Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 09.09.2012, 15:30:37
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Asta este varianta ta de interpretare a Scripturii.

Deci care este legământul cel nou pe care îl încheie Dumnezeu? Legământul cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda, iar asta în contextul și prin prisma Noului Testament înseamnă încheierea legământului cu noul popor al lui Dumnezeu, cu noul Israel adică cu Biserica lui Christos. Deci nu este vorba despre un legământ încheiat în mod direct cu toată umanitatea, ci este unul încheiat cu Biserica lui Christos, iar prin Biserică acest legământ se transmite mai departe.

Deci când vorbește acolo despre legea scrisă în inimi este vorba despre poporul ales al lui Dumnezeu, nu scrie absolut niciunde în text că ar fi vorba despre toți sălbaticii din Papua sau din altă parte. Transformarea și a altora se bazează pe încorporarea lor în Biserică, aici în Biserică fiind valabil legământul cel nou cu poporul ales al lui Dumnezeu, popor care în Noul Testament este chiar Biserica lui Christos. Acesta este noul popor ales, acesta este poporul făgăduinței, acesta este poporul legii celei noi înscrise prin Duhul Sfânt în inimă, iar extrapolările pe care le faci sunt nejustificate, și este absolut evident că în afară de afirmații fără acoperire nu ai adus nici un fundament biblic pe care să îți sprijini propriile teorii extra-biblice.

Christos a asumat toată firea umană, pentru că firea Lui umană este una universală, El este Fiul Omului, adică "fiul" întregii omeniri, nu este doar fiul Mariei, dar această asumare devine actuală și activă doar în Biserică și prin Biserică. De aceea afirmațiile pe care le-ai făcut sunt absolut deplasate, neîntemeiate, și dealtfel, după cum bine se vede și după cum bine vede toată lumea de pe forum, nu ai adus nici un fundament biblic sau al Sfintei Tradiții pe care să îți fundamentezi propriile teorii, căci adevăruri nu sunt atâta timp cât nu le probezi cu nimic și rămâi doar la nivelul de ipoteze nefundamentate.

Că legea firii necreștinilor nu este aceeași cu legea noului legământ este un adevăr foarte clar arătat de Scripturi și de Tradiție

Din Epistola întâia către Corinteni se vede foarte clar diferența pe care Sfântul Apostol Pavel o face între omul duhovnicesc și omul lumesc, între Duhul pe care îl primește cel duhovnicesc de la Christos și de la Tatăl în Biserică și duhul lumii, lumesc care îl caracterizează pe cel care este lumesc, nu duhovnicesc. Dacă lucrurile ar sta conform ipotezelor tale (pentru că afirmațiile tale nu au un rol mai mare decât cel de ipoteză de lucru) această distincție pe care o face inspirat de Dumnezeu Sfântul Pavel nu ar trebui să existe, însă ea există și invalidează falsele tale ipoteze.

Un al treilea argument care invalidează ipotezele tale pe care singură și cu auto-"binecuvântare" ți le-ai ridicat la rang de dogme este cel din Evanghelia după Ioan, unde se vede din nou foarte clar că Duhul Sfânt nu poate fi primit de "lume", cu alte cuvinte că extinderea, extrapolarea pe care ai făcut-o este ilegitimă, nejustificată și eretică, invalidând din nou falsele tale teorii și ereticele tale interpretări ale Sfintelor Scripturi.

Ca să concluzionez, am adus justificări din Cartea profetului Ieremia, din epistola întâia către corinteni a Sfântului Pavel și din Evanghelia după Ioan care îți invalidează ipoteza pe care ai proferat-o fără nici un fundament. Ipoteza ți-a fost invalidată, așteptăm să vedem dacă mai ai ceva de spus în favoarea ta înainte de a trage concluzia finală (Verdict: EREZIE).

O duminică binecuvântată să ai!

Draga Decebal,
Reciteste pasajul cu femeia pagana, am pus in bold faptul ca era pagana tocmai pentru tine. Si reciteste de ce fariseii nu au primit Cuvantul, pentru ca nu erau rasad al Tatalui, deci femeia pagana era rasad al Tatalui chiar daca in acel moment era pagana, iar ea in stare de pagana a fost unul din cei mici despre care vorbea profetia care nu a avut nevoie de nimeni sa o invete ca Iisus era Mesia, ci a invatat direct de la Dumnezeu care era in fata ei si ii vorbea. Deci ea era unul dintre cei mici despre care vorbea profetia si era PAGANA.

Eu ti-am spus de ce nu poti accepta adevarul, ca atare nimeni nu te poate forta acolo unde tu singur nu vrei.
  #342  
Vechi 09.09.2012, 15:38:57
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Eu ti-am spus de ce nu poti accepta adevarul, ca atare nimeni nu te poate forta acolo unde tu singur nu vrei.
Dar cine ți-a spus ție că ai fi deținătoarea adevărului? Dumnezeu este, nu tu, și pe Dumnezeu îl ascult, nu pe tine. Iar mie Dumnezeu îmi spune că te înșeli, că ești în eroare, dacă nu cumva ești și în rea-credință.

O duminică binecuvântată să ai!
  #343  
Vechi 09.09.2012, 15:52:36
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Dar cine ți-a spus ție că ai fi deținătoarea adevărului? Dumnezeu este, nu tu, și pe Dumnezeu îl ascult, nu pe tine. Iar mie Dumnezeu îmi spune că te înșeli, că ești în eroare, dacă nu cumva ești și în rea-credință.

O duminică binecuvântată să ai!
Nu are cum sa iti spuna tie Dumnezeu altceva decat a spus deja in Biblie, ori Biblia a accentuat asupra faptului ca acea femeie era pagana, tocmai pentru ca era neobisnuit ca Dumnezeu sa actioneze in afara casei lui Israel. Ori tocmai ca prin Noul Legamant au fost inclusi inauntru casei lui Israel si paganii ca atare si paganii au inceput sa primeasca, de la mic la mare, cuvantul Imparatiei. Dar nu toti, ci doar cei care erau deja rasadul Tatalui, si asta se aplica si evreilor. Ca atare fariseii, desi teoretic faceau parte din Israel, s-au trezit dintr-o data dati afara pentru ca nu primisera/acceptasera samanta iubirii de la Tatal si astfel nu il recunosteau pe Iisus, si vice-versa, pagani care teoretic erau in afara casei lui Israel s-au trezit inauntru fiind rasad al Tatalui ca si femeia pagana din parabola, asa ca, conform profetiei l-a recunoscut imediat pe Domnul fara sa o invete nici un om ca Iisus era Mesia, ci o invata direct Dumnezeu, pe ea, o pagana, dar o invata conform profetiei.
Abia apoi urma Botezul si intrarea in ceea ce urma sa fie Trupul lui Hristos, Biserica crestina. Cand insa Dumnezeu vorbea oamenilor si ii invata in mod direct ca sa nu mai aiba nevoie omul sa ii spuna vecinul ca iata-L pe Hristos, inca nici unul nu era botezat in Duhul Sfant, nici unul, si totusi ei erau cei din profetie, de la mic la mare.


O duminica binecuvantata si tie!
.

Last edited by Tartaruga; 09.09.2012 at 16:04:54.
  #344  
Vechi 09.09.2012, 16:24:42
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit Romani 11

Un prieten de pe site mi-a spus ca cele scrise de mine au legatura cu Romani capitolul 11 si asa este, nu ma gandisem, ca atare poate este bine sa fie postata si cuvantarea lui Pavel:

Capitolul 11
1. Întreb deci: Oare lepădat-a Dumnezeu pe poporul Său? Nicidecum! Căci și eu sunt israelit, din urmașii lui Avraam, din seminția lui Veniamin.
2. Nu a lepădat Dumnezeu pe poporul Său, pe care mai înainte l-a cunoscut. Nu știți, oare, ce zice Scriptura despre Ilie? Cum se roagă el împotriva lui Israel, zicând:
3. "Doamne, pe proorocii Tăi i-au omorât, jertfelnicele Tale le-au surpat și eu am rămas singur și ei caută să-mi ia sufletul!".
4. Dar ce-i spune dumnezeiescul răspuns? "Mi-am pus deoparte șapte mii de bărbați, care nu și-au plecat genunchiul înaintea lui Baal".
5. Deci tot așa și în vremea de acum este o rămășiță aleasă prin har.
6. Iar dacă este prin har, nu mai este din fapte; altfel harul nu mai este har. Iar dacă este din fapte, nu mai este har, altfel fapta nu mai este faptă.
7. Ce este deci? Nu tot Israelul a dobândit ceea ce căuta; ci cei aleși au dobândit, iar ceilalți s-au împietrit,
8. Precum este scris: "Dumnezeu le-a dat duh de amorțire, ochi ca să nu vadă și urechi ca să nu audă până în ziua de azi".
9. Iar David zice: "Facă-se masa lor cursă și laț și sminteală și răsplătire lor!
10. Întunce-se ochii lor ca să nu vadă și spinarea lor încovoaie-o pentru totdeauna!"
11. Deci, întreb: S-a poticnit, oare, ca să cadă? Nicidecum! Și prin căderea lor, neamurilor le-a venit mântuirea, ca Israel să-și întărâte râvna față de ele.
12. Dar dacă greșeala lor a fost bogăție lumii și micșorarea lor bogăție neamurilor, cu cât mai mult întreg numărul lor!
13. Căci v-o spun vouă, neamurilor: Întru cât sunt eu, deci, apostol al neamurilor, slăvesc slujirea mea,
14. Doar voi izbuti să ațâț râvna celor din neamul meu și să mântuiesc pe unii dintre ei.
15. Căci dacă înlăturarea lor a adus împăcarea lumii, ce va fi primirea lor la loc, dacă nu o înviere din morți?
16. Iar dacă este pârga (de făină) sfântă, și frământătura este sfântă; și dacă rădăcina este sfântă, și ramurile sunt.
17. Iar dacă unele din ramuri au fost tăiate, și tu, care erai măslin sălbatic, ai fost altoit printre cele rămase, și părtaș te-ai făcut rădăcinii și grăsimii măslinului,
18. Nu te mândri față de ramuri; iar dacă te mândrești, nu tu porți rădăcina, ci rădăcina pe tine.
19. Dar vei zice: Au fost tăiate ramurile, ca să fiu altoit eu.
20. Bine! Din cauza necredinței au fost tăiate, iar tu stai prin credință. Nu te îngâmfa, ci teme-te;
21. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat ramurile firești, nici pe tine nu te va cruța.
22. Vezi deci bunătatea și asprimea lui Dumnezeu: Asprimea Lui către cei ce au căzut în bunătatea Lui către tine, dacă vei stărui în această bunătate; altfel și tu vei fi tăiat.
23. Dar și aceia, de nu vor stărui în necredință, vor fi altoiți; căci puternic este Dumnezeu să-i altoiască iarăși.
24. Căci dacă tu ai fost tăiat din măslinul cel din fire sălbatic și împotriva firii ai fost altoit în măslin bun, cu atât mai vârtos aceștia, care sunt după fire, vor fi altoiți în însuși măslinul lor.
25. Pentru că nu voiesc, fraților, ca voi să nu știți taina aceasta, ca să nu vă socotiți pe voi înșivă înțelepți; că împietrirea s-a făcut lui Israel în parte, până ce va intra tot numărul neamurilor.
26. Și astfel întregul Israel se va mântui, precum este scris: "Din Sion va veni Izbăvitorul și va îndepărta nelegiuirile de la Iacov;
27. Și acesta este legământul Meu cu ei, când voi ridica păcatele lor".
28. Cât privește Evanghelia, ei sunt vrăjmași din pricina voastră, dar cu privire la alegere ei sunt iubiți, din cauza părinților.
29. Căci darurile și chemarea lui Dumnezeu nu se pot lua înapoi.
30. După cum voi, cândva, n-ați ascultat de Dumnezeu, dar acum ați fost miluiți prin neascultarea acestora,
31. Tot așa și aceștia n-au ascultat acum, ca, prin mila către voi, să fie miluiți și ei acum.
32. Căci Dumnezeu i-a închis pe toți în neascultare, pentru ca pe toți să-i miluiască.
33. O, adâncul bogăției și al înțelepciunii și al științei lui Dumnezeu! Cât sunt de necercetate judecățile Lui și cât sunt de nepătrunse căile Lui!
34. Căci cine a cunoscut gândul Domnului sau cine a fost sfetnicul Lui?
35. Sau cine mai înainte I-a dat Lui și va lua înapoi de la El?
36. Pentru că de la El și prin El și întru El sunt toate. A Lui să fie mărirea în veci. Amin!

Last edited by Tartaruga; 09.09.2012 at 16:29:36.
  #345  
Vechi 09.09.2012, 16:31:59
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu are cum sa iti spuna tie Dumnezeu altceva decat a spus deja in Biblie,
Eu văd foarte bine ce scrie în Biblie și nu am nevoie să vii să mă înveți tu pe mine. Eu primesc învățătura de la Dumnezeu, nu de la tine, și nici nu am nevoie de interpretările tale la Biblie. Iar Dumnezeu nu mi-a spus ceva împotriva Bibliei ci mi-a spus ceva împotriva ta, anume faptul că ești în înșelare. Deci stai liniștită, Adriana Trataruga, că și eu aud și nu am nevoie să îmi ții tu atâtea predici și să ne dai atâtea lecții; oricum eu aud ceva diferit de ceea ce auzi tu. Dacă tot avem un singur Învățător, atunci fii consecventă și lasă-ne tu pe noi să auzim învățătura direct de la el, nu intermediată de tine sau de alții ca tine. Dacă avem un singur Învățător, atunci cu certitudine tu NU ne ești și nici nu trebuie să cauți a ni te impune drept un învățător paralel, un traducător, un intermediar, un autentic și adevărat tâlcuitor a ceea ce a spus singurul Învățător; deci, stai liniștită, că nu avem nevoie de un altul decât de Dumnezeu, și implicit nici de tine pe post de învățătoare.
  #346  
Vechi 09.09.2012, 17:03:06
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Eu văd foarte bine ce scrie în Biblie și nu am nevoie să vii să mă înveți tu pe mine. Eu primesc învățătura de la Dumnezeu, nu de la tine, și nici nu am nevoie de interpretările tale la Biblie. Iar Dumnezeu nu mi-a spus ceva împotriva Bibliei ci mi-a spus ceva împotriva ta, anume faptul că ești în înșelare. Deci stai liniștită, Adriana Trataruga, că și eu aud și nu am nevoie să îmi ții tu atâtea predici și să ne dai atâtea lecții; oricum eu aud ceva diferit de ceea ce auzi tu. Dacă tot avem un singur Învățător, atunci fii consecventă și lasă-ne tu pe noi să auzim învățătura direct de la el, nu intermediată de tine sau de alții ca tine. Dacă avem un singur Învățător, atunci cu certitudine tu NU ne ești și nici nu trebuie să cauți a ni te impune drept un învățător paralel, un traducător, un intermediar, un autentic și adevărat tâlcuitor a ceea ce a spus singurul Învățător; deci, stai liniștită, că nu avem nevoie de un altul decât de Dumnezeu, și implicit nici de tine pe post de învățătoare.
Draga Decebal,

Daca este adevarat ca ai un singur Invatator, pe Dumnezeu, eu nu pot fi decat foarte multumita!!

Fii binecuvantat!
  #347  
Vechi 09.09.2012, 22:25:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cum adica greu?? Nu vezi raspunsul??
Intrebarea era una simpla, raspunsul la fel, cu doua variante.

N-am vazut nici una din cele doua variante de raspuns, decat un raspuns de politician.

Si apropo:

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Sfantul apostol Pavel se considera sfant sau pacatos?
EPISTOLA ÎNTÂIA CĂTRE TIMOTEI A SFÂNTULUI APOSTOL PAVEL
1 Tim 1:15

"Vrednic de credință și de toată primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu. "
  #348  
Vechi 09.09.2012, 22:39:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Catalin,
Eu vorbeam despre ideile care imi apartin, sa nu mai pui etichete pe ele. Crezul nu l-am scris eu ci Biserica catolica, asa ca nu revendic originea lui ca apartinandu-mi, insa in ceea ce priveste ideile mele revendic identitatea lor asa ca te rog sa respecti autorul si sa nu le mai atribui origini dupa mintea ta.
Multumesc.
De fapt ai descoperit roata, tu crezi ca sunt ideile tale, dar le descoperisera protestantii cu mult inainte. Daca intri pe un forum protestant o sa observi ca au aceeasi gandire, aceeasi abordare si au chiar si majortiatea ideilor asemanatoare cu alte tale. daca o sa intri si pe un forum ecumenist o sa vezi ca absolut toate ideile tale le regasesti acolo, fara vreo deosebire. Cum vezi, nu poti spune ca ai inventat ecumenismul, era cu ceva timp inainte.
  #349  
Vechi 09.09.2012, 22:43:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Iarasi raspunzi cu generalitati. Zii concret ca sa priceapa tot omul: tu esti sub incidenta Noului Legamant, esti din casa lui Iuda si Israel cu care s-a incheiat Noul Legamant, in asa fel incat sa nu iti mai spuna nimeni "Cunoaste pe Domnul", si sa nu mai ai nevoie sa te invete nimeni pentru ca te invata Dumnezeu direct? Da sau nu? Tu raspunsesesi ca doar despre sfinti se poate spune asta, eu insa ti-am aratat ca este valabil pentru toti din casa lui Irael, de la mic la mare, iar cand te intreb direct despre TINE, tu vii cu generalitati. Despre tine este vorba, faci parte din casa lui Israel si Iuda si se aplica asupra ta Noul Legamant? Daca da, atunci cum se face ca ai nevoie sa iti spuna altii "Iata-L pe Domnul"? Iar daca nu, nici nu mai are sens sa discutam.
Din casa lui Iuda nu prea cred ca sunt, cel mai probabil din casa lui Burebista si ai lui, ca dacii erau pe aici in acea vreme. Noul Legamant il avem toti prin Botez si Mirungere (toti adica cei din BO). Unii il fac inactiv, dar nu se sterge.
  #350  
Vechi 09.09.2012, 22:48:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Bun, in cazul asta, dupa o logica simpla, exceptiile nu au cum sa egaleze macar regula, ca atare numarul celor mantuiti in final nu are cum se dubla macar fata de numarul ortodocsilor, ca atare tot infim ramane fata de numarul oamenilor de pe planeta, iar toti ceilalti, adica covarsitoarea majoritate merge in Iad. Corect pana aici?
Dupa caderea lui Adam toti oamenii nu mai puteau merge in Rai din cauza pacatelor. Pentru ca omul nu mai putea face nimic, Domnul ne-a dat gratis o solutie, prin Botez si Mirungere omul se curateste si primeste harul divin pierdut. Asadar cine doreste are o sansa, sa vina in BO. Cine nu sta si filozofeaza pana la sfarsit, iar apoi va vedea cum a fost filozofia lui.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Mantuirea in lume Nicolae Calugarul 21 18.06.2007 15:24:08
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38