Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2010, 01:40:03
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Exclamation Radiestezie pro sau contra?

http://www.scribd.com/doc/2673129/vi...-de-sarlatanie


http://www.tezaurul-ortodox.com/inde...s&showfile=168

O carte foarte interesanta si bine argumentata. PEntru cei care vor sa stie mai mult despre terapeuti, reiki,etc.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2010, 03:00:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

La fel ca si in cazul istoriei, toate "argumentele" depind de cine scrie cartea si respectiv istoria.

Ce este radiestezia?
O frectioara la picior de lemn, un fel de masaj imbinat cu multa imaginatie si inchipuire, la fel ca si in mai toate religiile...deci vorbind concret cine poate spune ca ceva vine de la cel rau sau de la bine.
Hai sa fim seriosi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2010, 07:42:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dar tu de unde stii,Andrei?Cum ai ajuns la aceste concluzii,daca pot sa te intreb?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2010, 09:18:12
albert.smith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Radiestezia=inselatorie vrajitoreasca

Radiestezia este o "tehnica" vrajitoreasca care foloseste bagheta si pendulul pentru stabilirea de diagnostice asa-zis medicale, pentru evidentierea "radiatiilor telurice negative" care ar avea chipurile influenta nefasta asupra comportamentului oamenilor si pentru depistarea cursurilor de apa subterane.

Dr. Samuel Pfeifer - din volumul "Vindecare cu orice pret?" (Despre bagheta, pendul si radiestezie)

" Un duh de desfranare i-a facut sa rataceasca"

Bagheta si pendulul sunt folosite de mult ca instrument de ghicire. Nu este atunci de mirare ca Sfanta Scriptura condamna aceste practici. Profetul Osea scrie: Poporul Meu intreaba o bucata de lemn si toiagul lui ii vesteste viitorul, ca un duh de desfranare i-a facut sa rataceasca si au savarsit destrabalari, departandu-se de Dumnezeul lor (Osea 4, 12). Cuvintele folosite in originalul ebraic pentru "o bucata de lemn" si "toiag" corespund unor denumiri timpurii ale baghetelor folosite pentru ghicire.
Moise a indemnat poporul evreu in Numele lui Dumnezeu: Sa nu alergati la cei ce cheama mortii, sa nu umblati pe la vrajitori si sa nu va intinati cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru (Leviticul 19, 31). Acelasi Moise porunceste poporului: Sa nu se gaseasca la tine (...) nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator, nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei care ghicesc cu mortii. Caci uraciune este inaintea Domnului oricine face acestea (Deuteronomul 18. 9-12).
Aceste porunci sunt extrem de clare si nu pot fi ignorate, chiar daca unii pretind ca fac lucruri bune cu ajutorul pendulului. Exista si clerici crestini care incearca sa explice abilitatile paranormale ca parte a potentialului nostru ce trebuie dezvoltat. Ei intreaba: "Oare n-a fost gasit izvorul cutarui seminar teologic cu ajutorul fantanarilor? Nu exista chiar clerici care folosesc pendulul si comercializeaza dispozitive anti-radiatii?" Aceasta poate fi adevarat, insa dorinta sincera a radiestezistilor de a face "bine" prin "darul" lor nu se poate contrazice cu indemnurile clare ce se dau in Biblie.
Mantuitorul si-a avertizat discipolii asupra vremurilor din urma, cand isi vor face aparitia multi profeti falsi, care vor face semne mari si minuni, ca sa-i amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi (Matei 24. 24). Intr-o alta situatie, El a vorbit despre ziua mareata si infricosatoare cand se va revela adevarul deplin: Multi imi vor spune in ziua aceea: Doamne, Doamne, oare nu in numele Tau am profetit? Si nu in numele Tau am scos demoni? Si nu in numele Tau am facut multe minuni'' Si atunci le voi marturisi: "Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea! (Matei 7. 22-23).

Un alt indiciu al faptului ca "darul" radiesteziei nu este de la Dumnezeu este faptul ca rugaciunea sincera face imposibila folosirea pendulului. Un fost radiestezist povesteste:

" Am avut intotdeauna rezultate foarte bune cu pendulul. Consideram ca senzitivitatea mea deosebita este un dar al lui Dumnezeu si am incercat sa explic miscarile pendulului ca un rezultat al interferentei campurilor magnetice. M-am rugat mult pentru a afla adevarul in aceasta privinta. Cand am inceput sa am esecuri, am inceput sa ma indoiesc de adevarata sursa a miscarilor pendulului si m-am intrebat daca nu putea fi diavolul in spatele acestei practici?

Apoi m-am rugat foarte sincer, cerandu-I Mantuitorului sa-mi clarifice aceasta chestiune. M-am rugat:" Doamne, arata-mi daca oscilatiile pendulului sunt de la Tine sau sunt conduse de lumea intunericului. Daca miscarile sale nu sunt de la Tine, nu lasa ca pendulul sa se mai miste vreodata in mana mea..." Drept rezultat, pendulul n-a mai reactionat. Am incercat sa-l folosesc in locuri din casa unde reactiona intotdeauna cu putere, insa dupa ce in-am rugat arunci nu s-a mai miscat deloc."

Puteri inselatoare

Terafimii rostesc cuvinte desarte, vrajitorii au vedenii mincinoase si spun visuri amagitoare si mangaieri desarte (Zaharia 10, 2). Daca am inlocui aici cuvantul "terafimi" cu "dispozitivele radiestezice" si pe "vrajitori" cu "radiestezisti", cuvintele profetului Zaharia ar descrie perfect situatia noastra actuala. In antichitate, la fel ca si astazi, numerosi oameni care isi puneau increderea in superstitii erau inselati. Profetul Miheea era si el la curent cu aceasta situatie. El scrie: ...profetii profetesc pentru bani si se sprijina pe Domnul zicand: "Domnul este in mijlocul nostru si prapadul nu va veni peste noi!" (Miheea 3. 11).
In multe cazuri, pendulul radiestezic nu se misca sub actiunea unui camp magnetic, cat sub influenta onorariului cerut de radiestezist. Nu este aici nici o contradictie intre lipsa de credibilitate mentionata in prima pane a capitolului, demonstrata prin testele la care au fost supusi practicantii si puterile oculte despre care am vorbit in partea a doua. Relevante in acest sens sunt avertismentele adresate Bisericii de catre Sfantul Apostol Pavel, despre venirea "celui-fara-de-lege", care va fi prin lucrarea lui Satan, cu toata puterea si cu tot felul de semne si minuni mincinoase (II Tesaloniceni 2.9).
Pacientii care isi deschid sufletul fata de aceste puteri prin apelul la radiestezie se aventureaza in domeniul periculos al ocultismului. Ei pot simti cu adevarat unele imbunatatiri ale sanatatii lor, insa risca enorm pe plan sufletesc inainte de a intra in contact cu aceste practici. Tensiunile sufletesti pot fi un semnal de alarma, iar eliberarea de sub puterile oculte poate fi obtinuta doar prin renuntarea totala la asemenea practici. Pe oricine este in aceasta situatie il indemn sa se adreseze unui indrumator crestin experimentat. Daca v-ati implicat in practicile descrise in acest capitol, rugati-va Mantuitorului sa va ierte pentru faptul ca v-ati increzut mai mult in radiestezie si talismane decat in atotputernicia Sa. Rededicati-va viata Lui si puteti fi siguri ca va va elibera din orice fel de legatura oculta. Puteti avea pace in El chiar daca va trebui sa traiti cu anumite afectiuni fizice sau psihologice".

Nici nu mai merita discutat despre aceasta inselare diavoleasca, caci unii mai slabi de inger se vor informa mai abitir asupra ei si punand in pra

Last edited by albert.smith; 18.03.2010 at 09:21:09.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2010, 09:32:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Asa e cum spui insa daca ai avut nesansa sa nu stii si sa intri cu ei, chiar ca numai Dumnezeu te mai scapa. Eu am avut de a face cu ei cand eram in liceu, au recrutat si selectat dintre colegii mei de liceu, la 17 ani faceau grade si initieri si asa mai departe, faceau tratamente, masuratori si alte lucruri (inclusiv pe mine).

E foarte greu sa le deschizi ochii, ei stiu ca se roaga si ca ansa aia, in mana lor, se misca, au sentimentul unei mari puteri si unei naturi "deosebite" (ca doar nu oricine are "potential" sau "parametri" sa faca asa ceva), simtindu-se "alesi", si avand acces la o cunoastere de ordin superior (vibratie, energii, biocamp, elucubratii).

La nivel psihologic, e un truc foarte simplu care de fiecare data functioneaza: daca eu, initiata, iti dau de inteles ca esti special, ca ai o sensibilitate in plus fata de ceilalti, oricat te-ai smeri, inconstient vei incerca si te vei autosugestiona sa te ridici la nivelul predictiei mele. Eu doar iti dau un branci in inselare, dar mai departe calea spre abis o gasesti singur.

Si toti astia de la radiestezie si bio-whatever sunt speciali nevoie mare, nu ii poate dezvata nimeni de mandria maligna care ii bantuie.

Pe mine m-a ferit Dumnezeu de-a ma duce la ei, cand s-au facut recrutarile si cei mai buni prieteni ai mei s-au dus, ceva din mine, inexplicabil, nu m-a lasat sa ma alatur lor in ciuda entuziasmului general generat de toata povestea asta care la vremea aceea era relativ noua in oras. In schimb am umblat cu ei pe coclauri, cand ei "masurau", mi-au masurat si mie campurile (uneori imi spuneau ca "nu ii las" si ca "ma inchid", faceau "tratamente" - si m-au curatat si pe mine, desi eu stateam ca un cobai si.. acum imi dau seama ca nu stiu daca am spovedit lucrul asta vreodata, hm; imi aratau tot felul de poze cu coloane de energie, faceau compatibilitati amoroase intre potentiali iubiti etc).

Dar repet, e foarte greu sa te eliberezi de asta o data ce ai aderat la ideile lor, din cauza satisfactiei de sine pe care ideile acestea o comporta, pentru ca oricum ai da-o, iti intra in cap ca esti deosebit, esti special, ai capacitati, ai parametri, nu esti ca restul oamenilor de rand etc. Greu greu greu cu lucrurile care-ti prind vanitatea in lat, oricat de smerit te-ai da.

Cred ca e una dintre cele mai fine - si simple - forme de manipulare: da-i cuiva iluzia ca e special, ca are o menire aparte, ca are un talent special, da-i iluzia puterii (nu sa rastoarne lumi, chiar si ceva marunt, dar pe care altii nu-l au), si l-ai avut, ca mai departe isi va croseta singur lanturile inselarii, cu mare entuziasm chiar.

Ca o ultima observatie, cam toti, ajungand sa stie una alta si sa vada ca ansa aia se misca, se transformau in mici despoti fata de noi restul, cei neinitiati si ignoranti. Mereu zambete misterioase, mereu mustaceli superioare, mergand in delirul lor pana la a-ti forta mana si liberul arbitru prin intermediul predictiilor lor, pentru ca in momentul in care ti se spune ca nu esti compabil, sau ca ai o energie negativa care te va determina sa faci un anume lucru, s-a terminat cu libertatea ta, pentru ca, vrei nu vrei, ce ai auzit te influenteaza. Plus masuratori facute impotriva vointei subiectului si asa mai departe, se considerau indreptatiti, in virtutea cunostintelor lor sa treaca si peste intimitate si peste tot.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.03.2010 at 09:42:58.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2010, 10:06:28
albert.smith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Radiestezia=inselatorie vrajitoreasca

Radiestezia este o "tehnica" vrajitoreasca care foloseste bagheta si pendulul pentru stabilirea de diagnostice asa-zis medicale, pentru evidentierea "radiatiilor telurice negative" care ar avea chipurile influenta nefasta asupra comportamentului oamenilor si pentru depistarea cursurilor de apa subterane.

Dr. Samuel Pfeifer - din volumul "Vindecare cu orice pret?" (Despre bagheta, pendul si radiestezie)

" Un duh de desfranare i-a facut sa rataceasca"

Citat:
Bagheta si pendulul sunt folosite de mult ca instrument de ghicire. Nu este atunci de mirare ca Sfanta Scriptura condamna aceste practici. Profetul Osea scrie: Poporul Meu intreaba o bucata de lemn si toiagul lui ii vesteste viitorul, ca un duh de desfranare i-a facut sa rataceasca si au savarsit destrabalari, departandu-se de Dumnezeul lor (Osea 4, 12). Cuvintele folosite in originalul ebraic pentru "o bucata de lemn" si "toiag" corespund unor denumiri timpurii ale baghetelor folosite pentru ghicire.
Moise a indemnat poporul evreu in Numele lui Dumnezeu: Sa nu alergati la cei ce cheama mortii, sa nu umblati pe la vrajitori si sa nu va intinati cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru (Leviticul 19, 31). Acelasi Moise porunceste poporului: Sa nu se gaseasca la tine (...) nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator, nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei care ghicesc cu mortii. Caci uraciune este inaintea Domnului oricine face acestea (Deuteronomul 18. 9-12).
Aceste porunci sunt extrem de clare si nu pot fi ignorate, chiar daca unii pretind ca fac lucruri bune cu ajutorul pendulului. Exista si clerici crestini care incearca sa explice abilitatile paranormale ca parte a potentialului nostru ce trebuie dezvoltat. Ei intreaba: "Oare n-a fost gasit izvorul cutarui seminar teologic cu ajutorul fantanarilor? Nu exista chiar clerici care folosesc pendulul si comercializeaza dispozitive anti-radiatii?" Aceasta poate fi adevarat, insa dorinta sincera a radiestezistilor de a face "bine" prin "darul" lor nu se poate contrazice cu indemnurile clare ce se dau in Biblie.
Mantuitorul si-a avertizat discipolii asupra vremurilor din urma, cand isi vor face aparitia multi profeti falsi, care vor face semne mari si minuni, ca sa-i amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi (Matei 24. 24). Intr-o alta situatie, El a vorbit despre ziua mareata si infricosatoare cand se va revela adevarul deplin: Multi imi vor spune in ziua aceea: Doamne, Doamne, oare nu in numele Tau am profetit? Si nu in numele Tau am scos demoni? Si nu in numele Tau am facut multe minuni'' Si atunci le voi marturisi: "Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea! (Matei 7. 22-23).

Un alt indiciu al faptului ca "darul" radiesteziei nu este de la Dumnezeu este faptul ca rugaciunea sincera face imposibila folosirea pendulului. Un fost radiestezist povesteste:

" Am avut intotdeauna rezultate foarte bune cu pendulul. Consideram ca senzitivitatea mea deosebita este un dar al lui Dumnezeu si am incercat sa explic miscarile pendulului ca un rezultat al interferentei campurilor magnetice. M-am rugat mult pentru a afla adevarul in aceasta privinta. Cand am inceput sa am esecuri, am inceput sa ma indoiesc de adevarata sursa a miscarilor pendulului si m-am intrebat daca nu putea fi diavolul in spatele acestei practici?

Apoi m-am rugat foarte sincer, cerandu-I Mantuitorului sa-mi clarifice aceasta chestiune. M-am rugat:" Doamne, arata-mi daca oscilatiile pendulului sunt de la Tine sau sunt conduse de lumea intunericului. Daca miscarile sale nu sunt de la Tine, nu lasa ca pendulul sa se mai miste vreodata in mana mea..." Drept rezultat, pendulul n-a mai reactionat. Am incercat sa-l folosesc in locuri din casa unde reactiona intotdeauna cu putere, insa dupa ce in-am rugat arunci nu s-a mai miscat deloc."

Puteri inselatoare

Terafimii rostesc cuvinte desarte, vrajitorii au vedenii mincinoase si spun visuri amagitoare si mangaieri desarte (Zaharia 10, 2). Daca am inlocui aici cuvantul "terafimi" cu "dispozitivele radiestezice" si pe "vrajitori" cu "radiestezisti", cuvintele profetului Zaharia ar descrie perfect situatia noastra actuala. In antichitate, la fel ca si astazi, numerosi oameni care isi puneau increderea in superstitii erau inselati. Profetul Miheea era si el la curent cu aceasta situatie. El scrie: ...profetii profetesc pentru bani si se sprijina pe Domnul zicand: "Domnul este in mijlocul nostru si prapadul nu va veni peste noi!" (Miheea 3. 11).
In multe cazuri, pendulul radiestezic nu se misca sub actiunea unui camp magnetic, cat sub influenta onorariului cerut de radiestezist. Nu este aici nici o contradictie intre lipsa de credibilitate mentionata in prima pane a capitolului, demonstrata prin testele la care au fost supusi practicantii si puterile oculte despre care am vorbit in partea a doua. Relevante in acest sens sunt avertismentele adresate Bisericii de catre Sfantul Apostol Pavel, despre venirea "celui-fara-de-lege", care va fi prin lucrarea lui Satan, cu toata puterea si cu tot felul de semne si minuni mincinoase (II Tesaloniceni 2.9).
Pacientii care isi deschid sufletul fata de aceste puteri prin apelul la radiestezie se aventureaza in domeniul periculos al ocultismului. Ei pot simti cu adevarat unele imbunatatiri ale sanatatii lor, insa risca enorm pe plan sufletesc inainte de a intra in contact cu aceste practici. Tensiunile sufletesti pot fi un semnal de alarma, iar eliberarea de sub puterile oculte poate fi obtinuta doar prin renuntarea totala la asemenea practici. Pe oricine este in aceasta situatie il indemn sa se adreseze unui indrumator crestin experimentat. Daca v-ati implicat in practicile descrise in acest capitol, rugati-va Mantuitorului sa va ierte pentru faptul ca v-ati increzut mai mult in radiestezie si talismane decat in atotputernicia Sa. Rededicati-va viata Lui si puteti fi siguri ca va va elibera din orice fel de legatura oculta. Puteti avea pace in El chiar daca va trebui sa traiti cu anumite afectiuni fizice sau psihologice
.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2010, 10:22:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc o crestina care lucreaza in acelasi birou cu o doamna care in particular practica radiestezia. Crestina respectiva vine adesea foarte obosita de la de la serviciu, sfarsita de puteri chiar. A si lesinat de mai multe ori. Mi-a spus chiar ca doamna respectiva se enerveaza cand o vede cu metanierul sau cand aceasta se roaga in gand. Totodata recunoaste ca langa aceasta crestina se incarca cu o energie benefica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2010, 10:38:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Noi, catolicii, nu credem că radiestezia este un lucru intrinsec rău, adică nu este păcat în sine, în felul în care jertfirea la idoli, curvia sau beția sunt păcate în sine. Dacă, însă, cel care o practică face mai mult decât o simplă tehnică medicală, ajungând să creadă în teorii panteiste, pe care le mai și vehiculează, atunci înseamnă că înșelătorul lumii acesteia tocmai a găsit o nouă modalitate de a-l sminti de la credință și este potrivit să întrerupă această practică ce tocmai, în cazul lui, s-a prefăcut din medicină în magie. Magia este un mijloc intrinsec rău și nu poate fi justificată de un scop bun, tot așa după cum curvia nu poate fi justificată de scopul de a strânge bani pentru biserică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2010, 22:42:54
ginamihaela's Avatar
ginamihaela ginamihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ginamihaela
Implicit

Personal sunt convinsa de beneficitatea radiesteziei.

Si iata ce putem gasi la http://www.crestinortodox.ro/carte-9...luati-bucurie:

BIOENERGIA - Parintele Teofil Paraianu

„ Pe toti cati m-au intrebat daca e bine sa foloseasca bioenergie, le-am spus ca da. Daca el simte ca-l ajuta treaba asta poate sa se duca, ca nu-i de la vrasmasul, ii de la Dumnezeu. Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.

Referitor la metodele de tratament ale unei boli, acceptati si credeti ca un crestin poate apela si la tehnici neconventionale cum ar fi homeopatia, acupunctura?

Sigur ca da. Sunt totusi mijloace de intremare a fiintei umane, de ce sa nu poata face apel la tot ceea ce se poate face pentru binele omului? Oamenii, in general, nu sunt inca obisnuiti cu chestiunea aceasta si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului. Pot fi si lucruri de felul acesta, insa, in general, acolo unde se duce omul are incredere ca poate fi ajutat, se poate duce si la acupunctura, si la bioenergie, si la orice unde poate castiga un spor de bine pentru viata lui personala, asa cum te duci la un izvor de apa termala, la izvoare de apa minerala si te poti folosi de acestea, cam asa te poti duce si la un bionergetician, daca acela este om serios si daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui.”
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.03.2010, 08:34:45
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de albert.smith Vezi mesajul
Radiestezia este o "tehnica" vrajitoreasca care foloseste bagheta si pendulul pentru stabilirea de diagnostice asa-zis medicale, pentru evidentierea "radiatiilor telurice negative" care ar avea chipurile influenta nefasta asupra comportamentului oamenilor si pentru depistarea cursurilor de apa subterane.

Dr. Samuel Pfeifer - din volumul "Vindecare cu orice pret?" (Despre bagheta, pendul si radiestezie)

" Un duh de desfranare i-a facut sa rataceasca"

.
Bine spus! Folositor de suflet si adevarat! Nu cred ca s-ar mai putea adauga ceva.
Din pacate, unii s-au lasat amagiti si li se pare bun - adica ei zic: "Pai, cum sa fie rau ceva care vindeca boala cuiva si alina suferinta? Cum zici tu ca e rau?" Dar la acestia raul nu porneste de la radiestezie, ci de la lipsa dreptei credinte, si atunci orice altceva isi poate face loc cu usurinta in sufletul lor.
Pentru ca cea mai mare inselare a diavolului este sa ne faca sa credem ca nu exista, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Calatorii astrale - pro sau contra? Nicador Intrebari utilizatori 49 01.02.2011 13:50:11
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23