Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2010, 16:12:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Botezul este (prima) înviere din morți, naștere din nou in Hristos.

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Sunt Violeta si doresc sa fiu mantuita. De aceea am cerut parerile mai multora, pentru ca mi-e tema ca botezul cu care am fost botezata mai mult de 50 ani in urma nu era valabil inaintea lui Dumnezeu. Multumesc.
Botezul este (prima) înviere din morți, naștere din nou in Hristos.

Dumnezeu „nu este Dumnezeul morților, ci al viilor”[1], iar pe muntele Tabor, la Schimbarea la față a Domnului Iisus înaintea celor trei ucenici ai săi: Petru, Ioan si Iacov „Moise și Ilie s-au arătat lor, vorbind cu El”[2]. Deci, Moise cel ce murise se arata in trup celor vii, vorbind cu Mesia.

Hristos Domnul afirmă fără echivoc: „Adevărat, adevărat zic vouă: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va vedea moartea în veac”[3] pentru că „Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac.”[4] deoarece “Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.”[5]

Hristos Domnul întărește aceasta când spune celor 12 ucenici ai Săi ca la Judecata înfricoșătoare de la a doua venire a Sa, ei nu vor fi judecați, ba chiar vor fi judecători: “Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel”[6] (caci „Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu”[7]).

Această (primă) înviere este deci Taina Sfântului Botez pentru că însuși Hristos Domnul Dumnezeul nostru spune: „De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.”[8] întrucât „celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut”[9].

Astfel, “îngropați fiind împreună cu El prin botez, cu El ați și înviat”[10], “deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morți, prin slava Tatălui, așa să umblăm și noi întru înnoirea vieții; … vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru. … înfățișați-vă pe voi lui Dumnezeu, ca vii, sculați din morți”[11]. Sfântul Apostol Petru mărturisește: “Binecuvântat fie Dumnezeu și Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Care, după mare mila Sa, prin învierea lui Iisus Hristos din morți, ne-a născut din nou, spre nădejde vie”[12] prin “botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos”[13]

Doar cei ce trăiesc in Domnul, adică fac voia Lui și nu sunt creștini (ortodocși) doar cu numele iar prin faptele lor tăgăduiesc pe Hristos, adică aceia care dacă au întinat pecetea Sfântului Botez prin păcate, se reîntorc la Domnul căindu-se pentru faptele lor urâte și mărturisindu-le în Taina Sfintei Spovedanii, primind de la Domnul iertarea păcatelor prin preotul duhovnic și apoi primind împăcarea și unirea reală (nu simbolică) cu Hristos în Taina Sfintei Împărtășanii, doar “ei au înviat și au împărățit cu Hristos mii de ani. Iar ceilalți morți nu înviază până ce nu se vor sfârși miile de ani. Aceasta este învierea cea dintâi. Fericit și sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceștia moartea cea de a doua nu are putere”[14]. După cum mărturisește Sfântul Ioan Evanghelistul, a doua înviere este cea obștească, la care vor învia toți oamenii pentru a fi judecați potrivit faptelor săvârșite. Însuși Hristos Domnul Dumnezeul nostru vorbind în același context despre cele doua învieri (nașterea din nou prin Sfântul Botez și învierea obștească a morților), face foarte clar diferența între învierea celor ce sunt morți trupește și stau in morminte și învierea celor morți sufletește, adică a celora care nu trăiesc in Dumnezeu (nu săvârșesc voia Lui care este viața și iubirea), ci doar viețuiesc trupește în întunericul lumii acesteia, întrucât „omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor.”[15]. Prima înviere deci, se petrece „acum” adică intr-un prezent continuu în Sfânta Biserică unde Hristos cel viu lucrează: „Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia.”[16] (Astfel, îndemnul adresat de Hristos Domnul tânărului „Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu”[17], este elocvent în acest sens). Învierea a doua, adică învierea obștească (a morților din morminte), va avea loc la sfârșitul veacurilor, la a doua venire a Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos “Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui, Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii. ”[18]



[1] Matei 22,32; Marcu 12,27; Luca 20,38;
[2] Matei 17,3; Luca 9,30; Marcu 9,4;
[3] Ioan 8,51.
[4] Ioan 11,25-26.
[5] Ioan 5,24.
[6] Matei 19,28; Luca 22,30.
[7] Apocalipsa 3,21
[8] Ioan 3,5.
[9] Ioan 1,12-13.
[10] Coloseni 2,12.
[11] Romani 6,4-13.
[12] I Petru 1,3.
[13] I Petru 3,21.
[14] Apocalipsa 20,4-6.
[15] Psalmul 48, 12.
[16] Ioan 5,25.
[17] Luca 9,30.
[18] Ioan 5,28-29.
  #22  
Vechi 01.07.2010, 16:31:56
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit etimologia cuvantului CRESTIN

buna, multumesc pt timpul acordat de a-mi scrie.
Vrei sa-mi spui de ce ai scris asa: "Doar cei ce trăiesc in Domnul, adică fac voia Lui și nu sunt creștini (ortodocși) doar cu numele "? stim sigur ca "crestin" nu inseamna ortodox.
Deriva din latina "christianus" si inseamna "cel ce traieste dupa principiile lui Cristo (Hristos)". Deci crestini sunt toti aceia care incearca sa traiasca dupa voia Mantuitorului, ortodocsii, catolicii, evanghelistii, penticostalii, baptistii, adventistii...etc si nu aceia careZIC ca sunt crestini dar nu pun in practica crestinismul care provine de la Hristos.
  #23  
Vechi 01.07.2010, 17:00:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
buna, multumesc pt timpul acordat de a-mi scrie.
Vrei sa-mi spui de ce ai scris asa: "Doar cei ce trăiesc in Domnul, adică fac voia Lui și nu sunt creștini (ortodocși) doar cu numele "? stim sigur ca "crestin" nu inseamna ortodox.
A dorit sa subliniez pe de o parte ca ortodoxia crestina are toata invatatura adevarata si are toata deplinatatea harului lui Dumnezeu in Duhul Sfant (deci nu ii lispeste nimic); iar pe de alta parte am dorit sa evidentiez ca a fi ortodox ineamna a trai (tot) ceea ce spune Hristos.

Este vai de cei ce se numesc pe sine ortodocsi crestini si traiesc in pacate (nu in sensul ca pacatuiesc, caci nu este om fara de pacat, ci in sensul ca nu doresc sa se lepede de pacate).

Inima ortodoxiei este Sfanta Impartasanie!
  #24  
Vechi 01.07.2010, 17:08:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Inima credintei Ortodoxe este Sfanta Impartasanie, unirea reala cu Hristos si nu sim

Inima credintei Ortodoxe este Sfanta Impartasanie, unirea reala cu Hristos si nu simbolica.

Sfintele daruri (painea si vinul) sunt transformate de Sfantul Duh (la Sfanta Liturghie) in adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos (care este evident indumnezeit si vesnic si datator de viata).

"De nu veti manca trupul Fiului Omnului si nu veti bea sangele lui nu veti avea viata in voi" Ioan 6

"In ziua aceea veti cunoaste ca Eu sunt intru Tatal Meu, Eu in voi si voi in Mine" Ioan 14


"Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El. ... Si, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut; și El s-a făcut nevăzut de ei. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile? " Luca 24, 27-32

Sf. Ioan Damaschin – Dogmatica, cartea a-IV-a, cap 13:
„Cum îmi va fi mie aceasta, zice Sfânta Fecioară, pentru că eu nu cunosc bărbat”( Luca I, 34). Iar arhanghelul Gavriil îi răspunde: „Duhul cel Sfânt se va pogorî peste tine și puterea celui prea înalt te va umbri”( Luca I, 35). Și acum mă întrebi cum pâinea se face trupul lui Hristos și vinul și apa sângele lui Hristos? Ți-o voi spune eu. Sfântul Duh se coboară peste ele și face pe acelea ce sunt mai presus de cuvânt și de cuget.
...
Pâinea și vinul sunt în chip real trupul unit cu Dumnezeirea; ele sunt trupul luat din Sfânta Fecioară. Asta nu înseamnă că se pogoară din cer trupul care a fost înălțat, ci că însăși pâinea și vinul se prefac în trupul și sângele Domnului.
...
Pâinea și vinul nu sunt tipul (simbolul) trupului și sângelui lui Hristos — departe acest gând! — ci însuși trupul îndumnezeit al Domnului, însuși Domnul când a spus: „Acesta este trupul Meu”( Matei XXVI. 26; Marcu XIV, 22; Luca XXII, 19; l Corinteni XI, 24), n-a spus: „acesta este tipul trupului Meu", ci a spus: „Acesta este trupul Meu"; și n-a spus: „Acesta este tipul sângelui Meu", ci: „acesta este sângele Meu”( Matei, XXVI 28; Marcu XIV, 24; Luca XXII, 22). Și înainte de aceasta, a spus iudeilor: „Dacă nu mâncați trupul Fiului omului și nu beți sângele Lui, nu aveți viață întru voi”( Ioan VI, 53). „Căci trupul Meu este mâncare adevărată și sângele Meu băutură adevărată”( Ioan VI, 55). Și iarăși: „Cel care mă mănâncă va trăi” (Ioan VI, 57). "
  #25  
Vechi 01.07.2010, 17:20:01
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Adevarat

Imi place cum gandesti Eugen7.

Eu as zice "este vai de cei ce se numesc pe sine CRESTINI si traiesc in pacate (nu in sensul ca pacatuiesc, caci nu este om fara de pacat, ci in sensul ca nu doresc sa abandoneze pacatele)."

Asta insemna sa ceri in rugaciunea Tatal Nostru: "vie imparatia ta", ca iti plac directivele care Hristos ti le-a lasat scrise in Cartea Cartilor, ca incerci sa traiesti dupa ele si ca astepti cu nerabdare sa vina Imparatia Sa.

p.s. gasesc foarte interesant http://cosmogonie.110mb.com/
  #26  
Vechi 01.07.2010, 17:34:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Imi place cum gandesti Eugen7.

Eu as zice "este vai de cei ce se numesc pe sine CRESTINI si traiesc in pacate (nu in sensul ca pacatuiesc, caci nu este om fara de pacat, ci in sensul ca nu doresc sa abandoneze pacatele)."
Am sublinitat crestini-ortodocsi pentru ca acestia se unesc in chip real cu Hristos in Taina Sfintei Impartasanii... deci ei vor fi judecati mult mai aspru ca au beneficiat de tot ajutorul Lui Dumnezeu, nimic nu le-a lipsit... Hristos a patruns in ei si ei l-au alungat... si L-au dagaduit prin faptele lor... "Din pricina voastra numele lui Dumnezeu este hulit intre neamuri" Romani 2

Ceilati crestini (care considera ca Sfanta Impartasanie este doar un simbol si nu este reala) vor fi judecati (doar) dupa lege. Este o discutie mai "delicata" de aceea aici pe forum nu ne permite nici timpul nici spatiul sa o purtam.

In concluzie retinem ca ortodoxia are TOTUL, iar asta nu inseamna ca toti cei care se numesc pe sine ortodocsi dar nu traiesc ortodoxia (adica nu se vede in faptele lor ortodoxia) sunt mantuiti...
"Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? " Luca 6,46
ci
"fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc. " Luca11,28
caci
"De nu veti manca trupul Fiului Omnului si nu veti bea sangele lui nu veti avea viata in voi" Ioan 6
"In ziua aceea veti cunoaste ca Eu sunt intru Tatal Meu, Eu in voi si voi in Mine" Ioan 14
  #27  
Vechi 01.07.2010, 19:03:13
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Sunt Violeta si doresc sa fiu mantuita. De aceea am cerut parerile mai multora, pentru ca mi-e tema ca botezul cu care am fost botezata mai mult de 50 ani in urma nu era valabil inaintea lui Dumnezeu. Multumesc.
Violeta, planuiesti cumva sa-ti iei un avocat la Judecata de Apoi? Cred ca nasul a rostit cum trebuie crezul, pentru ca el trebuie sa creada ca sa te poate invata pe tine. La botez ai fost doar ca sa intri curata in viata, sa-ti stergi pacatul stramosesc. Mai departe depinde de ce invatatura ai primit si ce atitudine ai fata de asta.
Suntem facuti dupa modelul lui Dumnezeu dar asta nu inseamna ca El gandeste la fel de pamanteste ca noi.


P.S. Probabil ai primit deja lamuri mai bune de la ceilalti colegi de forum. Imi cer scuze, nu am citit toate raspunsurile.
  #28  
Vechi 01.07.2010, 19:05:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Iisus a spus ..mai am multe sa va spun, dar voi nu puteti purta..Mangaietorul cind va veni va va spune toate si va va calauzi in tot adevarul, ..si apoi a mai spus si despre acel "alt Mangaietor care va sta cu voi, in voi, in vecie, dar lumea nu il primeste fiindca nu il vede si nu il cunoaste."
Asadar avem trei promsiuni in una , dupa care mai apoi adauga :"Cind se vor intimpla acestea sa credeti."
Trei promisiuni:
-una in legatura cu calauzirea pe mai departe in toate lucrurile si despre care vorbeste apoi si apocalipsa,
-a doua: venirea Duhului Sfant ca parinte pe pamant (nu doar ca pogorarea, revelatiile, aparitiile) - nu vom mai fi orfani (de mama).
-a treia: duhul sfant interior primit in urma botezului cu duh, evident in cunostinta de cauza, asumat si explicat fiindca se adreseaza celor care au respectat legea si poruncile.
Poti cere linistita inca odata botezul lui Dumnezeu, nu cred ca se va supara, dimpotriva. Poti cere si darul deosebirii adevarului si duhurilor, cu palmele deschise ridicate usor. Posibil sa simti ceva ,sa fii atenta in crestet.
Daca va puneti intrebarea :-ce se intampla cu copiii care mor totusi nebotezati din motive care nu tin de credinta (morti la nastere, accidente razboi, etc) atunci probabil ca raspunsul corect este cel care deriva din versetul apocalispei care spune ca "cei nedesavarsiti care mor in Domnul vor veni peste miile de ani". Unde vor veni asa nedesavarsiti? De ce nu pot ei mosteni pamantul si calauzirea impreuna cu ceilalti? De ce tocmai peste miile de ani? Tocmai cind incep vremurile de fericire promise ei sa stea atatea mii de ani deoparte...?

In VT scrie ca "Mesia si Mangaietorul vor veni de doua ori pe pamant".
De ce trebuia Iisus sa mai promita inca odata duhul sfant interior cind ar fi trebuit sa fie de la sine inteles? oare lumea il cunoaste suficient ca sa il poata primi ..si harismele alaturi de tainele aferente odata cu el? Ce era atat de greu de crezut?
Fiindca este vorba de deschiderea harului (la rusalii), inchiderea harului si apoi deschiderea harului pe vecie in veacul (secolul) Judecatii.
Si fiindca este vorba de hula, lupi, cuci, "Nu te cunosc!",orbi, incercarea credintei mai de temut decat orice pacat, indelunga lucrare de inselare -tocmai spre a ne indrepta spre hula la momentul potrivit simplu si fara nici un fel de cip..etc.
Fiindca Noul Ierusalim (casa lui Dumnezeu cu tot cu Dumnezeu) se afla aici pe pamant iar in el se afla scaunul de domnie al lui Dumnezeu si al Mielului din care izvoraste apa vietii.
Apocalipsa prin harul lui Iisus spune ca la un moment dat in curtea interioara se afla nu doar ceata celor 144000 asa cum era vazuta anterior la picioarele acelui Cineva cu fata bruna de pe tronul acoperit de curcubeu (la care sa mergem atunci cind il vom vedea) - ci se afla alaturi toti credinciosii nazuitorii indreptatiti din toate semintiile.
Curtea exterioara va fi calcata in picioare 42 de luni care pot fi anii de la inceputurile cetei mireasa pina la legarea completa a raului odata cu sfarsitul Judecatii.
Unde este acum Duhul si mireasa care vor striga:Vino! si cel ce aude sa cheme la randu-i ..? Ce este carticica "ingerului" imens care are un curcubeu imparatesc deasupra capului? De ce ne va veni greu sa o asimilam?

Mihai
  #29  
Vechi 01.07.2010, 19:19:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Uite, de-aia ar trebui ca acest forum sa fie al ortodocsilor!

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Iisus a spus ..mai am multe sa va spun, dar voi nu puteti purta..Mangaietorul cind va veni va va spune toate si va va calauzi in tot adevarul, ..si apoi a mai spus si despre acel "alt Mangaietor care va sta cu voi, in voi, in vecie, dar lumea nu il primeste fiindca nu il vede si nu il cunoaste."
Asadar avem trei promsiuni in una , dupa care mai apoi adauga :"Cind se vor intimpla acestea sa credeti."
Trei promisiuni:
-una in legatura cu calauzirea pe mai departe in toate lucrurile si despre care vorbeste apoi si apocalipsa,
-a doua: venirea Duhului Sfant ca parinte pe pamant (nu doar ca pogorarea, revelatiile, aparitiile) - nu vom mai fi orfani (de mama).
-a treia: duhul sfant interior primit in urma botezului cu duh, evident in cunostinta de cauza, asumat si explicat fiindca se adreseaza celor care au respectat legea si poruncile.
Poti cere linistita inca odata botezul lui Dumnezeu, nu cred ca se va supara, dimpotriva. Poti cere si darul deosebirii adevarului si duhurilor, cu palmele deschise ridicate usor. Posibil sa simti ceva ,sa fii atenta in crestet.
Daca va puneti intrebarea :-ce se intampla cu copiii care mor totusi nebotezati din motive care nu tin de credinta (morti la nastere, accidente razboi, etc) atunci probabil ca raspunsul corect este cel care deriva din versetul apocalispei care spune ca "cei nedesavarsiti care mor in Domnul vor veni peste miile de ani". Unde vor veni asa nedesavarsiti? De ce nu pot ei mosteni pamantul si calauzirea impreuna cu ceilalti? De ce tocmai peste miile de ani? Tocmai cind incep vremurile de fericire promise ei sa stea atatea mii de ani deoparte...?

In VT scrie ca "Mesia si Mangaietorul vor veni de doua ori pe pamant".
De ce trebuia Iisus sa mai promita inca odata duhul sfant interior cind ar fi trebuit sa fie de la sine inteles? oare lumea il cunoaste suficient ca sa il poata primi ..si harismele alaturi de tainele aferente odata cu el? Ce era atat de greu de crezut?
Fiindca este vorba de deschiderea harului (la rusalii), inchiderea harului si apoi deschiderea harului pe vecie in veacul (secolul) Judecatii.
Si fiindca este vorba de hula, lupi, cuci, "Nu te cunosc!",orbi, incercarea credintei mai de temut decat orice pacat, indelunga lucrare de inselare -tocmai spre a ne indrepta spre hula la momentul potrivit simplu si fara nici un fel de cip..etc.
Fiindca Noul Ierusalim (casa lui Dumnezeu cu tot cu Dumnezeu) se afla aici pe pamant iar in el se afla scaunul de domnie al lui Dumnezeu si al Mielului din care izvoraste apa vietii.
Apocalipsa prin harul lui Iisus spune ca la un moment dat in curtea interioara se afla nu doar ceata celor 144000 asa cum era vazuta anterior la picioarele acelui Cineva cu fata bruna de pe tronul acoperit de curcubeu (la care sa mergem atunci cind il vom vedea) - ci se afla alaturi toti credinciosii nazuitorii indreptatiti din toate semintiile.
Curtea exterioara va fi calcata in picioare 42 de luni care pot fi anii de la inceputurile cetei mireasa pina la legarea completa a raului odata cu sfarsitul Judecatii.
Unde este acum Duhul si mireasa care vor striga:Vino! si cel ce aude sa cheme la randu-i ..? Ce este carticica "ingerului" imens care are un curcubeu imparatesc deasupra capului? De ce ne va veni greu sa o asimilam?

Mihai
Mai, Mihai, Violeta este botezata ORTODOX, vrea lamuriri ORTODOXE..
Cum adica sa ceara din nou botezul?

Daca nu a trait crestineste, al doilea botez este cel al lacrimilor sau al pocaintei! (spovedania se numeste al doilea botez).

Degeaba scrii Iisus cu doi I.. nu esti ortodox.
(ma ingrozesc sa citesc la ce se ajunge cand interpreteaza omul Scriptura dupa mintea lui cea de noroi ! Cum adica sa ceara darul deosebirii duhurilor? Cititi si voi cati au ajuns la asa ceva si dupa cate nevointe! La Dumnezeu nu te duci ca si cu punga la supermarket sa iei aia si ailalta. Ci te smeresti si-ti plangi pacatele si Dumnezeu iti dau dupa mila si voia Lui! Obraznicia alunga Harul!)

Last edited by anna21; 01.07.2010 at 19:26:37.
  #30  
Vechi 01.07.2010, 22:14:44
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Un bob de credinta ..cere si tu ..ce vei cere in numele iertarii vei primi .
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 13:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 19:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 04:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 10:24:06