Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.11.2011, 00:04:06
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Uite așa înmulțim noi vorba să avem activitate....
Cine s-a rupt de ”stilul nou” al epocii (calendarul iulian) și ce s-a întâmplat cu cei care s-au rupt?
Vreau lucrarea unde ai găsit așa ceva și autorul , eventual capitolul și pagina...
Link-uri către blogul lui Gigel (cel mai tare ortodox din internet cafe) nu-mi trebuie!
Vorbeam despre "ruperea" crestinilor de pe calendarul iudaic de crestinii ceilalti.In Asia Minor crestinii mergeau dupa calendarul iudaic, cred ca si tineau legea dupa traditia Sf. Ap. Ioan zicese.Vezi pe Policarp,episcopul Smirnei, discipolul apostolului Ioan in cartea "Martiriul lui Policarp" care este luat in timp ce se ruga in ziua Pregatirii si omorit in ziua Sabatului Mare.Vezi controversa dintre Episcopul Victor al Romei si Episcopul Policrat al Efesului.Policrat spunea ca el si ceilalti lideri ai lui intotdeauna au tinut practicile evreiesti si ca Pastele sa fie tinut pe ziua de 14 Nissan la fel si Sabatul.Victor(african) spunea ca Pastele sa fie tinut duminica.Policrat sustinea ca el si liderii bisericilor din Asia Minor intotdeauna au tinut aceasta datina precum Sf. Ap Ioan si dupa cum zic Scripturile.Ei sustin ca au primit aceasta practica de la insusi Sf. Ap. Ioan.Aceasta a avut loc in sec 2.Citeste scrisorile dintre cei doi.

Last edited by tunadd; 27.11.2011 at 00:06:53.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.11.2011, 00:17:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Vorbeam despre "ruperea" crestinilor de pe calendarul iudaic de crestinii ceilalti.In Asia Minor crestinii mergeau dupa calendarul iudaic, cred ca si tineau legea dupa traditia Sf. Ap. Ioan zicese.Vezi pe Policarp,episcopul Smirnei, discipolul apostolului Ioan in cartea "Martiriul lui Policarp" care este luat in timp ce se ruga in ziua Pregatirii si omorit in ziua Sabatului Mare.Vezi controversa dintre Episcopul Victor al Romei si Episcopul Policrat al Efesului.Policrat spunea ca el si ceilalti lideri ai lui intotdeauna au tinut practicile evreiesti si ca Pastele sa fie tinut pe ziua de 14 Nissan la fel si Sabatul.Victor(african) spunea ca Pastele sa fie tinut duminica.Policrat sustinea ca el si liderii bisericilor din Asia Minor intotdeauna au tinut aceasta datina precum Sf. Ap Ioan si dupa cum zic Scripturile.Ei sustin ca au primit aceasta practica de la insusi Sf. Ap. Ioan.Aceasta a avut loc in sec 2.Citeste scrisorile dintre cei doi.
Altceva te-am întrebat! Cine s-a rupt de Biserică pe seama adoptării calendarului Iulian?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.11.2011, 00:36:56
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Altceva te-am întrebat! Cine s-a rupt de Biserică pe seama adoptării calendarului Iulian?
Despre altceva vorbeam inainte.Tu ce faci acum sari dintr-una in alta?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.11.2011, 00:37:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa cum am acceptat modificarea Crezului, care este acelasi de la origini, insa explicitat si dezvoltat in timp.
Nu stiu exact la ce te referi, eu stiu ca ortodocsii nu au modificat crezul.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.11.2011, 00:49:29
andrei0890 andrei0890 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu exact la ce te referi, eu stiu ca ortodocsii nu au modificat crezul.
nici eu nu stiu sa se fi facut vre-o modificare a crezului afara de faptul ca a fost scos termenul de "catoliceasca" dupa ce francii l-au furat.a fost introdus termenul "soborniceasca".
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.11.2011, 00:51:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai știți Biserici rupte din corpul eclezial unic al lui Cristos, care fac campanie de denigrare oficială, inclusiv pe site-urile și blogurile lor ? Care se cred atotștiutori ? Care se consideră o Biserică a martirilor până la punctul în care neagă existența moaștelor la cei de care s-au desprins ? Care jignesc punând la îndoială lucrarea Sfintelor Taine acolo ? Care îi acuză pe aceia de "inovație" ? Deși au grave abateri canonice, de exemplu administrând Taina Căsătoriei a doua oară, în timp ce soțul legiuit trăiește, de exemplu considerând că păcate intrinseci precum folosirea prezervativului sunt materie de "iconomie" ?
Mai stim, dar nu aveau site-uri pe vremea aceea. La fel erau "denigrati" si arienii, monofizitii, sabelienii, macedonienii, monotelistii, apoi catolicii, luteranii, calvinii, adventistii, penticostalii, baprtistii, etc. Chiar si de aici putem vedea ca Biserica Ortodoxa nu a schimbat nimic, a procedat la fel indiferent de veac.
Nu are importanta cine ce spune, important e sa aiba dreptate, pentru ca denigrarea nu inseamna sa spui adevarul, ci insemna sa spui neadevaruri.
Ca si in cazul stilistilor, care spun ca noi nu am avea har sau Sfinte Taine, iar noi spunem invers, singura dovada obiectiva este prezenta minunilor. La fel si in cazul catolicilor, iar urmatorul pas este observarea de unde provin minunile, adica deosebirea duhurilor cum ne indeamna in Sfanta Scriptura. Si din pacate vedem ca cele catolice se asemana izbitor cu "minunile" din alte religii si difera de cele crestine (din primul mileniu, sa spunem). Aceeasi demonstratie si in cazul luteranilor, calvinilor, adventistilor, penticostalilor, baptisitilor, monofizitilor, etc.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.11.2011, 00:52:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei0890 Vezi mesajul
nici eu nu stiu sa se fi facut vre-o modificare a crezului afara de faptul ca a fost scos termenul de "catoliceasca" dupa ce francii l-au furat.a fost introdus termenul "soborniceasca".
In zona de limba slavona, grecii l-au pastrat de exemplu.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.11.2011, 00:55:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Cine a zis ca nu s-au rupt?
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Altceva te-am întrebat! Cine s-a rupt de Biserică pe seama adoptării calendarului Iulian?
Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Despre altceva vorbeam inainte.Tu ce faci acum sari dintr-una in alta?
N-am citat chiar toate probele stilului haotic în care ”conversezi” tu. Dar e suficient pentru mine să-ți urez distracție plăcută (dacă te mai bagă cineva în seamă) și re-banare grabnică (dacă alegi să continui cu stilul ăsta infantil de ”Gică contra cu argumente ioc”)!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.11.2011, 01:00:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu exact la ce te referi, eu stiu ca ortodocsii nu au modificat crezul.
Crestinii de rit vechi idolatrizeaza efectiv litera formularii, pentru ei indreptarea calendarului ar fi o abatere de la "Adevar" pe care-l identifica cu fidelizarea fata de trecut, atasamentul obsesiv de "litera" , deci de forma, nu de fond. Folosind aceeasi logica, ei ar trebui sa considere si dezvoltarea si explicitarea crezului apostolic la sinoadele ecumenice drept inovatii, abateri de la "Adevar", pe care l-au alterat prin modificarea literei formularii. Insa nu o fac, ceea ce inseamna ca nu sunt consecventi in gandire. Asa cum crestinii au acceptat "inovatii" in formularea Crezului, acelasi de la origine, insa dezvoltat in timp, tot astfel si noi acceptam "inovatii" in privinta calendarului, acelasi de la origine (doar se pastreaza sarbatorile) insa indreptat in timp.

Last edited by ioanna; 27.11.2011 at 01:03:46.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.11.2011, 01:09:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Crestinii de rit vechi idolatrizeaza efectiv litera formularii, pentru ei indreptarea calendarului ar fi o abatere de la "Adevar" pe care-l identifica cu fidelizarea fata de trecut, atasamentul obsesiv de "litera" , deci de forma, nu de fond. Folosind aceeasi logica, ei ar trebui sa considere si dezvoltarea si explicitarea crezului apostolic la sinoadele ecumenice drept inovatii, abateri de la "Adevar", pe care l-au alterat prin modificarea literei formularii. Insa nu o fac, ceea ce inseamna ca nu sunt consecventi in gandire. Asa cum crestinii au acceptat "inovatii" in formularea Crezului, acelasi de la origine, insa dezvoltat in timp, tot astfel si noi acceptam "inovatii" in privinta calendarului, acelasi de la origine (doar se pastreaza sarbatorile) insa indreptat in timp.
Poate au citit explicarea Crezului din Sfanta Scriptura: http://www.scribd.com/doc/2363543/Cr...tantinopolitan
Nu e exclus ca sa revina in BO, desi sunt foarte putini ca numar.
Reply With Quote
Răspunde