Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 21.11.2014, 21:25:39
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am citit si eu cartea respectiva si chiar am recomandat-o mai deunazi la "ce carti am mai citit",in fine...
Yasmina, nu doar tu si cu mine am citit aceasta carte - multi altii, cu mult inaintea noastra. Dar pentru ca venise vorba de peste, mi-am amintit cum acel parinte, ca sa nu spuna ca nu facea si el dezlegare la peste, se ospata cu o zeama care nici iz de peste nu putea sa aiba .. m-a impresionat si hop sa va povestesc si voua.

Ca spun ceea ce multi stiu deja, asta e. Cred totusi ca sunt destule persoane care intra si gasesc ceva nou printre randurile noastre. N-am avut nicio intentie sa-ti rapesc bucuria de a fi recomandat deja acesta carte.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 21.11.2014, 23:22:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Yasmina, nu doar tu si cu mine am citit aceasta carte - multi altii, cu mult inaintea noastra. Dar pentru ca venise vorba de peste, mi-am amintit cum acel parinte, ca sa nu spuna ca nu facea si el dezlegare la peste, se ospata cu o zeama care nici iz de peste nu putea sa aiba .. m-a impresionat si hop sa va povestesc si voua.

Ca spun ceea ce multi stiu deja, asta e. Cred totusi ca sunt destule persoane care intra si gasesc ceva nou printre randurile noastre. N-am avut nicio intentie sa-ti rapesc bucuria de a fi recomandat deja acesta carte.

Un raspuns destul de acru si cu ton de repros la intentia mea de a discuta putin cartea ...
Ma asteptam sa raspundeti mai la subiect legat de ce am scris referitor la carte si nu sa abateti firul discutei pe nu stiu ce pareri legate de persoana si egouri ranite.
Imi pare bine ca am citit aceiasi carte si ca o recomandam cu caldura si altora!

Nu aduceti in fata orgolii de 2 lei despre cine a prezentat cartea mai intai,ci nu ocoliti esentialul:nu zeama fara iz de peste l-a facut sfant ci chiar atitudinea sa inaintea oamenilor si creatiei;ca asa tinand nu stiu cate"posturi"cu apa,aer,rautate si venin fata de altii nimeni nu a ajuns departe.
Eu pe asta mizam in comentariu iar nu pe fericirea de a prezenta in premiera cartea cum gresit si insinuant ati inteles(dar asta nu arata decat ce gen de persoana sunteti).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 21.11.2014, 23:37:09
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Un raspuns destul de acru si cu ton de repros la intentia mea de a discuta putin cartea ...
Ma asteptam sa raspundeti mai la subiect legat de ce am scris referitor la carte si nu sa abateti firul discutei pe nu stiu ce pareri legate de persoana si egouri ranite.
Imi pare bine ca am citit aceiasi carte si ca o recomandam cu caldura si altora!

Nu aduceti in fata orgolii de 2 lei despre cine a prezentat cartea mai intai,ci nu ocoliti esentialul:nu zeama fara iz de peste l-a facut sfant ci chiar atitudinea sa inaintea oamenilor si creatiei;ca asa tinand nu stiu cate"posturi"cu apa,aer,rautate si venin fata de altii nimeni nu a ajuns departe.
Eu pe asta mizam in comentariu iar nu pe fericirea de a prezenta in premiera cartea cum gresit si insinuant ati inteles(dar asta nu arata decat ce gen de persoana sunteti).
Am simtit ca-mi faci un repros ca aduc in discutie o carte care mai fusese postata, desi nu observasem asta decat dupa ce ai scris aici.

... pot inca sa editez asa ca vin cu o completare: ce zici, facem pace? Eu te-am inteles gresit .. si de aici a fost doar un pas catre alte greseli. Tocmai ce am intrat pe un nou topic "impotriva acestui forum" si vad cum oamenii isi inchipuie fel si fel de lucruri despre ceilalti. Cam asa si noi, nu ne-am inteles una pe cealalta - poate si felul in care scriem nu transmite exact ce vrem sa spunem, cine suntem si care ne sunt intentiile.

Chiar ma bucur ca ne-a placut amandurora cartea! De fapt cui ar putea sa nu-i placa? Cat despre zeama .. eu una prefer bucata de peste si portie dubla, daca se poate :) Ca sa comentez mai mult, nu prea pot. Cred ca am citit cartea acum 1 an si ceva si am cam uitat-o. Ar trebui s-o recitesc. Ce imi ramasese in memorie a fost ceea ce am postat la inceput.

Last edited by crinrin; 21.11.2014 at 23:59:42.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 22.11.2014, 00:02:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Post

Editat editat
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.11.2014 at 00:08:19.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 22.11.2014, 00:06:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Asa ,asa :)
Imi place mai mult ce ati editat !
La pace imi place mai mult decat la razboi!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 22.11.2014, 00:09:46
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa ,asa :)
Imi place mai mult ce ati editat !
La pace imi place mai mult decat la razboi!
Se poate, deci Chiar ma gandeam cu groaza ca iar a inceput "distractia".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 02:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 13:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 21:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 01:51:14