Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 09.12.2010, 09:40:59
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Împotriva ereziei neoprotestante anti-euharistice

Sfânta Scriptură
Sfântul Ignatie Teoforul (cca 50 - cca 98-117) - episcop al Antiohiei
Sfântul Iustin Martirul și Filozoful (100-165)
Sfântul Irineu (130-202) - episcop de Lugdunum
Sfântul Chiril (313-386) - patriarh al Ierusalimului
Sfântul Vasile cel Mare (330-379) - arhiepiscop de Cezareea
Sfântul Ambrozie cel Mare (333-397) - episcop al Milanului
Sfântul Grigorie de Nyssa (335-394) - episcop al Nyssei
Sfântul Ioan Gură de Aur (344-407) - Arhiepiscop al Constantinopolului
Sfantul Chiril (375-444) - patriarh al Alexandriei
Sfântul Ioan Damaschin (676-749)
Sfantul Simeon Noul Teolog (949–1022)
Sfântul Grigorie Palama (1296-1359) - Arhiepiscop de Tesalonic
Sfântul Nicolae Cabasila (1319/23-1391)
Sfântul Ierarh Petru Movilă (1633-1647) - mitropolitul Kievului
Sinodul din Ierusalim și Mărturisirea lui Dositheus - 1672
Părintele Dumitru Stăniloae (1903-1993) - teolog
Părintele Dumitru Popescu


După atâtea dovezi aduse din sfânta scriptură, din tradiția părinților apostolici, din tradiția părinților Bisericii, din teologia și practica Bisericii Ortodoxe dintotdeauna, de la întemeierea ei de Iisus Hristos și până azi, dovezi care afirmă și confirmă poziția susținută de Sfânta Biserica Ortodoxă cu privire la Sfânta Euharistie, devine mai mult decât evident că Biserica lui Hristos a menținut permanent adevărata credință și adevărata practică eclesială referitoare la sfânta taină a împărtășirii cu sfântul trup și sfântul sânge al Domnului Hristos, pe când sectele neoprotestante sunt în evidentă contradicție, atât în ceea ce privește credința cât și practica, cu sfânta scriptură și cu sfânta tradiție a bisericii, doctrina și practica lor cu privire la așa-zisa cină a Domnului trebuind să fie recunoscute ca eretice, nu doar sectare, iar ei înșiși odată cu acestea recunoscuți ca eretici și mincinoși, împotrivitori și neascultători, necredincioși și necunoscători, chiar și în ciuda a oricâte dovezi și argumente imbatabile li s-ar aduce și li s-au adus, ai voii și cuvântului lui Dumnezeu descoperit în Revelație.

Aceia care au conștientizat adevărata credință și au refuzat-o până la moarte, în ciuda faptului că le-a fost adusă la cunoștință și demonstrată ca adevărată, după canoanele Sfintei Biserici a lui Hristos se fac vinovați de păcat împotriva Duhului Sfânt !!! Așa că mare grijă de acum înainte pentru că voi care tăgăduiți adevărul care v-a fost adus la cunoștință nu veți mai avea nici cea mai mică scuză înaintea scaunului de judecată al Dreptului Judecător !!! Iar păcatul împotriva Duhului Sfânt are o pedeapsă pe măsură !!! Și să nu carecumva să credeți că Dumnezeu Se lasă batjocorit !!!

Evident că din toate argumentele aduse reiese că neoprotestanții, cel puțin sub aspectul Sfintei Euharistii însă și sub multe alte aspecte, propovăduiesc o altă evanghelie decât evanghelia lui Hristos. În contra unora ca aceștia a vorbit și sfântul apostol Paul în epistola către galateni:

"Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie, care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - SĂ FIE ANATEMA! Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - SĂ FIE ANATEMA!" (Galateni 1:6-9)
Reply With Quote
  #462  
Vechi 09.12.2010, 17:42:47
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Cu mult mai mult o cinsteste ,,Cel Puternic'',caci El I-a facut ,,marire'' fiindca cu adevarat este,,nascatoare de Dumnezeu'',dat fiind faptul ca a tinut in pantece si a nascut pe ,,Fiul Lui Dumnezeu'',care este,,de o fiinta cu Tatal'' si implicit este ,,Dumnezeu adevarat si Om adevarat''.Deci blasfemie este sa imfirmi acesta nu sa afirmi acesta.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #463  
Vechi 09.12.2010, 18:04:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Da, se adresează și nouă, căci și noi o numim pe Maria fericită (Luca 1,48) cum de altfel fericită e numită și Lea (Facerea 30,16). Însă de la "fericită" și până la "Preasfântă Născătoare de Dumnezeu" e cale lungă. Ca de la respect la blasfemie!
voi o numiti doar fericita intr-adevar, insa Dumnezeu Duhul Sfant, Sfanta Scriptura si Sfanta Biserica Ortodoxa o numeste "Maica Domnului"(Luca 1,43) adica maica Fiului (Logosului, Cuvantului) lui Dumnezeu pentru ca ea nu a nascut doar un simplu om, ci a nascut una din persoanele Sfintei Treimi intrupate in om, caci Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat si om adevarat!
Reply With Quote
  #464  
Vechi 09.12.2010, 18:24:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
voi o numiti doar fericita intr-adevar, insa Dumnezeu Duhul Sfant, Sfanta Scriptura si Sfanta Biserica Ortodoxa o numeste "Maica Domnului"
O putem numi și maica Domnului, nici o problemă. De fapt neoprotestanții bulgari, sârbi, croați și macedoneni o numesc așa, noi suntem români și o numim de regulă "mama Domnului Iisus".
Reply With Quote
  #465  
Vechi 10.12.2010, 13:39:43
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Încă o contrazicere a Sfintei Scripturi la ereticii anti-euhariști

O altă contrazicere flagrantă a cuvântului lui Dumnezeu întâlnită la grupările religioase neoprotestante în problema Euharistiei vine printr-un pretins argument în favoarea așa-zisei teorii simbolice. Unii "pastori" ai grupărilor religioase neoprotestante pretind că Hristos, atunci când a săvârșit Euharistia la cina cea de taină, nu ar fi spus că pâinea este trupul Său și că vinul este sângele Său, ci ar fi spus doar arătând pâinea "Acesta trupul Meu" și dându-le vinul să îl bea "Acesta sângele Meu". Pe baza unor asemenea pretinse (și false) argumente pastorii np încearcă să argumenteze că de fapt nici Însuși Hristos nu ar fi pretins ceea ce crede Biserica, ci că de fapt ar fi făcut și ar fi spus altceva. Scoțând verbul "este" din Sfânta Scriptură și pretinzând că de fapt acel cuvânt nu l-ar fi spus Hristos, pentru ca sectanții să își susțină falsa pretenție, ei nu au făcut decât să contrazică cuvântul lui Christos, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, precum și sfânta scriptură care menționează cu fidelitate cuvintele lui Hristos. Mărturia dumnezeiască a sfintei scripturi însă contrazice aceste false teorii ale grupărilor religioase eretice neoprotestante prin faptul că evangheliile consemnează explicit că Hristos a spus "este" și nu doar a arătat niște simboluri pe la nasurile apostolilor.

Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor. (Matei 26:26-28)

Și, mâncând ei, a luat Iisus pâine și binecuvântând, a frânt și le-a dat lor și a zis: Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu. Și luând paharul, mulțumind, le-a dat și au băut din el toți. Și a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă. (Marcu 14:22-24)

Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi. (Luca 22:19-20)


Prin urmare se poate vedea cum grupările religioase eretice np au tăgăduit cuvintele lui Hristos Dumnezeu consemnate în Sfânta Scriptură și de fapt L-au făcut mincinos pe Însuși Hristos și în același timp au făcut mincinoasă însăși sfânta scriptură. Și toate astea pentru a își susține ereziile născute din mințile lor lipsite de adevărata și deplina Lumină a Adevărului și decăzute sub puterea înșelăciunii propriei lor necunoașteri, a propriei lor necredințe, a propriei lor neascultări și evident sub puterea înșelăciunii satanei.
Reply With Quote
  #466  
Vechi 10.12.2010, 17:38:23
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
O altă contrazicere flagrantă a cuvântului lui Dumnezeu întâlnită la grupările religioase neoprotestante în problema Euharistiei vine printr-un pretins argument în favoarea așa-zisei teorii simbolice. Unii "pastori" ai grupărilor religioase neoprotestante pretind că Hristos, atunci când a săvârșit Euharistia la cina cea de taină, nu ar fi spus că pâinea este trupul Său și că vinul este sângele Său, ci ar fi spus doar arătând pâinea "Acesta trupul Meu" și dându-le vinul să îl bea "Acesta sângele Meu". Pe baza unor asemenea pretinse (și false) argumente pastorii np încearcă să argumenteze că de fapt nici Însuși Hristos nu ar fi pretins ceea ce crede Biserica, ci că de fapt ar fi făcut și ar fi spus altceva. Scoțând verbul "este" din Sfânta Scriptură și pretinzând că de fapt acel cuvânt nu l-ar fi spus Hristos, pentru ca sectanții să își susțină falsa pretenție, ei nu au făcut decât să contrazică cuvântul lui Christos, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, precum și sfânta scriptură care menționează cu fidelitate cuvintele lui Hristos. Mărturia dumnezeiască a sfintei scripturi însă contrazice aceste false teorii ale grupărilor religioase eretice neoprotestante prin faptul că evangheliile consemnează explicit că Hristos a spus "este" și nu doar a arătat niște simboluri pe la nasurile apostolilor.

Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor. (Matei 26:26-28)

Și, mâncând ei, a luat Iisus pâine și binecuvântând, a frânt și le-a dat lor și a zis: Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu. Și luând paharul, mulțumind, le-a dat și au băut din el toți. Și a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă. (Marcu 14:22-24)

Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi. (Luca 22:19-20)


Prin urmare se poate vedea cum grupările religioase eretice np au tăgăduit cuvintele lui Hristos Dumnezeu consemnate în Sfânta Scriptură și de fapt L-au făcut mincinos pe Însuși Hristos și în același timp au făcut mincinoasă însăși sfânta scriptură. Și toate astea pentru a își susține ereziile născute din mințile lor lipsite de adevărata și deplina Lumină a Adevărului și decăzute sub puterea înșelăciunii propriei lor necunoașteri, a propriei lor necredințe, a propriei lor neascultări și evident sub puterea înșelăciunii satanei.
tu omiti un lucru, am mai pus intrebarea aici pe forum si n-am primit nici o explicatie.
Daca painea era trupul lui Hristos atunci El,cel prezent la masa, ce reprezenta?Sau ca sa reformulez intrebarea, care era trupul lui Hristos: painea sau Hristos cel prezent la masa?
Reply With Quote
  #467  
Vechi 10.12.2010, 18:01:09
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
tu omiti un lucru, am mai pus intrebarea aici pe forum si n-am primit nici o explicatie.
Daca painea era trupul lui Hristos atunci El,cel prezent la masa, ce reprezenta?Sau ca sa reformulez intrebarea, care era trupul lui Hristos: painea sau Hristos cel prezent la masa?
Dacă Hristos le-a dat trupul și sângele Lui apostolilor la cina cea de taină, înseamnă că li S-a dăruit spre împărtășire în chip euharistic, misteric, tainic, sacramental. Cum a făcut-o nu știu pentru că este Dumnezeu și Euharistia este o taină. Însă aș vrea să te întreb eu pe tine dacă contești puterea Fiului lui Dumnezeu de a își dărui spre împărtășire trupul și sângele Său celor care cred în El în Sfânta Euharistie ?? Contești puterea Fiului lui Dumnezeu de a Se dărui pe Sine credincioșilor prin trupul și sângele Său euharistice ?? Și aș vrea bineînțeles să îmi explici, dacă nu crezi în prezența reală a lui Hristos în Euharistie cu trupul și sângele Său, cum S-a înomenit (întrupat, luat natură umană) Fiul lui Dumnezeu Care este necreat ?? Cum Dumnezeu necreat a luat natură umană creată, cum Dumnezeul necreat al universului prin care toate s-au făcut S-a făcut un om (rămânând totodată Fiul lui Dumnezeu), natura umană fiind una creată ??
Reply With Quote
  #468  
Vechi 10.12.2010, 19:51:11
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
tu omiti un lucru, am mai pus intrebarea aici pe forum si n-am primit nici o explicatie.
Daca painea era trupul lui Hristos atunci El,cel prezent la masa, ce reprezenta?Sau ca sa reformulez intrebarea, care era trupul lui Hristos: painea sau Hristos cel prezent la masa?
Amindoua, atit piinea cit si Isus Cristos erau Trupul lui Cristos, binecuvintat sa fie Trupul Lui in veci, Amin.
Reply With Quote
  #469  
Vechi 13.12.2010, 08:22:21
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dacă Hristos le-a dat trupul și sângele Lui apostolilor la cina cea de taină, înseamnă că li S-a dăruit spre împărtășire în chip euharistic, misteric, tainic, sacramental. Cum a făcut-o nu știu pentru că este Dumnezeu și Euharistia este o taină. Însă aș vrea să te întreb eu pe tine dacă contești puterea Fiului lui Dumnezeu de a își dărui spre împărtășire trupul și sângele Său celor care cred în El în Sfânta Euharistie ?? Contești puterea Fiului lui Dumnezeu de a Se dărui pe Sine credincioșilor prin trupul și sângele Său euharistice ?? Și aș vrea bineînțeles să îmi explici, dacă nu crezi în prezența reală a lui Hristos în Euharistie cu trupul și sângele Său, cum S-a înomenit (întrupat, luat natură umană) Fiul lui Dumnezeu Care este necreat ?? Cum Dumnezeu necreat a luat natură umană creată, cum Dumnezeul necreat al universului prin care toate s-au făcut S-a făcut un om (rămânând totodată Fiul lui Dumnezeu), natura umană fiind una creată ??
Tu nu ai inteles intrebarea mea. Tu spui, si asta e de fapt invatatura ortodoxa, ca Hristos e prezent in Euharistie cu trupul si sangele Lui. Ori la cina cea de taina Hristos era prezent fizic acolo, si de aici intrebarea mea, de fapt as putea sa o impart in 2:
1)Daca Hristos era prezent fizic , in carne si oase, la cina cea de taina ce rost mai avea transformarea painii si vinului in trupul si sangele Lui?
2)Daca Hristos a transformat painea si vinul in trupul si sangele Lui atunci care era Hristos: painea si vinul sau Iisus cel prezent la masa?
Reply With Quote
  #470  
Vechi 13.12.2010, 08:23:46
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Amindoua, atit piinea cit si Isus Cristos erau Trupul lui Cristos, binecuvintat sa fie Trupul Lui in veci, Amin.
Tin sa te contrazic, Hristos avea doar un trup nu 2.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14