Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2008, 17:51:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biserica Ortodoxa a crezut si a invatat totdeauna ca, din painile asezate pe Sfantul Disc, numai agnetul se preface in timpul epiclezei, in Trupul Mantuitorului. In sprijinul celor spuse, trebuie sa tinem seama ca pe Golgota, Maria a lui Cleopa, Maria Magdalena, Evanghelistul Ioan, Sfanta Fecioara Maria, au asistat la rastignirea lui Hristos, dar, nici unul din acestia nu s-a rastignit impreuna cu Hristos. Pe lemnul Crucii s-a rastignit singur Iisus Hristos, pentru rascumpararea intregului neam omenesc.

La fel si pe Sfantul Disc, numai Iisus Hristos se jertfeste, in timp ce toti ceilalti pentru cere s-au scos miride sunt prezenti, sunt de fata, dar nu se jertfeste nici unul dintre ei.
De vreme ce numai Iisus Hristos este cel ce s-a jertfit pe Cruce si de vreme ce tot numai El se jertfeste in Sfanta Euharistie, pentru iertarea pacatelor si pentru mantuirea neamului omenesc, este firesc, este logic si natural ca numai painea care Il reprezinta pe El, adica numai agnetul sa se prefaca in Trupul Sau, iar nu si celelalte particele, care nu reprezinta pe Iisus Hristos.

Cu toate acestea sunt preoti care obisnuiesc sa toarne in sfantul potir absolut toate particelele de pe sfantul disc, in situatia cand au credinciosi de impartasit, ceea ce inseamna o greseala enorma, fiindca este imposobil si aproape inevitabil ca in clipa cand se ia cu lingurinta o mica particica din NI si KA sa nu se ia si cateva miride de vii sau de morti sau o particica din cele consacrate in cinstea celor noua cete ceresti, fapt care este inadmisibil din punct de vedere canonic si liturgic. Tipicele si manualele noastre de Liturgica precizeaza clar ca particica Maicii Domnului, particelele celor noua cete ceresti si miridele de vii si de morti "se toarna in sfantul potir numai dupa impartasirea credinciosilor".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2008, 19:58:13
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Biserica Ortodoxa a crezut si a invatat totdeauna ca, din painile asezate pe Sfantul Disc, numai agnetul se preface in timpul epiclezei, in Trupul Mantuitorului.
Hristos a inviat!
Costel, unde ai citit tu despre problema asta de zici ca "Biserica Ortodoxa a crezut si a invatat totdeauna ca..."? Si atunci preotii care nu se impartasesc din agnet inseamna ca nu-L iau pe Hristos?! Eu cred ca prin invocarea Duhului Sfant in Epicleza se sfintesc si miridele, nu numai Agnetul, caci toti sunt madulare in Hristos. Adica cei care sunt prezenti sub forma vazuta a miridelor pe potir sunt parti ale Domnului, una cu El.

Astea sunt numai supozitii si incercari de interpretare, dar nu stiu raspunsul exact. Si eu as vrea sa aud raspunsul unei persoane care a studiat problema.

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2008, 21:07:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Elena, numai Agnetul se preface la epicleza in Trupul Mantuitorului.
"...Apoi luand preotul slujitor particica Is. o pune in Sfantul Potir, iar particica Hr. o imparte preotilor si diaconilor, care slujesc impreuna cu el. Celelalte doua sfinte particele, adica Ni. si Ka. se sfarma in particele mai mici, cat sa fie de ajuns pentru cei ce vor sa se impartaseasca. Din particica Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu, sau din ale celor 9 cete, sau din altele, cate sunt pre Sfantul Disc sa nu se impartaseasca nimeni, nicidecum, ei numai din sfanta paine (agnet)" .

Aici se interzice in mod categoric impartasirea slujitorilor sau a credinciosilor cu alte particele de pe Sfantul Disc, in afara de cele ale agnetului. Se intelege foarte clar motivul acestei interdictii si anume: pentru faptul ca particelele de pe Sfantul Disc, adica miridele, nu sunt prefacute in Trupul lui Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2008, 21:27:56
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

George, multumesc frumos pentru raspuns. M-am mai lamurit, dar acum am alte nelamuriri. Am urmarit situatia pe unde merg eu la biserica. Cum pe unde sunt nu este iconostas, pot sa vad din ce ne impartasim, asa ca am tras cu ochiul...asta ca sa vedeti si voi ce fac eu la slujba: il spionez pe parinte. Am mers la mai multe biserici in ultima vreme si am vazut ca tot ce e pe Sfantul Disc se pune in Sf. Potir inainte de a iesi preotul sa impartaseasca credinciosii. Inseamna ca noi pe aici ne impartasim corect numai la Liturghia Darurilor Inainte Sfintite, cand e numai Agnetul. Ce e de facut?

George, cand zici ca "aici se interzice in mod categoric", la care "aici" te referi?

Multumesc pentru raspunsul pe care sper sa-l primesc.

Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2008, 00:28:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu am urmarit nimic prin "aici", am vrut sa ma refer ca moment important si nu ca ar exista un moment cand impartasirea ar fi alta.
Aproape toate editiile mai vechi ale Liturghierelor romanesti dau clar, si amanuntit invatatura Tipicului, in sensul ca atunci, cand exista credinciosi de impartasit cu Sfintele Taine, miridele se pastreaza pe Sfantul Disc si nu se introduc in Sf. Potir decat dupa ce s-a terminat impartasirea acestora. In cazul acesta se exclude orice confuzie intre particele NI, Ka si celelalte miride.
In vechime si credinciosii se impartaseau ca si preotii , mai intai cu Sfantul Trup si dupa aceea cu Sfantul Sange, insa pentru ca anumite persoane nu consumau Sfantul Trup ci il adorau acasa (in cazul acesta nu se mai implinea scopul tainei)Biserica a randuit aceasta forma de ase administra Sfintele deodata in cazul credinciosilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2008, 18:15:43
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Aproape toate editiile mai vechi ale Liturghierelor romanesti dau clar, si amanuntit invatatura Tipicului, in sensul ca atunci, cand exista credinciosi de impartasit cu Sfintele Taine, miridele se pastreaza pe Sfantul Disc si nu se introduc in Sf. Potir decat dupa ce s-a terminat impartasirea acestora. In cazul acesta se exclude orice confuzie intre particele NI, Ka si celelalte miride.

In vechime si credinciosii se impartaseau ca si preotii , mai intai cu Sfantul Trup si dupa aceea cu Sfantul Sange, insa pentru ca anumite persoane nu consumau Sfantul Trup ci il adorau acasa (in cazul acesta nu se mai implinea scopul tainei)Biserica a randuit aceasta forma de ase administra Sfintele deodata in cazul credinciosilor.
Multumesc George. Am discutat situatia cu un preot si mi-a explicat ca se pot pune si toate in Sf. Potir, numai preotul sa stie din ce impartaseste. Mi-a explicat cum face el: pune Sf. Agnet in Potir (adica partea Ni, Ka) si se inmoaie, ridicandu-se la suprafata, apoi pune particelele care se duc la fund in Potir, iar impartasania o da din Sf. Agnet care e la suprafata. Nu inteleg care e logica de a-si complica viata. Eu una as lasa particelele pe Disc si dupa impartasirea credinciosilor le-as pune in Potir. Dar de ce sa facem simplu daca se poate complicat?!

Stiu un preot care impartaseste cum ziceai, dand credinciosilor particica din Sfantul Trup si apoi dand sa se bea din Potir. Eu una m-am cutremurat cand am vazut prima data...cum parintele intra in altar sa ia particica si ma gandeam sa nu cada vreo firimitura pe jos... Mare responsabilitate e preotia!

Mai am o intrebare. Am dus mai demult un bebelus la impartasit si a curs din Sfanta Impartasanie pe gulerasul bluzitei. Eu stiam ca se ingroapa sau se arde imbracamintea pe care a curs. Tu ce stii? Atunci parintii copilasului au gasit solutia sa spele bluzita intr-un vas nou si sa puna apa la o floare in gradina. Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Domnul sa ne lumineze in toate!
Elena
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2008, 19:12:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Elena, ma bucur ca te-ai lamurit in privinta Sfantului Agnet si a miridelor. Cat despre cazul mentionat de tine, esti in cunostinta - se arde sau se ingroapa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2008, 20:15:43
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Elena, ma bucur ca te-ai lamurit in privinta Sfantului Agnet si a miridelor. Cat despre cazul mentionat de tine, esti in cunostinta - se arde sau se ingroapa.
Doamne da multe nu stiu eu in lagatura cu ortodoxia.
Bine dar parintii trebuie sa vada ca a curs pe pieptul copiilor eu cred ca ei sint datori sa spuna mamicilor ce au de facut in cazuri din astea. Sint sigura ca ele nu stiu si asa arunca bluza la spalat cind ajunge acasa.
Multumesc Elena tot timpul deschizi subiecte in care si eu pacatoasa mai invat cite ceva.:)

Doamne lumineaza-ne in toate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2008, 11:06:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc

Mai am o intrebare. Am dus mai demult un bebelus la impartasit si a curs din Sfanta Impartasanie pe gulerasul bluzitei. Eu stiam ca se ingroapa sau se arde imbracamintea pe care a curs. Tu ce stii? Atunci parintii copilasului au gasit solutia sa spele bluzita intr-un vas nou si sa puna apa la o floare in gradina. Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Domnul sa ne lumineze in toate!
Elena
Nu este rau ce au facut parintii coplilasului. Canonic, se recomanda sa fie arsa bluzita, iar cenusa sa se puna la piciorul Sfintei Mese sau intr-o apa curgatoare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2008, 15:32:19
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Multumesc Elena tot timpul deschizi subiecte in care si eu pacatoasa mai invat cite ceva.:)
Multmirile nu le merit. Nu eu am deschis subiectul, ci eu am intrat in discutie si am mai pus intrebari. Trebuie sa le multumim lui Costel si lui George pentru deschiderea subiectului si pentru lamuriri. Domnul sa le rasplateasca pentru jertfa timpului si pentru dorinta de a raspunde!

Elena

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
trup Anna Nunta 12 08.11.2017 11:31:12
trup, suflet si duh ? Florin-Ionut Din Noul Testament 22 10.04.2013 12:22:56
Cum sa ne privim propriul trup? florin.oltean75 Generalitati 5 24.03.2012 00:47:46
Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare eu putincredincioasa Intrebari utilizatori 1 01.01.2011 16:03:24
trup si suflet Anna Nunta 1 05.09.2009 00:47:28