Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2006, 13:48:10
Mit_I Mit_I is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2006
Mesaje: 3
Implicit

Imi poate spune cineva daca are vreo insemnatate sau nu faptul ca la botez, desi copilul a fost scufundat in cristelnita (capul ramanandu-i afara), preotul nu a dat cu apa de botez si capul copilului? Si daca da se mai poate face ceva? Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2006, 21:03:25
emilia03 emilia03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2006
Mesaje: 9
Implicit

Cred ca va referiti la faptul ca Biserica a randuit ca Botezul sa se faca prin afundare in numele Sf. Treimi. Dar, in cazuri de exceptie accepta si Botezul savarsit prin turnare, sau stropire cu apa, iar daca lipseste apa si cel care doreste Botezul e in primejdie de moarte se poate face cu orice alta materie, chiar pamant, nisip sau chiar saliva. Se intelege ca in astfel de situatii se depaseste problema afundarii si chiar a tipului de materie folosita. De aici unii parinti au tras concluzia ca se poate oficia si mai simplu, fara afundare, in timp ce catolicii au generalizat practica botezului prin stropire (evident pe noi nu ne intereseaza ce fac ei). Poate ca uneori si cristelnita e mica, dar cred ca de cele mai multe ori e de vina frica parintelui (alimentata de teama parintilor) de a nu se inneca copilul. Eu stiu ca nu se inneaca, dar, fara nici o indoiala, Botezul e valid si nu numai ca nu se poate "indrepta", dar nici nu e nevoie; trebuie sa avem deplina incredintare in harul lui Dumnezeu care l-a curatit si in salasluirea lui Hristos in inima micutului. Sa va traiasca si sa va bucure. Sa-l duceti la impartasit cat de des puteti, chiar si in fiecare Duminica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2006, 19:30:41
Mit_I Mit_I is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2006
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc mult doamna Emilia03 pentru raspunsul pe care mi l-ati dat si pentru urare. M-am mai linistit, pentru ca, desi cred in Dumnezeu, nu sunt o cunoscatoare a datinilor, obiceiurilor si semnificatiilor diferitelor ritualuri bisericesti. Poate este doar vorba de spaimele oricarei proaspete mamici, dar cand baietelul meu de 7 luni a continuat sa se trezeasca plangand speriat din somn chiar si dupa botez, cand se presupune ca toate relele sunt indepartate de copil, acesta fiind curatat prin puterea Sfintei Treimi, mi-am facut tot felul de ganduri. De aceea am cerut sfatul cuiva avizat si va multumesc inca o data pentru raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2006, 22:46:22
emilia03 emilia03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2006
Mesaje: 9
Implicit

As putea sa mai adaug, daca-mi ingaduiti, ca exista si o rugaciune pe care o citeste parintele pentru astfel de situatii, cand pruncul se sperie sau nu poate dormi linistit. Chiar daca e cam frig acum, daca va e la indemana, mergeti la o biserica sa va citeasca parintele. Si poate e bine sa va si spovediti, impreuna cu sotul si sa va impartasiti cu totii. Oricum, cat de des puteti, duceti copilasul la impartasit.
Pentru o rugaciune, puteti solicita parintelui sa vina si acasa, sau sa va faca o aghiasma. Cu o astfel de ocazie, va sfinteste si casa.
Toate bune, sa fiti sanatosi cu totii!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2006, 20:15:45
Mit_I Mit_I is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2006
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc mult inca o data de ajutorul acordat si am sa va urmez sfaturile. Va doresc multa sanatate si fericire alturi de cei dragi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2006, 10:10:43
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mit_I
Va multumesc mult inca o data de ajutorul acordat si am sa va urmez sfaturile. Va doresc multa sanatate si fericire alturi de cei dragi.
Rugaciune pentru izbavirea de vise urate si naluciri

Iata ce scrie intr-o carticica de rugaciuni:
"Pricinuitorul viselor urate si al feluritelor naluciri este diavolul, caci pe el il numeste Marele Vasile:<<duhul cel din miezul noptii, duhul nalucirii>>. Goneste-l de la tine cu semnul crucii zicand:

Doamne Dumnezeule, marele Imparat si fara de inceput,-trimite, Doamne, pe Mihail, Arhanghelul tau, in ajutorul meu, ca sa ma scape de vrajmasii cei vazuti si nevazuti.
O Mihaile, mare Arhanghele, intaiule statator si Voievod al cerestilor puteri, - fii mie ajutor intru toate-in strambatati, in scarbe, intru mahnire, in pustii pe cale si pe apa-si ma izbaveste de toata inselaciunea diavoleasca. Iar cand ma vei auzi pe mine robul tau, rugandu-ma tie, si chemand numele tau, grabeste spre ajutorul meu si auzi rugaciunea mea.
Asa mare Arhanghele, biruieste pe toti cei ce se impotrivesc mie, ma acopera si ma apara de cel viclean, cu puterea cinstitei si de viata facatoarei Cruci si cu solirile marilor Arhangheli: Gavriil, Rafail, Uriil, Varahil si Evgudiil si ale tuturor puterilor ceresti, totdeauna acum si pururea si in vecii vecilor. Amin."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2006, 23:55:20
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care este formula de botez ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2006, 08:25:26
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Care este formula de botez ?
De ce nu intrebi un preot?
"Se boteaza (Numele de botez) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh" de trei ori, insotite de trei cufundari in apa sfintita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2006, 08:42:22
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui şi al Fiului şi al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua, şi iata Eu cu voi sunt in toate zilele, pana la sfarşitul veacului. Amin. (Mt. 28, 19-20)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2006, 11:04:02
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca majoritatea sunt prea ocupati ca sa raspunda la o intrebare...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 22:39:36
caut un raspuns izmenuzza Generalitati 15 12.05.2009 00:17:07
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47