Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2010, 17:18:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar cine a zis ca nu se mantuieste nimeni in afara de ortodocsi? Sfantul Apostol Pavel a zis:

"Căci,când păgânii care nu au lege,din fire fac ale legii,aceștia,neavând lege,își sunt loruși lege"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2010, 18:36:16
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,piedonee

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
Pai daca pe glob suntem aproximativ 7 miliarde de oamenii,intrebarea mea este urmatoarea
din 7 miliarde cu aproximare vorbind 150 de milioane de oamenii sunt ORTODOXII incluzand toate bisericile ortodoxe din lume inclusiv biserica etiopiana care numara 35 de milioane de crestini ORTODOXI si vorbim doar de ortodoxi fie rusi fie greci.
din acestea 150 ii luam doar pe cei practicanti care sa fie de 75 de mil,ii impartim si pe aceste unii ecumenisti alti mateiti,etretici,schismatici etc......e clar ca mai ramanem cu 10 milioane ORTODOXII PURI sa zicem ,pana aici e bun dar intrebare e restul de oamenii care au ramas pana la 7 miliarde unde vor merge?????????????????????????
ma indoiesc ca in iad pt ca raiul ar fii pustiu ar bate vantul si de geaba ar fii mai coborat Dumnezeu pe pamant....
ca observ noi suntem putini la nr de ortodoxi si totusi ne contrazicem ca daca facem nu stiu ce suntem eretici si mergem in iad,ma raportez doar la ramura ortodoxie care e impartita in multe ramuri si fiecare isi sustine punctul care si cum se duce in iad ca e ecumenist sau nu stiu ce mai e...
daca noi ortodoxi ne facem griji oare unde se duc restul?ca exemplu chinezii,indienii etc......???????????????????????
........a Domnului este mantuirea.......ca dupa noi raiul ar cam fii pustiu....
este doar o curiozitate pt ca gasesc pe acest forum crestin,foarte des intalnit faptul ca nu s a respectat un canon al SF.Parintii se duce in iad,sau sectanti ori nu stiu mai care se duc in iad .....
apoi cu cele 6 miliarde unde vor merge!
.
nu stiu exact ce se intampla cu restul lumii(ma refer la necredinciosi),dumnezeu spune ca vor fi pedepsiti.cum,cand si unde,cel mai bine dumnezeu stie.
am vazut ca se fac anumite calcule,dar nu se tine cont de toti oamenii,de la creatie si pana la venirea lui iisus hristos pe pamant(a doua venire).
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 12:00:04
Nu stiu ce se intampla doareu Generalitati 27 15.12.2008 05:47:25
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56