Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2007, 22:03:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sunt persoane care au interpretat steaua de la Betleem intr-un mod stiintific, spun ca lumina stelei neobisnuite, cum o numim noi, ar fi rezultatul ciocnirii unor comete. Voi ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2007, 23:27:51
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

eu cred ce spune Sfanta Scriptura:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.12.2007, 11:55:58
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
eu cred ce spune Sfanta Scriptura:)
si eu cred la fel :)din cate stiu cei 3 magi au urmat steaua timp de 40 zile, cel putin asa imi aduc aminte ( daca gresesc, corectati-ma ). magii au vazut o stea nu o lumina cum zic acei oameni de stiinta. o ciocnire sa dureze atat de mult, hai minute, ore, o saptamana, nah, dar nu atat de mult. steaua ( si nu lumina ! ) i-a vegheat pe magi ca sa nu se rataceasca in cautarea lor, ea aparand cu multe zile inainte de nasterea Domnului, pt ca ei sa aiba timp ajunga acolo, pt ca pe vremea aceea nu erau masini , automobile ca sa ajunga in cateva ore. nu zic ca acei oameni de stiintza ar minti, dar mi se pare dubios sa vina ei cu explicatii acum, mi se pare dubios ca ei zic de o lumina si nu de o stea cum spune sf Scriptura, si apoi daca sa zicem ca ar fi fost cu adevarat o lumina, aceea nu avea cum sa stea pe cer atata timp. eu stiuc a tp in spatiu se calculeaza altfel, dar totusi... :rolleyes:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2007, 17:27:06
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

orice ar fi fost,stea sau lumina,important este ca a fost de la Dumnezeu.minunea nu consta in faptul ca era o lumina mare pe cer ci ca acea lumina i-a calauzit pe magi catre Pruncul Iisus.iata cum si natura s-a supus Mantuitorului lumii.
la inceput au fost 4 magi insa unul dintre ei a murit pe drum.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2007, 19:08:12
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
eu cred ce spune Sfanta Scriptura:)
si eu cred la fel :)din cate stiu cei 3 magi au urmat steaua timp de 40 zile, cel putin asa imi aduc aminte ( daca gresesc, corectati-ma ). magii au vazut o stea nu o lumina cum zic acei oameni de stiinta. o ciocnire sa dureze atat de mult, hai minute, ore, o saptamana, nah, dar nu atat de mult. steaua ( si nu lumina ! ) i-a vegheat pe magi ca sa nu se rataceasca in cautarea lor, ea aparand cu multe zile inainte de nasterea Domnului, pt ca ei sa aiba timp ajunga acolo, pt ca pe vremea aceea nu erau masini , automobile ca sa ajunga in cateva ore. nu zic ca acei oameni de stiintza ar minti, dar mi se pare dubios sa vina ei cu explicatii acum, mi se pare dubios ca ei zic de o lumina si nu de o stea cum spune sf Scriptura, si apoi daca sa zicem ca ar fi fost cu adevarat o lumina, aceea nu avea cum sa stea pe cer atata timp. eu stiuc a tp in spatiu se calculeaza altfel, dar totusi... :rolleyes:
probabil era si mai multa vreme, deoarece ni se spune in evanghelii ca atunci cand Irod a dat porunca sa omoare copii pt a-l pierde pe Hristos, i-a omorat pe cei de 2 ani si mai in jos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2007, 20:35:09
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Sfanta Scriptura este cea care ne da masura in toate,sau asa ar trebui.Aparitia stelei,eu cred ca nu este rezultatul nici unei ciocniri,ci a fost modul in care Dumnezeu a hotarat sa dea un semn celor ce asteptau venirea lui MESIA.Dar din pacate si atunci ca si acum,prea putini au inteles acest semn.:|
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2007, 22:06:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
orice ar fi fost,stea sau lumina,important este ca a fost de la Dumnezeu.minunea nu consta in faptul ca era o lumina mare pe cer ci ca acea lumina i-a calauzit pe magi catre Pruncul Iisus.iata cum si natura s-a supus Mantuitorului lumii.
la inceput au fost 4 magi insa unul dintre ei a murit pe drum.
Frumos spus. Sfantul Atanasie spune ca natura la Jertfa Mantuitorului s-a manifestat nu dupa niste legi autonome, ci potrivit ratiunilor divine. Si eu cred, ca si la nasterea Mantuitorului natura se manifesta potrivit ratiunilor divine sadite de Creator. Cu alte cuvinte, creatia intreaga participa la marile evenimente din viata Mantuitorului, recunoscandu-L drept Creator.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2007, 18:22:18
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de irina4m
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
eu cred ce spune Sfanta Scriptura:)
si eu cred la fel :)din cate stiu cei 3 magi au urmat steaua timp de 40 zile, cel putin asa imi aduc aminte ( daca gresesc, corectati-ma ). magii au vazut o stea nu o lumina cum zic acei oameni de stiinta. o ciocnire sa dureze atat de mult, hai minute, ore, o saptamana, nah, dar nu atat de mult. steaua ( si nu lumina ! ) i-a vegheat pe magi ca sa nu se rataceasca in cautarea lor, ea aparand cu multe zile inainte de nasterea Domnului, pt ca ei sa aiba timp ajunga acolo, pt ca pe vremea aceea nu erau masini , automobile ca sa ajunga in cateva ore. nu zic ca acei oameni de stiintza ar minti, dar mi se pare dubios sa vina ei cu explicatii acum, mi se pare dubios ca ei zic de o lumina si nu de o stea cum spune sf Scriptura, si apoi daca sa zicem ca ar fi fost cu adevarat o lumina, aceea nu avea cum sa stea pe cer atata timp. eu stiuc a tp in spatiu se calculeaza altfel, dar totusi... :rolleyes:
probabil era si mai multa vreme, deoarece ni se spune in evanghelii ca atunci cand Irod a dat porunca sa omoare copii pt a-l pierde pe Hristos, i-a omorat pe cei de 2 ani si mai in jos.
a, da asa este, doi ani. rectific - 2 ani, nu 40 de zile
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2007, 19:15:23
gabrielart gabrielart is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 1
Implicit

'Eu nu strivesc corola de minuni a lumii' Explicati voi cat vreti cu teoriile voastre stiintifice!eu vreau sa ramana Taina! Tocmai de asta e frumos si sfant...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2007, 21:37:58
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

dar de ce trebuie mereu sa se trezeasca oamenii de stiinta ca sa explice aceste fenomene legate de divinitate?acum mai au sa mai explice si lumina de la Ierusalim care vine in fiecare Pasti...:(
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Steaua Mărilor Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 29 12.10.2017 00:25:02
Steaua lui David e malefica? Templier Knight Generalitati 40 12.01.2011 19:31:27
Steaua de la Bethleem costel Generalitati 7 17.12.2009 15:07:35
craciun la BETLEEM sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 11 09.01.2008 20:02:14