Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.02.2008, 00:23:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acesta este un punct de vedere neo-protestant, unde fiecare individ are libertatea de acontribui cu ceva, ce i se pare lui important. Acest lucru este exclus in Biserica Ortodoxa, fiind cunoscuta pentru pastrarea traditiilor. O dovada este Liturghia pe care o avem de la Sf. Ioan Gura de Aur si Sf. Vasile. Vorbim aici de sec.IV-lea, vremea primului si al celui de al doilea Sfant Sinod. Asta nu inseamna ca Sf. Liturghia nu ar putea fi modificata, dar e nevoie de o personalitate la fel de mare precum acesti doi Sfinti, pentru a face o atare schimbare. Nu este permis ca cineva de la sine putere sa schimbe ceva. De fapt in asta sta marea stabilitate a BO.
Deci, tot_jean, inteleg temerea ta, dar in cadrul Bisericii Ortodoxe nu ai de ce te teme de asa ceva. Nu pot spune acelasi lucru despre bisericile neo-protestante pentru ca nu sunt in cunoastinta de cauza. Totusi nu gasesc ca este potrivit a judeca situatia din BO prin prisma bisericilor neo-protestante.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.02.2008, 00:56:26
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Acesta este un punct de vedere neo-protestant, unde fiecare individ are libertatea de acontribui cu ceva, ce i se pare lui important. Acest lucru este exclus in Biserica Ortodoxa, fiind cunoscuta pentru pastrarea traditiilor. O dovada este Liturghia pe care o avem de la Sf. Ioan Gura de Aur si Sf. Vasile. Vorbim aici de sec.IV-lea, vremea primului si al celui de al doilea Sfant Sinod. Asta nu inseamna ca Sf. Liturghia nu ar putea fi modificata, dar e nevoie de o personalitate la fel de mare precum acesti doi Sfinti, pentru a face o atare schimbare. Nu este permis ca cineva de la sine putere sa schimbe ceva. De fapt in asta sta marea stabilitate a BO.
Deci, tot_jean, inteleg temerea ta, dar in cadrul Bisericii Ortodoxe nu ai de ce te teme de asa ceva. Nu pot spune acelasi lucru despre bisericile neo-protestante pentru ca nu sunt in cunoastinta de cauza. Totusi nu gasesc ca este potrivit a judeca situatia din BO prin prisma bisericilor neo-protestante.
cred ca nu m-am facut inteles....si nu stiu cum sa formulez un raspuns succint si exact
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.02.2008, 22:23:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
in legatura cu ce spune Apostolul Pavel vreau sa imi zici si mie unde ai gasit scris "Biserica este stalp si temelie a adevarului".
eu am gasit o alta nuanta a aceluais subiect.bineinteles ca este in Sfanta Scriptura:
1 Corinteni 3,11 :
"Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos."

si in legatura cu pilda mladitelor eu am vazut o alta nuanta.iti dau tot citat din Scriptura :
Ioan 15,5 "Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic."


numai din aceste 2 surse eu personal inteleg ca temelia e Iisus Hristos. de biserica nu se sugereaza nimic.
Biserica (Trupul) nu poate fi despartita de Hristos (Capul). In lagatura cu trimiterea I Timotei 3,15.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.02.2008, 22:46:35
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

aaaa.ok am priceput.dar....Trupul trebuie sa faca ce zice Capul....si nu invers
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.02.2008, 13:14:14
grigoreB_adventist grigoreB_adventist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
topicul iar s-a inpotmolit.
strajerul a dat un citat in care erau urmatoarele despre Traditie:
"1. Sa nu cuprinda in sine contraziceri; sa nu se contrazica cu traditia apostolica sigura; sa nu se contrazica cu Sfanta Scriptura.
Numai fara astfel de contraziceri este posibil ca o invatatura oarecare din Traditie sa provina de la Mantuitorul sau de la Sfintii Apostoli, care au fost sub inraurirea directa a Sfantului Duh.
2. Sa fi fost tinuta de Bisericile apostolice si sa aiba continuitate neintrerupta si controlata pana astazi.
3. Sa fi fost recunoscuta si urmata totdeauna de intreaga Biserica ecumenica.
4. Sa fie in perfect acord cu toti, sau daca nu, cel putin cu cea mai mare parte a parintilor si invatatorilor bisericesti."

cu ultimele 2 puncte nu sunt deaccord.....pt ca ar putea intra in conflict cu primul punct.
De ce unii va faceti ca nu intelegeti ceea ce foarte clar semnaleaza "tot-jean"? De ce "strajerul" dupa ce posteaza lung fuge si nu mai raspunde?

Si eu intreb parandu-mi-se clare si intelepte propozitiile 1 si 2:

la propozitia 3: Daca Biserica Ecumenica recunoaste ceva care are in sine contraziceri? Sau contrazice Sfintele Scripturi? Sau contrazice Traditia Apostolica? Deci,poate intra in acest caz in conflict cu primul punct asa cum zice "tot_jean"?
Si de fapt cine este Biserica Ecumenica? Sunt si protestantii pe acolo? Cat de ecumenica este?

la propozitia 4: Adevarul se stabileste prin Vot? S-au prin revelatie?

Iata si un exemplu important de contradictii pe care le aduce asa numita "Sfanta" Traditie:
Cinstirea Icoanelor
Sunt interzise de Sfanta Scriptura (porunca din Exod 20, la care nu este derogare) deci punctul 1 este incalcat.
Icoanele au patruns in biserica secole mai tarziu dupa apostoli deci unde este "continuitatea neintrerupta si controlata pana astazi" pe care o cere punctul 2?
Totusi Hristos de abia mai incape in B.O. de icoanele incruntate ale sfintilor !

Am si o uluiala si perplexitate : Macabrul, infioratorul, necuratul si gretosul cult al moastelor face parte si el din "Sfanta Traditie" ? Cum dracu de poate fi bifat ca satisfacand primele doua cerinte postate de "strajeru"?
Cu atentie am scris "cum dracu" deoarece cred ca numai invocandu-l pe el, cineva poate sa dea o explicatie la acest ritual satanist din mijlocul B.O.

Am o parere foarte buna despre membrii evlaviosi ai B.O. multi fiind prieteni sau rude de ale mele, dar ce-i care le indreapta evlavia lor curata spre scarbiciuni, abatand-o de la Dumnezeu Tatal, Domnul Hristos si Duhul Sfant, vor suferi o grea pedeapsa !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.02.2008, 13:55:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, daca voi adventishtii prea pricepetzi pe dos cele de la Dumnezeu shi apoi batjocuritzi fara sa va datzi seama, ca nu suntetzi conshtientzi cat de mari sunt pacatele sectelor voastre in pretentziile voastre absurde ca sa aruncam shi noi ce atzi aruncat voi ca sa le profanatzi pe toate, blestemandu-va singuri cum spune apostolul, interpretand Cuvantul lui Dumnezeu spre a lor pierzare........ deci ma intreb ce va tzine shi pentru ce continuatzi sa nesocotitzi Adevarul shi sa transformatzi minciuna in adevar? Nu va datzi seama ca shi musulmanii sunt inaintea voastra? 300 de Adventishti s-au dus la Rai sa-I primeasca Domnul Hristos, shi el nu i-a primit, asha ca au fost nevoitzi sa plece in intunericul de afara, shi cum sa primeasca pe cei care o Batjocoresc pe Preasfanta Maria Pururea Fecioara shi Nascatoarea de Dumnezeu, deci nu i-a primit... Iar Icoana Mantuirii a pictat-o insushi Dumnezeu prin proorocia Sa de la intemeierea lumii cand a zis ca "Cel ce se va Nashte din Femeie (credintza care este Preasfanta Fecioara Maria) v-a strivi capul Sharpelui shi v-a Mantui Neamul omenesc de pacate"... Deci Dumneata care vorbeshti impotriva Icoanelor pentru respectarea a ceva ce nu pricepi, ca sa te afli in treaba sulitzelor sectei tale cu care impungi, ma intreb de ce nu indrazneshti sa itzi dai seama ca Ortodocsia cand venereaza moashtele sfintzilor, venereaza templele Duhului Sfant..... prin care vorbesc sfintzii shi daca ar fi murit ei traiesc... Deci iarta-ma ca incerc sa te opresc sa nu te blestemi singur shi sa-tzi adugi la pacatele pe care le ai, ca nici eo nu-s mai bun, ci tot un hulitor ma aflu shi eu, shi poate mai pacatos ca shi tine ca eu shtiu ca nu e voie dar asha fac uneori shi eu ca shi tine, chiar daca ma numesc ortodocs, ca sunt mai mult cu numele shi cu vorbele ca restul... shtie Dumnezeu shi ma mai rabda Saracul... :(:(???
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.02.2008, 18:14:11
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grigoreB_adventist
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
topicul iar s-a inpotmolit.
strajerul a dat un citat in care erau urmatoarele despre Traditie:
"1. Sa nu cuprinda in sine contraziceri; sa nu se contrazica cu traditia apostolica sigura; sa nu se contrazica cu Sfanta Scriptura.
Numai fara astfel de contraziceri este posibil ca o invatatura oarecare din Traditie sa provina de la Mantuitorul sau de la Sfintii Apostoli, care au fost sub inraurirea directa a Sfantului Duh.
2. Sa fi fost tinuta de Bisericile apostolice si sa aiba continuitate neintrerupta si controlata pana astazi.
3. Sa fi fost recunoscuta si urmata totdeauna de intreaga Biserica ecumenica.
4. Sa fie in perfect acord cu toti, sau daca nu, cel putin cu cea mai mare parte a parintilor si invatatorilor bisericesti."

cu ultimele 2 puncte nu sunt deaccord.....pt ca ar putea intra in conflict cu primul punct.
De ce unii va faceti ca nu intelegeti ceea ce foarte clar semnaleaza "tot-jean"? De ce "strajerul" dupa ce posteaza lung fuge si nu mai raspunde?

Si eu intreb parandu-mi-se clare si intelepte propozitiile 1 si 2:

la propozitia 3: Daca Biserica Ecumenica recunoaste ceva care are in sine contraziceri? Sau contrazice Sfintele Scripturi? Sau contrazice Traditia Apostolica? Deci,poate intra in acest caz in conflict cu primul punct asa cum zice "tot_jean"?
Si de fapt cine este Biserica Ecumenica? Sunt si protestantii pe acolo? Cat de ecumenica este?

la propozitia 4: Adevarul se stabileste prin Vot? S-au prin revelatie?

Iata si un exemplu important de contradictii pe care le aduce asa numita "Sfanta" Traditie:
Cinstirea Icoanelor
Sunt interzise de Sfanta Scriptura (porunca din Exod 20, la care nu este derogare) deci punctul 1 este incalcat.
Icoanele au patruns in biserica secole mai tarziu dupa apostoli deci unde este "continuitatea neintrerupta si controlata pana astazi" pe care o cere punctul 2?
Totusi Hristos de abia mai incape in B.O. de icoanele incruntate ale sfintilor !

Am si o uluiala si perplexitate : Macabrul, infioratorul, necuratul si gretosul cult al moastelor face parte si el din "Sfanta Traditie" ? Cum dracu de poate fi bifat ca satisfacand primele doua cerinte postate de "strajeru"?
Cu atentie am scris "cum dracu" deoarece cred ca numai invocandu-l pe el, cineva poate sa dea o explicatie la acest ritual satanist din mijlocul B.O.

Am o parere foarte buna despre membrii evlaviosi ai B.O. multi fiind prieteni sau rude de ale mele, dar ce-i care le indreapta evlavia lor curata spre scarbiciuni, abatand-o de la Dumnezeu Tatal, Domnul Hristos si Duhul Sfant, vor suferi o grea pedeapsa !
nu fi asa acid.mai cu duhu` blindetii.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.02.2008, 22:04:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grigoreB_adventist
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
topicul iar s-a inpotmolit.
strajerul a dat un citat in care erau urmatoarele despre Traditie:
"1. Sa nu cuprinda in sine contraziceri; sa nu se contrazica cu traditia apostolica sigura; sa nu se contrazica cu Sfanta Scriptura.
Numai fara astfel de contraziceri este posibil ca o invatatura oarecare din Traditie sa provina de la Mantuitorul sau de la Sfintii Apostoli, care au fost sub inraurirea directa a Sfantului Duh.
2. Sa fi fost tinuta de Bisericile apostolice si sa aiba continuitate neintrerupta si controlata pana astazi.
3. Sa fi fost recunoscuta si urmata totdeauna de intreaga Biserica ecumenica.
4. Sa fie in perfect acord cu toti, sau daca nu, cel putin cu cea mai mare parte a parintilor si invatatorilor bisericesti."

cu ultimele 2 puncte nu sunt deaccord.....pt ca ar putea intra in conflict cu primul punct.
De ce unii va faceti ca nu intelegeti ceea ce foarte clar semnaleaza "tot-jean"? De ce "strajerul" dupa ce posteaza lung fuge si nu mai raspunde?

Si eu intreb parandu-mi-se clare si intelepte propozitiile 1 si 2:

la propozitia 3: Daca Biserica Ecumenica recunoaste ceva care are in sine contraziceri? Sau contrazice Sfintele Scripturi? Sau contrazice Traditia Apostolica? Deci,poate intra in acest caz in conflict cu primul punct asa cum zice "tot_jean"?
Si de fapt cine este Biserica Ecumenica? Sunt si protestantii pe acolo? Cat de ecumenica este?

la propozitia 4: Adevarul se stabileste prin Vot? S-au prin revelatie?

Iata si un exemplu important de contradictii pe care le aduce asa numita "Sfanta" Traditie:
Cinstirea Icoanelor
Sunt interzise de Sfanta Scriptura (porunca din Exod 20, la care nu este derogare) deci punctul 1 este incalcat.
Icoanele au patruns in biserica secole mai tarziu dupa apostoli deci unde este "continuitatea neintrerupta si controlata pana astazi" pe care o cere punctul 2?
Totusi Hristos de abia mai incape in B.O. de icoanele incruntate ale sfintilor !

Am si o uluiala si perplexitate : Macabrul, infioratorul, necuratul si gretosul cult al moastelor face parte si el din "Sfanta Traditie" ? Cum dracu de poate fi bifat ca satisfacand primele doua cerinte postate de "strajeru"?
Cu atentie am scris "cum dracu" deoarece cred ca numai invocandu-l pe el, cineva poate sa dea o explicatie la acest ritual satanist din mijlocul B.O.

Am o parere foarte buna despre membrii evlaviosi ai B.O. multi fiind prieteni sau rude de ale mele, dar ce-i care le indreapta evlavia lor curata spre scarbiciuni, abatand-o de la Dumnezeu Tatal, Domnul Hristos si Duhul Sfant, vor suferi o grea pedeapsa !
Ai multe lacune sau asta doresti sa se inteleaga. Despre miscarea ecumenica eu stiu ca ea s-a nascut din dorinta Bisericii protestante pentru dialog. Ai revenit prin aceasta postare la o exegeza proprie cultului tau. Discutia cred ca este inutila, din reactiile tale inteleg ca ai deja raspunsurile. Cat despre Sfintele nmoaste, afla ca acest cult exista inca din Biserica primara (cand nu erau adventisti, catolici, ortodocsi, etc.)(Martiriul Sfantului Policarp al Smirnei, + 156)"noi am strans osemintele lui ca pe un odor mai scump decat aurul si argintul", nu neglija istoria crestinismului ptr ca vei vorbi despre un crestinism fara radacini.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.02.2008, 22:29:21
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ai multe lacune sau asta doresti sa se inteleaga. Despre miscarea ecumenica eu stiu ca ea s-a nascut din dorinta Bisericii protestante pentru dialog. Ai revenit prin aceasta postare la o exegeza proprie cultului tau. Discutia cred ca este inutila, din reactiile tale inteleg ca ai deja raspunsurile. Cat despre Sfintele nmoaste, afla ca acest cult exista inca din Biserica primara (cand nu erau adventisti, catolici, ortodocsi, etc.)(Martiriul Sfantului Policarp al Smirnei, + 156)"noi am strans osemintele lui ca pe un odor mai scump decat aurul si argintul", nu neglija istoria crestinismului ptr ca vei vorbi despre un crestinism fara radacini.
zi si mie de unde iei citatele.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.02.2008, 16:48:42
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Citat:
În prealabil postat de ioanex
Cred ca este neproductiv sa ne indepartam de subiect in conditiile in care problema este foarte simpla : Sola Scriptura este un fundament al protestantismului , care protestantism este copilul neascultator al Bisericii Catolice . Apoi nu trebuie uitat un fapt important : Luther o fi vrand domnia lui sa reformeze BC ( ajunsa la timpul acela intr-o forma de coruptie primejdioasa )dar a sfarsit prin a renunta la ascultarea datorata Episcopului , lucru foarte grav care a nascut ulterior mii de biserici protestante care mai de care mai atipice fata de "reforma" . Nu complicati lucrurile cu discutii sterile .
LUTHER un eretic!!!! aici este forum crestin ortodox!!
SOLA SCRIPTURA este un fundament al crestinismului pur. Insusi Mantuitorul a raspuns cu "ESTE SCRIS" de foarte multe ori in confruntarile cu fariseii sau cu satana (ex:Evanghelia dupa Matei, cap. 4) folosind numai Scriptura (Sola Scriptura). Daca-mi arata cineva ca Mantuitorul a mai citat din alta scriere decat Sfanta Scriptura, recunosc ca principiul "Sola Scriptura" este depasit. Dar pana atunci, nu va amagiti: singura Carte care va poate feri de inselaciunile celui rau este Biblia. Si sa nu credeti ca o veti putea termina intr-o viata de om. Este un izvor nesecat de invatatura adevarata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18
Despre Traditia in Biserica ORTodoxa Contemporana tudor Despre Biserica Ortodoxa in general 28 07.01.2007 19:51:44