Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2010, 02:30:43
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Opreste imbatranirea!

Vrei sa incetinesti procesul de imbatranire? Iata cateva solutii:
1. mananca zilnic cel putin 5 portii de cruditati.
O portie inseamna jumatate de ceasca de fructe si legume taiate, un fuct de marime mijlocie sau 170 g de suc proaspat.
2. variaza, nu consuma zilnic acelasi soi de fructe sau legume.
3. pentru a beneficia de o cantitate maxima de antioxidanti alege cruditati inchise la culoare.
Pigmentii indica prezenta antioxidantilor, asa ca cu cat mai inchisa este culoarea, cu atat mai mult pigment si, deci, cu atat mai multi antioxidanti primesti.
4. nu poti consuma cruditati din cauza afectiunilor intestinale?
Prepara-le la abur, este cea mai buna metoda de a pastra antioxidantii sau fierbe-le usor, cat sa ramana inca tari (al dente). Fierberea indelungata, in schimb, ii distruge.
5. legumele si fructele portocalii, bogate in beta-caroten, sunt de preferat a fi consumate nu crude, ci usor fierte.
Prin aceasta metoda se stimuleaza absorbtia beta-carotenului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2010, 06:33:22
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de absolutep0wer Vezi mesajul
Vrei sa incetinesti procesul de imbatranire?
Îmbătrânirea are 4 cauze:
-consumul de produse alimentare de origine animală și de alte lucruri toxice (cum e zahărul)
-autosugestia ca e normal să îmbătrânești (manifestată pe baza obsevării a ceea ce se petrece cu ceilalți oameni, a apariției semnelor de uzură a organismului la tine și pe baza credinței în teoriile științifice despre fiziologie)
-uzura minții datorată vieții de patimi
-uzura superficială a organismului




Primele 3 pot fi evitate iar a patra nu duce la schimbări importante în organism.

Consumul de alimente și alte produse (de pildă medicamentele) toxice duce cu vârsta la acumularea de toxine, îngreuiarea funcțiilor, disconfort fizic și psihic care sunt puse pe seama bătrâneții în mod eronat.
'


Cel mai important factor în apariia bătrâneții este autosugestia că e normal să îmbătrânim fiindcă așa ar fi legea firii. Dacă am crede opusul, că e normal să rămânem veșnic tineri, cea mai mare parte a procesului de uzură a minții și trupului ar fi evitate.



Viața de patimi slăbește puterile sufletești ale atenției, acuității simțurilor și judecății prin aceea că atenția e mereu risipită în diverse acțiuni sau gânduri și nu adunată în sine însuși. Omul se pierde treptat prin această întoarcere spre făpturi. Rămânerea în sine însuși prin viață de trezvie (numită și rugăciune neîncetată) are darul menținerii integrității puterilor sufletești și totodată are darul de a ne menține în Dumnezeu, fiindcă atunci când nu suntem implicați în ceva suntem în Dumnezeu, mintea noastră se înalță în mod firesc la El.

Uzura superficială a organismului include pierderea unei serii de atribute specifice tinereții. Împreună cu uzura minții, e pusă pe seama îmbătrânirii, contribuind la autosugestia care duce în mod real la acest lucru. Dintre aceste atribute sunt pierderea culorii părului, pierderea energiei și altele câteva.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2010, 09:11:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Îmbătrânirea are 4 cauze:
-consumul de produse alimentare de origine animală și de alte lucruri toxice (cum e zahărul)
-autosugestia ca e normal să îmbătrânești (manifestată pe baza obsevării a ceea ce se petrece cu ceilalți oameni, a apariției semnelor de uzură a organismului la tine și pe baza credinței în teoriile științifice despre fiziologie)
-uzura minții datorată vieții de patimi
-uzura superficială a organismului




Primele 3 pot fi evitate iar a patra nu duce la schimbări importante în organism.

Consumul de alimente și alte produse (de pildă medicamentele) toxice duce cu vârsta la acumularea de toxine, îngreuiarea funcțiilor, disconfort fizic și psihic care sunt puse pe seama bătrâneții în mod eronat.
'


Cel mai important factor în apariia bătrâneții este autosugestia că e normal să îmbătrânim fiindcă așa ar fi legea firii. Dacă am crede opusul, că e normal să rămânem veșnic tineri, cea mai mare parte a procesului de uzură a minții și trupului ar fi evitate.



Viața de patimi slăbește puterile sufletești ale atenției, acuității simțurilor și judecății prin aceea că atenția e mereu risipită în diverse acțiuni sau gânduri și nu adunată în sine însuși. Omul se pierde treptat prin această întoarcere spre făpturi. Rămânerea în sine însuși prin viață de trezvie (numită și rugăciune neîncetată) are darul menținerii integrității puterilor sufletești și totodată are darul de a ne menține în Dumnezeu, fiindcă atunci când nu suntem implicați în ceva suntem în Dumnezeu, mintea noastră se înalță în mod firesc la El.

Uzura superficială a organismului include pierderea unei serii de atribute specifice tinereții. Împreună cu uzura minții, e pusă pe seama îmbătrânirii, contribuind la autosugestia care duce în mod real la acest lucru. Dintre aceste atribute sunt pierderea culorii părului, pierderea energiei și altele câteva.
Super sfaturi! Multumim,Traditie!
PS:As mai adauga si lipsa miscarii fizice si a consumului regulat de apa.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2010, 13:12:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Eu cred ca trebuie sa invatam sa imbatranim frumos.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2010, 13:52:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Imbatranirea nu o poti opri, indiferent ce ai face...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2010, 13:56:55
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Nu era Dumnezeu care decidea batranetea voastra si cand ca muriti? :))

In primul rand batranetea este datorita hormonilor si a nervilor. Multe celule a corpului se reproduc si altele nu, de exemplu nervii, muschii etc. Vazusem o femeie de 75 de ani, la televizor, care puteai sa juri ca avea 40 sau mai putin... facea tratament cu hormoni de crestere. Mai era inca una tot de 70, care facea regulamentar gimnastica si era surprinzator de flexibila, zicea ca nu a avut niciodata in viata dureri sau boli la oase.
Bineinteles, si mancarea are efect asupra tinereti... dar sa nu mananci carne pentru toata viata ar insemna sa stai tot timpul in spital, caci cum stim carnea are fier, proteine, minerale care numai ea contine si lispa acestor substanze in organism dauneaza.

Citat:
Cel mai important factor în apariia bătrâneții este autosugestia că e normal să îmbătrânim fiindcă așa ar fi legea firii. Dacă am crede opusul, că e normal să rămânem veșnic tineri, cea mai mare parte a procesului de uzură a minții și trupului ar fi evitate.
Aha, deci eu nu trebuie sa ma gandesc la batranete si gata o sa raman tinara.

Eu cred ca ar trebui sa imbatranim in mod seren, cu fericire. Se zice ca persoanele cele mai fericite sunt la batranete.

PS: citisem intr-o revista ca niste cercetatori din Londra au descoperit ca 90 de minute de transpiratie si dezidratare taie creierului un an de viata, pentru ca nervi, obositi, sunt obligati la o munca si mai grea, iar creierul de "micsoreaza" si se desparte de tesutele bogate in lichizi. Pentru a reveni la normalitate, se bea doua pahare de apa.

Last edited by Bast-et; 04.08.2010 at 14:08:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.08.2010, 14:00:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie sa invatam sa imbatranim frumos.
Mi-e greu sa accept, uitandu-ma dimineata in oglinda, ca acest chip al tanarului, peste 30 de ani, cu vrerea lui Dumnezeu, mi se va infatisa ca unul brazdat de riduri, cu mult mai putin par si acela albit. Nu pentru ca as pune prea mult pret pe trup sau pe aspectul exterior, ci pentru ca reprezinta o alta ipostaza a mea, una cu totul noua. Ne temem, in general de batranete, pentru ca o asociem cu moartea, cu acel ultim pas, care ne poarta in vesnicie.

Viata toata este ca un drum in care fiecare etapa mai importanta exprima un pas pe care il facem. Copilaria este un pas spre altceva. Tineretea insemana un pas spre altcineva. Batranetea, mai mult decat oricare alta etapa a vietii, ar trebui sa fie un pas spre noi insine si spre Dumnezeu. Macar atunci sa ne aflam asa cum suntem, cand trupul va fi din ce in ce mai neputincios, iar sufletul la fel de tanar, dar mult mai bogat in experiente decat la 20 de ani.

Parcurgand tot acest drum ramanem copiii lui Dumnezeu. Or copiii, trebuie tinuti de mana de parinti. Acel ultim pas, cel al mortii, sa nu ne gaseasca singuri, ci tinandu-L strans pe Dumnezeu de mana, pe Parintele nostru Ceresc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2010, 14:52:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ultimele randuri mi-au mers la suflet, Marius! Asa sa dea Dumnezeu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59