Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2010, 23:14:48
Irina Georgeta Irina Georgeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Locație: București, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Dar Dumnezeu deja ni se arată, numai că sub altă formă... Se arată prin tot ceea ce ne înconjoară, prin întreaga Sa creație, văzută și nevăzută. Tot ceea ce este în jurul dumneavoastră Îl reprezintă, oamenii cu toată ființa lor, natura cu frumusețea ei plină de mister și chiar propria persoană. Dumnezeu este pretutindeni, cu atât mai mult în inimile noastre. Ce poate fi mai justificabil ca faptul că te gândești că lumea întreagă a fost creată de Mâna Sa, de la cele mai mici la cele mai mari detalii? Până la Viața de Apoi, nimic nu poate fi mai doveditor și mai plin de prezența divină ca însăși lucrarea în sine. Când problemele mă apasă și simt că îmi pierd și nădejdea și puterea de concentrare, îmi aduc aminte că Dumnezeu așează totul într-o ordine bine pusă la punct - ciclul vieții, mișcarea planetelor, fenomenele naturii, semnele și faptele de zi cu zi - și mă liniștesc. Nu Îl văd fizic în fața mea atunci când mă rog, dar cu siguranță liniștea sufletească pe care o capăt după rugăciune este semn că este acolo. Dumnezeu este iubitor, afectuos și practic în același timp. Chiar și așa, se spune că timpul rezolvă totul. Nu este adevărat. Dumnezeu este cel care controlează timpul și lucrurile care se petrec simultan în acest timp. Chiar prin aceasta Îl vedem! Să nu uităm de Îngerul Păzitor și de blândețea Sfinților. Toate sunt prin El. Plus să nu vom putea admira Divinitatea în persoană până nu vom reuși să admirăm întâi ceea ce Îl reprezintă. Oare am putea noi să fim demni de a-L vedea pe Dumnezeu ca persoană prin cinstire și iubire când abia apreciem ceea ce vedem în jurul nostru? Oare nu înainte de toate trebuie să căutăm să apreciem ceea ce avem și mai apoi să cerem mai mult? Eu cred că întâi trebuie să ajungem să fim conștienți de ceea ce deja ne este la îndemână și să așteptăm, pentru că Dumnezeu știe cum să aranjeze totul, doar El a creat acest tot.

p.s.: Îmi cer iertare pentru îndrăzneală dar vă fac o mică observație printr-o rugăminte, aceea de a nu mai scrie prescurtat numele Domnului. Totuși, nu este d-nul prof și nici dr.ing., ci Dumnezeu.

Last edited by Irina Georgeta; 10.03.2010 at 23:55:52.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu annajanette Generalitati 24 18.05.2011 23:11:46
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57