Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2011, 16:32:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Despre viata...intrebare

Buna ziua.

Dupa cum unii dintre voi au observat sau unii dintre voi care ma cunosc si mai demult am credinta,sunt credincios,frecventez Bisericile,imi place religia si tot ce tine de Dumnezeu.

Totusi vreau sa va spun ca eu am o multime de hobbyuri,de pasiuni.Imi plac multe lucruri,enigme,stiinta,istorie,geografie,vizitatul ,transportul in comun,muzica etc.

Vreau sa va intreb daca e bine asa,adica daca e bine din punct de vedere duhovnicesc,sa fac mai multe lucruri,sa imi place cele ce am zis mai sus.Poate pare o intrebare stupida dar sunt unii poate care au alta parere,mai ales unii duhovnici,preoti etc.Dar sunt si alti preoti si duhovnici care recomanda astea.


E normal din punct de vedere duhovnicesc sa ai si alte pasiuni,sa iti placa si alte lucrurie etc.Am auzit ca unii recomanda doar viata duhovniceasca ,doar matanii etc,da e bine si asa,iti dedici viata intru totul lui Dumnezeu dar fiecare cu viata lui.
Banuiesc ca si voua va plac mai multe lucruri.

Am pus intrebarea din curiozitate.Astept pareri ,astept sa vorbim.

Numai bine si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2011, 17:23:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul

Totusi vreau sa va spun ca eu am o multime de hobbyuri,de pasiuni.Imi plac multe lucruri,enigme,stiinta,istorie,geografie,vizitatul ,transportul in comun,muzica etc.
Draga Alin,
Nu inteleg cum ai putea face un hobby/pasiune pentru transportul in comun.
Restul, hai za zicem ca ar fi okay, daca nu le aloci timp fara dreapta socoteala.
Ai grija de tine, stiu ca ai avut ceva probleme de sanatate. Si nu e bine sa te risipesti in maruntisuri.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2011, 17:26:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Draga Alin,
Nu inteleg cum ai putea face un hobby/pasiune pentru transportul in comun.
Restul, hai za zicem ca ar fi okay, daca nu le aloci timp fara dreapta socoteala.
Ai grija de tine, stiu ca ai avut ceva probleme de sanatate. Si nu e bine sa te risipesti in maruntisuri.
Doamne ajuta!

Multumesc mult Mirela.Si tie iti doresc multa multa sanatate si fericire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2011, 19:40:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pe cei mai mulți dintre noi Dumnezeu ne-a chemat să nu fim ai lumii, dar să fim în lume. Așa cum este fermentul în aluat. Despre El însuși, potrivit Tradiției, noi credem că, până la începutul misiunii Sale publice care a avut loc în jurul vârstei de 30 de ani, s-a ocupat cu tâmplăria, ajutându-l pe tatăl Său adoptiv în atelierul din Nazaret.

Mai vedem asta la sfinți. Un mare număr de sfinte brodau. Unele au fost bogate în viața lor, făcau asta nu pentru bani, ci din pură plăcere (hobby). Fericitul Ioan Paul al II-lea avea, în anii tinereții și maturității sale, plăcerea schiului. Schia chiar și când era deja Papă. Sunt multe asemenea exemple.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2011, 23:13:46
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

O vorba inteleapta pe care o stiu de la duhovnicul meu este ca e rau sa traiesti in lume ca un calugar si in manastire ca un mirean de rand. Ganditi-va la asta.

Mitropolitul Antonie de Suroj scrie in cartea sa "Scoala rugaciunii"(v-o recomand, e minunata) ca orice lucru in exces e daunator. La fel si lucrurile duhovnicesti. Se poate ajunge la o "intoxicatie" si atunci ce am rezolvat? Cel mai bine e sa facem de toate(se subintelege ca nu pacate), dar cu masura!

Iertati-ma si Dumnezeu sa ne ierte!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2011, 00:44:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Toate se fac cu masura si la timpul potrivit.
Spunea par. Teofil, cand a fost intrebat cate acatiste si cum sa fie citite, spunea ca acatistele parintilor lui au fost copiii lor si ca, fireste, e bine sa le citesti, dar sa mai faci si altceva pe langa, ca viata ta nu sta numai in asta.
Si mai trebuie sa ne gandim si la cei din jurul nostru, la datoriile pe care le avem fata de familie, fata de societate ... Crestinul e om responsabil, nu face doar ce vrea el si ce ii place. Nu cred sa fie pacat cele enumerate de tine, totul e sa le faci cu masura si sa ii dai slava lui Dumnezeu pentru ele. M-a intrigat si pe mine hobby-ul tau cu transportul in comun :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2011, 00:52:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
M-a intrigat si pe mine hobby-ul tau cu transportul in comun :).
O posibila explicatie pentru aglomeratii..Or fi mai multi cu acest hobby..:-)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2011, 02:37:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
O posibila explicatie pentru aglomeratii..Or fi mai multi cu acest hobby..:-)
Am avut si eu hobby-ul acesta pe la 14,15 ani...
Si chiar a fost folositor caci mi-am format cat de cat o idee a cartierelor bucurestene care sunt largi si numeroase.Cutreierarea locurilor invecinate nu-i un lucru rau sau nemaintalnit:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2011, 07:43:05
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Smile ''toate sunt ingaduite,dar nu toate sunt de folos"

[quote=tigerAvalo9;373961]Buna ziua.E normal din punct de vedere duhovnicesc sa ai si alte pasiuni,sa iti placa si alte lucrurie etc.Am auzit ca unii recomanda doar viata duhovniceasca ,doar matanii etc,da e bine si asa,iti dedici viata intru totul lui Dumnezeu dar fiecare cu viata lui.
Banuiesc ca si voua va plac mai multe lucruri.

Doamne ajuta', ...toate sunt ingaduite,dar nu toate sunt de folos.Un mic exemplu: vine un preot nou la noi in biserica' si dupa' predica' a spus aceasta urare.."sa' va vad casele pline de turisti"....bun!!,o urare buna' la aparente care chiar a starnit multumiri ''sonore'',dar...daca' acel parinte spunea..." fie ca Domnul sa' binecuvanteze casele voastre cu turisti",parca' era altceva,ceva de genul "miroase a Dumnezeu" si atunci ma' multumea si pe mine,'sufleteste.
...cu siguranta' daca' esti interesat sa'-L multumesti pe Domnul si nu pe tine,cu ajutorul constiintei tale (care este glasul lui Dumnezeu in om,cum spunea Sf.Vasile cel Mare),cu timpul vei face deosebirea acestor cuvinte.."toate sunt ingaduite,dar nu toate sunt de folos"..Doamne ajuta', si fie ca Domnul sa' binecuvanteze "autobuzele" cu care iti place sa' te plimbi(sper ca' nu gratuit)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2011, 09:46:38
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Sfantul Teofan Zavoratul a spus sa cunoastem si sa citim tot ce e frumos si folositor, pentru a da si mai multa slava Domnului. Cred ca important este ca intotdeauna sa petreci mai mult timp cu El decat cu orice altceva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O intrebare la care nu gasesc raspuns depre viata lui isus alexica Generalitati 107 25.06.2011 23:02:10
despre viata vesnica iordan Din Noul Testament 22 05.05.2010 17:23:01
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Despre cei ce isi iau viata... malmo Slujba inmormantarii 25 07.02.2010 19:26:21
Despre viata ingereasca! alecsandru Calugarul 65 22.03.2007 12:04:36