Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.07.2008, 17:43:35
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Fratilor! cred ca n-ati inteles-o bine pe Alexandra!

Catva timp in urma si eu am auzit un Parinte cu traire ortodoxa autentica si multe studii/lucrari in teologie/istorie, ca Stefan cel Mare trebuia inumarat cu Marturisitorii de Credinta si nu cu Sfintii. Si sa spun drept si eu as avea aceeasi parere. Pt a fi Sfant eu cred ca trebuie sa fii si in comuniune directa cu Dumnezeu, sa ai Duh Sfant, pe langa faptele bune.
E doar parerea mea! Sper sa nu va supar!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 08.07.2008, 17:48:54
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Si apoi pt ca s-a facut o comparatie cu Becali...

Dece n-ar fi posibil ca si Becali sa devina prin faptele crestinesti (desi e pacatos)un Marturisitor al Credintei Ortodoxe.
De altfel cu totii suntem pacatosi...asa ca sa ne vedem mai intai barna din ochiul nostru iar subiectul discutat aici sa-l lasam in seama Sf Sinod.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.07.2008, 19:15:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Si apoi pt ca s-a facut o comparatie cu Becali...

Dece n-ar fi posibil ca si Becali sa devina prin faptele crestinesti (desi e pacatos)un Marturisitor al Credintei Ortodoxe.
De altfel cu totii suntem pacatosi...asa ca sa ne vedem mai intai barna din ochiul nostru iar subiectul discutat aici sa-l lasam in seama Sf Sinod.
C-tin, frumos sa ne supunem hotararii Sfantului Sinod, dar cei care contesta aceasta hotarare? In Liturghier sunt amintite cetele sfintilor (patriarhi, apostoli, cuviosi, mucenici, marturisitori, etc. ). Deci noi ne referim la un aspect general si nu la unul particular.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.07.2008, 19:49:14
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Daca Sfanta Biserica a hotarat sa-l canonizeze, asa sa fie.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.07.2008, 20:50:03
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

C-tin aici oamenii se supun decat Sfantului Sinod,pentru ca dupa cum se vede,pentru ei Sfantul Sinod nu poate gresi,pentru ca este infailibil.Insa catolicii care au infailibiltatea ca si dogma a Bisericii sunt niste eretici iar Papa Paul al doilea tot un eretic pentru ca este catolic.Nu a omorat,nu a intretinut relatii sexuale(nici macar conjugale),dar Stefan care a avut 3 sotii si tiitoare a fost sfant.
I-ati vazut pe calugarii de la Athos cum au intins mana dupa banii lui Becali?Normal ca ii divinizeaza cand vad ca apara credinta ortodoxa.Asa probabil a fost si cu Stefan.L-au "divinizat" pentru binele adus credintei ortodoxe.
Si va rog nu comparati viata Sfintei Maria Egipteanca cu cea a lui Stefan.Ea a lasat tot si s-a dus sa moara de foame in toropeala desertului.Stefan nu cred ca a facut asta si nu stiu cat de rau i-a parut pentru relatiile din afara casatoriei pe care le-a avut,caci se pare ca avut mai multi copii din flori.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.07.2008, 16:31:49
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sunt anumite personalitati care contesta sfintenia lui Stefan cel Mare. Care credeti ca sunt cele mai puternice argumente cu privire la sfintenia lui Stefan cel MAre?
Dupa cum si proorocul David a avut momente cand a pacatuit (trupeste) si D-zeu l-a iertat pentru ca avea o credinta mare, tot asa cred ca si Stefan poate fi considerat Sfant pentru ca avea o credinta mare si nu si-a pierdut nadejdea in D-zeu. Sacrificiul sau pentru tara a fost foarte mare, as mai vrea sa stiu un alt domnitor care sa posteasca inainte de a incepe o batalie si sa se spovedeasca unui duhovnic, ca si cum ar fi fost pentru ultima data.A luptat cu pretul vietii sale pentru a ne apara credinta. Ar trebui sa facem distinctie dintre persoanele care fac doar gesturi de caritate (cum ar fi Becali) si Stefan cel Mare. Ramas orfan de tata, Stefan si-a gasit parinte duhovnicesc pe Daniile Sihastrul. Mama lui retrasa in manastire se ruga neincetat pentru El.Cati dintre voievozii tarii au postit inainte de o lupta si cati au mai pus si pe boieri sa posteasca? Daca ar mai exista un asemenea conducator in Romania, care sa iubeasca si sa se dedice tarii si credintei stramosesti, acum cred ca nu ar mai fi emigranti in cele mai indepartate colturi ale strainatatii.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.07.2008, 16:45:49
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
stati putin.deci daca nu i s-au luat in considerare pacatele si faptul ca nu a trait ca un calugar(cum i se cere unui sfant),ci i s-au luat in considerare doar faptele sale vitejesti,inseamna ca si unul ca becali ar putea ajunge sfant daca ar conduce tara.pentru ca si dansul ar fi in stare sa apere tara precum Stefan cel Mare la cat sange de razboinic are,a construit biserici,a daruit milioane de dolari saracilor,propovaduieste credinta crestina ortodoxa.mai apare si pe zidurile bisericilor,e cel mai bun prieten cu cei mai de seama calugari,cei de la Athos.
Pentru mine Stefan cel Mare a fost un bun conducator si un bun credincios.Dar departe de a crede ca este un sfant,ca s-a abtinut de la mancaruri,ca a mancat hrana simpla,ca si-a trait viata in rugaciune,etc
cum poate un om sa devina sfant cand intretine relatii sexuale?
Alexandra, sfintenia depaseste orice granite, nu este doar un atribut al calugarilor, aven sfintii care au avut familii.
Draga Alexandra,vulpea cand n-ajunge la struguri,spune ca sunt acrii.Asa faci tu cu sexul.Esti obsedata de relatiile sexuale ale sfintilor.Adam a avut relatii cu Eva,Ioachim cu Ana,Zaharia cu Elisabeta,si as contninua toata ziua.pai de ce ne-a mai datDumnezeu aceste organe bre,sa le aruncam la "vulpi".Eu te inteleg,si stiu si singurul tau remediu.cred ca banuiesti si tu la ce ma gandesc;)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.07.2008, 17:01:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Gandire subreda, hotarari nestatornice, pofte furtunoase: iata mostenirea de pe urma despartirii omului de Biserica. Biserica l-a declarat sfant, iar noi punem sub semnul intrebarii aceasta lucrare. Daca vom judeca pur omeneste cu siguranta nici un raspuns nu ne va multumi. Daca ne vom cali in lacrimile frangerii de inima, cu siguranta vom putea intelege lucruri de neinteles.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.07.2013, 18:44:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sunt anumite personalitati care contesta sfintenia lui Stefan cel Mare. Care credeti ca sunt cele mai puternice argumente cu privire la sfintenia lui Stefan cel MAre?
Gasesc o mare asemanare intre contestarea sfinteniei Sfantului Stefan cel Mare si contestarea sfinteniei Sfantului Constantin cel Mare. Multe din argumentele acestori contestatari cred ca sunt comune.

Insa daca Biserica l-a numit pe Sfantul Constantin "Intocmai cu Apostolii", a facut-o pentru ca in plan eclesiologic, dupa misiunea Sfintilor Apostoli, de propovaduire a Evangheliei si infiintare de comunitati crestine locale, cea mai mareata lucrare este cea a Sfantului Constantin, care a fost primul imparat roman care a oferit libertate deplina acestor comunitati crestine. Sunt insa si multe alte motive.

Chiar daca la alta scala, aceeasi purtare de grija a lui Dumnezeu, fata de Biserica, s-a lucrat in spatiul nostru crestin, in acest "Bizant dupa Bizant", prin mijlocirea Sfantului Stefan cel Mare. Desigur, si in cazul sau sunt luate in seama multe alte motive.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.07.2013, 14:29:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Tropar Sfantul Stefan cel Mare

https://www.youtube.com/watch?featur...&v=4flv4tD-iFk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant marlene Generalitati 20 02.07.2010 19:48:10
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 16:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 17.09.2009 00:09:56
A MURIT MARE STEFAN IORDACHE iulyaan Generalitati 17 14.09.2008 22:11:05