Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2009, 10:55:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cum reusesc preotii din tara sa construiasca biserici?

Ma intreb si eu.
De unde aduna bani, caci e vorba de sume f.mari si nu cred ca au parohiile atatia bani, mai ales la tara?
Si in afara tarii oare cum s-ar putea face? Ajuta patriarhia cu ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2009, 10:59:18
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb si eu.
De unde aduna bani, caci e vorba de sume f.mari si nu cred ca au parohiile atatia bani, mai ales la tara?
Si in afara tarii oare cum s-ar putea face? Ajuta patriarhia cu ceva?
Statul. Oameni ca mine si ca tine care isi muncesc painea cu sudoarea fruntii si care platesc impozite.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2009, 11:19:03
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Fonduri, pai la sate se strange de la primarie, donatii ale agentilor economici din zona, episcopia/mitropolia/patriarhia din Fondul Central Misionar si nu in ultimul rand credinciosii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2009, 11:20:55
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Statul. Oameni ca mine si ca tine care isi muncesc painea cu sudoarea fruntii si care platesc impozite.
Pai banii pleaca de la oameni si se intorc tot la ei. Impozitele le platesti oricum, chiar chiar daca s-ar construi sau nu biserici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2009, 11:51:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, nu am certitudinea ca peste tot se intampla astfel, ceea ce este si firesc dealtfel..insa doresc sa iti spun ca exista (inca) preoti de tara cu parohii sarace. Preoti cu enoriasi saraci (majoritatea vaduve) care umbla din poarta in poarta, din prieten in prieten (cu telefonulsau chiar vizita), din institutie in institutie si suporta cu rabdare injuriile voalate sau jignirile repetate, pentru a strange bani sa rafaca biserica! Oamnei care inghit mereu mizerii de genul, da iar ceri bani?? De ce nu iti da statul..Dar cate parohii primesc ajutor?? Cati stiu ca sus intr-un varf de munte exista un sat unde poate nici lumina electrica nu este dar exista Biserica! Exsita un preot! Care a ales sa stea acolo pentru a sluji Sfanta Liturghie. Daca vei cauta la acest trheand vei gasi un topic infintat chiar de mine numit "daruind vei Doband". Te rog citeste-l si vei intelege. Da sunt si preoti bogati cu masini luxoase, dar sa nu-i denigarm pentru acestia si pe cei ce au inteles preotia ca pe un Dar nu ca pe o meserie. Intrebai si pe un alt topic, din ce traiesc preotii in diaspora. Am si eu o intrebare, esti preuteasa? sau viitoare preuteasa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2009, 12:02:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4868
Caz concret! Deci nu vorbesc "vorbe"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2009, 15:28:08
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Pai banii pleaca de la oameni si se intorc tot la ei. Impozitele le platesti oricum, chiar chiar daca s-ar construi sau nu biserici.
Dar de ce trebuie sa fie statul contabilul BOR? Si, mai ales, de ce trebuie sa perceapa statul bani pentru BOR de oameni care nu sunt ortodocsi?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2009, 16:24:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eduardd - nu sunt si nu voi preoteasa. Sunt doar o simpla credincioasa ortodoxa si ma intrebam pentru o biserica la care merg eu.
Aveti si voi dreptate, dar uitandu-ma la costuri, ma intreb totusi cum se pot aduna banii.
Nu mai intreb. E complicat, stiu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2009, 16:45:09
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Aici pot sa raspund si eu...in cazul nostru cu banii vaduvelor..cate 10 -20 lei pe care vin si ii dau lunar din pensia lor...cu banii unei femei care lucreaza in strainatate ca femeie de serviciu (menajera), cu banii unui batran care isi ia numai jumatate din medicamente, restul de bani il da la biserica...cu banii de buzunar ai unor elevi..se aduna si intr-un mod minunat as putea spune chiar reusim sa facem ceva...putini sunt oamenii cu stare care dau..si de obicei aceia asteapta si laude...in 4 ani am reusit sa aducem biserica de la stadiul de zid..la stadiul de sfintire care va fi in vara aceasta...primaria ajuta de obieci in anii cu campanie electorala, dintr-o ,,simpla coincidenta".. mai vin si de la familiixsx
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2009, 16:48:29
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

scuzati..ultimul cuvant..de la familii unde de obicei numai sotul lucreaza...stiu cazuri concrete unde patroni de firme mari ajuta doar bisericile din oras (bine ca le ajuta si pe acelea) insa pe o alta usa scoate preotii de la tara ca pe niste cersetori...nu-i judec eu,insa...cu eforturi, sacrificii..asa se construiesc bisericile in tara..poate in unele cazuri ajuta si Patriarhia..eu insa nu cunosc asemenea caz...si ca sa ma rezum la intrebare as raspunde:cu dragoste, credinta si nadejde..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Preotii din tara, cu parohii minuscule bmd Preotul 46 24.02.2010 17:16:11
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14