Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.05.2012, 16:37:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
După aceeași logică, pe un american care s-ar converti la ortodoxie îl putem întreba: unde ți-e identitatea de american ? Thomas Jeferson a fost cumva ortodox ?!
Amice ortodocșii sunt majoritari în România la fel sunt și bisericile și mănăstirile ortodoxe. Oare întâmplător aceste statistici au ajuns așa sau asta e realitatea care dăinuie peste veacuri? Acum mai întreb încă o dată strămoșii noștri au fost catolici sau ortodocși? Despre identitatea acesta vorbesc dragă prieten. Moșii și strămoșii noștri știu de BO. Înțeleg că unii nu știu, dar în cazul de față unii se pare că nu vor să audă sau să vadă - valabil este și pentru celelalte culte religioase.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.05.2012, 16:38:30
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vă compătimesc domnule Mihnea având în vedere că inaintașii dumneavostră erau din Moldova. Unde vă este identitatea de român? Ștefan cel Mare a fost cumva catolic?
Ce legatura are originea etnica a unei persoane si religia pe care o practica?
Eu, de exemplu, nu sunt credincios, asta inseamna cumva ca automat nu sunt roman?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.05.2012, 16:42:13
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Dacii

http://www.youtube.com/watch?v=rt8DxtUIkCM
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.05.2012, 16:47:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Amice ortodocșii sunt majoritari în România la fel sunt și bisericile și mănăstirile ortodoxe.
Ce înțelegeți prin România ? În orașul meu, Timișoara, care acum face parte din România, ortodocșii au fost minoritari până acum mai puțin de un secol.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Acum mai întreb încă o dată strămoșii noștri au fost catolici sau ortodocși?
Despre strămoșii dumneavoastră nu știu, dar ai mei au fost catolici, și sunt român, ca și domnul Dragomir.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.05.2012, 17:12:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ce înțelegeți prin România ? În orașul meu, Timișoara, care acum face parte din România, ortodocșii au fost minoritari până acum mai puțin de un secol.
Statistic vorbind peste 80% din populția țării sunt ortodocși (nu am o dată exactă). De ce nu sunt sau nu au fost majoritari catolicii în Moldova. Doar cu sabia și prin ocupație au reușit să se impună. De ce astăzi nu mai sunt majotitari în Timișoara?
uite aici ceva recent decât cei 100 de ani de care aminteai. http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...%282002%29.png

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Despre strămoșii dumneavoastră nu știu, dar ai mei au fost catolici, și sunt român, ca și domnul Dragomir.
Aici miroase a rea voință.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.05.2012, 17:14:03
PaterFamilias PaterFamilias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2011
Mesaje: 2
Implicit Vai voua!

Celor ce-ati impartit Biserica lui Dumnezeu pentru foloasele voastre marunte! Dumnezeu n-a lasat ca unul sa fie catolic si altul ortodox, ori protestant. Domnul a lasat sa fim crestini! Voi nu sunteti. Nici unul. Si nici eu. Sa nu judeci, spre a nu fi tu insuti judecat. Vai voua pacatosilor!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.05.2012, 17:21:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Asa oameni buni, si care este legatura intre tigani, ortodocsi si catolici???
Nu o vad , ma luminati si pe mine??
Daca aveti ceva de spus despre tigani spuneti, dar nu va mai atacati intre voi!
(romanii intr-adevar se urasc unii pe altii)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.05.2012, 17:39:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa oameni buni, si care este legatura intre tigani, ortodocsi si catolici???
Nu o vad , ma luminati si pe mine??
Daca aveti ceva de spus despre tigani spuneti, dar nu va mai atacati intre voi!
(romanii intr-adevar se urasc unii pe altii)
Subiectul topicului este imaginea creată de țigani în vest. Vestul fiind majoritar catolic a fost inevitabil ca cei care susțin vestul să nu se atace când eu am afirmat că vestul nu ne aduce nimic bun, din contră ne "otrăvesc" și jefuiesc - că deh sunt țări civilizate.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.05.2012, 17:52:07
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Statistic vorbind peste 80% din populția țării sunt ortodocși (nu am o dată exactă). De ce nu sunt sau nu au fost majoritari catolicii în Moldova.
Dacă pentru dumneavoastră criteriul numeric se confundă cu criteriul valoric, atunci puteți sta liniștit. La nivel mondial, Biserica Catolică este de aprox. 4 ori mai numeroasă decât cea ortodoxă.



Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce astăzi nu mai sunt majotitari în Timișoara?
Pentru același motiv entru care nu mai sunt ortodocșii majoritari în Constantinopol. Orașul a fost anexat unei alte țări.



Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aici miroase a rea voință.
Nu, nu din rea-voință au fost catolici. Dar chiar au fost. Domnule, eu îmi cunosc ascendența pe ramură paternă până la jumătatea secolului XIX. Știu cine a fost stră stră stră bunicul, cum l-a chemat, unde s-a născut, unde a slujit ca preot - catolic- și învățător.

Dumneavoastră știți să îmi spuneți atâtea lucruri despre stră stră stră bunicul dumneavoastră ?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.05.2012, 21:16:14
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
1.La nivel mondial, Biserica Catolică este de aprox. 4 ori mai numeroasă decât cea ortodoxă.
2.Domnule, eu îmi cunosc ascendența pe ramură paternă până la jumătatea secolului XIX. Știu cine a fost stră stră stră bunicul, cum l-a chemat, unde s-a născut, unde a slujit ca preot - catolic- și învățător.
1. Asa este.
2. Fara a avea intentia sa fiu necuviincioasa, daca veti merge mai adanc spre cunoasterea stramosilor, s-ar putea sa aveti surpriza ca inainte de 1700 sa-i descoperiti pe toti ca fiind ortodocsi (daca au fost romani ardeleni)...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58