Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2012, 09:37:21
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arhimandritul Teofil Părăian Oare iubesc destul?

Am fost foarte impresionat de răspunsul unui copil de la casa de copii care a fost întrebat „Cine te iubește pe tine?” Și a zis: „Nu mă iubește nimeni”. Noi nu suntem în situația de a nu fi iubiți de nimeni, dar trebuie să ne punem o întrebare firească, acum, în post, pentru cei care vor să se îmbunătățească. Dacă pe noi ne iubesc alții și noi iubim pe alții, suntem gata să-i iubim și pe aceia pe care nu-i iubește nimeni sau pe cei care, dacă i-am întreba „Cine te iubește?”, am afla că nu-i iubește nimeni? Cuprindem noi în iubirea noastră pe oamenii de lângă noi, pe cei care au trebuință de iubirea noastră?

Noi ne întrebăm mereu: Oare postesc destul? Oare mă rog destul? Oare n-ar mai trebui să adaug ceva metanii? Oare îmi primește Dumnezeu ostenelile? Ia gândiți-vă, care dintre voi v-ați întrebat vreodată: Oare iubesc destul? Oare iubesc într-adevăr?
...

Știți ce înseamnă să iubești pe cineva? Să-l aduci în tine. Să nu-l lași lângă tine. Să nu-l lași departe de tine. Să-l aduci aproape de tine. Să-l îmbrățișezi. Să-l transferi din afară înlăuntru. Să-l aduci în suflet. Să poți zice: „Te port în mine, te port în suflet, te port în visuri, te port în brațe”. Și dacă nu spui lucrul acesta și dacă nu poți spune lucrul acesta, să știi că nu iubești.
Nu-i iubești nici pe cei despre care crezi că-i iubești. Nu-i iubești pe aceia de care vrei să scapi. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i apropii. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i ajuți. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i mângâi. Nu-i iubești pe aceia pe care-i bruschezi. Să luăm aminte la toate lucrurile acestea și să știm că iubirea aduce și durere când nu poți face ceva pentru omul pe care-l iubești.

În toată vremea postului, să ne cercetăm pe noi înșine și sub aspectul acesta: câtă iubire avem față de Dumnezeu? Împlinim poruncile lui Dumnezeu? Pentru că împlinirea poruncilor lui Dumnezeu este dovada iubirii față de Dumnezeu. Și cea mai mare și cea dintâi poruncă după iubirea față de Dumnezeu este iubirea față de aproapele. Când ne gândim la aceasta, cât ne silim să realizăm ceea ce încă n-am realizat? Și poate că de aceea este important să zicem mereu: Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul, pe mine care nu iubesc, pe mine care nu mă interesez, pe mine care nu caut binele altora, pe mine care sunt nepăsător față de alții, miluiește-mă pe mine, păcătosul.

„Gândiți frumos” de Arhimandritul Teofil Părăian

(Extras din cartea „Gândiți frumos” (cuvântări la ocazii speciale), Arhimandritul Teofil Părăian, edit. Teognost, Cluj-Napoca, 2006, pp. 161-164)

http://www.doxologia.ro/viata-biseri...-iubesc-destul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2012, 13:49:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credința este un dar de la Dumnezeu,spune Scriptura, dar cu toate acestea Apostolul Pavel afirma ca dragostea este mai mare decât toate.Dintr-o dragostea infinita am plecat si in ea suntem așteptați sa ne intoarcem si niciodată nu te poți întoarce intr-o asemenea dragoste singur.Citeam undeva ca la Judecata cand vom sta lângă un om sfânt si vom vedea propria noastră goliciune de traire ne vom retrage singuri rușinati din calea acelei lumini ce se revarsa din acel om,intelegand finalmente ce trebuia sa fim si nu am fost.Eu cred ca aceea lumina este de fapt dragostea care ne-a lipsit si singura dragoste mantuitoare este cea propovaduita de Hristos.Este o dragoste imposibil de ascuns,cei binecuvantati de Dumnezeu cu ea stralucesc inca de acum in anticiparea Parusiei si in vestirea finalului intunericului.Pentru restul care nu avem asa ceva ramine un smerit ,,Ai mila Doamne si de mine pacatosul care nu oferă nimic dar care vrea totul.".Pentru mine parintele Paraian ramine un om sfânt al lui Dumnezeu care ne arată cum se pot trai cuvintele apostolului din I Corinteni 13.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2012, 14:56:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Am fost foarte impresionat de răspunsul unui copil de la casa de copii care a fost întrebat „Cine te iubește pe tine?” Și a zis: „Nu mă iubește nimeni”. Noi nu suntem în situația de a nu fi iubiți de nimeni, dar trebuie să ne punem o întrebare firească, acum, în post, pentru cei care vor să se îmbunătățească. Dacă pe noi ne iubesc alții și noi iubim pe alții, suntem gata să-i iubim și pe aceia pe care nu-i iubește nimeni sau pe cei care, dacă i-am întreba „Cine te iubește?”, am afla că nu-i iubește nimeni? Cuprindem noi în iubirea noastră pe oamenii de lângă noi, pe cei care au trebuință de iubirea noastră?

Noi ne întrebăm mereu: Oare postesc destul? Oare mă rog destul? Oare n-ar mai trebui să adaug ceva metanii? Oare îmi primește Dumnezeu ostenelile? Ia gândiți-vă, care dintre voi v-ați întrebat vreodată: Oare iubesc destul? Oare iubesc într-adevăr?
...

Știți ce înseamnă să iubești pe cineva? Să-l aduci în tine. Să nu-l lași lângă tine. Să nu-l lași departe de tine. Să-l aduci aproape de tine. Să-l îmbrățișezi. Să-l transferi din afară înlăuntru. Să-l aduci în suflet. Să poți zice: „Te port în mine, te port în suflet, te port în visuri, te port în brațe”. Și dacă nu spui lucrul acesta și dacă nu poți spune lucrul acesta, să știi că nu iubești.
Nu-i iubești nici pe cei despre care crezi că-i iubești. Nu-i iubești pe aceia de care vrei să scapi. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i apropii. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i ajuți. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i mângâi. Nu-i iubești pe aceia pe care-i bruschezi. Să luăm aminte la toate lucrurile acestea și să știm că iubirea aduce și durere când nu poți face ceva pentru omul pe care-l iubești.

În toată vremea postului, să ne cercetăm pe noi înșine și sub aspectul acesta: câtă iubire avem față de Dumnezeu? Împlinim poruncile lui Dumnezeu? Pentru că împlinirea poruncilor lui Dumnezeu este dovada iubirii față de Dumnezeu. Și cea mai mare și cea dintâi poruncă după iubirea față de Dumnezeu este iubirea față de aproapele. Când ne gândim la aceasta, cât ne silim să realizăm ceea ce încă n-am realizat? Și poate că de aceea este important să zicem mereu: Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul, pe mine care nu iubesc, pe mine care nu mă interesez, pe mine care nu caut binele altora, pe mine care sunt nepăsător față de alții, miluiește-mă pe mine, păcătosul.

„Gândiți frumos” de Arhimandritul Teofil Părăian

(Extras din cartea „Gândiți frumos” (cuvântări la ocazii speciale), Arhimandritul Teofil Părăian, edit. Teognost, Cluj-Napoca, 2006, pp. 161-164)
Maria

Initial am crezut ca tu ai scris aceste randuri,atat de frumos si simplu scrie parintele.
Cuvintele lui aduse in prim plan de tine ,m-au inseninat si mi au dat speranta.
Credinta nu poate fi despartita nicidecum de iubire,si inca iubirea reala ,nu teorii si consideratii despre iubire.
Iar iubirea nu poate fi nicidecum inteleasa simtita si desavarsita fara Hristos.
El este cel care a implinit porunca cea mai mare a legii ,si anume iubirea de Dumnezeu si de oameni.
In iubire se implinesc toate : dgomele si adevarul, speranta rugaciunii , frumusetea cultului , sensul postului , cum sa ne comportam cu vecinul de bloc precum si in familie , cum sa fim fata de Dumnezeul cel prea inalt .
Fara focul iubirii , sufletul nostru orbecaieste ,chiar de l -am inconjura de dogme si am respecta toate regulile . Cine iubeste real , macar si un singur om , are sufletul deschis,pentru a primi intreaga dumnezeire in sine .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2012, 17:09:13
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu,nu am scris eu cuvintele,dar tocmai pt ca m-am regasit in ele(mai ales in al 2-lea paragraf)si mi-au placut f.mult,le-am postat aici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2012, 19:34:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Știți ce înseamnă să iubești pe cineva? Să-l aduci în tine. Să nu-l lași lângă tine. Să nu-l lași departe de tine. Să-l aduci aproape de tine. Să-l îmbrățișezi. Să-l transferi din afară înlăuntru. Să-l aduci în suflet. Să poți zice: „Te port în mine, te port în suflet, te port în visuri, te port în brațe”. Și dacă nu spui lucrul acesta și dacă nu poți spune lucrul acesta, să știi că nu iubești.
Nu-i iubești nici pe cei despre care crezi că-i iubești. Nu-i iubești pe aceia de care vrei să scapi. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i apropii. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i ajuți. Nu-i iubești pe aceia pe care nu-i mângâi. Nu-i iubești pe aceia pe care-i bruschezi. Să luăm aminte la toate lucrurile acestea și să știm că iubirea aduce și durere când nu poți face ceva pentru omul pe care-l iubești.
adevărat ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Remember - TEOFIL PARAIAN cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 21 03.03.2011 19:24:48
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 14:26:29
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43