Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.06.2010, 13:24:34
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta?

Va rog cine doreste sa raspunda sa o faca strict la intrebare, ca teoriile despre fumat le stiu , dar vreau sa stiu strict in acest context, un raspuns.
multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2010, 13:33:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cred ca Domnul ajuta si pe cel care fumeaza, insa asa precum un parinte isi ajuta copilul neascultator, avand inima indurerata !
Asta e insa parerea mea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2010, 13:37:20
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit As invoca 2 argumente

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Va rog cine doreste sa raspunda sa o faca strict la intrebare, ca teoriile despre fumat le stiu , dar vreau sa stiu strict in acest context, un raspuns.
multumesc
1. I Corinteni 6:12>,,Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva." Va este de folos?Nu.Poate fi un viciu care sa va anihileze vointa de a scapa de el?Da.
2. I Corinteni 6:19-20>,,Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri?Căci ați fost cumpărați cu preț! Slăviți, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu. ".Daca trupul este templul Duhului Sfant>credeti ca fumatul este ceva placut inainte Celui de Sus?

Acestea fiind spuse>concluzia este clara la intrebarea dvs din punctul meu de vedere.Cel putin asa consider eu.Dar chiar si asa vi-se da sansa sa nu va indepartati de Cel de Sus iar EL ne ajuta chiar daca suntem pacatosi.Iata cum>,,Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea"(I Ioan 1:9).
In cazul ridicat de catre dvs>marturisirea poate incepe cu renuntarea la fumat.Este o prima dovada ca intelegem cele spuse in I Corinteni 6:19-20. Daca nu facem asta si persistam in pacat credeti ca Cel de Sus ne va ajuta?Nu credeti ca ar trebui sa ne rugam pt a primi puterea de a ne lupta cu ceva care ne face rau?Iata ca avem si metoda.

Sper ca modestul meu punct de vedere sa fie inteles din perspectiva unui fost fumator.Actualmente liber in fata Celui de Sus de acest viciu.

Last edited by Scotianul; 21.06.2010 at 13:39:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2010, 13:47:06
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit Templul duhului sfant

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Va rog cine doreste sa raspunda sa o faca strict la intrebare, ca teoriile despre fumat le stiu , dar vreau sa stiu strict in acest context, un raspuns.
multumesc

Daca fumezi...tu aduci in templul DUHULUI SFANT (fiindca trupul tau, al meu si al fiecarei fiinte umane, este numit in SFANTA SCRIPTURA:templu al DUHULUI SFANT) ceva ce nu-i face bine...Dumnezeu se intristeaza si tu stii ca ceea ce faci nu este bine; EL ESTE AJUTORUL NOSTRU...tot ceea ce facem bine facem fiindca EL NE AJUTA...DUMNEZEU asteapta sa intelegem care este VOIA LUI. DUMNEZEU NU DA BUZNA IN VIATA TA SI A MEA SA NE SPUNA CE SA FACEM...noi trebuie sa IL CAUTAM DIN TOATA INIMA...si cand IL cautam din toata inima intelegem ca MINUNEA aceasta care este organismul uman merita mai multa decat fum inhalat...ma iarta daca am spus ceva care sa te supere!
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.06.2010, 17:37:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Va rog cine doreste sa raspunda sa o faca strict la intrebare, ca teoriile despre fumat le stiu , dar vreau sa stiu strict in acest context, un raspuns.
multumesc
Sigur ca te ajuta, dar nu asa mult cum ti-ai dori poate..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2010, 18:11:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Va rog cine doreste sa raspunda sa o faca strict la intrebare, ca teoriile despre fumat le stiu , dar vreau sa stiu strict in acest context, un raspuns.
multumesc

sigur ca ajuta dar nu asa mult cum te-ar ajuta daca nu ai mai face-o.
cu cat omul incearca mai mult sa asculte poruncile cu atat si ajutorul lui Dumnezeu vine mai degraba.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2010, 18:58:47
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca noi nu ascultam de Dumnezeu,de poruncile Lui,nici El nu ne asculta pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.06.2010, 19:04:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dumnezeu,saracul,vrea sa ne ajute,dar daca noi insine nu ne ajutam pe noi?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.06.2010, 22:51:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca omul iubeste tutunul mai mult ca pe Dumnezeu? Nu devine aceasta patima un dumnezeu? Sa nu Il inlocuim pe Dumnezeu cu nimeni si nimic si nici Dumnezeu nu ne va uita cu binecuvantarile!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2010, 00:06:47
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Dumnezeu te poate scăpa de orice patimă și dependență dacă într-adevăr îți dorești acest lucru și dacă te rogi cu inimă smerită. De multe ori, nici nu trebuie să-ți faci un canon „anti-fumat” pe care să-l faci în fiecare zi. Trebuie odată și bine să zici din toată inima „Doamne, eu nu pot! Scapă-mă tu că eu sunt neputincios!”. Ușor de zis, greu de făcut. Trebuie să-ți dorești din toată inima să scapi de un păcat pentru a te putea ajuta Dumnezeu.

La Dumnezeu nimic nu este cu neputință. La noi toate sunt. „Fără Mine nu puteți face nimic”.
Încrede-te în puterile tămăduitoare ale Domnului și el te va scăpa.
Să nu-ți zici „O să încerc eu să scap” sau „Voi face eu ceva...”. Nu, îl lași pe Dumnezeu să te scape, încredițându-te în El.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 14:38:10
nu-i asa ca daca fumezi postul nu are valoare? annajanette Generalitati 37 08.05.2012 13:01:48
am patito acum o luna si nu stiu ce inseamna daca ma puteti ajuta istina Intamplari adevarate 31 04.03.2011 21:35:29
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 20:01:26