Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.07.2010, 00:14:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Aceea ca Dumnezeu
SE ARATA.
Asta inseamna ca Dumnezeu poate lua infatisari diferite, foc, nori de fum
(exodul), tunet sau trasnet (la moartea pe cruce), etc. De ce nu s-ar arata
si sub forma unui batran cu parul alb ca neaua?
Absolut de acord. Dumnezeu este spirit pur. Ca și îngerii. Cum să poată fi văzut cu ochi trupești ? Dar a fost văzut de destule ori, chiar înainte de Încarnare. (Cei trei de la stejarul din Mamvri, ca să dau un singur exemplu). Numai că ceea ce oamenii au văzut au fost epifanii.
Noi îi reprezentăm pe îngeri ca fiind dolofani și având aripioare fiindcă așa li s-au arătat unor oameni. Dar altora, li s-au arătat altfel. Într-o apariție angelică relativ recentă, un înger s-a arătat luând chip de mecanic auto. Cu salopetă, cu tot ce trebuie.

Deci, ceea ce Daniel a văzut, "Cel Vechi de Zile", este chiar Dumnezeu (în ipostaza Tatălui, după părerea mea). Numai că a văzut un chip "construit pentru acea ocazie" de către Cel care nu are chip, ci este iubire.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.07.2010 at 00:31:28.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.07.2010, 11:18:31
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Pt MariS&Mihnea Dragomir

Am citit cele scrise de dvs.Ideea ar fi(daca am inteles bine)>intrucat nu putem sa-L vedem pe Cel de Sus direct,atunci EL,in mila si intelepciunea Sa,poate aparea in ipostaze in care sa-L putem vedea(ca si cum ar fixxa un ,,filtru"intre noi si EL care ne-ar permite sa vedem ceea ce nu putem vedea in mod normal).Trebuie sa recunosc ca acesta analiza cu privire la modurile in care Cel de Sus decide sa se arate oamenilor>ma cam depaseste si cand spun asta ma gandesc ca din moment nu intelege,cu mintea mea limitata,esenta Lui decat daca EL doreste sa ne lumineze pt a intelege cat ne este necesar>atunci cu atat mai putin pot afirma cu certitudine ca stiu exact rationamentul dupa care EL a decis cum si cand sa se infatiseze.Este foarte dificil daca nu cumva imposibil.Totusi acesta scena cu un batrin cu mi-a adus aminte de acel episod cu Petrache Lupu si ,,Minunile de la Maglavit".Trebuie sa recunosc ca nu stiu care este pozitia oficiala a BOR in acesta problema(Petrache Lupu).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.07.2010, 12:59:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
La o prima vedere am fi inclinati sa credem ca "Fiul Omului" este Hristos iar "Cel vechi de zile" este Dumnezeu Tatal. Insa, in Apocalipsa lui Ioan, Mantuitorul, care este numit "Fiul Omului", apare descris ca batran, asemenea Celui vechi de zile ("capul Lui si parul Lui erau albe ca lana alba si ca zapada"). Acest fapt a facut ca multi interpreti sa considere acest pasaj ca facand referire nu la intalnirea dintre Fiul si Tatal, ci la cea dintre cele doua firi in Hristos: cea omeneasca (Fiul Omului) si cea dumnezeiasca (Cel vechi de zile).
Subscriu celor spuse.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se referă la A Doua Venire. Fiul Omului este Cristos, numit frecvent astfel în Noul Testament, care în cel vechi se ascunde. Cel Vechi de Zile este Tatăl. Sunt "persoane" distincte ale aceluiași Dumnezeu.
Exact aceasta este greseala despre care amintea, mai sus, si Costel.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.01.2011, 16:31:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Despre aceasta icoana, in care Dumnezeu -Tatal apare ca batran, cu Fiul Sau - Hristos in poala si Sfantul Duh ca un porumbel fie intre ei, fie pe un disc tinut de Mantuitorul, Vladimir Lossky sustine ca transpune doctrina Filioque - care sustine ca Duhul isi are originea nu doar de la Tatal, ci si de la Fiul.

Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2011, 20:23:17
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Intr-adevar, privirea acestei icoane ne poate duce cu gandul la doctrina Filioque, conform careia Duhul Sfant purcede din Tatal si din Fiul. Biserica Ortodoxa nu marturiseste existenta a doua principii in Sfanta Treime.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2011, 20:27:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

mai degraba ca purcede din Tatal prin Fiul..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.01.2011, 20:30:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
mai degraba ca purcede din Tatal prin Fiul..
afirmatia asta poate fi considerata ortodoxa?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.01.2011, 20:32:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Intr-adevar, privirea acestei icoane ne poate duce cu gandul la doctrina Filioque, conform careia Duhul Sfant purcede din Tatal si din Fiul. Biserica Ortodoxa nu marturiseste existenta a doua principii in Sfanta Treime.
si unde trebuia asezat "porumbelul" ca sa exprime dogma ortodoxa?
si cum sa purceada de la Tatal prin Fiul daca este o singura fiinta?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.01.2011, 21:12:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
si unde trebuia asezat "porumbelul" ca sa exprime dogma ortodoxa?
si cum sa purceada de la Tatal prin Fiul daca este o singura fiinta?
In primul rand nu trebuia reprezentat Tatal, din cele spuse reiese ca Cel vechi in zile este Fiul.

In al doilea rand, nu Fiul, ci Tatal este Cel cel purcede pe Duhul, asa ca Fiul nu poate fi pus pe acelasi plan cu Tatal.

Da, avem un singur Dumnezeu, dar intreit in persoane. Dar asta e o alta tema. Daca e de interes, o putem discuta pe un alt topic.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.01.2011, 12:36:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

O stire data de cei de la Patriarhie legata de Unirea din 24 ianuarie, a fost insotita de aceasta imagine:



Au facut o nota in care au precizat ca: "Fotografia este un tablou din Palatul Patriarhiei care reprezinta Unirea Principatelor Romane (Moldova si Tara Romaneasca).

De aici ce am putea intelege, ca Tatal poate fi reprezentat sub chipul unui om batran daca punem titulatura de fotografie. Nu-mi place.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Atentie la "predicile" si "sfaturile" lui PF Daniel mihailt Generalitati 199 02.03.2011 13:30:50
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42