Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2007, 11:32:12
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

cine stie ceva pt cresterea imunitatii copiilor ? am probleme cu cel marisor de cand a facut pneumonie tot tuseste raceste foarte usor imediat merg cu el la doctor ca sa-mi fac datoria de parinte dar simt ca nu e destul ii dau antibioticele prescrise ii trece si peste o saptamana doua iar incepe ba cu faringita ba cu amigdalita deja sunt disperat
a de la inceput numai asa o tin numai cu medicamente......a luat ceva pt imunitate se numeste Luivac dar nu mi se pare ca a avut vreun efect
vrem sa mergem cu la salina are ceva efect?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2007, 11:33:07
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

disperata am gresit la scris ca m-am grabit
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2007, 12:20:43
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Nicoleta , eu iti dau un mic ajutor .
In primul rand vreau sa iti spun ca studiez de foarte multi ani medicina naturista ,
Sunt adepta si a medicinei alopate , dar uneori medicamentele pot face mai mult rau decat bine .

PROPOLISUL este un foarte bun remediu pt cresterea imunologiei corpului uman , cat si pentru nenumarate boli , chiar si cronice .
Scrie pe GOOGLE cuvantul ' PROPOLIS ' si vei vedea ca nu te mint .
Eu iau in fiecare zi propolis si datorita acestui tratament am inlaturat raceala , o alergia pe care am descoperit-o in urma cu vreo 4 ani si am ameliorat durerile unei boli reumatologice ( poliartitrita reumatoida ).
TINCTURA SE ADMINISTREAZA PE CALE BUCALA , 2 PICATURI / 5 KG CORP .
Aceste picaturi se pun pe o bucata mica de paine (se poate lua si cu zahar , dar acesta este nociv sanatati ) si se mesteca bine . Dupa mestecarea bucati de paine , se bea putina apa .
Daca doresti si alte remedii , intreaba-ma .
Eu cand intampin probleme de sanatate si nu le pot trata cu medicamente , apelez imediat la medicina naturista .
ACUM FACI CUM CREZI , ALEGEREA ESTE A TA .





Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2007, 16:05:55
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

merci pt sfat am sa incerc si propolis i-am luat mai multe de la farmaciile naturiste coughend,imunorezistant siropuri de paltagina ,muguri de pin ,de catina
,copilul cel marisoreste extrem de vioi si neastamparat si cu greu pot sa-i impun sa stea in casa si atunci imi raceste imediat pt ca transpira alearga
sper ca atunci cand va fi mai mare va fi mai bine sa nu stau toata ziua cu medicamentele dupa el
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2007, 17:08:19
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Ceea ce am facut eu pentru tine este un lucru minor . Eu ma simt bine ajutand oamenii. Mi-a parut bine si m-am simtit onorata ca mi-ai aperciat gestul , pe care l-am facut dezinteresat .
Nu as face greseala sa dau o reta gresita , fara a avea cunostinta de efectele ei .
Pentru multi oameni , care ma cunosc , sunt un bun sfatuitor in privinta bolilor corpului uman si a tratamentelor naturiste .
LEACURI LA INDEMANA ORCUI;

RETETA PT INTARIREA SISTEMULUI IMUNITAR ;
-100 g polen , o sticluta de tincutura de echinacee , 250 ml suc de lamaie . Se astupa borcanul 3 ore , apoi se sfarama toate granulele de polen ,apoi se adauga 500 g miere poliflora , 250 g nuca macinata . Produsul se tine la rece .

Mod de administrare ;
Copii -3 lingurite /zi
Adulti- 1 lingura de 3 ori/zi
-----------------
ALTE LEACURI;
-miere in amestesc cu catina ;500 g de miere poliflora amestecata cu 150 g de pulbere de catina
Mod de administrare -Copii -i lingutita /zi
Adulti -2lingurite pe zi
--------------------
-Inhalatii cu ceai din fructe de ienupar in care s-au pus 3picaturi de ulei de eucalipt
- infuzie de ceai de tei ; doua cani pe zi
- frectii cu otet aromat
- frectii cu ulei de lavanda pentru corp si cu ulei de menta pentru dureri de cap
- impachetari cu otet diluat in apa , in cazul febrei pueternice


Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2007, 22:01:03
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nicoletajuravle, si eu am avut probleme cu imunitatea. m-a dus mama la un medic naturist kre mi-a pus diferite intrebari (la un moment dat am avut senzatia k sunt la psiholog, nu la medic :| ), legate de ce boli am mai avut, dak am fobii, dak am prieteni etc, apoi, pe baza raspunsurilor mi-a dat un tratament naturist impreuna cu un regim... destul de greu, dar a meritat. mi-a interzis ciocolata, sucurile park, ceapa (din cauza mea manca toata casa mancare fara ceapa :D ), tot ce e iute, picant etc...
probabil k ar fi mai bine sa consulti un medic naturist :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2007, 02:55:39
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Intreba si la Formula-As, au si cautare in site
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2007, 22:20:59
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

multumesc pt postari tuturor si eu sunt de acord cu remediile naturale pt nu au atatea efecte adverse dar de cand aracit mai grav mi-a cam frica sa ma bazez numai pe ele cand imi prescrie un medic un antibiotic ma simt mai linistita sa il dau pt ca fiind mai sensibil corpul lui nu se apara asa de bine impotriva infectiilor si nu vreau sa mai ajung cu el la spital
acum are o viroza asa mi-a zis medicul nu are rosu in gat dar daca il las asa poate sa se infecteze si sa dea in altele mai grave gen bronsite si de aceea sunt nevoita sa-i dau antibiotic Fromilid-se numeste dupa ce ii trece am sa incerc cu propolis dar cam cat timp sa-i dau o luna doua/cateva zile?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2007, 23:33:43
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

de cand am fost mic stiu ca nu am facut nici o injectie, nici polidin, nici peniciline etc.

insa in perioadele de trecere am avut ceiul de menta, lamaia, si usturoiul alaturi. laptele l-am baut zilnic si nici nu am facut nazui la mancare.

spalat cu apa rece pe fata. m-am dat cu sania iarna si am inotat vara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2007, 09:36:44
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

el are doi ani jumate este foarte micsi a avut pneumonie din cauza unor medici nepriceputi fara experienta care sunt la sectia -urgente-si de atunci este mai sensibil
Reply With Quote
Răspunde