Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.11.2011, 22:27:21
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
Draga tunadd,pune mana pe o carte de dogmatica totusi.
Dogma (opinie-de la grecescul γνώμη )este o afirmatie categorica,intemeiata nezdruncinabil ca fiind adevar de credinta descoperit de Dumnezeu pastrat,formulat si propavaduit de Biserica credinciosilor spre mantuire.
Dogma este adevarul necesar pentru mantuire.
Exemplu de dogme:dogma Sfintei Treimi,intruparea Mantuitorului
Acestora nu li se adauga si calendarul,evident.E erezie sa asezi calendarul ca dogma intre adevaratele dogme ala Bisericii.
In plus pe site-ul oficial al BOSVR, la ramura Calendarul, cap.4.1 citim: „Menționăm că nu susținem ideea conform căreia calendarul ar reprezenta o dogmă în sine”.
Oricum e un obicei mai vechi al stilistilor sa zica si ca-i alba si ca-i neagra in functie de discutia pe care o poarta.Nu mai zic ca faptul ca cei de la Slatioara recunosc ca nu e o dogma calendarul,recunosc ca sunt schismatici pentru ca nu te rupi de trupul Bisericii decat pentru erori de dogma.
Iar in ceea ce priveste critica adua episcopilor oficiali ar fi bine sa se uita la caterisitul Galaction Cordun si faptele sale.
De Glicherie nici nu are rost sa mai vorbim.
auzi de icoanele sunt dogma?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.11.2011, 22:31:17
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
tunadd: deși singur ai recunoscut proveniența păgână a calendarului iulian, ignori faptul că acel calendar eronat era oficial în tot imperiul roman. Oare de ce primii creștini care își reglau ritmul liturgic după calendarul iudaic nu s-au rupt de Biserică atunci când imperative de ordin practic au condus la adoptarea calendarului iulian (după sec. II)? Aia nu era ”erezie”?
Cine a zis ca nu s-au rupt?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.11.2011, 22:37:55
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
tunadd,binenteles ca nu sunt ecumenist.Dumnezeu sa ne pazeasa de aceasta sabie a satanei.
nu sunt de acord ca Biserica sa-si schimbe practicile.eu vreau unire a tuturor ortodocsilor mai ales in fata pericolelor ecumeniste s.a.m.d.
si atunci consideri un lucru bun participarea bisericii la aceasta miscare (ecumenismul)? unirea cu monofizitii care nu au schimbat nimic (se pare ca a fost doar o greseala de dialog/interpretare , ce sa zic Sf. Parinti inseamna ca au fost surzi sute de ani) concelebrarea cu ereticii?schimbarea calendarului prin care se calca mai multe puncte canonice din sinaxar? modificarea ecclesiologiei, a practicilor, a liturghiei (nu se mai rostesc anatemele impotriva ereticilor in Duminica Ortodoxiei, sau scos parti din prohod - de astea numai eu stiu sunt mai multe sunt sigur) s.a.m.d ... Sunt bune sau rele treburile astea ptr Ortodoxie?Hai sa fim sinceri.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.11.2011, 22:42:15
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

sinceritate e tot ce vreau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.11.2011, 22:58:48
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
sinceritate e tot ce vreau.
nu am deschis acest topic sa incepem eternele certuri.tu invoci argumentele pe care le-am tot vazut si auzit.dar eu nu pot sa cred ceea ce zic stilistii cat timp ei au acum"sfant sinod" dintr-un singur episcop si asta e numai una din gravele abateri canonice.
pricepi?
solutia e sobornicitatea(pe care cu siguranta si Dumnezeu o cere de la noi),nu certurile.daca e sa ne luam dupa canoane la rece,clericii stilisti sunt simpli mireni cu rang.
dar in predicile lor inflacarate pseudo-preotii uita sa pomeneasca aceste aspecte.
si nu mai aduceti atat argumentul inovatiilor de tipic si calendar ca daca e sa o luam dupa asta Sfantul Ioan Gura de Aur e un eretic inovator ca a inovat in Liturghia Sfantului Apostol Iacov sau ca a scurtat-o pe cea a Sfantului Vasile.
Atat timp cat dogmele sunt aceleasi (fara filioque-uri si infailibilitati si sola fide sau gratia) nu exista nici-un motiv sa nu fim in comuniune.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.11.2011, 23:04:12
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
auzi de icoanele sunt dogma?
ai vorbit serios cand ai pus intrebarea asta?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.11.2011, 23:17:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Cine a zis ca nu s-au rupt?
Uite așa înmulțim noi vorba să avem activitate....
Cine s-a rupt de ”stilul nou” al epocii (calendarul iulian) și ce s-a întâmplat cu cei care s-au rupt?
Vreau lucrarea unde ai găsit așa ceva și autorul , eventual capitolul și pagina...
Link-uri către blogul lui Gigel (cel mai tare ortodox din internet cafe) nu-mi trebuie!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.11.2011, 23:20:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
schimbarea calendarului prin care se calca mai multe puncte canonice din sinaxar? modificarea ecclesiologiei, a practicilor, a liturghiei (nu se mai rostesc anatemele impotriva ereticilor in Duminica Ortodoxiei, sau scos parti din prohod - de astea numai eu stiu sunt mai multe sunt sigur) s.a.m.d ... Sunt bune sau rele treburile astea ptr Ortodoxie?Hai sa fim sinceri.
Sunt foarte bune, dacă urmașii apostolilor consideră astfel. A nu-i asculta, a-ți închipui că știi mai bine decât mitropolitul ce trebuie introdus și ce trebuie scos din prohod, din Liturghie, din practica de credință în general, este păcatul neascultării dublat de cel al mândriei.

Doamna Ioana v-a explicat clar că tradiția nu înseamnă mortificarea unor forme liturgice. Prin definiție, tradiția este vie, îmbrăcând forme noi pe aceleași adevăruri. Este o eroare comună a considera că tradiția e ceva osificat. Când spunem "cutare urmează tradiția apostolică" nu spunem "merge pe catâr cum mergeau apostolii", ci spunem: "predă învățătura pe care o predau apostolii, adaptată timpului nostru, în limbajul de astăzi".
Dacă Sfântul și Marele Ioan Gură de Aur ar ateriza mâine, în zi de Duminică într-o biserică de rit răsăritean, indiferent că este ortodoxă, stilistă sau greco-catolică, i-ar fi foarte anevoie să recunoască acolo Sfânta Liturghie pe care el, în mod inspirat, a creat-o. Mai întâi, ar rămânea mut de uimire să descopere catapeteasma, fiindcă aceasta a fost introdusă după mutarea lui la viața cea adevărată. I s-ar părea ciudat că Sfânta Prefacere are loc în altar, fiindcă pe vremea când oficia sfântul ca patriarh se făcea în mijlocul naosului, "pe vimă". S-ar mira să audă Heruvicul, care a fost introdus în secolul al VI-lea. S-ar minuna să vadă cădirea ultimă și să audă "Cuvine-se cu adevărat", deoarece Axionul a fost introdus în secolul al XI-lea sau al XII-lea. Să însemne, oare, că toate aceste "inovații" pe care Biserica le-a introdus au însemnat erezie, întoarcerea cu spatele la tradiție, etc, etc ?

Nu vechimea face tradiția. Spre exemplu, în Biserica Catolică apuseană există o devoțiune care se răspândește cu mare iuțeală: este Adorația Sfântului Sacrament. E mai nouă de 100 de ani, absolut nimic nu pomenesc despre asta cărțile catolice mai vechi de sec XIX. Dar, deși e atât de nouă, e un element extrem de tradițional, adică tradiția se îmbogățește mereu.
Eu nu cred că înaintașii mei, care pe vremea papei Grigore au adoptat calendarul gregorian au rupt tradiția în raport cu înaintașii lor, care sărbătoreau după calendarul iulian. Dacă mâine Biserica ar stabili, din nou, că am întârziat cu o zi și că data de 27 noiembrie devine 28 noiembrie, înseamnă că trebuie să trecem la noua dată și în niciun caz că am fi niște creștini mai buni dacă nu am trece. Valabil și dacă ar stabili că zilele de post nu mai sunt miercurea și vinerea, ci marțea și joia. Atâta îi luăm în tărbacă pe adventiști că fac tot tărăboiul cu sâmbăta ca zi de Șabat ! Dar, iată că și noi facem la fel ! Înlocuiți numele de "Ellen G. White" cu numele de "Glicherie" și vedeți cât de mult seamănă schismele între ele. Câtă putere a avut Isus să introducă Duminica drept zi sfântă pentru toți creștinii, tot atâta are Biserica să rectifice calendarul, care e în domeniul ei de competență.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.11.2011 at 23:30:58.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.11.2011, 23:40:28
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Nu iese nimic productiv de la discutia asta.Mi-am racit "gura" degeaba.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.11.2011, 23:44:54
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Nu iese nimic productiv de la discutia asta.Mi-am racit "gura" degeaba.
ce inseamna pentru tine productiv?

am zis deja ca s-a facut o greseala prin schimbarea calendarului doar ca asta nu e motiv de schisma.
Reply With Quote
Răspunde