Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.03.2008, 22:11:14
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Sfantul Botez este considerat a doua nastere. si spunea un parinte la o predica... asa cum la nasterea propriu-zisa medicul/moasa trebuie sa fie foarte atent/a ca altfel poate mutila copilul si asa ramane toata viata, asa si la nasterea in Hristos preotul trebuie sa fie atent si sa respecte anumite reguli pt a nu da gres si sa-i pericliteze viata/mantuira copilului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.03.2008, 01:44:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
ma abtin...
Poi de ce te abtii. Cum invati voi preotii la scoala?
Aceiasi problema la noi in comunitate, o vreme parintele la cerinta oamenilor a botezat citiva copii in cristelnita. Acum din nou uda copilul pe cap cu un pic de apa nu solicita pe cineva sa citeasca Apostolul macar, e superficial.
Si eu pacatoasa sint revoltata pentru asta si nu vreau sa-i trag atentia ca nu am facut teologie si cine sint eu si uite asa il judec cu ochii.
Asa ca parintilor care sinteti pe aici sau care cititi va rog sa va faceti datori de preoti respectind regulile ortodoxiei si nu mai schimonositi ortodoxia ca asa ne smintiti.
Doamne iarta-ma pe mine pacatoasa dar nu pot sa tac nici in post cind e vorba de ortodoxie.
Eu sint din fundul Moldovei si acolo copii se scufunda in apa in mijlocul iernii.:)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.03.2008, 20:05:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
ma abtin...
Poi de ce te abtii. Cum invati voi preotii la scoala?
Aceiasi problema la noi in comunitate, o vreme parintele la cerinta oamenilor a botezat citiva copii in cristelnita. Acum din nou uda copilul pe cap cu un pic de apa nu solicita pe cineva sa citeasca Apostolul macar, e superficial.
Si eu pacatoasa sint revoltata pentru asta si nu vreau sa-i trag atentia ca nu am facut teologie si cine sint eu si uite asa il judec cu ochii.
Asa ca parintilor care sinteti pe aici sau care cititi va rog sa va faceti datori de preoti respectind regulile ortodoxiei si nu mai schimonositi ortodoxia ca asa ne smintiti.
Doamne iarta-ma pe mine pacatoasa dar nu pot sa tac nici in post cind e vorba de ortodoxie.
Eu sint din fundul Moldovei si acolo copii se scufunda in apa in mijlocul iernii.:)
Intru totul deacord cu tine. Nu conteaza de unde esti. Locati este mult prea putin importanta, mult mai important este a respecta asa cum se cuvine ORTODOXIA, pentru a nu poci cum spui ce nu se va schimba in vecii veciilor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.03.2008, 23:31:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi ne-a anuntat preotul nostru, ca botezul catolic e la fel cu si cel ortodox!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2008, 02:02:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Astazi ne-a anuntat preotul nostru, ca botezul catolic e la fel cu si cel ortodox!
Pun pariu ca preotul tau e din Ardeal.
Cum sa fie la fel?
Este un botez neterminat, exact ca un copil neiplinit.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.03.2008, 07:52:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Astazi ne-a anuntat preotul nostru, ca botezul catolic e la fel cu si cel ortodox!
Cu regret, dar ce am vazut eu difuzat la tv. , era pe departe asa ceva.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2008, 09:03:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Tot botez este ,cum este botez si cel facut in aer ,chiar de moasele din maternitati pt.copiii care sunt pe moarte.
Par.Porfirie a botezat astfel un copil care apoi a murit ,deoarece fiind vazator cu duhul a vazut ca acel copil va muri.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.03.2008, 12:04:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de ancah
Astazi ne-a anuntat preotul nostru, ca botezul catolic e la fel cu si cel ortodox!
Pun pariu ca preotul tau e din Ardeal.
Cum sa fie la fel?
Este un botez neterminat, exact ca un copil neiplinit.
BA este chiar din Moldova. Dar este spiritul timpului, care vorbeste. Am scris mesajul ca atentionare, nu ca nu as sti diferenta dintre un botez si altul. E pacat ca se strica ceea ce s-a pastrat cu grija de secole.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.03.2008, 12:05:01
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Consideratii ecumeniste. - Dupa ce am vazut randuiala si semnificatiile slujbei botezului din Biserica ortodoxa si din cea catolica, vom incerca sa facem cateva observatii privind punctele comune intre randuielile baptismale ale celor doua Biserici. Desigur, oricat am incerca, nu vom gasi argumente ca sa putem spune ca randuielile botezului expuse aci sunt absolut identice in ambele Biserici. Dar puncte de tangenta vom gasi, datorita originii lor comune, care se afla in randuiala vechii Biserici crestine.
In vechea randuiala a botezului roman, a adultilor si a copiilor, gasim si acte comune cu cele din randuiala ortodoxa, dar si omiteri sau adaugiri. Despre aceste randuieli vechi ne vorbesc critic acum toti cei care au acceptat deciziile Conciliului II Vatican si ne vorbeste insusi faptul ca ele au fost revizuite complet. Ceea ce ne intereseaza mai mult este noul ritual, al botezului copiilor. In aceasta noua structura a randuielii botezului copiilor se pot observa doua tendinte, dintre care una care inseamna o revenire la doctrina veche a Bisericii despre botez si deci la unitatea cu ortodoxia.

vezi link: http://www.crestinortodox.ro/Diferente-interconfesionale/Slujba_Botezului_in_ritul_liturgic_ortodox_si_in_c el_catolic_11099.html
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.03.2008, 12:00:19
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Tot botez este ,cum este botez si cel facut in aer ,chiar de moasele din maternitati pt.copiii care sunt pe moarte.
Par.Porfirie a botezat astfel un copil care apoi a murit ,deoarece fiind vazator cu duhul a vazut ca acel copil va muri.
Botezul facut de urgenta la spital e alceva.Dar daca copilul e sanatos de ce sa nu se faca botezul complet asa cum scrie la carte. Sint curioasa cum invata seminaristii la scoala:dontgetit:despre botez
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile din viata voastra Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 14 10.10.2011 19:00:42
Parerea voastra claudiu31 Intrebari utilizatori 0 04.09.2011 23:01:15
Care e parerea voastra? camy_d Generalitati 26 10.03.2011 16:46:42
Am nevoie de parerea voastra! cipriang Generalitati 6 24.04.2010 23:36:50
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 08:29:07