Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2010, 03:34:54
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool Minunile facute de Dzeu

As vrea sa povestim fiecare o minune pe care a facut-o Dzeu pt fiecare dintre noi, sunt sigura ca aveti ce povesti. Voi incepe eu.
Ma pregateam pt facultate acum 13 ani si dupa ce am dat examen am picat cu media 7(eram prima sub lista). Stiind ca trebuie sa stau un an pe bara am fugit la biserica intr-o dimineata de duminica n-am sa uit niciodata am stat 4 ore la slujba timp in care numai am plans implorandu-l sa ma ajute cumva. A doua zi luni ma suna secretara de la facultate ca s-a retras cineva pt ca intrase si la alta facultate si a renuntat la cea la care dadusem eu.Si pt ca eram prima sub lista m-a sunat. MIE MI S-A PARUT O ADEVARATA MINUNE!!!!!!!!
Va astept pe voi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2010, 11:50:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Acum doi ani s-au petrecut acestea...

Era prima zi din Postul cel Mare. Luni, dupa slujba Canonului, in Manastirea Radu Voda, Bucuresti.
Eram cu impreuna cu un bun prieten. El s'a inchinat pe la toate icoanele, iar eu am avut o ispita.
Cu toate ca aveam liniste, nu mai vroiam sa ma inchin pe la toate, caci erau mai multe.
Mai ramasese insa una singura nesarutata, anume a Sfintei Cuvioase Parascheva.
In cele din urma am hotarat sa ma inchin si acolo, caci aveam o nemultumire daca as fi plecat inainte.

M'am inchinat si...

... am ajuns acasa. Prietenul meu drag venise cu mine. Mai stateam de vorba... despre post, despre nevointe.
Eram in bucatarie. El statea pe canapea, iar eu la masa, cu spatele la aragaz.
Deasupra aragazului am un dulap lung cat tot peretele si inalt de la nivelul capului si pana in tava.
Dupa ce stam mai bine de o jumatate de ora, prietenul ma intreaba ce am pe gat.
Surprins de intrebare, mi'a venit in gand ca o fi vreo alunita sau un cos sau cine stie ce pata.
Insistand cu intrebarea, am mers amandoi in hol, unde am o oglinda de perete.

Aveam niste pete galbene, colorate si intinse pe tot gatul. Mirare !
Eram amandoi in hol, langa bucatarie.

In acea clipa se aude un zgomot. Nu era un zgomot obisnuit. Era ceva altfel, ciudat... cum nu mai auzisem (un fel de scartait).
Eu ii zic... se aude din bucatarie. El zice... nu, e din camera cealalta.
Eu... ba nu, e din bucatarie. El... nu, nu e de acolo.
Eu dau sa intru in bucatarie, iar el ma prinde brusc de mana.
In acea secunda, dulapul urias suspendat pe peretele de deasupra aragazului a cazut (in mai putin de o secunda) pe podea.
A cazut exact in dreptul scaunului pe care stateam eu.
Cultul aragazului a ramas si astazi puternic strambat, caloriferul are si el o bucata mare de smalt sarita, iar o placa de gresie a fost si ea sparta.

Am simtit cum diavolul este in casa, mai mult ca oricand.
Simteam totusi si ca Dumnezeu a randuit sa ies de acolo cu o clipa inainte.

Eram insa nedumerit. Ce anume ma scosese de acolo la timp ?
Prietenul meu o facuse... dar ce de ?
Pentru ca vazuse pe gatul meu niste pete galbene...

In cele din urma ne'am dat seama...
Acele pete galbene erau urme ale staminelor de crin, din vaza pusa langa icoana Cuvioasei Parascheva, de la Manastirea Radu Voda.
Cand am sarutat sfanta icoana, m'am aplecat peste crinii din vaza de langa.
Fara sa imi dau seama, m'am impins in staminele deschise ale crinilor.

Cat m'a ajutat Sfanta Parascheva ! Ce s'ar fi intamplat daca nu m'as fi inchinat la icoana ei ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 12.02.2010 at 11:54:15.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2010, 12:01:52
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit Sfanta Parascheva

TROPAR

Intru tine, Maica, cu osardie s-a mantuit cel dupa trup. Caci luand crucea ai urmat lui Hristos, si lucrand ai invatat sa nu se uite la trup caci este trecator. Pentru aceasta si cu ingerii, impreuna se bucura, preacuvioasa Maica Parascheva, duhul tau
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2010, 12:41:58
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Dumnezeu face foarte multe minuni zilnic. Dumnezeu ma ajutat foarte mult incepand de la probleme de sanatate pana la examene si partea financiara. Am fost odata cu familia mea la o manastire in Slanic, eram diverse probleme si ne-am hotarat sa mergem la manastire din recomandarea unor prieteni. A fost una din cele mai frumoase experiente ale mele, cand am plecat spre casa ne simteam foarte bine, parca toate problemele se rezolvase, aveam foarte mare incredere in mine. La scurt timp toate problemele s-au rezolvat si continuam sa mergem la manastire de cate ori avem ocazia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2010, 13:10:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Acum doi ani s-au petrecut acestea...

Era prima zi din Postul cel Mare. Luni, dupa slujba Canonului, in Manastirea Radu Voda, Bucuresti.
Eram cu impreuna cu un bun prieten. El s'a inchinat pe la toate icoanele, iar eu am avut o ispita.
Cu toate ca aveam liniste, nu mai vroiam sa ma inchin pe la toate, caci erau mai multe.
Mai ramasese insa una singura nesarutata, anume a Sfintei Cuvioase Parascheva.
In cele din urma am hotarat sa ma inchin si acolo, caci aveam o nemultumire daca as fi plecat inainte.

M'am inchinat si...

... am ajuns acasa. Prietenul meu drag venise cu mine. Mai stateam de vorba... despre post, despre nevointe.
Eram in bucatarie. El statea pe canapea, iar eu la masa, cu spatele la aragaz.
Deasupra aragazului am un dulap lung cat tot peretele si inalt de la nivelul capului si pana in tava.
Dupa ce stam mai bine de o jumatate de ora, prietenul ma intreaba ce am pe gat.
Surprins de intrebare, mi'a venit in gand ca o fi vreo alunita sau un cos sau cine stie ce pata.
Insistand cu intrebarea, am mers amandoi in hol, unde am o oglinda de perete.

Aveam niste pete galbene, colorate si intinse pe tot gatul. Mirare !
Eram amandoi in hol, langa bucatarie.

In acea clipa se aude un zgomot. Nu era un zgomot obisnuit. Era ceva altfel, ciudat... cum nu mai auzisem (un fel de scartait).
Eu ii zic... se aude din bucatarie. El zice... nu, e din camera cealalta.
Eu... ba nu, e din bucatarie. El... nu, nu e de acolo.
Eu dau sa intru in bucatarie, iar el ma prinde brusc de mana.
In acea secunda, dulapul urias suspendat pe peretele de deasupra aragazului a cazut (in mai putin de o secunda) pe podea.
A cazut exact in dreptul scaunului pe care stateam eu.
Cultul aragazului a ramas si astazi puternic strambat, caloriferul are si el o bucata mare de smalt sarita, iar o placa de gresie a fost si ea sparta.

Am simtit cum diavolul este in casa, mai mult ca oricand.
Simteam totusi si ca Dumnezeu a randuit sa ies de acolo cu o clipa inainte.

Eram insa nedumerit. Ce anume ma scosese de acolo la timp ?
Prietenul meu o facuse... dar ce de ?
Pentru ca vazuse pe gatul meu niste pete galbene...

In cele din urma ne'am dat seama...
Acele pete galbene erau urme ale staminelor de crin, din vaza pusa langa icoana Cuvioasei Parascheva, de la Manastirea Radu Voda.
Cand am sarutat sfanta icoana, m'am aplecat peste crinii din vaza de langa.
Fara sa imi dau seama, m'am impins in staminele deschise ale crinilor.

Cat m'a ajutat Sfanta Parascheva ! Ce s'ar fi intamplat daca nu m'as fi inchinat la icoana ei ?!
Vrei sa zici ca daca nu ai fi sarutat icoana aceia ar fi cazut pe tine dulapul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2010, 13:52:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Vrei sa zici ca daca nu ai fi sarutat icoana aceia ar fi cazut pe tine dulapul?
Nu stiu.
Fiecare sa inteleaga ce poate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2010, 13:59:51
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Vrei sa zici ca daca nu ai fi sarutat icoana aceia ar fi cazut pe tine dulapul?
Nu a spus ce s-ar fi intamplat, dupa cum vezi

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ce s'ar fi intamplat daca nu m'as fi inchinat la icoana ei ?!
si dorin se itreaba: l-ar fi salavta Dumnezeu prin alta metoda pentru ca numai el stie cand ne e sfarsitul, sau atunci ar fi fost sfarsitul. Cam astea sunt optiunile...

Minuni am trait de cand m-am nascut.... nu ajunge o carte sa le povestesc.... Multe minuni tarziu am realizat ca erau minuni.
Cel mai mult am retinut anul 2003, cand dupa o dezamagire imensa, am trait pe propria piele scena din filmul "Forest Gump" in care locotenentul Dan se cearta cu Dumnezeu. Spre surprinderea mea am primit raspunsurile la absolut orice intrebare, si la un mod foarte direct! Pentru ca raspunsurile m-au uimit enorm am incercat sa vin mai aproape de sursa raspunsurilor. Apoi tot anul imi era si frica sa-mi doresc ceva pentru ca toate se inplineau la foarte scurt timp.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2010, 15:38:42
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pt fiul risipitor

Interesant, cum ai primit raspunsurile ne poti da un exemplu? Nu de alta dar vreau sa vad cum comunica Dzeu cu noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2010, 16:07:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
As vrea sa povestim fiecare o minune pe care a facut-o Dzeu pt fiecare dintre noi, sunt sigura ca aveti ce povesti. Voi incepe eu.
Ma pregateam pt facultate acum 13 ani si dupa ce am dat examen am picat cu media 7(eram prima sub lista). Stiind ca trebuie sa stau un an pe bara am fugit la biserica intr-o dimineata de duminica n-am sa uit niciodata am stat 4 ore la slujba timp in care numai am plans implorandu-l sa ma ajute cumva. A doua zi luni ma suna secretara de la facultate ca s-a retras cineva pt ca intrase si la alta facultate si a renuntat la cea la care dadusem eu.Si pt ca eram prima sub lista m-a sunat. MIE MI S-A PARUT O ADEVARATA MINUNE!!!!!!!!
Va astept pe voi.
O adevarata minune!!!

Si eu ca si tine ma pregateam pentru admiterea la Facultate. Dar eu din cauza ca la BAC luasem nota mare...ma gandeam in sinea mea ca am si eu dreptul dupa atata stres sa ma relaxez ...si ma relaxam evident, mai citeam eu pe ici pe colo din materia pentru admitere...si mi se parea ca totul e foarte usor, ca nu imi va lua mult si ca nu e nevoie sa ma dau de ceasul mortii cu invatatul!

Buuun...trece timpul, ma trezesc in preziua examenului ca trebuie sa recapitulez, si cand dau sa rasfoiesc cartea, mi-am dat seama ca ma uitam ca la alfabetul chinezesc...si ma cuprinde disperarea, mai citeam eu asa in disperare cate un capitol ( la mine chiar mai functioneaza, sub stres...se prinde repede)...insa puteam eu sa stau si in cap de acum ca nu aveam cum sa mai parcurg toata cartea.

Exact in seara aia vine in vizita un prieten de-al tatalui meu...si cum stateau ei la un pahar de vorba...si nu numai, cunostinta asta incepe sa intrebe daca eu sunt pregatita, daca tata mi-a pus ceva pile pentru admitere...ca el desi avea o fata mai mica decat mine cu un an, deja a asigurat-o, a dat banii unde trebuia...si fata nu are nicio grija. Eu cand aud una ca asta, am inceput sa plang de sarea camasa de pe mine nu alta...si in starea asta, dupa ce a plecat musafirul, am inceput sa citesc al 2-lea paraclis al Maicii Domnului..cu sughituri, cu tot tacamul...si dupa ce m-am mai resemnat...pentru ca la urma urmei nici nu mai aveam altceva de facut...am pus mana pe carte si am citit mai cu luare aminte, in locul unde s-a deschis cartea...despre Adaosul Filioque.

Ei a 2 a zi, toti candidatii erau bine dispusi, vorbeau...eu nu stiam cum sa imi stapanesc lacrimile...si asa intram cu totii in sala de examen, se deschid subiectele...siii: Adaosul Filioque..era primul subiect, pe care din intamplare eu il stiam perfect ...unii oftau prin jur, in timp ce mie imi venea sa sar de bucurie!!!!

Pentru mine cel putin, a fost minune...pentru ca asta stiam cel mai bine, pentru altii o fi fost ceva banal...de moment ce stiau totul la perfectie...dar atunci am simtit clar ajutorul lui Dumnezeu!!!

E de prisos sa mai adaug ca plangeam seara de seara gandidu-ma daca iau sau nu admiterea...si dupa atat stres ( de care eu fugisem alegand sa ma relaxez )...am primit ceea ce meritam, dar macar la urma...am ajuns sa fiu studenta!!!!

In concluzie....mareeee e Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2010, 16:19:51
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit foarte frumoasa minune andrusca

m-as fi asteptat sa fie mai multi cei care vor sa laude minunile domnului dar vad din putinele mesaje ca desi in alte topicuri fiecare face pe smeritul si iubitorul de dzeu(imi pare rau ca trebuie sa critic) aici nu se inghesuie nimeni......sa arate minunile lui. CHIAR ASA NU A AVUT NIMENI NICI UN AJUTOR DE LA DZEU CARE SA MERITE A FI POVESTIT???
VISE PREMONITORII CEVA?

Last edited by annajanette; 13.02.2010 at 01:55:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Milostenii facute de saraci alex190 Spiritualitatea ortodoxa 16 07.12.2014 07:10:00
alegeri facute in viata teodora21 Nunta 10 02.01.2012 12:59:42
Pacate facute la masa, prin mancare ionisa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 14:12:27
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 10:01:52
Precizari care nu sunt facute de Patriarhia Romana costel Generalitati 1 23.11.2007 19:36:22