fiindca ori aveti alte planuri in "opozitie", ori nu va convine sa va conformati lor ca e incomod, e greu, e prea greu.
"Voi le respingeti fara sa le intelegeti ". Da, ai dreptate. Aici este cheia problemei.

M-am gandit deseori la egiptenii, care nu vrut sa dea drumul evreilor din Egipt, in ciuda a tot ce au vazut infaptuit de catre Moise. Dar le intunecase Dumnezeu mintea si erau incapabili sa mai inteleaga ceva...
  #112  
Vechi 17.01.2013, 10:14:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
M-am gandit deseori la egiptenii, care nu vrut sa dea drumul evreilor din Egipt, in ciuda a tot ce au vazut infaptuit de catre Moise. Dar le intunecase Dumnezeu mintea si erau incapabili sa mai inteleaga ceva...
Ai dreptate - asa sunt si cipofobii, chiar ei raspandesc materiale care arata ca nici o Biserica Ortodoxa nu a considerat CNP -ul sau actele biometrice o problema duhovniceasca, ei au sa o tina pe a lor, ca sunt o problema duhovniceasca si ei sunt reprezentatii adevaratei ortodoxii, cei care nu zic ca ei sunt fricosi, influentabili, etc.

Ce exemplu mai bun trebuie de atitudine sectara si minte intunecata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #113  
Vechi 17.01.2013, 11:02:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu e nimeni obligat sa gandeasca ca tine, AlinB. Inceteaza, te rog, cu jignirile la adresa celor, care au alta parere decat tine. Ai ajuns chiar sa inventezi cuvinte noi, doar pentru a jigni. Si nu esti tu in masura sa judeci cat de ortodox e cineva. Ai intrecut de mult masura!
Stii, vom da cu totii socoteala de cuvintele noastre!
Anca ,noi ascultam de sfintii parinti care traiesc ,par.Iustin ,parintele Proclu
Mai buna dovada decat cuvantul lor care sa fie ?
Ei si-au facut datoria si au vorbit ,ne-au avertizat ,fiecare face cum il taie capul
Hristos nu le-a vorbit fariseilor ?
"De n'as fi venit si nu le-as fi grait, pacat n'ar avea; dar acum ei nu au cuvant de dezvinovatire pentru pacatul lor "(Ioan,15,22)
  #114  
Vechi 17.01.2013, 11:20:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Anca ,noi ascultam de sfintii parinti care traiesc ,par.Iustin ,parintele Proclu
Mai buna dovada decat cuvantul lor care sa fie ?
Ei si-au facut datoria si au vorbit ,ne-au avertizat ,fiecare face cum il taie capul
Hristos nu le-a vorbit fariseilor ?
"De n'as fi venit si nu le-as fi grait, pacat n'ar avea; dar acum ei nu au cuvant de dezvinovatire pentru pacatul lor "(Ioan,15,22)
Mare lucru n-ai priceput tu din ortodoxie.
Este ceva mai mult decat 'saruma parinte'.

Cred ca nu ti-ar sta rau nici la o secta, in loc de "Parintele Iustin si parintele Procu au zis" ai putea foarte bine sa proclami sus si tare "Biblia zice ca" sau Georgica din Valeni, profetul nostru trimis de Dumnezeu, ne-a avertizat ca...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #115  
Vechi 17.01.2013, 11:52:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mare lucru n-ai priceput tu din ortodoxie.
Este ceva mai mult decat 'saruma parinte'.

Cred ca nu ti-ar sta rau nici la o secta, in loc de "Parintele Iustin si parintele Procu au zis" ai putea foarte bine sa proclami sus si tare "Biblia zice ca" sau Georgica din Valeni, profetul nostru trimis de Dumnezeu, ne-a avertizat ca...
Nu inteleg ,daca acesti sfinti parinti sunt in viata ei nu trebuie ascultati ?
Trebuie sa treaca ceva timp ,eventual cateva sute de ani sa ii aprobam?
Asta e ortodoxia ,ascultarea de sfintii parinti ,eventual parintele Paisie de la sf.Munte sau alti parinti.
  #116  
Vechi 17.01.2013, 11:57:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă am asculta de sfinții părinți nu am face ceea facem - adică le punem în gură afimații pe care ei nu le-au făcut sau să venim noi cu tot felul de interpretări personale, uneori interpretări de îți stă mintea în loc.

Last edited by ovidiu b.; 17.01.2013 at 12:14:42.
  #117  
Vechi 17.01.2013, 12:19:23
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asta e ortodoxia ,ascultarea de sfintii parinti ,eventual parintele Paisie de la sf.Munte sau alti parinti.
Eu știam că Ortodoxia înseamnă ascultarea de Biserica Ortodoxă.
  #118  
Vechi 17.01.2013, 12:23:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu știam că Ortodoxia înseamnă ascultarea de Biserica Ortodoxă.
Eu stiam ca Ortodoxia inseamna sa fii purtator de Hristos.
Iti dau insa dreptate in ceea ce priveste ascultarea de Biserica, adica de acea invatatura impartasita de intreg corpul eclezial.

Last edited by ioanna; 17.01.2013 at 12:31:10.
  #119  
Vechi 17.01.2013, 12:26:07
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Cei care vor sa accepte aceste acte(categoria open mind) cu cip sunt liberi sa o faca dar nici acele persoane care nu vor sa le accepte si sunt impotriva acestor acte nu tebuie facute cipofobi,nebuni, inculti,exagerati etc. Sa nu ne credem asa de destepti si de luminati,ca nu suntem,chiar daca unii au studii superioare.
  #120  
Vechi 17.01.2013, 12:27:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
Cei care vor sa accepte aceste acte(categoria open mind) cu cip sunt liberi sa o faca dar nici acele persoane care nu vor sa le accepte si sunt impotriva acestor acte nu tebuie facute cipofobi,nebuni, inculti,exagerati etc. Sa nu ne credem asa de destepti si de luminati,ca nu suntem,chiar daca unii au studii superioare.
Atunci renunta sa cataloghezi pe ceilalti ca "open mind" si alte epitete. In alt post ii faceai paranoici.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 00:06:13