Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 28.06.2015, 19:43:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aceste lucruri s-au întâmplat și în jurul Sfinților Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur. Existau trei tabere, fiecare cu sfântul ei considerat cel mai însemnat față de ceilalți doi. Această neînțelegere fiind păgubitoare Biserica a hotărât să-i cinstescă în aceeași zi pentru stinge acest coflict.


Asta ce legătură are? Da, dezbinarea de atunci din popor vizavi la cei trei era cu privire la care dintre ei este mai mare, nu care dintre ei este sau nu este sfant
  #652  
Vechi 28.06.2015, 19:57:17
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta ce legătură are? Da, dezbinarea de atunci din popor vizavi la cei trei era cu privire la care dintre ei este mai mare, nu care dintre ei este sau nu este sfant
-da corect,deci ei au pastrat dreapta credinta ortodoxa, nu au pictat eretici in Biserica,nu au fost in inselare si normal ca sunt sfinti
-dar Ovidiu interpreteaza cum vrea el,mai il si compara pe ratacitul de Boca, cu niste sfinti mari canonizati
  #653  
Vechi 28.06.2015, 19:57:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Infinit mai multa liniște eu găsesc la mormântul părintelui Adrian Fageteanu, despre care s-a și amintit. Este atât de simplu, de modest, de smerit... precum era și sfinția sa!
Dacă pe tine acest loc te odihnește, ce te oprește să-ți cauți în continuare liniștea la mormântul părintelui Adrian Fageteanu? Cine îți cere să mergi la Prislop, dacă acolo e isterie și multă agitație? Respectă alegerea celorlalți așa cum este respectată alegerea ta.

Unii găsesc liniște la momântul părintelui Paisie Olaru, alții la mormântul părintelui Cleopa, alții la mormântul părinteleui Arsenie Papacioc, alții la mormântul părintelui Iustin Pârvu, alții la mormântul părintelui Adrian Fagețeanu, alții la mormântul părintelui Teofil Pârăian, alții la mormântul părintelui Arsenie Boca, alții la mormântul părintelui Lavrentie Sovre ș.a.m.d...iar alții găsesc liniște la mormintele tuturor acestor părinți. Eu am găsit liniște la toți acești părinți (mai puțin la părintele Adrian Fagețeanu- pentru că nu am fost, deși am fost la Lainici - frumos loc și binecuvântat), dar nu m-am dus cu gândul de simți ceva sau a primi vreo minune, ci pentru pentru a mă ruga și pentru a mă reculege.
  #654  
Vechi 28.06.2015, 20:00:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta ce legătură are? Da, dezbinarea de atunci din popor vizavi la cei trei era cu privire la care dintre ei este mai mare, nu care dintre ei este sau nu este sfant
Era vorba de dzbinare apărută în jurul unor Sfinți, la asta m-am referit.

Iată și contextul:

"tu nu vezi ca la nici un sfant canonizat nu exista aceasta ratacire,aceasta dezbinare,unii pt unii impotriva?"

Last edited by ovidiu b.; 28.06.2015 at 20:12:36.
  #655  
Vechi 28.06.2015, 20:06:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-da corect,deci ei au pastrat dreapta credinta ortodoxa, nu au pictat eretici in Biserica,nu au fost in inselare si normal ca sunt sfinti
-dar Ovidiu interpreteaza cum vrea el,mai il si compara pe ratacitul de Boca, cu niste sfinti mari canonizati
Prietene, vezi sari calul. Nu-mi pune în gură cuvinte ce nu le-am spus. Nu l-am comparat pe părintele Arsenie cu nici un alt sfânt. Ți-am dat un exemplu de dezbinare care apăruse în sânul Bisericii în jurul celor trei Trei Sfinți Ierarhi. Eu zic să-ți stergi lentilele și să-ți destupi urechile.
  #656  
Vechi 28.06.2015, 20:09:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asta ce legătură are? Da, dezbinarea de atunci din popor vizavi la cei trei era cu privire la care dintre ei este mai mare, nu care dintre ei este sau nu este sfant
Adevarul este ca, oricat am incerca, intotdeuna vom gasi destule motive sa punem celorlalti la dispozitie din invatarturile Sfintilor Parinti, fragmente rupte din context, care credem noi ca "ne scoate"! Dumnezeu stie cum vom sfarsi fiecare, in incercarea noastra de a ne mantui!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #657  
Vechi 28.06.2015, 20:24:03
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

bine zice p Matei Vulcanescu

"Noul idolparintele Boca! Nu mai avem nevoie de HristosDumnezeu sa invieze din mormant, ca invie Boca pentru bocaiti! Nu suntem pocaiti ci bocaiti! Vai Vai Vai! Sa ne ferim sa idolatriza si de a exagera si de a fabrica minuni doar de dragul senzationalului! Aceasta este idolatrie pura! In loc sa ne raportam viata la Dumnezeu, ne raportam la Boca!"

"De la minutul 7:00 acest staret de la Prislop( Mormantul pr Arsenie Boca) huleste pe Duhul Sfant spunand ca ereticul si cel impreuna cu Iuda in iad, papa Ioan Paul al II-lea l-ar avea pe "Duhul Sfant"Iata la ce se creste in jurul mormantului parintelui Arsenie Boca!

https://www.youtube.com/watch?v=PDOcez968vM"

"Cel mai mare paganism, inchinarea la Boca, minunism adogmatic! Caderea romanilor!Exista si atei care se convertesc la budism, hinduism, samanism etc., dupa ce vad "minuni" vrajitoresti facute de lama, fachiri, yoghini, samani etc. etc. etc. Fac "minuni" si unii sectanti de factura neoprotestanta, care mai si vorbesc despre "Hristos"
Asta e ceea ce eu numesc "minunism adogmatic" si care e miezul povestii cu Boca.
Din pacate in Romania predomina de departe acest misticism bolnav, adogmatic dar fanatic. De aia nu inteleg nici care e problema cu ecumenismul, nici ce avem cu Boca etc. etc.
Multii, mai ales in Transilvania practica un fel de ghiveci sincretist mai rau ca in America Latina unde se echivaleaza sfintii papistasi cu zeii mayasi."
  #658  
Vechi 28.06.2015, 20:37:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
"De la minutul 7:00 acest staret de la Prislop( Mormantul pr Arsenie Boca) huleste pe Duhul Sfant spunand ca ereticul si cel impreuna cu Iuda in iad, papa Ioan Paul al II-lea l-ar avea pe "Duhul Sfant"Iata la ce se creste in jurul mormantului parintelui Arsenie Boca!

Iarăși rupi idei din context și nu asculți până capăt. Și cauți cu lupa vreo greșeală. Te-ai grăbit să tragi concluzii...doar pentru a-ți întări convingerile înguste.

Ascultă: https://www.youtube.com/watch?v=PDOcez968vM&t=09m18s

Last edited by ovidiu b.; 28.06.2015 at 20:43:12.
  #659  
Vechi 28.06.2015, 20:40:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă pe tine acest loc te odihnește, ce te oprește să-ți cauți în continuare liniștea la mormântul părintelui Adrian Fageteanu? Cine îți cere să mergi la Prislop, dacă acolo e isterie și multă agitație? Respectă alegerea celorlalți așa cum este respectată alegerea ta.
Ieri tocmai citeam despre o decizie a celor indrituiti din SUA, in privinta homosexualilor. E tare ciudat cum omul se ascunde sub umbrela ipocriziei. Iarta-ma, Ovidiu, dar esti deplasat in gandire. Cu alte cuvinte ce-mi pasa ce fac homosexualii si ce legi privilegiate primesc. Eu daca nu-i agreez, ce amestec pot avea? Linistea adevarata este acea ortodoxie unde nu se strecoara nici idolatria, nici ratacirea, nici interesul de grup. Haidem sa fim corecti in fata lui Dumnezeu!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 28.06.2015 at 20:58:34.
  #660  
Vechi 28.06.2015, 21:14:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iartă-mă, idee ruptă din context. :)
Citește tot mesajul...sunt oameni care își găsesc liniștea la Prislop! De ce să nu-i respect alegerea. Că eu mă odihnesc de zeci de ori mai bine la Lainici...nu constituie un etolon.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Linistea adevarata este acea ortodoxie unde nu se strecoara nici idolatria, nici ratacirea, nici interesul de grup. Haidem sa fim corecti in fata lui Dumnezeu!!!
Idiolatria e mai evidentă la Prislop pentru că afluxul de oameni este foarte mare, vin fff mulți nepracticanți ....și din această cauză vezi și auzi atâtea. Dar nu aceștia sunt problema, căci la aceștia imediat le sezizi stângăcia...idiloatria vine tot din rândul "evlavioșilor" needucați. Cum spunea și Iuliu: Grozaviile care se intampla la Prislop nu s-ar intampla daca oamenii ar fi educati la locurile lor de bastina sa nu mai caute minunile cu orice pret.

Last edited by ovidiu b.; 28.06.2015 at 21:26:45.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 21:40:31