Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 06.09.2012, 00:15:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Da, dar cum ar suna ca românul verde, neaoș, Ahmed, să-ți explice că "el e aici de 2000 de ani", să-ți vorbească despre drepturile lui istorice asupra Ardealului și despre descendența din Traian și Decebal ? Păi să nu-ți vină să te crăcănezi de râs ?
Pai sa vedem...legal vorbind, un copil infiat are dreptul sa reclame drepturile parintilor sai?

Se cracaneaza cineva de ras daca emite pretentii legale in acest sens?

Citat:
A, dacă prin a fi naționalist înțelegem aderarea la un set de valori, atunci revenim la definiția mea, aplicabilă, de exemplu, naționalismului bănățean.
Asta mi-a scapat.

Citat:
Dar nu știu cum se face că aici, în Timișoara, aproape de fiecare dată când deschide unul gura și începe să-i înjure pe unguri, îl miroși de la o poștă (sau, mai bine zis, îl auzi, după accent) că e de dincolo de Carpați.
Pai da, nu oricine are tupeul sa-si injure vecinul.

De ex. aici nu prea are nimeni curaj sa injure tiganii cu ei de fatza. :)
  #132  
Vechi 06.09.2012, 00:21:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Pai da, nu oricine are tupeul sa-si injure vecinul.
Dacă lipsa de tupeu (a se citi, un plus de civilizație) este ceea ce ne împiedică să ne luăm la harță între noi, atunci, mulțumim fumos, nouă ne place așa. Să meargă ultranaționaliștii verzi ca bradul să-și exhibe tupeul în alte părți.
  #133  
Vechi 06.09.2012, 00:21:58
tikaalba tikaalba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Locație: Azi in Romania,maine...???
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

http://www.condeiulardelean.ro/artic...o-nimica-toata

http://www.condeiulardelean.ro/artic...omia-la-sovata

Last edited by tikaalba; 06.09.2012 at 00:26:37.
  #134  
Vechi 06.09.2012, 00:28:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Să meargă ultranaționaliștii verzi ca bradul să-și exhibe tupeul în alte părți.
Sau poate să vă exprimați voi aștia verzi nesimțirea în altă parte...poate dincolo peste hotare.
  #135  
Vechi 06.09.2012, 00:46:22
tikaalba tikaalba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Locație: Azi in Romania,maine...???
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Costica asta a vuzut multe in lume ,stadioane si sali enorme pline ochi de oameni care cantau sau urlau...si-a mai vazut costica in Romania bisericile pline ochi cu oameni care se rugau...o noapte linistita,domnii mei!
  #136  
Vechi 06.09.2012, 11:09:01
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"nu vi se pare hazliu că cei care fac cea mai mare paradă de naționalism sunt aceia care nu sunt în stare să-și demonstreze descendența din strămoși români măcar până la a patra spiță ? Mie mi se pare"

Mi se pare trist, nu hazliu, faptul ca e nevoie sa aduci astfel de argumente, netinand seama de realitate si de istorie.

Faptul ca, de exemplu in cazul meu, o bunica a fost unguroaica, ar trebui sa ma faca bucuroasa de atrocitatile pe care ungurii le-au comis asupra romanilor in Ardealul sub ocupatie, ori admiratoare fara rezerve a acestei natii si a civilizatiei lor (care intre altele a fost impusa de austrieci, nu este mostenirea sau meritul unguresc....)?

Dincolo de descendenta exista istoria, exista realitatea, exista bunul simt, exista simtul masurii: pana aici e permis, ce trece dincolo de asta nu mai este permis!

Last edited by Adriana Cluj; 06.09.2012 at 11:11:06.
  #137  
Vechi 06.09.2012, 12:23:10
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
.

Faptul ca, de exemplu in cazul meu, o bunica a fost unguroaica, ar trebui sa ma faca
Ar trebui să vă facă să vă gândiți cam ce ar simți bunica dacă v-ar auzi vorbind, pe dumneavoastră și pe alți forumiști care, pe acest thread, mai aveau puțin până să ceară deportarea forțată a ungurilor.

Trecând peste bunică, vă pun aceeași întrebare pe care am pus-o și lui Ovidiu: Știți să ne spuneți măcar numele unuia dintre stră-stră-străbunicii dumneavoastră ?
  #138  
Vechi 06.09.2012, 12:33:30
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai sa vedem...legal vorbind, un copil infiat are dreptul sa reclame drepturile parintilor sai?

Se cracaneaza cineva de ras daca emite pretentii legale in acest sens?


Na, dacă vreți să cădem în paralelisme cu domeniul dreptului, vă spun și eu că dobândirea dreptului de proprietate își întinde efectele în timp până la data actului juridic prin care s-a dobândit dreptul.

Respectând principiul, nici România nu poate pretinde vreun drept asupra Timișoarei sau al Ardealului anterior anului 1918.

Cu alte cuvinte, acum Ardealul este al nostru, dar anterior lui 1918 nu a fost al nostru.
  #139  
Vechi 06.09.2012, 12:34:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ar trebui să vă facă să vă gândiți cam ce ar simți bunica dacă v-ar auzi vorbind, pe dumneavoastră și pe alți forumiști care, pe acest thread, mai aveau puțin până să ceară deportarea forțată a ungurilor.
nu vrea nimeni deportarea fortata a ungurilor si secuilor, asta ar fi fascism !

totusi, s-a emis ideea ca daca nu sunteti multumiti in acest stat, atunci puteti emigra.

ungur fiind, v-ati putea stabili undeva in Estul Ungariei, lasat cam nepopulat deoarece majoritatea ungurilor prefera Vestul Ungariei, sunt preturi mici la locuinte, si ati fi in tara pe care o doriti.

nu va da nimeni afara din Romania, dar daca sunteti asa nemultumit, de ce nu plecati, sa ne lasati in pace? ar fi cel mai bine pentru toti, si pentru dumneavoastra si pentru noi, romanii.
  #140  
Vechi 06.09.2012, 12:43:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu va da nimeni afara din Romania, dar daca sunteti asa nemultumit, de ce nu plecati, sa ne lasati in pace? ar fi cel mai bine pentru toti, si pentru dumneavoastra si pentru noi, romanii.
În cee ce mă privește, nu plec dintr-un număr de motive:

Primul și cel mai important este acela că o duc bine în România, asta în măsura în care pot să mă detașez de anumite realități care mă înconjoară. Din punct de vedere profesional și familial sunt realizat, și nu simt nevoia să plec.

În al doilea rând, nu mi-am pus niciodată problema să iau decizii majore pentru mine și pentru familia mea la sugestia unor necunoscuți de pe forumuri online. Mai pe scurt: voi îmi spuneți să plec, eu vă spun că n-am chef. You want it to be one way, but it's the other way. Deal with it.

În al treilea rând, nu sunt ungur. Sunt bănățean de limbă română, deși am și sânge aromân, unguresc, austriac și american. Pe linie directă masculină, originea mea etnică este aromână. Din tată în fiu, sunt la a cincea generație de bănățeni vorbitori de limbă română, și de religie catolică.

În ultimul rând, nu vi se pare hilar că unui bănățean a cărui familie trăiește aici de cel puțin 150 de ani i se poate sugera să plece dacă nu-i convine, dar dacă bănățeanul îi sugerează același lucru unui, să zicem, oltean care e prima generație în Timișoara, îi sare toată lumea în cap ?

Last edited by MihaiG; 06.09.2012 at 12:47:24.
Subiect închis