Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 09.02.2012, 21:17:53
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Hmmm... Ma intreb daca afirmatia asta se sustine dpdv crestin-ortodox: "daca le-a pasat de soarta familiilor lor tot de ei le-a pasat in fond." Cred totusi ca nu. Oare unde a disparut blandetea oamenilor, de cand am devenit noi, romanii, atat de acizi si caustici unii cu ceilalti...?

Iar daca "De soarta tarii nu ii pasa nimanui", adica nici noua -cei care locuim in Romania, si nici lor -cei care nu locuiesc in Romania, atunci noi de ce am avea drept de vot si ei nu?
Traiul ne-a facut sa fim acizi si caustici, sau poate firea noastra e asa, suntem individualisti pana in maduva oaselor, rautaciosi, unii dintre noi Se sustine cum sa nu, nu suntem noi una cu familiile noastre, sotul nu e una cu sotia in taina Cununiei?
Hahahaha, asta e buna! Pai ce vreti sa nu mai avem drept nici la vot sa fie dictatura in toata regula? Cred ca Base ar fi super multumit!
  #592  
Vechi 09.02.2012, 21:19:13
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Se fraudeaza tot. Cand ai parghiile puterii faci tot ce vrei.

Se falsifica semnaturi inca inainte de alegeri cand e nevoie de semnaturi pentru a putea candida cutare candidat, se falsifica voturile in tara. Curtea e in mana lui Basescu, este o dictatura subtila.
Destule acuzatii aici, facute in public, pentru a justifica inceperea urmaririi penale pentru infractiunea de calomnie. :) Bineinteles ca unele fapte sunt de gravitate minora si sunt trecute cu vederea, dar altele... nu. Indemnul meu este la prudenta! Atat civica, dar mai ales crestina.

Eu cred ca judecatorii CCR puteau vota orice le-a dictat constiinta lor, atata vreme cat nu exista parghii politice prin care sa fie supusi presiunilor, CCR fiind o jurisdictie speciala, nu se afla in circuitul instantelor civile/militare comune. Dar sigur ca parerile sunt impartite, despre orice.

Har si intelepciune!
  #593  
Vechi 09.02.2012, 21:24:13
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
par informatii din interior...
Ma scuzati dar imi scapa ce ati vrut sa spuneti aici, intelesul.
  #594  
Vechi 09.02.2012, 21:34:05
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Destule acuzatii aici, facute in public, pentru a justifica inceperea urmaririi penale pentru infractiunea de calomnie. :) Bineinteles ca unele fapte sunt de gravitate minora si sunt trecute cu vederea, dar altele... nu. Indemnul meu este la prudenta! Atat civica, dar mai ales crestina.

Eu cred ca judecatorii CCR puteau vota orice le-a dictat constiinta lor, atata vreme cat nu exista parghii politice prin care sa fie supusi presiunilor, CCR fiind o jurisdictie speciala, nu se afla in circuitul instantelor civile/militare comune. Dar sigur ca parerile sunt impartite, despre orice.

Har si intelepciune!
Am vazut cu ochii mei oameni care au falsificat semnaturi, am auzit de la oameni din interior ce se intampla in sectiile de votare.


In prezent Curtea a respins alegerile comasate la presiunea strazii.

Last edited by TunsDiana; 09.02.2012 at 21:37:21.
  #595  
Vechi 09.02.2012, 21:44:16
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Am vazut cu ochii mei oameni care au falsificat semnaturi, am auzit de la oameni din interior ce se intampla in sectiile de votare.


In prezent Curtea a respins alegerile comasate la presiunea strazii.
Sunt la curent cu decizia CCR in acest caz. Dar nu-s de acord cu ea. Nu reiese de nicaieri in ce ar consta "neconstitutionalitatea" comasarii. Ca se pot crea intr-adevar niste avantaje, e drept. Dar asupra oportunitatii unei legi e chemat sa se pronunte Parlamentul. Trimiterea propunerilor de lege la CCR pt control de constitutionalitate mi se pare abuziva in foarte multe cazuri; nu se pot parlamentarii pune de acord si trimit legea la CCR, sa se pronunte cei 9 judecatori. Unde in Constitutie se afla cea mai vaga restriste/opreliste in calea unei comasari de alegeri?

Acelasi abuz s-a facut si in cazul ordonantelor de urgenta.
  #596  
Vechi 09.02.2012, 22:05:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Sunt la curent cu decizia CCR in acest caz. Dar nu-s de acord cu ea. Nu reiese de nicaieri in ce ar consta "neconstitutionalitatea" comasarii.
Cu orice poti fi de acord dar nu cu faptul ca puterea trateaza oamenii din tara asta ca pe oligofreni .Nu exista nici un motiv pentru comasarea alegerilor , altul decat ala ca unii vor sa fure voturi ca niste nesimtiti . Degeaba incerci tu si altii sa gasesti motive, o crima e o crima si gata.
  #597  
Vechi 09.02.2012, 22:11:18
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Ori a mai aparut o ciuperca portocalie pe forum..ori una din cele vechi a invatat sa vorbeasca..
  #598  
Vechi 09.02.2012, 22:21:16
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cu orice poti fi de acord dar nu cu faptul ca puterea trateaza oamenii din tara asta ca pe oligofreni .Nu exista nici un motiv pentru comasarea alegerilor , altul decat ala ca unii vor sa fure voturi ca niste nesimtiti . Degeaba incerci tu si altii sa gasesti motive, o crima e o crima si gata.
Exista motivul economisirii banilor, care sunt tot mai putini si tot mai "imprumutati". Nu inteleg ce anume ar opri partidele (oricare din ele) sa fure la fel intr-o singura runda de alegeri sau in mai multe? Diferenta dintre cele 2 situatii e ca in primul caz, se fura pe bani mai putini, iar in a doua, pe bani mai multi.

Am dreptul sa am alta parere decat tine. Ce sa zic, democratia ii deranjeaza pe unii, insa in asta consta libertatea. Am dreptul sa gandesc diferit de tine. Faptul ca avem pareri diferite, nu ne facem pe niciunul mai destepti. Esential e respectul fata de opiniile altora.
  #599  
Vechi 09.02.2012, 22:26:29
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
Ori a mai aparut o ciuperca portocalie pe forum..ori una din cele vechi a invatat sa vorbeasca..
Daca la mine te referi, esti obraznic(a)/impertinent(a) rau de tot. :)

Faptul ca ai o parere despre o lege, pe care o sustine un anumit partid, te transforma automat in membru al acelui partid? Pfff... Logica de balta. Sau asta e doar retorica agresiva specifica unui bolsevic (aka PSD-ist) de culoare rosie? :)
  #600  
Vechi 09.02.2012, 22:27:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
Exista motivul economisirii banilor, care sunt tot mai putini si tot mai "imprumutati". Nu inteleg ce anume ar opri partidele (oricare din ele) sa fure la fel intr-o singura runda de alegeri sau in mai multe? Diferenta dintre cele 2 situatii e ca in primul caz, se fura pe bani mai putini, iar in a doua, pe bani mai multi.

Am dreptul sa am alta parere decat tine. Ce sa zic, democratia ii deranjeaza pe unii, insa in asta consta libertatea. Am dreptul sa gandesc diferit de tine. Faptul ca avem pareri diferite, nu ne facem pe niciunul mai destepti. Esential e respectul fata de opiniile altora.
De acord dar democratia inseamna in primul rand alegeri libere indiferent de costuri . Ori tocmai asta negati voi , va ascundeti in spatele "economisirii" dar asta nu a impiedicat-o pe Udrea de exemplu sa-i transfere lui Poteras 13 milioane de euro . E ok cu respectul fata de opiniile altora dar in primul rand voi ar trebui sa aveti respect fata de opiniile altora si sa le dati voie sa si le exprime liber prin vot .
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
apropo' de increderea in Dumnezeu si in noi Mirela0110 Generalitati 15 11.11.2011 15:45:57
Despre pedeapsa capitala ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 14 20.03.2011 01:47:38
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Apropo de conspiratii The_Fallen Generalitati 44 22.06.2010 00:42:13