Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.05.2012, 16:55:38
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
De rudenia spirituala intre toti oamenii botezati nu am auzit inca.



N-ai auzit inca ca toti cei botezati suntem frati in Hristos? N-as crede.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.05.2012, 17:02:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Rudenie spirituala creata la botez, cand doua persoane necununate sunt ambii nasi.
Nasul 1 devine parinte spiritual al finul si deci se creaza o relatie de rudenie spirituala de gradul1. la fel se intampla si cu nasul 2. Acum intre nasul 1 si nasul 2 se creeaza grade de rudenie spirituala de gradul doi. Daca acestia sunt soti, intre ei exista gradul 0 de rudenie spirituala, adica ei sunt una! Iar din cate am vazut, gradul cel mai mic are prioritate in fata gradului celui mare, adica de el se tine cont



Lore, am dat deja de doua ori pana acum pozitia Pr. Cleopa. Ignora tot ce am spus eu de la mine in postarile anterioare si retine doar pozitia pr.Cleopa. O mai postez o data. A treia si ultima oara, nu de alta dar nu vad nici un sens sa ne tot invartim in cerc in jurul unor notiuni, cum e cea de rudenie spirituala de grad 1, 2, 3, definite arbitrar.

Pozitia Pr. Cleopa despre gradele de rudenie spirituala opritoare de la casatorie:

„Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.”

Sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm

Deci, nu se poate casatorie intre:
1. Nasa/nasul si finul/fina – asta e rudenia spirituala de gradul 1.

2. Nasa si tatal finului/finei – asta e rudenia spirituala de gradul 2 Nasul si mama finului/finei –rudenie spirituala de gradul 2

3.Nasa si fiul finului/finei – rudenie spirituala de gradul 3
Nasul si fiica finului/finei – rudenie spirituala de gradul 3.

Daca tu sustii ca rudenia spirituala de gradul 2 se creeaza intre nasul 1 si nasul 2, desi pr. Cleopa spune altceva, atunci eu, o necunoscatoare in treburi de astea, ce as putea sa mai adaug?

Cu pace sa iesim!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.05.2012, 18:00:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Lore, am dat deja de doua ori pana acum pozitia Pr. Cleopa. Ignora tot ce am spus eu de la mine in postarile anterioare si retine doar pozitia pr.Cleopa. O mai postez o data. A treia si ultima oara, nu de alta dar nu vad nici un sens sa ne tot invartim in cerc in jurul unor notiuni, cum e cea de rudenie spirituala de grad 1, 2, 3, definite arbitrar.

Pozitia Pr. Cleopa despre gradele de rudenie spirituala opritoare de la casatorie:

„Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.”

Sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm

Deci, nu se poate casatorie intre:
1. Nasa/nasul si finul/fina – asta e rudenia spirituala de gradul 1.

2. Nasa si tatal finului/finei – asta e rudenia spirituala de gradul 2 Nasul si mama finului/finei –rudenie spirituala de gradul 2

3.Nasa si fiul finului/finei – rudenie spirituala de gradul 3
Nasul si fiica finului/finei – rudenie spirituala de gradul 3.
Draga mea, parintele cleopa a vb doar despre relatiile care se creaza intre nasi si ascendentii nasilor si ai finului, nu a discutat despre raporturile care se stabilesc intre nasi diferiti care cununa/boteaza acelasi fin/fini!
Citat:
Daca tu sustii ca rudenia spirituala de gradul 2 se creeaza intre nasul 1 si nasul 2, desi pr. Cleopa spune altceva, atunci eu, o necunoscatoare in treburi de astea, ce as putea sa mai adaug?

Cu pace sa iesim!
Nu o spun eu, o spun alti parinti. Parintele Ilarion Argatu, spre exemplu.de fapt, parintele vorbeste chiar mai mult despre aceste raporturi.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ile-cele-rele/

Prin Taina Sfântului Botez se stabilesc grade de rudenie între ascendenții și descendenții nașului și ai finului. Căsătoriile între aceștia sunt oprite până la gradul IV. Devin rude spirituale nașul cu finul de gradul I, ca între tată și fiu. La fel devin rude spirituale: finul și copii nașului, considerându-se frați spirituali, între copii finului și copii nașului ș.a.m.d. În același timp se stabilește relație de rudenie spirituală între nașii care participă la botez, ca fiind împreună părinți spirituali și între copii acestora, s.a.m.d.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.05.2012, 18:04:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
N-ai auzit inca ca toti cei botezati suntem frati in Hristos? N-as crede.
Ma iertati dvs. dar pot pune o intrebare in legatura cu aceasta afirmatie ?

Si nu ne mai casatorim intre noi ca suntem frati ? Sau poate ca sensul de frati , in intreaga scriptura, comporta mai multe sensuri ?

Asadar , daca dvs. credeti cu tarie ca suntem frati in Hristos, in sensul speculat aici, insemneaza ca eu niciodata , macar teoretic , nu pot spera sa ma casatoresc cu dvs. , pt. ca si dam nas in nas cu incestul !
Sau poate ca nu suntem atit de frati ca sa ne incestam , adica , tot teoretic, macar pot sa sper , nu ?

NB: am folosit un caz strict particular ca sa evit neintelegerile eventuale . Sper ca ati inteles sensul si nu va lasati atinsa fara motiv !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.05.2012, 18:36:49
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ma iertati dvs. dar pot pune o intrebare in legatura cu aceasta afirmatie ?

Si nu ne mai casatorim intre noi ca suntem frati ? Sau poate ca sensul de frati , in intreaga scriptura, comporta mai multe sensuri ?

Asadar , daca dvs. credeti cu tarie ca suntem frati in Hristos, in sensul speculat aici, insemneaza ca eu niciodata , macar teoretic , nu pot spera sa ma casatoresc cu dvs. , pt. ca si dam nas in nas cu incestul !
Sau poate ca nu suntem atit de frati ca sa ne incestam , adica , tot teoretic, macar pot sa sper , nu ?

NB: am folosit un caz strict particular ca sa evit neintelegerile eventuale . Sper ca ati inteles sensul si nu va lasati atinsa fara motiv !


Nu stiu daca ati citit pana aici, dar in postarile anterioare am incercat sa evit generalizarile de tipul „intre participantii la botez se creeaza rudenie spirituala si deci acestia cad sub incidenta acelui canon care interzice casatoria intre ei”.
Iar eu am tot incercat sa nuantez si sa fac o delimitare intre rudenia spirituala neopritoare de la casatorie si intre rudenia spirituala opritoare. Si doar strict in contextul topicului de fata. Nu mi-am propus nicidecum sa abordez exhaustiv termenul ”frate intru Hristos”, cu toata semantica lui pe acest topic in contextul acestei discutii.

Repet cuvintele cheie: opritoare si neopritoare.

Cat despre restul speculatiilor dvs., le gasesc total inoportune.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.05.2012, 18:49:29
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Draga mea, parintele cleopa a vb doar despre relatiile care se creaza intre nasi si ascendentii nasilor si ai finului, nu a discutat despre raporturile care se stabilesc intre nasi diferiti care cununa/boteaza acelasi fin/fini!

Nu o spun eu, o spun alti parinti. Parintele Ilarion Argatu, spre exemplu.de fapt, parintele vorbeste chiar mai mult despre aceste raporturi.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ile-cele-rele/

Prin Taina Sfântului Botez se stabilesc grade de rudenie între ascendenții și descendenții nașului și ai finului. Căsătoriile între aceștia sunt oprite până la gradul IV. Devin rude spirituale nașul cu finul de gradul I, ca între tată și fiu. La fel devin rude spirituale: finul și copii nașului, considerându-se frați spirituali, între copii finului și copii nașului ș.a.m.d. În același timp se stabilește relație de rudenie spirituală între nașii care participă la botez, ca fiind împreună părinți spirituali și între copii acestora, s.a.m.d.



Lore, unde zice Pr. Argatu sau oricare alt parinte ca intre nasul 1 si nasul 2 (mai exact, femeia si barbatul dintr-un cuplu necasatorit) se creeaza rudenie spirituala de gradul 2 ? Un link, please.

In contextul discutiei despre rudenia spirituala opritoare de la casatorie, Parintele Cleopa a spus suficient de limpede cine cu cine nu se poate casatori. Cum de i-a omis pe nasul 1 cu nasul 2, daca tu sustii ca intre ei e rudenie de gradul 2?

Last edited by delia31; 22.05.2012 at 19:46:03.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.05.2012, 20:28:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Lore, unde zice Pr. Argatu sau oricare alt parinte ca intre nasul 1 si nasul 2 (mai exact, femeia si barbatul dintr-un cuplu necasatorit) se creeaza rudenie spirituala de gradul 2 ? Un link, please.

In contextul discutiei despre rudenia spirituala opritoare de la casatorie, Parintele Cleopa a spus suficient de limpede cine cu cine nu se poate casatori. Cum de i-a omis pe nasul 1 cu nasul 2, daca tu sustii ca intre ei e rudenie de gradul 2?
Un ultim raspuns pe acest subiect ptr ca ne invartim in cerc fara rost.
Pr Argatu vb de gradele de rudenie spirituala care se creeaza intre nasii multiplii care cununa/boteaza acelasi fin precum si copii lor. Credeam ca e lesne de inteles.
Deci vorbim de gradele de rudenie spirituala.
Canoanele care interzic rudenia spirituala sunt clare, nu mai e nimic de zis.
Nu exista rudenie spirituala opritoare si neopritoare. Exista doar rudenie spirituala! Si aceasta se realizeaza in urma savarsirii Sfintelor Taine ale botezului si a cununiei!
In ceea ce priveste calcularea gradelor, ma gandesc ca stii cum se calculeaza. Restul e deja curata pierdere de vreme.

Am spus si repet: Nu se inrudesc participantii la o taina(cununie, botez) ci devin rude spirituale nasii multiplii care cununa/ boteaza aceeasi fini!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.05.2012, 20:34:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu stiu daca ati citit pana aici, dar in postarile anterioare am incercat sa evit generalizarile de tipul „intre participantii la botez se creeaza rudenie spirituala si deci acestia cad sub incidenta acelui canon care interzice casatoria intre ei”.
Iar eu am tot incercat sa nuantez si sa fac o delimitare intre rudenia spirituala neopritoare de la casatorie si intre rudenia spirituala opritoare. Si doar strict in contextul topicului de fata. Nu mi-am propus nicidecum sa abordez exhaustiv termenul ”frate intru Hristos”, cu toata semantica lui pe acest topic in contextul acestei discutii.

Repet cuvintele cheie: opritoare si neopritoare.

Cat despre restul speculatiilor dvs., le gasesc total inoportune.
Banuiam ca sperantele mele vor fi desarte si ca va va irita particularizarea exemplului decit sensul real al prezumtiei.
In sfirsit , eu cred ca deja se discuta de prisos pe aceasta tema .
Intrebarile au fost puse (de acum doar se repeta ) iar raspunsurile deja date . Restul nu cred ca mai foloseste cuiva .
Desi, toate acestea sunt numai pareri personale !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.05.2012, 22:05:29
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am spus si repet: Nu se inrudesc participantii la o taina(cununie, botez) ci devin rude spirituale nasii multiplii care cununa/ boteaza aceeasi fini!




De acord ca discutia asta in contrafaza e pierdere de vreme.
S-ar fi putut termina de mult, inca de la prima mentionare a pozitiei Pr.Cleopa in care se precizeaza clar cu cine nu se poate casatori nasa.

In concluzie, referitor strict la cazul de pe acest topic, nu a fost vorba de nasi multipli, ci doar de o singura nasa care s-a casatorit ulterior cu un simplu participant la botez. La data botezului, acesta nu avea cum sa fie numit nas, pt. ca nici macar nu era botezat.

Prin urmare, pana la proba contrarie, imi veti da voie, nu, sa consider in continuare ca preotul care i-a cununat nu a incalcat nici un canon in acest sens, asa cum ati afirmat dvs. si domnul Zaharia, spunand ca ar fi devenit rudenii spirituale de gradul 2.

Cu pace sa iesim!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 15:58:28
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 22:07:51