Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2009, 11:29:29
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit

Pe data de 3 martie 2009, parintele Teofil Paraian, duhovnicul Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus, judetul Brasov, va implini venerabila varsta de 80 de ani. Nascut in anul 1929, in localitatea Toparcea, din apropierea Sibiului, viitorul monah Teofil (Ioan, dupa numele de botez), este primul din cei patru frati. Se naste fara vedere, motiv pentru care urmeaza cursurile unei scoli primare pentru nevazatori la Cluj-Napoca, intre anii 1935 - 1940. Isi continua cursurile la o scoala de nevazatori la Timisoara, intre 1942 - 1943, iar pana in 1948 urmeaza, tot la Timisoara, cursurile liceale intr-un liceu teoretic pentru vazatori. Preocuparea pentru viata religioasa si pentru aprofundarea cunostintelor teologice il determina sa urmeze cursurile Facultatii de Teologie Ortodoxa 'Andrei Saguna' din Sibiu, intre anii 1948 - 1952, iar la 1 aprilie 1953 ia hotararea de a intra in obstea Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus. Dupa patru luni este calugarit si primeste numele de Teofil in ziua sarbatorii Adormirii Maicii Domnului. La 7 ani de la calugarie, tot de sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului, este hirotonit diacon de catre mitropolitul Nicolae Colan, iar la 13 mai 1983 (dupa 23 de ani de diaconie) este hirotonit preot de catre vrednicul de pomenire IPS Antonie Plamadeala. Tot atunci primeste si hirotesirea intru duhovnic. In anul 1986 este hirotesit protosinghel, iar in 1988 arhimandrit. Din 1992 incepe sa raspunda invitatiilor din tara si participa in aproape toate orasele importante din Romania la conferinte duhovnicesti, de obicei in perioada Postului Mare sau in Postul Nasterii Domnului. Parintele Teofil, in situatia sa de nevazator, dar stravazator cu duhul, ne provoaca pe noi toti sa ne asumam viata cu pace, cu bucurie, cu binecuvantare si cu constiinta ca Dumnezeu da omului atat cat poate duce, iar ce este mai presus de noi trebuie asumat intru rabdare. Parintele Teofil Paraian este o provocare pentru noi toti, deoarece este un model viu, dinamic si statornic in ceea ce priveste viata duhovniceasca. La cei 80 de ani, parintele Teofil Paraian ramane un om al credintei lucratoare prin iubire, un om al bucuriei si al nadejdii.
La multi ani, parinte arhimandrit Teofil!
Attached Images
File Type: jpg 250px-teofil_paraian.jpg (13,2 KB, 5 views)
File Type: jpg 300px-Teofil-Paraian.JPG (43,6 KB, 5 views)
File Type: jpg sambata-pr-teofil.jpg (42,9 KB, 12 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2009, 12:03:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Talking Mosulica-Prieten Adevarat!!!

Din mila Domnului Il cunosc pe Pr.Teofil de mai bine de 10 ani... inca nu terminasem gimnaziul cand am inceput sa merg Vacanta-de-vacanta la Mrea Sambata!!! Nici macar nu asteptam sa vina vacanta, ca mergeam si luam invoire de la pr.diriginte in seminar, si fugeam la sambata!!! Cunosc TOTUL acolo! defapt, Mrea Samabata este LOCUL copilariei mele!!! Acolo am crescut de la 14 ani pana mai acu in vara...

Pr.Teofil este batran cu batranii si tanar cu tinerii! Este un om al veseliei si al prezentei lui Hristos! Este el Bucurie pt Dumnezeu dar si pt Maica Domnului catre care are imensa evlavie!!! Este aspru, direct si neingaduitor cu PACATUL!!! Este bun si bland si plin de Iubire cu cei ce cauta sa faca VOIA lui Dumnezeu, sa implineeasca poruncile!!!

Legat de "stravederea" parinteleui, sunt BASME!!! PrTeofil nu are acest "dar", ci are EXPERIENTA!!! Cati oameni s-au perindat sub epitrahilul Sf.Sale e de inteles cate feluri de probleme a intalnit! Ca DUHOVNICUL este un om harsimatic, asta este pt ca asa TREBUIE sa fie UN duhovnic!!! Este UN OM DE RUGACIUNE!!! se roaga mult!!! II place CURATENIA!!! Dansul face dus zilnic, la 4 dimineata este in picioare si merge la baie si face dus! Nevointa personala, Dumnezeu o stie!!!

Sa fiti Binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2009, 09:50:51
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Carti publicate de Parintele Teofil Paraian (lista incompleta):

1. Ne vorbeste parintele Teofil (Editura Episcopiei Romanului, Roman, 1997)
2. Duhovnici romani in dialog cu tinerii (Editura Bizantina, Bucuresti, 1997)
3. Lumini de gand (Editura Antim, Cluj-Napoca, 1997)
4. Ganduri bune pentru ganduri bune (Editura Mitropoliei Banatului, Timisoara, 1997)
5. Prescuri pentru cuminecaturi (Editura Mitropoliei Banatului, Timisoara, 1998)
6. Cuvinte catre tineri (Editura Omniscop, Craiova, 1998. Editie ingrijita de Aurelian Popescu)
7. Din vistieria inimii mele (Editura ASCOR-Craiova, Craiova, 2000. Editie ingrijita de Aurelian Popescu)
8. Intampinari - interviuri cu Parintele Teofil Paraian realizate de Sabin Voda (Editura Sophia, Bucuresti, 2000)
9. Pentru cealalta vreme a vietii noastre (Editura Deisis, Sibiu, 2001)
10. Veniti de luati bucurie. O sinteza a gindirii Parintelui Teofil in 750 de capete (Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2001)
11. Darurile invierii (Editura ASCOR Craiova, Craiova, 2002)
12. Cuvinte lamuritoare. Articole si cuvantari (Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2002)
13. Lumini de gind, 31 de predici din perioada Penticostarului (Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2003)
14. Amintiri despre duhovnicii pe care i-am cunoscut: IPS Serafim, PS Vasile Somesanul, Parintii: Arsenie Papacioc, Mina Dobzeu, Arsenie Boca, Ilie Cleopa, Paisie Olaru, Serafim Popescu (Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2003)
15. Maica Domnului –raiul de taina al Ortodoxiei (Editura Eikon, Cluj-Napoca, 2003)
16. Sa luam aminte! (Editura Reintregirea, Alba Iulia, 2003)
17. Cine sunt eu, ce spun eu despre mine (Sibiu, 2003)
18. Hristos in mijlocul nostru (Editura Eikon, Cluj-Napoca, 2003)
19. Credinta lucratoare prin iubire: predici la duminicile de peste an (Editura Agaton, Fagaras, 2004)
20. Bucuriile credintei (Editura Mitropoliei Olteniei, Craiova 2004)
21. Ganduri senine (Editura ASAB, Bucuresti, 2005)
22. Sarbatori Fericite! –predici la praznice si sarbatori (Editura Agaton, Fagaras, 2005)
23. Puncte cardinal ale Ortodoxiei –indrumar duhovnicesc (Editura Lumea credintei, Bucuresti, 2005)
24. Ginditi frumos - cuvintari la ocazii speciale (Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2006)
25. Ganduri de altadata pentru atunci, pentru acum si pentru totdeauna (Editura Mitropoliei Olteniei, Craiova, 2006)
26. Din ospatul credintei (Editura Mitropoliei Olteniei, Craiova, 2006)
27. Rugaciunea – piatra de incercare a tuturor lucrurilor (Editura Agaton, Fagaras, 2006)
28. Cale spre bunatate (Editura Sophia, Bucuresti)
Attached Images
File Type: jpg teofil.jpg (41,1 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2009, 11:00:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce inseamna sa fii ucenic

"Sa fii ucenic inseamna sa te lasi indrumat si modelat. Asta-i situatia de ucenic: sa te pleci cu mintea, sa nu stii tu mai multe decat cel care te indrumeaza. Sa faci ceea ce a zis Domnul Hristos: sa mergi pe urmele Lui, sa-l urmezi pe cel care te indrumeaza. Sfantul Apostol Petru, de pilda, la Pescuirea Minunata, a zis catre Domnul Hristos: "Toata noaptea ne-am trudit si n-am prins nimic, dar pentru cuvantul Tau arunc mreaja in mare si pentru ca zici Tu" (Lc. 5, 5). Asta inseamna sa fii ucenic. De aceea a putut fi Sfantul Apostol Petru ucenic, pentru ca s-a plecat cu mintea. Parintele Arsenie Boca zicea ca noi avem mintea care discuta cu Dumnezeu, in loc sa se supuna fara discutie. O astfel de minte avea Sfantul Apostol Petru la Cina cea de Taina, cand a zis: "Doamne, Tu sa-mi speli mie picioarele?" Si a auzit de la Domnul Hristos: "Ceea ce fac Eu acum tu nu intelegi, dar mai tarziu vei intelege" (In. 13, 6-7). S-a impotrivit mai departe si atunci a zis Domnul Hristos: "Daca nu te voi spala, nu ai parte cu Mine" (In. 13, 8). De unde intelegem ca ucenicia este plecare de minte. Daca nu te pleci cu mintea, daca stii tu mai bine, daca ai tu opinii care te scot de sub ascultarea fata de duhovnic, in cazul acesta sau duhovnicul nu-i duhovnic, sau ucenicul nu-i ucenic. Sau amandoua.

Ce inseamna sa fii duhovnic

"Un duhovnic trebuie sa aiba inima de parinte, inima de frate, inima de prieten. Sa nu fie indiferent, sa nu stea in fata penitentului dezinteresat de cel care a facut nu stiu ce pacate. Important este sa-l pui pe om pe cale buna, sa simti ca vrea sa nu mai fie pacatos, sa aiba interesul acesta de a se depasi pe sine insusi, sa vezi ca-s convertiti. Oameni informati sunt multi, dar oameni care cred in ceea ce stiu sunt putini". (Teofil Paraian)

Recomand cu caldura si acest articol "Studiile teologice - avantaje si dezavantaje":

http://www.crestinortodox.ro/diverse...si-dezavantaje
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2009, 14:19:57
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

La multi ani parintelui teofil!! Astazi celebreaza venerabila varsta de 80 ani! Sa ii dea bunul dumnezu lungime de zile !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2009, 14:20:48
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
La multi ani parintelui teofil!! Astazi celebreaza venerabila varsta de 80 ani! Sa ii dea bunul dumnezu lungime de zile !
scuze ptr edit dar a iesit cu litere mici Teofil, Dumnezeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2009, 15:29:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Viata Pr.Teofil Părăian

[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Numele cunoscutului duhovnic de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, dinaintea călugăriei a fost Ioan. S-a născut pe 3 martie 1929 în satul Topârcea, în apropiere de Sibiu, fiind cel mai mare dintre cei cinci copiii ai părinților Ioan și Elisabeta.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]De mic copil și-a pierdut vederea și de aceea a urmat cursurile primare la Cluj, între anii 1935-1940, într-o școală de nevăzători. A întrerupt școala între 1940-1942 din cauza războiului, apoi a continuat gimnaziul într-o școală de nevăzători din Timișoara. În această perioadă a încercat să intre frate la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, dar, fiind foarte tânăr, acest moment a fost amânat. Părintele Teofil evocă totdeauna cu bucurie aceste momente și aceste locuri. Într-un interviu realizat pentru Radio Trinitas de pr. Ciprian Apetrei, consilier patriarhal, părintele Teofil a declarat: „Pentru mine, Mănăstirea Brâncoveanu, de la Sâmbăta de Sus este unica mănăstire. Nu zic că nu mai există alte mănăstiri, dar pentru mine nu mai există o altă mănăstire de măsurile Mănăstirii de la Sâmbăta. Mănăstirea aceasta este o mănăstire civilizată, o mănăstire îmbelșugată. Am cunoscut această mănăstire înainte de a mă așeza aici ca monah. Am venit aici pentru prima oară în 1942, când l-am cunoscut pe părintele Arsenie Boca. Voiam să mă fac călugăr, dar nu s-a putut atunci, pentru că mitropolitul Nicolae Bălan avea avut o concepție înaltă despre călugărie. Și ar fi vrut ca această mănăstire să-i cuprindă pe călugării licențiați în teologie“, a spus părintele arhimandrit Teofil.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Aici, la mănăstirea brâncovenească, l-a întâlnit pe părintele Arsenie Boca, iar acesta i-a vorbit despre Rugăciunea inimii - Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul - și l-a sfătuit cum să o practice. Este una dintre întâlnirile și personajele care i-au marcat cursul vieții. „Părintele Arsenie mi-a pus în atenție rugăciunea cu care se mântuiesc călugării, cum numea el Rugăciunea Doamne Iisuse Hristoase. Părintele nu a făcut o teorie cu mine despre rugăciune, ci mi-a spus practic ce să fac, cum să zic“, a mai declarat părintele Teofil pentru Radio Trinitas.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]„Dacă te faci călugăr, nu mai ai nici o dorință decât să fii călugăr“[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Între 1943-1948, a urmat cursurile Liceului „Constantin Diaconovici Loga“ din Timișoara, iar în 1948 a devenit student la Institutul Teologic din Timișoara. Despre această perioadă, părintele Teofil a precizat pentru ascultătorii postului de radio al Patriarhiei Române: „Eu am dorit foarte mult lucrul acesta, părinții mei nu au intervenit cu nimic. A fost hotărârea mea, întemeiată pe gândurile mele de atunci, și am venit la mănăstire cu toată bucuria. Când am venit la mănăstire, eu fiind deja absolvent de Teologie, știam care este situația unui călugăr, adică dacă te faci călugăr, nu mai ai nici o dorință decât să fii călugăr. Toți studenții la Teologie erau în internat. Era o viață ca de cazarmă. Aveam un program precis. Toți studenții erau obligați să fie în internat. Acest sistem era foarte bun, pentru că oamenii învățau să fie și disciplinați. Nu învățau numai carte, ci învățau și disciplina. Exista și un program de rugăciune“.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]„Un duhovnic trebuie să aibă inimă de părinte, inimă de frate, inimă de prieten“[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele Teofil a devenit frate la Mănăstirea Sâmbăta, la 1 aprilie 1953, iar pe 15 august a fost tuns în monahism. În mănăstirea în care trăiește și astăzi a fost hirotonit diacon pe 15 august 1960, de praznicul Adormirii Maicii Domnului, de către mitropolitul Nicolae Colan, iar preot și duhovnic a devenit 23 de ani mai tarziu, pe 13 mai 1983, fiind hitonit de către mitropolitul Ardealului, Antonie Plămădeală. Pe 8 septembrie 1988 primește rangul de arhimandrit.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele Teofil a devenit unul dintre cei mai cunoscuți duhovnici din România și nu încetează să sfătuiască, să îndrume și să spovedească pe toți cei care îl caută pentru a-și găsi liniștea și mângâierea sufletească. „Un duhovnic trebuie să aibă inimă de părinte, inimă de frate, inimă de prieten. Să nu fie indiferent, să nu stea în fața penitentului dezinteresat de cel care a făcut nu știu ce păcate. Important este să-l pui pe om pe cale bună, să simți că vrea să nu mai fie păcătos, să aibă interesul acesta de a se depăși pe sine însuși, să vezi că-s convertiți. Oameni informați sunt mulți, dar oameni care cred în ceea ce știu sunt puțini“, a mai spus părintele Teofil Părăian.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Înzestrat cu darul cuvântului[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele Teofil a scris articole încă din studenție, la îndemnul mitropolitului Nicolae Mladin. A publicat numeroase studii în revistele teologice, însă propovăduirea cuvântului Sfintei Scripturi și al Sfinților Părinți ai Bisericii a început pentru cunoscutul duhovnic după anul 1990, când în țara noastră a fost posibă din ce în ce mai mult editarea și publicarea cărților de structură teologic-duhovnicească. Din anul 1992, părintele Teofil a început să fie invitat foarte des să susțină conferințe pe diverse teme în cadrul centrelor universitare, fiind foarte iubit și apreciat de tineri. „Darul meu cel mai de căpetenie este cel al cuvântului. La început nu eram hirotonit, dar părinții mă rânduiau la predică. Apoi am continuat când am ajuns preot, iar din â90, când s-a dat libertatea cuvântului, am ținut conferințe la care am fost invitat în special de tineri, de arhierei și de preoți. Am ținut conferințe în vreo 100 de orașe, din țara noastră, unele sunt centre studențești; am ținut cuvântări și în săli publice și din toate acestea au apărut 35 de cărți care s-au tipărit și răspândit în țară“, a mai spus părintele Teofil. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4][/SIZE][/COLOR][SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]„Dăruiți entuziasm tineresc și echilibru matur celor care caută sfat părintesc“ [/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4][/SIZE][/COLOR][COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Mesajul de felicitare al PF Patriarh Daniel adresat părintelui Teofil Părăian, la împlinirea a 80 de ani [/SIZE][/COLOR][COLOR=#3e3e3e][SIZE=4][/SIZE][/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Preacuvioase Părinte Teofil,[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Cu prilejul acestei binecuvântate aniversări, privind tainica chemare pe care Hristos Domnul v-a adresat-o și admirând neobosita lucrare pe care o împliniți ca răspuns în Biserica Sa, vă transmitem prețuirea și binecuvântarea Noastră. Căutat și ascultat de credincioșii doritori de îndrumare spirituală, cuvântul Preacuvioșiei Voastre este privit ca al unui duhovnic înțelept. Cultivând în viață cu recunoștință darurile primite, Dumnezeu v-a dat puterea de a privi, cu discernământ duhovnicesc și pastoral, chipul sufletesc al celor care vă cer sfatul.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Prin cărțile mărturisitoare, peste treizeci la număr, prin predicile misionare, prin conferințele la care sunteți invitat și prin interviurile pe care le acordați numeroaselor publicații religioase, dar și unor posturi de radio și televiziune, cu precădere Radio TRINITAS și Televiziunea TRINITAS TV, dăruiți entuziasm tineresc și echilibru matur celor care caută sfat părintesc.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Având ca reper Sfânta Scriptură și model viața și învățăturile Sfinților Părinți, dar și experiența duhovnicească proprie în mănăstire, prezentați cu multă râvnă și bogată înțelepciune dreapta credință, adresându-vă atât oamenilor simpli, cât și intelectualilor, atât personalităților din viața publică, cât și tinerilor care au mare nevoie de sfat.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Trăitor în Mănăstirea Sâmbăta de Sus, ctitorie a Sfântului voievod martir Constantin Brâncoveanu, promovați o legătură frumoasă între teologie și literatură, realizând prin cuvânt îndrumător simbioza dintre valorile spirituale și creațiile artistice.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Cu recunoștință față de Dumnezeu pentru darul pe care l-a făcut Bisericii noastre în persoana Preacuvioșiei Voastre, vă dorim zile îndelungate, cu deplină sănătate, rugându-L pe Hristos Domnul să vă țină aprinsă candela lăuntrică a credinței, dăruindu-vă bucuria de a fi mereu sfeșnic luminos al Ortodoxiei românești.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Întru mulți și buni ani![/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Cu aleasă prețuire și binecuvântare,[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]† DANIEL[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4] [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2009, 17:25:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Parintele Teofil Paraian rememorand principalele momente din viata sa. "Mi-am dorit intotdeuna sa am inima de parinte, inima de frate, inima de prieten ...". La multi ani, parinte Teofil!

http://video.crestinortodox.ro/Parin...-20000401.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2009, 19:11:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Intru mulți și buni ani Părinte !

Părintele Teofil Părăian : " Un duhovnic trebuie să aibă inimă de părinte, inimă de frate, inimă de prieten. Să nu fie indiferent , să nu stea in fața penitentului dezinteresat de cel care a făcut nu știu ce păcate. Important este să-l pui pe om pe cale bună, să simti că vrea să nu mai fie păcătos , să aibă interesul acesta de a se depăși pe sine insușî , să vezi că-s convertiți. Oameni informați sunt mulți, dar oameni care cred in ceea ce știu sunt puțini"
Intru mulți și buni ani Părinte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2009, 19:48:15
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit :)

LA MULTI ANI, parinte drag...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhimandritul Teofil Părăian Oare iubesc destul? maria-15 Mari Duhovnici si predicile lor 4 23.12.2012 19:34:52
Remember - TEOFIL PARAIAN cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 21 03.03.2011 19:24:48
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43
A MURIT PARINTELE STARET ARHIMANDRIT TEOFIL impact Stiri, actualitati, anunturi 17 22.11.2007 10:09:57