Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1031  
Vechi 12.05.2010, 17:09:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Andrusca, daca ai intrebari despre subiectul topicului ma voi stradui sa-ti raspund. Daca vrei doar sa mai tragi o portie de ras si sa-ti mai bati putin joc, cu regret te voi lasa sa te distrezi singura...pardon, cu domnul gibi.

Dar, daca ma gandesc bine, in cele peste 100 de pagini cate s-au scris pana acum este destula informatie pentru ca un om care vrea sa inteleaga sa inteleaga. Iar pe cei ce nu vor as inteleaga nici nu ma straduiesc sa-i fac sa inteleaga, caci respect liberul arbitru al omului. La urma urmei, vorbirea in limbi era doar o curiozitate pentru fratii ortodocsi care au pus intrebarile. Nu este ceva obligatoriu sau conditie pentru mantuire. Macar sa-L cunosti tu pe Hristos si toate darurile Lui si sa-ti ramana doar acest dar necunoscut...So, spor la cele duhovnicesti!
Daca-ti spun ca eu nu am inteles nimic? Ce sa fac, am citit, m-am gandit, am meditat ( zau de nu!)...si tot nu am inteles ce dar e ala, dar asa e...mai bine ma las pagubasa, pentru ca intr-adevar e doar o curiozitate...si nici prea mare!

Mersic, spor si tie!
  #1032  
Vechi 12.05.2010, 17:13:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Danut, nu te supara, ai folosit cuvinte murdare intr-una din postarile tale si astept sa-ti ceri scuze. Desigur ca eu as putea sa trec peste asta cu usurinta, dar consider ca este spre binele tau si al discutiilor noastre sa astept pana o vei face.

Cele bune...
Tu mai bine raspunde la intrebari si nu mai iti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.
  #1033  
Vechi 12.05.2010, 17:23:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Tu mai bine raspunde la intrebari si nu mai iti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.
Ce motiv ar avea sa-ti raspunda? Nu esti un partener placut de discutii. Spui vulgaritati si apoi te simti si foarte important.
Daca ai intrebari si vrei raspunsuri cere-le frumos. Daca a vorbi frumos e o munca prea grea pentru tine lasa-i pe altii si apuca-te de altceva. Sunt destui oameni cu bun simt pe forum, de la care ai putea invata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1034  
Vechi 12.05.2010, 18:21:13
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Tu mai bine raspunde la intrebari si nu mai iti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.
Nu m-am referit la ceea ce i-ai scris lui Vasalie. Acea postare este execrabila dar e adevarat ca nu ma priveste personal ci doar ca simplu participant la forum.

Eu m-am referit la felul in care mi te-ai adresat mie #344 .

Desigur ca dupa ce iti vei prezenta frumos scuze iti voi raspunde cu placere la orice intrebare.
  #1035  
Vechi 12.05.2010, 19:35:55
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu m-am referit la ceea ce i-ai scris lui Vasalie. Acea postare este execrabila dar e adevarat ca nu ma priveste personal ci doar ca simplu participant la forum.

Eu m-am referit la felul in care mi te-ai adresat mie #344 .

Desigur ca dupa ce iti vei prezenta frumos scuze iti voi raspunde cu placere la orice intrebare.
Nu imi cer scuze.Ceea ce am scris e adevarat.Ai sa primesti si raspunsuri dure aici.Acesta insa era unul dintre riscurile la care trebuia sa te gandesti si pe care trebuia sa ti-l asumi inainte sa-ti faci cont pe forum.

Cat despre vorbirea in limbi nu spune cand va inceta, ci doar ca va inceta... Vorbirea in limbi a fost la inceput un dar general,comun si caracteristic crestinismului, dar a devenit din ce in ce mai necomun odata cu trecerea timpului,pana cand a incetat sa fie comun.A fost asa pentru ca acest dar a fost temporar si se adresa mai ales perioadei aceleia de inceput a crestinismului si arata binevestirea Evangheliei la neamuri.Dupa ce Evanghelia a fost binevestita si incredintata neamurilor acest dar a incetat a mai fi comun.A mai aparut si apare doar cu exceptie in unele cazuri extrem de izolate si exceptionale... El insa a incetat a mai fi un dar manifestat in Biserica... dupa cum s-a si zis ca se va intampla... Incetat nu inseamna neaparat si desfiintat...

Cat despre raspunsurile tale... Nu stau eu "la mila" raspunsurilor tale... Daca asa de important te crezi tu...
  #1036  
Vechi 12.05.2010, 20:13:48
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu imi cer scuze.Ceea ce am scris e adevarat.Ai sa primesti si raspunsuri dure aici.Acesta insa era unul dintre riscurile la care trebuia sa te gandesti si pe care trebuia sa ti-l asumi inainte sa-ti faci cont pe forum.
Nu este vorba de raspunsuri dure, Danut. Nu folosi acest eufemism.

Spune-le cuvinte murdare, vorbe porcoase, injuraturi si dracuieli.
Acestora nu sunt pregatit sa le fac fata si nici nu m-am asteptat sa le gasesc pe aici.
De altfel nici nu le-am gasit decat in cazul tau.

Intrand pe un forum ortodox m-am asteptat, si m-am pregatit sa fac fata unei polemici teologice dure.

In momentul in care nu mai fac fata, deasemnea sunt pregatit sa invat sau sa ma retrag.

Nu ma consider un tip foarte important dar sunt hotarat sa nu iti mai raspund decat daca iti prezinti scuzele.

Asa mi se pare corect.
  #1037  
Vechi 12.05.2010, 20:27:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu este vorba de raspunsuri dure, Danut. Nu folosi acest eufemism.

Spune-le cuvinte murdare, vorbe porcoase, injuraturi si dracuieli.
Acestora nu sunt pregatit sa le fac fata si nici nu m-am asteptat sa le gasesc pe aici.
De altfel nici nu le-am gasit decat in cazul tau.

Intrand pe un forum ortodox m-am asteptat, si m-am pregatit sa fac fata unei polemici teologice dure.

In momentul in care nu mai fac fata, deasemnea sunt pregatit sa invat sau sa ma retrag.

Nu ma consider un tip foarte important dar sunt hotarat sa nu iti mai raspund decat daca iti prezinti scuzele.

Asa mi se pare corect.
Nu imi voi cere scuze doar pentru ca tu nu poti face fata adevarului...Asta e adevarul sunteti niste dracuiti imputiti...
  #1038  
Vechi 12.05.2010, 20:28:28
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Asrazi

dupa cum bine stie toata lumea, in acea perioada era necesara vorbirea in limbi pentru propovaduirea evangheliei la orce faptura.acea perioada fiind oameni cam primitivi nu erau multe scoli mai ales unde sa se invete o limba straina dara mai multe? cum era necesar.din aceasta cauza DUNNEZEU dorind propovaduirea evangheliei la toate acele triburi[neamuri]sau semintii a daruit vorbirea in limbi acelora care puteau sa o faca.iara astazi nu mai este necesar deoare-ce sunt oameni cunoscatori chear a12limbi mai tot romanul cunoaste cel putin inca o limba straina. daca vrei sa predici evanghelia unui anume popor nimic mai simplu avind chemare pt.asa ceva intro perioada relativ scurta ai invatat limba si restul cu ajutorul lui Dumnezeu nainte.
  #1039  
Vechi 12.05.2010, 21:37:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
dupa cum bine stie toata lumea, in acea perioada era necesara vorbirea in limbi pentru propovaduirea evangheliei la orce faptura.acea perioada fiind oameni cam primitivi nu erau multe scoli mai ales unde sa se invete o limba straina dara mai multe? cum era necesar.din aceasta cauza DUNNEZEU dorind propovaduirea evangheliei la toate acele triburi[neamuri]sau semintii a daruit vorbirea in limbi acelora care puteau sa o faca.iara astazi nu mai este necesar deoare-ce sunt oameni cunoscatori chear a12limbi mai tot romanul cunoaste cel putin inca o limba straina. daca vrei sa predici evanghelia unui anume popor nimic mai simplu avind chemare pt.asa ceva intro perioada relativ scurta ai invatat limba si restul cu ajutorul lui Dumnezeu nainte.
Vezi tu, ei afirma ca Apostolii nu propovaduiau Cuvantul lui Dumnezeu cu ajutorul acestui dar, ci doar se rugau asa...deci indiferent ce spunem noi, si ce credem citind Sfanta Scriptura, vorbim limbi diferite pur si simplu.

Pentru mine e foarte clar ca Sfintii Apostoli propovaduiau Cuvantul lui Dumnezeu unor neamuri straine, vorbeau despre faptele minunate ale lui Dumnezeu...unor popoare care nu aveau inca Biblia, care nu auzisera de Dumnezeu, de Hristos...dar ei nu vad asa lucrurile, ce sa mai!
  #1040  
Vechi 12.05.2010, 22:13:09
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Vezi tu, ei afirma ca Apostolii nu propovaduiau Cuvantul lui Dumnezeu cu ajutorul acestui dar, ci doar se rugau asa...deci indiferent ce spunem noi, si ce credem citind Sfanta Scriptura, vorbim limbi diferite pur si simplu.

Pentru mine e foarte clar ca Sfintii Apostoli propovaduiau Cuvantul lui Dumnezeu unor neamuri straine, vorbeau despre faptele minunate ale lui Dumnezeu...unor popoare care nu aveau inca Biblia, care nu auzisera de Dumnezeu, de Hristos...dar ei nu vad asa lucrurile, ce sa mai!
Andrusca, se pare ca ai memoria foarte scurta. De curand ti s-a aratat ca si in ortodoxia contemporana se vorbeste in limbi. Cum explici acest fapt? Sau, pentru vorbirea in limbi doar penticostalii trebuiesc pusi la zid.

Revezi postarea de aici:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=664.

Incearca sa nu mai ocolesti subiectul vorbirii in limbi la ortodocsi. Poate iti schimbi opiniile si sper sa incetezi sa-i mai judeci pe altii (mai ales ca o faci si in mod necinstit, sarind peste ceea ce nu-ti convine).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10