Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2009, 11:12:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cor, strana, cantarile preotilor

Sunt putin nelamurita si am mai multe intrebari:
Am vazut in unele biserici si cor si strana. Ce canta fiecare din ele?
In alte biserici am vazut la strana numai cativa oameni.
Cum este mai corect de fapt? Cor sau strana?
Este stabilit undeva rolul stranei, cate persoane trebuie sa fie ce au de facut?
Exista stabilit un conducator al stranei?

Pe urma preotii (si unii au voci f.frumoase) canta si ei anumite lucruri in altar.
Exista stabilite cantari numai ale preotilor, sau ce canta preotul si ce canta strana?
Cum colaboreaza preotul cu strana? Exista ceva fix, stabilit, sau de fiecare data hotaraste preotul cine si ce canta?

Am observat ca in general numai preotii canta "Iubite-voi Doamne" si mi se pare frumos asa. In carte scrie ca si strana/corul poate canta asta.
De fapt cui apartine aceasta cantare frumoasa, cine se "vorbeste" in ea, preotul, credinciosii?

Este bine sa cante si credinciosii cantarile stranei? Mie mi-ar place sa participe toti.

Exista undeva materiale unde se pot afla astfel de probleme?
E greu ca in multe biserici nu sunt oameni scoliti la strana, sau in cor, adica in afara de calitati muzicale, nu stiu multe lucruri tipic bisericesti (rostul cantarilor, ce anume se canta la fiecare ocazie etc.)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2009, 21:30:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Chiar nu stie nimeni? Nici dintre noii sau viitorii calugari?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2009, 16:47:26
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

http://www.crestinortodox.ro/editori...credinciosilor
http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...zica-bizantina
Aici gasesti ce te intereseaza!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2009, 20:46:33
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt putin nelamurita si am mai multe intrebari:
Am vazut in unele biserici si cor si strana. Ce canta fiecare din ele?
In alte biserici am vazut la strana numai cativa oameni.
Cum este mai corect de fapt? Cor sau strana?
Este stabilit undeva rolul stranei, cate persoane trebuie sa fie ce au de facut?
Exista stabilit un conducator al stranei?

Pe urma preotii (si unii au voci f.frumoase) canta si ei anumite lucruri in altar.
Exista stabilite cantari numai ale preotilor, sau ce canta preotul si ce canta strana?
Cum colaboreaza preotul cu strana? Exista ceva fix, stabilit, sau de fiecare data hotaraste preotul cine si ce canta?

Am observat ca in general numai preotii canta "Iubite-voi Doamne" si mi se pare frumos asa. In carte scrie ca si strana/corul poate canta asta.
De fapt cui apartine aceasta cantare frumoasa, cine se "vorbeste" in ea, preotul, credinciosii?

Este bine sa cante si credinciosii cantarile stranei? Mie mi-ar place sa participe toti.

Exista undeva materiale unde se pot afla astfel de probleme?
E greu ca in multe biserici nu sunt oameni scoliti la strana, sau in cor, adica in afara de calitati muzicale, nu stiu multe lucruri tipic bisericesti (rostul cantarilor, ce anume se canta la fiecare ocazie etc.)
Uite cum sta treaba in biserica canta strana corul canta de obicei la Liturghie
dar ambele au loc in biserica azi se foloseste strana la vecerni utrenii parastase cununii iar corul la Sf liturghie asa e la noi .Preotul poate canta ce doreste de la strana insa nu are timp pt ca are de citit rugaciuni multe in taina si la Liturghie dar si la utrenie si la vecernie >Cantarea iubite-voi Doamne face parte din rug zise in taina de preot si se rosteste de acesta
in timp ce strana canta Pe Tatal Pe Fiul SI Pe Sf Duh...inainte de rostirea
Crezului preotul trebuind sa o rosteasca de trei ori facind trei inchinaciuni
pana la pamant.Nu toti potsa cante la strana pt ca ca sa canti la strana
trebuie sa ai calitati vocale sa inveti muzica si tipic iar nu toata lumea stie sa cante .Ai mai deschis un topic si ti-am raspuns daca vrei sa cunosti cum se desfasoara slujbele deplin cu explicatii cu 30 de lei poti cumpara Liturgica Speciala a pr prof Ene Braniste care e manual de teologie dar ai zis ca costa
mult.daca vrei sa ma asculti bine daca nu si asa e bine faci cum te indruma
Dumnezeu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2009, 22:44:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Claudiu, multumesc mult pentru sfaturile tale. Nu te necaji, imi sunt f.pretioase si cu prima ocazia voi cumpara cartea de liturgica. Am o lista de carti religioase de cumparat.
Si da, ai dreptate in ceea ce spui.
"Iubite-voi" suna superb si iti atinge sufletul cand este cantat de un preot cu voce frumoasa. Totusi in partituri scrie ca poate si strana sa-l cante.
Mi se pare ca toti am putea sa-I spunem "Iubite-voi, Doamne", dar poate ca este preotul cel care i se adreseaza prin aceasta cantare.
Vezi, tocmai asta este problema: nu stim sensul si rostul a ceea ce cantam. Nu ne-a explicat nimeni, n-am facut o scoala de canatareti de strana. Si poate ca in multe biserici sunt neprofesionisti la strana (mai ales in diaspora).
Nu numai vocea si cititul notelor conteaza, ci si a intelege ce canti.
De asta si intreb aici atat si necajesc lumea.

Eduardd - multumesc mult. F.utile linku-rile pe care mi le-ai pus. Am sa mai caut pe acest site si alte informatii.

Si in postarea de mai sus vroiam sa spun viitorii preoti, nu calugari!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2009, 14:10:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt putin nelamurita si am mai multe intrebari:
Am vazut in unele biserici si cor si strana. Ce canta fiecare din ele?
In alte biserici am vazut la strana numai cativa oameni.
Cum este mai corect de fapt? Cor sau strana?
Este stabilit undeva rolul stranei, cate persoane trebuie sa fie ce au de facut?
Exista stabilit un conducator al stranei?

Pe urma preotii (si unii au voci f.frumoase) canta si ei anumite lucruri in altar.
Exista stabilite cantari numai ale preotilor, sau ce canta preotul si ce canta strana?
Cum colaboreaza preotul cu strana? Exista ceva fix, stabilit, sau de fiecare data hotaraste preotul cine si ce canta?

Am observat ca in general numai preotii canta "Iubite-voi Doamne" si mi se pare frumos asa. In carte scrie ca si strana/corul poate canta asta.
De fapt cui apartine aceasta cantare frumoasa, cine se "vorbeste" in ea, preotul, credinciosii?

Este bine sa cante si credinciosii cantarile stranei? Mie mi-ar place sa participe toti.

Exista undeva materiale unde se pot afla astfel de probleme?
E greu ca in multe biserici nu sunt oameni scoliti la strana, sau in cor, adica in afara de calitati muzicale, nu stiu multe lucruri tipic bisericesti (rostul cantarilor, ce anume se canta la fiecare ocazie etc.)

Strana normal conduce cantarile Sf Liturghii si canta si citeste cantarile , troparele, psalmii, etc, de la Utrenie, vecernie si restul slujbelor
Da exista in cartile de cult o delimitare explicita intre ce zice preotul si ce zice strana, de obicei preotul zice tot timpul formule scurte exceptie facand rugaciunile,
La strana poate fi un singur om sau mai multi, daca sunt mai multi bineinteles ca in mod informal exista un coordonator a lor
Corurile dupa caum sa mai spus se folosesc doar pt a canta cantarile Sfintei Liturghii
Da, putem canta cu totii, chiar suntem indemnati sa facem acest lucru
Cantarea "iubite-voi Doamne" din cate cunosc eu este facultativa, adica nu se canta in toate bisericile, probabil pt ca e dificil de cantat si nu toti preotii au capacitatea de a o canta la standarde
Eu am auzit-o cantata si de strana nu doar de preoti
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2009, 23:20:39
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

am gasit o carte micuta cu coperti cartonate negre intitulata: Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur. Se gaseste chiar acum in librariile de profil (e din 2007). In ea se afla atat Sfanta Liturghie explicata in amanunt cu rugaciunile de la Strana dar si cu rugaciunile pe care le spun preotii in Sfantul Altar si pe care noi nu le auzim. In plus mai sunt explicate si alte randuieli: a pregatirii sfintitilor slujitori inainte de Sfanta Liturghie, a Dumnezeiestii Proscomidii, a Sfintei Impartasiri etc. E utila in primul rand viitorilor preoti dar si noua-participantilor, ca sa invatam unele cantari ale stranei ca sa participam si noi la Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2009, 13:01:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Tocmai m'am intors de la Sfanta Liturghie.
Tipetele celor din cor au fost aproape terifiante.

Inca am in minte articolul aparut pe site, acum cateva zile: Nectarie Protopsaltul vs Mozart !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2009, 13:25:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Chiar nu stie nimeni? Nici dintre noii sau viitorii calugari?
Pentru Biserica de Rasarit specifica este strana, insa in cazul BOR datorita perioadei de dinainte de 89 cand scolile de cantareti erau inactive s-a ajuns la corala- pentru ca muzica liniara este acceptabila mai multor persoane- de aceea in multe corale intalnim foarte multi laici. Pentru mine muzica psaltica este cea care caracterizeaza Biserica de Rasarit
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2009, 10:09:43
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Tocmai m'am intors de la Sfanta Liturghie.
Tipetele celor din cor au fost aproape terifiante.

Inca am in minte articolul aparut pe site, acum cateva zile: Nectarie Protopsaltul vs Mozart !
Exact articolul de mai sus este raspunsul pe care-l cautam la intamplarea petrecuta ieri, la Sfanta Liturghie, cand am avut onoarea sa fim vizitati de un grup dintr-un alt oras (initial am crezut ca sunt turisti sau asa ceva). Ulterior, s-au dovedit a fi mai mult decat atat. Ei formau un cor mixt, atat femei cat si barbati, atat tineri cat si batrani, care doreau sa participe efectiv la slujba si sa inlocuiasca pe cantaretii nostri obisnuiti. Versurile erau aceleasi, linia melodica aproximativa aceeasi, doar ca lipsea ceva. Acea blandete si armonie din vocile cantaretilor obisnuiti ai Bisericii, care-ti fac sufletul sa se smereasca si sa te apropie de Iisus. Acestea au fost inlocuite de voci stridente si tipatoare. Efectiv, parca eram la un spectacol de opera. Din clipa in clipa, aveam impresia ca urmeaza si aplauzele ori manifestarile de adulare de la sfarsitul cantarilor. As fi fost curios sa aflu parerea sincera si obiectiva a preotilor nostri. Acestia, mai mult din politete cred, le-au multumit foarte frumos, le-au transmis ca le-au apreciat cantarile, ca-i mai asteapta pe la noi si cu alta ocazie, etc.

Ultima propozitie din articol mi se pare geniala: "Intre Wolfgang Amadeus Mozart si Sfantul Nectarie Protopsaltul, eu raman cu sfantul!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cantarile Ortodoxiei cristiboss56 Rugaciuni 79 12.09.2013 23:02:06
Cei din diaspora - cum este cu strana la voi? sophia Muzica Bisericeasca 22 30.06.2011 16:11:41
Sindicat al preotilor din BOR? PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 19 24.06.2008 22:27:29
Are cineva nevoie de o voce buna in strana in buc? frezia Muzica Bisericeasca 2 21.11.2007 21:43:00