Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.11.2008, 12:51:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Momentan e inca in viata si inca mai are sansa unui transplant.Cei care sunt in Bucuresti sa incerce sa mearga pana la el,sa afle mai multe si restul sa ne gandim cum am putea sa il ajutam.
Putem incepe o campanie in acest sens cu sprijinul media si al bisericii.Intai de toate,insa,trebuie sa aflam ceva date concrete.
Deci,cine e din Bucuresti si e dispus sa mearga pana la el?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.11.2008, 13:26:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Adascalitei Constantin
acum 10 ore 23 minute
" Eugen vreau sa-ti donez ficatul meu. Sufar de o boala grava si incurabila de jumatate de viata. Nu mai suport iadul numit viata. Cauta-ma la tel 0756 653404. Adascalitei Costel. P.M. NUMAI EU am dreptul sa hotarasc ce fac cu viata si corpul meu. Biserica si altii sa nu se bage unde nu le fierbe oala pt ca deja s-au intins mai mult decat le este plapuma. Si cei care nu sint in pielea mea sau a lui Eugen nu pot avea o parere. Sa taca din gura! Clar? Biserica si cei care conduc lumea, cu ideea de dumnezeu si diavol vor sa manipuleze societatea pt a o controla, pt profitul lor, putin le pasa de oameni. Dumnezeu si Diavolul nu exista! ,,Religia crestina este o parodie a divinizarii Soarelui in locul caruia ei au pus un om numit Hristos si i-au dat adoratia original data Soarelui'' - Thomas Paine (1737-1809). Suntem prea plini de superstitii religioase pt a mai descoperi legile fizicii care au creat Universul. Suntem cu mintea inca in epoca de piatra si departe de o adevarata civilizatie. Uitati-va si la filmul Zeitgeist ca spune adevarul nu degeaba e interzis in toata lumea. Religia e la baza mizeriei societatii noastre, ea influenteaza legile, ea interzice de fapt eutanasia. Trebuie sa luptam sa schimbam legea asta in Romania pt ca unii oameni sa nu mai sufere degeaba in numele unui Hristos care nu a existat niciodata (vezi Zeitgeist, explica cel mai bine)."-Voi ati vazut asta?E un coment din cele de pe ultimul link pe care l-am postat.
Voi ce spuneti?O fi real,desi nu cred ca cineva se apuca sa faca glume cu asa ceva.
Omul daca sufera de o boala incurabila,macar moare salvand un alt om.
Cine are o adresa de la pro tv sa trimitem acest post?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.11.2008, 14:42:00
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Adascalitei Constantin
acum 10 ore 23 minute
" Eugen vreau sa-ti donez ficatul meu. Sufar de o boala grava si incurabila de jumatate de viata. Nu mai suport iadul numit viata. Cauta-ma la tel 0756 653404. Adascalitei Costel. P.M. NUMAI EU am dreptul sa hotarasc ce fac cu viata si corpul meu. Biserica si altii sa nu se bage unde nu le fierbe oala pt ca deja s-au intins mai mult decat le este plapuma. Si cei care nu sint in pielea mea sau a lui Eugen nu pot avea o parere. Sa taca din gura! Clar? Biserica si cei care conduc lumea, cu ideea de dumnezeu si diavol vor sa manipuleze societatea pt a o controla, pt profitul lor, putin le pasa de oameni. Dumnezeu si Diavolul nu exista! ,,Religia crestina este o parodie a divinizarii Soarelui in locul caruia ei au pus un om numit Hristos si i-au dat adoratia original data Soarelui'' - Thomas Paine (1737-1809). Suntem prea plini de superstitii religioase pt a mai descoperi legile fizicii care au creat Universul. Suntem cu mintea inca in epoca de piatra si departe de o adevarata civilizatie. Uitati-va si la filmul Zeitgeist ca spune adevarul nu degeaba e interzis in toata lumea. Religia e la baza mizeriei societatii noastre, ea influenteaza legile, ea interzice de fapt eutanasia. Trebuie sa luptam sa schimbam legea asta in Romania pt ca unii oameni sa nu mai sufere degeaba in numele unui Hristos care nu a existat niciodata (vezi Zeitgeist, explica cel mai bine)."-Voi ati vazut asta?E un coment din cele de pe ultimul link pe care l-am postat.
Voi ce spuneti?O fi real,desi nu cred ca cineva se apuca sa faca glume cu asa ceva.
Omul daca sufera de o boala incurabila,macar moare salvand un alt om.
Cine are o adresa de la pro tv sa trimitem acest post?
Fereasca Bunul Dumnezeu... Doamne lumineaza-L ca Te huleste fara sa Te cunoasca... Doamne nu-L lasa in intuneric... lasa-L sa Te cunoasca mai intai, ca sa nu se piarda sufletul lui! Ca Tu nu vrei moartea pacatosului, ci sa se intoarca sa fie VIU! Viu nu atat trupeste cat sufleteste!!! Trebuie sa se intoarca la Tine, ca Tu esti datatorul Vietii, fiint Tu Insusi VIATA!!! Cel ce ai murit pe cruce pt a noastra Mantuire, Te rog lumineaza-L si pe acest rob al Tau, Costel, deznadajduit de suferinta! Este aproape de moarte si nu trebuie sa moara in necunostinta de Tine!
Parinte Ceresc, arat-Ti mila asupra slugii Tale, si nu-L lepada de la IUBIREA Ta de oameni, ca orice Tata isi cearta fiul, dar nu il leapada, ci asa cum Tata Iubitor esti m-ai primit pe mine fiul cel desfranat si mi-ai pus inel in deget si haina de porfira apoi ai injunghiat vitelul cel ingrasat pt INTOARCEREA mea, facandu-ma iarasi Fiul Iubirii Tale, asa Parinte Ceresc, arata-Ti mila acestui Rob al Tau, ca sa nu se piarda sufletul lui!!! Pentru rugaciunile Preasfintei Fecioare Maria, ale Tuturor Sfintilor, a Sfintilor Ingeri, cu puterea Sfintei Cruci si cu Harul Preasfantului si Bunului si de-Viata-Datatorului Sf. Duh, Doamne Iisuse Hristoase miluieste pe robul Tau COSTEL ca binecuvantat si preaslavit esti in vecii vecilor Amin!

va rog sa ma iertati pt aceasta rugaciune, ca nu am avut tendinta de a ma ruga, dar... mi-au dat lacrimile de durere pt acest om, COSTEL, care este in NECREDINTA, nu-L cunoaste pe Dumnezeu si e intunecat de satana, si m-a cuprins mila fata de el, ca nu vreau sa piara in necredinta... Dumnezeu sa il pazeasca de vederea dracilor inainte moarte... ca e JAAAALEEEA de pe lume cat va urla si tipa de frica.... Dumnezeu sa il miluiasca!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.11.2008, 17:06:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este un om chinuit de atata suferinta.E trist ca si-a pierdut credinta in Dumnezeu,dar pana la urma fiecare are dreptul sa aleaga cum gandeste.
Totusi,daca vroia sa isi puna capat zilelor,o facea demult.El vrea sa moara salvand in acest fel si alt om,ceea ce totusi e mare lucru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.11.2008, 17:23:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...utanasiei.html

Eu ma gandeam ca dintre voi,cei ce va aflati in Bucuresti,ati putea trece si pe la baiatul acesta sa discutati cu el,sa il mai incurajati putin.
Din ce am inteles,exista posibilitatea de a fi vindecat printr-un transplant de ficat in afara.Doar ca nu stiu exact cat ar costa o astfel de operatie.
Poate se poate creea ceva cont si sa incepem sa batem toba,sa strangem bani pentru el.
E tanar,e pacat sa nu aiba nici o sansa din cauza unui sistem defect si a banilor care ii lipsesc.
Ce spuneti?

Operatia este posibila dar are probleme si cu coagularea sangelui ceea ce impiedica lucrurile,asa am auzit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.11.2008, 17:28:01
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

FRATII MEI, Haideti sa ne RUGAm pt acest FRATE al nostru, fiecar catre sfantul preferat, sau la Maica Domnului la Domnul Hristos, ca "unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu" si adevarata IUBIRE sta in JERTFELNICIE!!! Haideti sa ne "adunam" intru rugaciune, ca vazand Hristos IUBIREA si COMUNIUNEA NOASTRA sa isi faca mila de acest suferind care se afla deja in mainile Satanei, caci isi doreste moartea si chiar a cerut-o. Haideti sa ne rugam pt intarirea in CREDINTA si sa devina un BUN si adevarat crestin, sa nu ajunga Domne fereste, in mainile satanei, caci eutanasierea este o sinucidere, nu de mainile proprii ci de ale doctorilor, si ii face partasi si pe acestia la crima si atunci sa vedeti mania lui Dumnezeu... NU e de joaca cu sufletul omului! Fereasca Dumnezeu de chinul VESNIC in IAD!!!
VA rog frumos, jertfiti 15 minunte fiecare din tp fratiilor voastre si sa ne unim in rugaciune pt fratele EUGEN!!! Va rog din toata INIMA!!! CRED CU TARIE CA DUMNEZEU NE VA ASCULTA RUGACIUNEA!!! Sa ne rugam zilnic pt el, pana cand Dumnezeu ne va auzi!! SA STARUIM IN RUGACIUNE sa vada Dumnezeu ca noi VREM MANTUIREA LUI, nu numai ca "izbavire de moarte" ci si ca izbavire de deznadejde si INTARIREA IN CREDINTA IN PUTEREA LUI DUMNEZEU, ca "fara de Mine nu puteti face NIMIC!!!" Va rog HAIDETI SA NE RUGAM!!!! lasati JUDECATA deoparte ca nu face bine, ca una si alta, HAIDETI SA NE RUGAM PT EL!!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.11.2008, 17:42:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

"Operatia este posibila dar are probleme si cu coagularea sangelui ceea ce impiedica lucrurile,asa am auzit."-eu am urmarit ieri o emisiune cu acest subiect pe B1 tv,daca nu ma insel si din ce am inteles acolo se spunea ca poate fi salvat prin acest transplant.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.11.2008, 22:29:24
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
FRATII MEI, Haideti sa ne RUGAm pt acest FRATE al nostru, fiecar catre sfantul preferat, sau la Maica Domnului la Domnul Hristos, ca "unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu" si adevarata IUBIRE sta in JERTFELNICIE!!! Haideti sa ne "adunam" intru rugaciune, ca vazand Hristos IUBIREA si COMUNIUNEA NOASTRA sa isi faca mila de acest suferind care se afla deja in mainile Satanei, caci isi doreste moartea si chiar a cerut-o. Haideti sa ne rugam pt intarirea in CREDINTA si sa devina un BUN si adevarat crestin, sa nu ajunga Domne fereste, in mainile satanei, caci eutanasierea este o sinucidere, nu de mainile proprii ci de ale doctorilor, si ii face partasi si pe acestia la crima si atunci sa vedeti mania lui Dumnezeu... NU e de joaca cu sufletul omului! Fereasca Dumnezeu de chinul VESNIC in IAD!!!
VA rog frumos, jertfiti 15 minunte fiecare din tp fratiilor voastre si sa ne unim in rugaciune pt fratele EUGEN!!! Va rog din toata INIMA!!! CRED CU TARIE CA DUMNEZEU NE VA ASCULTA RUGACIUNEA!!! Sa ne rugam zilnic pt el, pana cand Dumnezeu ne va auzi!! SA STARUIM IN RUGACIUNE sa vada Dumnezeu ca noi VREM MANTUIREA LUI, nu numai ca "izbavire de moarte" ci si ca izbavire de deznadejde si INTARIREA IN CREDINTA IN PUTEREA LUI DUMNEZEU, ca "fara de Mine nu puteti face NIMIC!!!" Va rog HAIDETI SA NE RUGAM!!!! lasati JUDECATA deoparte ca nu face bine, ca una si alta, HAIDETI SA NE RUGAM PT EL!!!!
-Frumoasa pilda de iubire crestina,sa ne rugam deci pentru mantuirea lui Eugen.Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si a Sfintei mucenite Eugenia al carei nume il poarta,Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-l pe robul tau Eugen!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.11.2008, 22:54:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ne rugam,dar incercam sa il ajutam si practic?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.11.2008, 23:45:49
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ne rugam,dar incercam sa il ajutam si practic?
-Ceva mai practic decat rugaciunea...mai ales de la mare distanta, ba chiar si de aproape.E vre-un cont de ajutorare?
-Ai spus ''ne rugam'' heaven,dupa care va veni si ajutorul .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
“Barack Obama este primul presedinte GAY” Laura19 Homosexualitatea 11 12.06.2012 10:03:27
Abuzam de "domnule"? Langu Generalitati 27 12.01.2010 03:13:21
Parintele Nicolae Steinhardt - "NU, DOMNULE!" andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 2 18.12.2009 22:57:07
presedinte,guvern=masoni mita100 Generalitati 12 03.12.2009 20:17:10