Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2018, 17:51:39
ElisabetaCernea ElisabetaCernea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2018
Mesaje: 9
Implicit Divortul ca optiune

Divortul este atat de condamnat. Dar nu ar trebui in primul rand sa putem vorbi despre o casnicie ca sa putem spune ca divortul este sau nu rau? Va voi da doua exemple, primul este al meu. Sunt casatorita de trei ani cu un om care are doi copii din casnicia anterioara. Copiii si ma a lor s-au mutat din casa, eu m-am mutat la el. Bun. Haideti sa va impartasesc ceea ce eu consider ca demonstreaza ca nu suntem o casnicie, in privinta juramintelor depuse. Copiii au un program de vizite de doua weekenduri pe luna, program pe care el il schimba fara sa ma consulte. Pot veni acasa in orice clipa sa ii gasesc acolo, fara sa stiu, sa aflu de la copii ca vor sta o saptaman si sa nu am o putere de decizie. Concediul il facem cu ei, pentru ca asa a hotarat sotul. Banii nu sunt la comun. El se ocupa de tot, insa refuza ajutorul meu financiar, spunand ca se descurca. Deciziile pentru zile libere legal si pentru vacante, (nu am avut nicio zi libera cu el fara sa cheme copiii) le ia impreuna cu ei sau singur, iar eu aflu de la copii.
Cand il confrunt, imi spune ca nu a avut timp sa ma anunte. Imi spune ca e casa copiilor, lucru pe caer il aud si de la soacra mea,care desi locuieste oficial in alt oras, este mai mereu prezenta la noi in casa, pune stapanire pe gospodarie si ma pune la punct cand incerc sa ma impun spunand ca este casa baiatului ei si a copiilor.

Daca vreoadata am cartit un pic mai mult, am fost data afara din casa de sot. Plus ca el nu isi mai doreste copii. Anul acesta eram invitati la nunta surorii mele, dar a renuntat sa vina pentru ca "i-a obisnuit pe copii sa ii duca atunci la mare". Asta este o casnicie? Noi suntem casatoriti? Nu cred ca eu sunt de vina daca semnez un act de divort. Doar as face oficial ceva ce este. Ca nu suntem o familie, un cuplu, o casnicie.

AL doilea caz este al unei femei pe care o cunosc, care a fost atat de batuta de sot incat a ramas cu probleme si nu mai gandeste cum trebuie, nu mai vorbeste bine, in masura in care nu isi mai poate ingriji copilul, care este la bunica acum. Haideti sa ne gandim de ce a lasat Dumnezeu casnicia, ce inseamna o familie crestina, inainte sa facem din divort un Bau Bau.

As dori opinii despre cele doua situatii, multumesc.


Am uitat sa mentionez ca de la mama accepta ajutor financiar. Impreuna cu ea si-a luat o masina si un apartament precum si mobila in casa in care noi locuim. Nu am avut un cuvant de spus. De asemenea, planuisem sa cumparam mobila pentru living, insa a doua zi, a hotarat sa le cumpere pianina copiilor pe care sa o puna exact in acel loc.

Last edited by ElisabetaCernea; 07.07.2018 at 17:54:29.
Reply With Quote