Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.10.2018, 21:14:00
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Eu am vorbit strict de faptul dacă este sau nu în Biserică, mădular al Bisericii, nu de mântuire.
Totuși, un răspuns la întrebarea mea ai?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.10.2018, 21:24:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu am vorbit strict de faptul dacă este sau nu în Biserică, mădular al Bisericii, nu de mântuire.
Totuși, un răspuns la întrebarea mea ai?
Am un raspuns la intebare, l-am si dat. Dar tu nu ai urechi sa asculti, esti prea plin de tine, pui doar intrebari retorice, crezand ca stii toate raspunsurile (nestiind nimic, de fapt). Eu ii raspund si el imi pune aceeasi intrebare, doar userul catolic mai facea asta.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 26.10.2018, 21:53:00
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române îndeamnă Patriarhia Moscovei și Patriarhia Ecumenică la dialog pentru ajunge la un acord asupra situației din Ucraina

https://www.activenews.ro/stiri-soci...Ucraina-153193
Reply With Quote
  #114  
Vechi 29.10.2018, 01:20:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am un raspuns la intebare, l-am si dat. Dar tu nu ai urechi sa asculti
Dacă unul dintre copiii tăi o ia pe căi greșite, o să negi faptul că el este copilul tău? El nu mai este copilul tău? Nu te mai rogi pentru el? Nu mai lupți pentru a-l aduce pe calea cea bună?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 29.10.2018, 17:00:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă unul dintre copiii tăi o ia pe căi greșite, o să negi faptul că el este copilul tău? El nu mai este copilul tău? Nu te mai rogi pentru el? Nu mai lupți pentru a-l aduce pe calea cea bună?
Asa cum observam si prima data, tu nu intelegi despre ce vorbim, nu ai cunostintele de baza ale invataturii crestine. In plus, orice ortodox atunci cand vrea sa afle un raspuns, cauta ce spune invatatura de credinta, revelatia, in schimb cineva care are credinta ecumenista cauta raspunsurile in intelepciunea lui, filozofand.
Am deschis chiar un subiect un trecut pe tema asta, cine face parte din Biserica, citand ce spune invatatura ortoodxa, nu pareri personale. https://www.crestinortodox.ro/forum/...ad.php?t=16208
Prima conditie, esentiala, este sa marturiseasca invatatura ortodoxa. Nici vorba sa faca ateii parte din Biserica. Nici macar cei ce au o erezie nu pot face parte (de exemplu cei ce adopta, in mod constient, invatatura ecumenista, in sensul ca au aflat ce spune invatatura ortodoxa), pentru ca se impotrivesc adevarului revelat.

Legat de ceea ce spui tu, Dumnezeu vrea ca toti sa se mantuiasca, ii ajuta pe toti, inclusiv pagani sau atei. Vrea ca toti sa ajunga in Biserica Sa, sa se poata mantui, dar dupa vointa omului, pentru ca altfel o dam in harul irezistibil de la calvinisti. Botezul nu se sterge niciodata, dar e doar primul pas, altfel toti cei care se boteaza se mantuiesc automat. Daca omul nu are credinta sau se converteste la alta credinta botezul nu-l mai ajuta cu ceva.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 29.10.2018, 18:29:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Iarăși o dai cu mântuirea, deși nu s-a pomenit de așa ceva. Noi vorbim de faptul dacă este sau nu în Biserică. Și de unde știi că nu crede, ai un aparat care măsoară de la distanță credința omului? El spune că nu are niciun gând de părăsire a Bisericii, chiar dacă nu o frecventează des. Prin botez el a devenit membru al Bisericii, în prezent ”mădular bolnav”. Dar știi tu pentru cât timp?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 30.10.2018, 23:37:56
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum observam si prima data, tu nu intelegi despre ce vorbim, nu ai cunostintele de baza ale invataturii crestine. In plus, orice ortodox atunci cand vrea sa afle un raspuns, cauta ce spune invatatura de credinta
"Efectele primirii Tainei Sfântului Botez sunt : iertarea păcatului strămosesc si a tuturor păcatelor săvârsite înainte de Botez în situatia celor ce se botează mai târziu ; renasterea, sau nasterea la o viată nouă duhovnicească, viată de curătie si sfintenie ; de asemenea, primirea în sânul Sfintei Biserici, adică numărarea celui botezat între fiii ei, putându-se împărtăsi de toate celelalte Sfinte Taine si de bunurile sufletesti pe care Sfânta Biserică le dăruieste membrilor ei (cum s-a mai arătat). De aici si denumirile date Tainei Sfântului Botez: «baie», «izvor sfânt», «luminare», «renastere», «nastere din nou», «sfintire», «pecetea lui Hristos», «baia vietii"-, «baia renasterii»i «baia pocăintei».'

crestinism inseamna sa dai, nu sa iei, sa oferi, nu sa interzici, asta face Biserica crestina, ofera! te primeste inlauntrul ei si-ti da. ce fac eu, tu, ce facem noi cu darul este altceva, dar ea, Biserica, nu te alunga.

ai grija ca dai semne de erezie!

" Devenim membri Bisencii prin harul Sfintelor Taine, indeosebi prin Sfântul Botez, Mirungere si prin Sfânta Euharistie sau Impărtăsanie Prin Sfantul Botez noi ajungem mădulare ale Bisericii, murind si inviind în chip tainic cu Hristos. Prin Sfânta Taină a Mirungerii dobandim harul cresterii în Hristos prin Duhul Sfânt iar prin Sfanta Impărtăsanie ne unim cu Hristos si devenim purtatori de Hristos, mâncând trupul si sângele Său. Mintuitorul insusi zice : «Cel ce mănâncă trupul Meu si bea sângele Meu, intru Mine petrece si Eu întru el» (Ioan VI, 56). Nu fac parte din Biserica luptătoare ereticii, schismaticii si cei care s-au lepadat de credintă, care singuri s-au asezat în afara Bisericii."

intelegi cat de mare este dragostea Bisericii pentru fiii ei? "care singuri s-au asezat in afara Bisericii". Biserica nu te alunga, numai oamenii o fac, unii ca tine...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 31.10.2018, 00:27:36
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

si pentru ca am pomenit despre cei care fac parte din Biserica sau nu, hai sa va spun cine nu face parte, patriarhia Moscovei!

in 1927 mitropolitul serghie a dat o declaratie in care spune ca biserica ortodoxa rusa recunoaste puterea bolsevica ca putere legitima si alte asemenea enormitati. declaratie care a fost semnata de multi episcopi si preoti rusi, serghie al nostru fiind facut patriarh un pic mai tarziu. problema e ca patriarhul rusilor, Tihon, un adevarat martir al rusilor, a aruncat anatema peste serghie si peste toti adeptii lui. cei care nu au semnat au fugit din rusia, patriarhia moscovei nu s-a delimitat niciodata de declaratia lui serghie. anatema asta inseamna, printre altele, eliminarea celor anatemizati din Biserica.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 31.10.2018, 00:51:33
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
si pentru ca am pomenit despre cei care fac parte din Biserica sau nu, hai sa va spun cine nu face parte, patriarhia Moscovei!

in 1927 mitropolitul serghie a dat o declaratie in care spune ca biserica ortodoxa rusa recunoaste puterea bolsevica ca putere legitima si alte asemenea enormitati. declaratie care a fost semnata de multi episcopi si preoti rusi, serghie al nostru fiind facut patriarh un pic mai tarziu. problema e ca patriarhul rusilor, Tihon, un adevarat martir al rusilor, a aruncat anatema peste serghie si peste toti adeptii lui. cei care nu au semnat au fugit din rusia, patriarhia moscovei nu s-a delimitat niciodata de declaratia lui serghie. anatema asta inseamna, printre altele, eliminarea celor anatemizati din Biserica.
Paradoxal, dar ceva dreptate au si rascolnicii de la 1680, si disidentii de pe vremea lui Tihon. Cezaro-papismul sau serghianismul, sau "sinergia iustiniana" este reteta perfecta de secularizare si apoptoza spirituala a Bisericii.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 31.10.2018, 01:36:43
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Patriarhul Tihon a murit în anul 1925, iar Mitropolitul Serghie face declarația pe 16 iulie 1927. Nu prea înțeleg cum a fost posibilă presupusa anatemă a P. Tihon asupra M. Serghie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare