Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2009, 16:40:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca cel mai potrivit dar pe care sa-L aducem noi lui Hristos este sa devenim si noi o "pestera" in care sa se nasca si "sa-si plece fruntea". Sa fim urmatori Maicii Domnului si Sfintilor in care Hristos a putut sa ia chip si sa se nasca.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2009, 10:56:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cred ca cel mai potrivit dar pe care sa-L aducem noi lui Hristos este sa devenim si noi o "pestera" in care sa se nasca si "sa-si plece fruntea". Sa fim urmatori Maicii Domnului si Sfintilor in care Hristos a putut sa ia chip si sa se nasca.
frumos spus, dar greu de realizat. lupta omului cu el insusi e cea mai grea.
de sarbatori toti incercam sa fim mai buni. dar cred ca nu castigam mare lucru daca ne oprim aici, daca odata cu trecerea sarbatorilor redevenim iar cei dinainte.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2009, 17:55:30
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Dar pentru Hristos.

Pacatosul de mine, n-am altceva decat:
Un sirag de margele, din lacrimile mele...
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2009, 19:40:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
frumos spus, dar greu de realizat. lupta omului cu el insusi e cea mai grea.
de sarbatori toti incercam sa fim mai buni. dar cred ca nu castigam mare lucru daca ne oprim aici, daca odata cu trecerea sarbatorilor redevenim iar cei dinainte.
La marele dar al intruparii Fiului lui Dumnezeu, trebuie sa raspundem si noi prin smerenie- pentru ca intruparea Fiului lui Dumnezeu este o dovada a smereniei, caci "a saracit de bunavoie ca pe noi sa ne imbogateasca".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.11.2009, 21:19:28
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
La marele dar al intruparii Fiului lui Dumnezeu, trebuie sa raspundem si noi prin smerenie- pentru ca intruparea Fiului lui Dumnezeu este o dovada a smereniei, caci "a saracit de bunavoie ca pe noi sa ne imbogateasca".
In aceasta perioada a apostaziei generale, in care multe sminteli si inselari ne trimit spre grabnica pierzare , sa-I amenajam o "iesle"imparateasca in inima noastra ,prealabil curatita de toate rautatile.Smerenie, pocainta si unire tainica cu Hristos -darul dumnezeiesc prin care ne uneste cu Sine, si ne face asemenea Lui.Doamne ajuta!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2009, 17:15:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Pentru mine, Craciunul inseamna deopotriva bucurie si intristare. Bucurie pentru ca ni se naste Mantuitor. Intristare pentru ca, an de an, Il intampin fara daruri.
Dureros, dar adevarat pentru multi dintre noi. Cred ca daca s-ar pune intrebarea: unde S-ar naste Hristos astazi? Cei mai multi ar continua sa spuna: in pestera. Asa ca am ramane cu bucuria ca vine Mantuitorul si cu tristetea ca nu a cunoscut inima noastra.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2009, 00:03:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Inca putin, mai sunt doua zile pana cand Se naste Mantuitorul sufletelor noastre...Sa-L intampinam cum se cuvine, cu dragoste, fara sa ne mai acuzam unul pe altul si fara sa mai judecam...macar de dragul acestui micut Copilas...
...sa nu sarbatorim Craciunul ...fara Sarbatorit!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2009, 15:50:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dureros, dar adevarat pentru multi dintre noi. Cred ca daca s-ar pune intrebarea: unde S-ar naste Hristos astazi? Cei mai multi ar continua sa spuna: in pestera. Asa ca am ramane cu bucuria ca vine Mantuitorul si cu tristetea ca nu a cunoscut inima noastra.
Asa este, costel. Ne iubim prea mult pe noi insine. Iubim prea mult lumea cu cele ale sale, astfel incat, nu ne mai ramane nimic de oferit lui Hristos.

Si, cand te gandesti ca nu cere foarte mult de la noi... Vrea doar ca noi sa putem face din inima noastra, iesle in care El sa Se nasca, iar in loc de aur tamaie si smirna, sa-I putem aduce credinta, nadejde si dragoste...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
craciun, dar, nasterea domnului



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ilie, sfantul care aduce ploaia Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 21.07.2011 13:17:45
Ce ne aduce unirea cu Hristos costel Intamplari adevarate 10 21.04.2011 18:15:40
Cum pot aduce la credinta pe cineva drag? simona_fidela Nunta 68 29.09.2010 14:42:28
Pe copii ii aduce barza priiza Intrebari utilizatori 8 23.09.2010 16:04:19
RAUTATEA OMULUI ADUCE SFIRSITUL SAU NU... aretina_58 Umanitare 9 23.12.2007 15:35:20