Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.06.2008, 08:26:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Tot raul pe care il vrem dusmanilor nostri se poate intoarce impotriva noastra intr-o buna zi.
Ne putem imbolnavi ,putem avea necazuri.
"Cine ridica sabia ,de sabie va pieri" a spus Mantuitorul si "Binecuvantati pe dusmanii vostri ,pe cei ce va blesteama.."
Deci prin multa rugaciune si spovedanie sa incercam sa ne schimbam ,si Dumnezeu ne va feri de rele fara sa indreptam asupra dusmanilor energii negative ,care sunt reale si pot face mult rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.06.2008, 18:32:18
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

hmmm... energie gri... se vede ca esti cu energiile si cu lucrurile alea, de-aia ai scris la generalitati ca tu crezi in reincarnare. eu nu prea cred in astea, eu raman ortodox c-asa m-a facut mama, imi iau chimia-n brate si invat pt examene, ca sa stiu sa prepar medicamente si otravuri mai tarziu, mult mai eficiente decat blestemele si energia gri:D
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.06.2008, 19:11:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar si rugaciunea ,,Tatal nostru" poate deveni un blestem autoadresat daca nu-i iertam pe cei care ne gresesc. Asa ca,prima conditie este sa iertam. A doua, sa dorim din tot sufletul sa ne fie iertate pacatele.

Daca am gresit si am fost blestemati sa nu ne fie jena sa ne cerem iertare. Pentru greseala noastra, Dumnezeu ingaduie sa suferim ori aici, ori in vesnicie, dupa cum spuneau parintele Arsenie Boca si alti sfinti parinti.

Daca n-am fost vinovati, nu trebuie sa ne fie frica. Totusi e bine, in ambele cazuri, sa participam si la Sfantul Maslu de cateva ori, caci poate nici nu ne dam seama unde am gresit si noi. In taina Sfantului Maslu exista rugaciuni speciale pentru izbavirea de blesteme. Se pare ca blestemul cu sau fara motiv, in timp, are implicatii si asupra celui care blesteama, fiindca Dumnezeu ne-a poruncit sa-l iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.07.2008, 19:22:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Tot raul pe care il vrem dusmanilor nostri se poate intoarce impotriva noastra intr-o buna zi.
Ne putem imbolnavi ,putem avea necazuri.
"Cine ridica sabia ,de sabie va pieri" a spus Mantuitorul si "Binecuvantati pe dusmanii vostri ,pe cei ce va blesteama.."
Deci prin multa rugaciune si spovedanie sa incercam sa ne schimbam ,si Dumnezeu ne va feri de rele fara sa indreptam asupra dusmanilor energii negative ,care sunt reale si pot face mult rau.
Despre binecuvantarea dusmanilor, a celor ce ne fac rau, a fos deschis un topic interesant de fratele nostru Iosif. Totusi ce vreau sa arat, chiar daca nu am reusit sa ne binecuvantam dusmanii, bine ar fi a nu gandi de rau, impotriva acestora. Puterea gandului este extrem de mare, iar orice gand rau ce-l trimitem mai departe se-ntoarce impotriva noastra, mai devreme sau mai tarziu. Indiferenta, îgnorarea celor ce dusmanesc, este cu mult mai de folos, decat a gandi si noi la randui de rau. Blestemul la fel, nu se anihileaza prin alt blestem, deci in general raul este anihilat de bine, de fapta si gandul bun, iar de nu putem face acestea, ca prima etapa, indiferenta, ignorarea raului este mult mai de folos.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.03.2009, 08:16:17
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

eu am inceput de ceva timp sa blestem si mai grav e ca se prind si mi-e frica. acum cand vreau sa blestem ma gandesc de 2 ori inainte sau zic in gluma.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.03.2009, 08:40:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Marele pericol ăsta e ! Vrâjmașul iți dă impresia falsă de putere, te amăgește, te trage-n cursa sa mârșavă, după care te batjocorește, iți sucește mințile, devii sclav , nemaiaparținându-ți ca persoană, intervine acea depersonalizare , devii o simplă legumă. Mare grijă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.03.2009, 12:55:49
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai am citit intreg psalmul 108 si este in intregime un blestem. E o ruga catre divinitate sa se abata tot ce-i mai rau asupra dusmanului celui ce se roaga.

De ce n-ar trebui citit de mireni psalmul 108? Poate n-ar trebui interpretat, ca multe alte texte din scripturi, insa nici sa-l citeasca omul n-are voie?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.03.2009, 12:57:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu de putin ori am zis ca vrajile si blestemele nu au putere asupra celui ce sta cat de cat pe cale si se insemneaza cu semnul Sfintei Cruci. Insa mi-am dat seama ca e nevoie de mult mai mult de atat. Este nevoie de o permanenta legatura cu Dumnezeu si de o cat mai deasa impartasire de Acesta: rugaciune, slujbe, miruire, anafura, Impartasanie si Sfinte Taine.

Diavolul exista si daca Sfanta Scriptura ne spune ca "alearga ca un leu racnind si cautand pe cine sa inghita" inseamna ca puterea acestuia este mare. Nu mai mare ca a lui Dumnezeu, insa mare (sa ne gandim doar la lagarele de concentrare si toate atrocitatile lumii).

Puterea blestemelor sta, cred eu, in lipsa noastra de credinta si de rugaciune. Vrajile si blestemele mai au putere deoarece oamenii care le fac se pun in totalitate in slujba raului. Diavolul se foloseste din plin de ceea ce este "al lui", adica de tot ceea ce intoarce spatele lui Dumnezeu, in baza libertatii.

Doamne fereste de cele rele !
Sa spunem impreuna cu Arhanghelul Mihail: "Sa te certe pe tine Domnul!" (Iuda 1,9)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.03.2009, 12:57:30
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Partea cea mai interesanta din psalm:

5. Pune peste dânsul pe cel păcătos și diavolul să stea de-a dreapta lui.
6. Când se va judeca să iasă osândit, iar rugăciunea lui să se prefacă în păcat.
7. Să fie zilele lui puține și dregătoria lui să o ia altul;
8. Să ajungă copiii lui orfani și femeia lui văduvă;
9. Să fie strămutați copiii lui și să cerșească; să fie scoși din curțile caselor lor;
10. Să smulgă cămătarul toată averea lui; să răpească străinii ostenelile lui;
11. Să nu aibă sprijinitor și nici orfanii lui miluitor;
12. Să piară copiii lui și într-un neam să se stingă numele lui;
13. Să se pomenească fărădelegea părinților lui înaintea Domnului și păcatul maicii lui să nu se șteargă;
14. Să fie înaintea Domnului pururea și să piară de pe pământ pomenirea lui, pentru că nu și-a adus aminte să facă milă.
15. Și a prigonit pe cel sărman, pe cel sărac și pe cel smerit cu inima, ca să-l omoare.
16. Și a iubit blestemul și va veni asupra lui; și n-a voit binecuvântarea și se va îndepărta de la el.
17. Și s-a îmbrăcat cu blestemul ca și cu o haină și a intrat ca apa înlăuntrul lui și ca untdelemnul în oasele lui.
18. Să-i fie lui ca o haină cu care se îmbracă și ca un brâu cu care pururea se încinge.
19. Aceasta să fie răsplata celor ce mă clevetesc pe mine înaintea Domnului și grăiesc rele împotriva sufletului meu.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.03.2009, 13:04:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Tocmai am citit intreg psalmul 108 si este in intregime un blestem. E o ruga catre divinitate sa se abata tot ce-i mai rau asupra dusmanului celui ce se roaga.

De ce n-ar trebui citit de mireni psalmul 108? Poate n-ar trebui interpretat, ca multe alte texte din scripturi, insa nici sa-l citeasca omul n-are voie?
E permis ,dar nu tot ce este permis ne este si de folos , spune sfantul Pavel.
Eu stiu ca nu este bine ,dar fiecare sa faca ce vrea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 12:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 18:15:59
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 10:12:21