Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2005, 01:34:24
tatititi tatititi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2005
Mesaje: 1
Implicit

Cand e bine sa te impreunezi cu sotia in timpul saptamanii? Doar martea si joia? Va rog un raspuns.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2005, 11:20:26
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Am gasit pe un site ortodox urmatoarele:

" Insa este de trebuinta a se feri de impreunane sambata si Duminica, pentru ca in aceste zile se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca " ( Timotei, canonul 13 )
" Pravila Mare a lui Matei Basarab, cap. 170, spune urmatoarele despre curatenia trupeasca a celor doi soti : " Barbatul si femeia sa nu se afle in pofta trupului, nici sambata, nici Duminica, ca in aceste zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie. Insa sambata pentru sufletele celor morti, iar Duminica pentru Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Insa aceasta sa fie cu intelegerea amandurora, adica sa fie cu voia barbatului si a femeii " . Iar in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu " .

"Asadar, zilele de infranare trupeasca a sotilor sunt cele patru posturi, miercurea, vinerea, sambata, duminica si toate zilele de post si sarbatorile de peste an. Sotii trebuie sa aiba doua zile de curatenie inainte de a merge sarbatoarea la biserica, iar cand vor sa se impartaseasca, in afara de cele patru posturi, sa tina cel putin o saptamana de curatenie, inainte de a primi Prea Curatele Taine si trei zile dupa Sfanta Impartasanie."

Aici e textul original : [link]http://biserica.org/Publicatii/1995/NoVII/06_index.html[/link]

Cum ati spus, raman martea si joia, dar si luni. Imi permit sa adaug ca daca tineti post luni, normal ca nici in ziua asta nu se poate face.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2005, 00:21:23
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Am gasit pe un site ortodox urmatoarele:

" Insa este de trebuinta a se feri de impreunane sambata si Duminica, pentru ca in aceste zile se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca " ( Timotei, canonul 13 )
" Pravila Mare a lui Matei Basarab, cap. 170, spune urmatoarele despre curatenia trupeasca a celor doi soti : " Barbatul si femeia sa nu se afle in pofta trupului, nici sambata, nici Duminica, ca in aceste zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie. Insa sambata pentru sufletele celor morti, iar Duminica pentru Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Insa aceasta sa fie cu intelegerea amandurora, adica sa fie cu voia barbatului si a femeii " . Iar in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu " .

"Asadar, zilele de infranare trupeasca a sotilor sunt cele patru posturi, miercurea, vinerea, sambata, duminica si toate zilele de post si sarbatorile de peste an. Sotii trebuie sa aiba doua zile de curatenie inainte de a merge sarbatoarea la biserica, iar cand vor sa se impartaseasca, in afara de cele patru posturi, sa tina cel putin o saptamana de curatenie, inainte de a primi Prea Curatele Taine si trei zile dupa Sfanta Impartasanie."

Aici e textul original : [link]http://biserica.org/Publicatii/1995/NoVII/06_index.html[/link]

Cum ati spus, raman martea si joia, dar si luni. Imi permit sa adaug ca daca tineti post luni, normal ca nici in ziua asta nu se poate face.
Ce bine ar fi daca toti am respecta ce scrie mai jos !!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.11.2005, 16:23:16
ecaterina ecaterina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Si ce se intampla cand unul dintre soti nu intelege ca din punct de vedere ortodox nu e bine sa faci asta decat in anumite zile si iese cearta daca celalalt sot, din dorinta de a nu incalca aceasta regula incearca sa se abtina?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2005, 17:20:18
ieronima ieronima is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2005
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
Si ce se intampla cand unul dintre soti nu intelege ca din punct de vedere ortodox nu e bine sa faci asta decat in anumite zile si iese cearta daca celalalt sot, din dorinta de a nu incalca aceasta regula incearca sa se abtina?
Depinde de ce nu intelege! Nu are duhovnic care sa-l pondereze sau celalt e prea permisiv? Problema e mult prea nuantata, da un exemplu concret, te rog. Oricum, din cate stiu eu de la duhovnic, fiecare isi iconomiseste acest aspect al vietii intime dupa puterea si discernamantul, ravna pe care le are.:rolley Problema asta e spunoasa, intr-adevar, dar nu fara de iesire. si inca un lucru...nu toti sunt la masura ta in ceea ce priveste viata duhovniceasca. Un barbat sau o femeie, cu cat sunt mai induhovniciti, cu atat isi doresc mai putin acest "lucru" (sexul). Dar...cati mai sunt????????????:(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2005, 22:43:34
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
Si ce se intampla cand unul dintre soti nu intelege ca din punct de vedere ortodox nu e bine sa faci asta decat in anumite zile si iese cearta daca celalalt sot, din dorinta de a nu incalca aceasta regula incearca sa se abtina?
Nu stiu ce se intampla. Tu stii?

Ce se intampla daca unul dintre soti bea in Vinerea Mare, si nu intelege ca "din punct de vedere ortodox"(?) nu e bine sa faci asta, si il indeamna si pe celalalt sa bea? Nici aici nu stiu ce se intampla, dar e clar ca daca il refuza iese cearta...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2005, 13:39:20
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

SFINTII PARINTI SPUN CA MARTEA SI JOIA, DAR DACA UNUL DIN PARTENERI NU POATE SA RESPECTE ACESTE RONDUIELI SE POATE SI IN ALTE ZILE CHIAR SI IN POST, MAI BINE ASA DE CAT SA SE DUCA IN ALTE PARTI SI SA SE DESTRAME CASNICIA.:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2005, 20:04:39
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
SFINTII PARINTI SPUN CA MARTEA SI JOIA, DAR DACA UNUL DIN PARTENERI NU POATE SA RESPECTE ACESTE RONDUIELI SE POATE SI IN ALTE ZILE CHIAR SI IN POST, MAI BINE ASA DE CAT SA SE DUCA IN ALTE PARTI SI SA SE DESTRAME CASNICIA.:)
Da...stiu ca regulile pot fi modificate dupa cum ne convine noua, si ca la Dumnzeu putem sa ne prezentam cu jumatati de masura...Cunosc...
Dar totusi, chiar si in post se poate...adica e foarte interesant ce spui tu...

Nu stiu cat de maleabila e religia noastra, nu stiu cat de maleabil este Dumnezeu, dar pot sa va spun ca cel care nu-si traieste viata dupa modelul crestin, si nu-L respect pe Dumnezeul Viu, pe Hristos, adica nu-i respecta viata, indeosebi momentele importante ale vietii Sale, nu va avea loc in Imparatia Cerurilor...
Deci daca sotul/sotia a ales drumul pierzaniei, nu te duce dupa el/ea. Trage-l inapoi. Pentru ca daca ai fi putut sa-l ajuti si nu l-ai ajutat, chiar l-ai incurajat, facandu-l sa creada ca este bine ce face el, pacatuiesti poate mai grav decat el, si vei fi judecat pentru asta.
Iar ce spui tu cu adulterul, este absurd. Cum adica sa se duca in alte parti? Asta ar insemna o lipsa de maturitate si de moralitate. Daca face asta, nu te iubeste, si se va duce oricum. Pentru ca la un moment dat va dori in viata sa mai multa diversitate, ca sa zic asa...
Ca sa nu mai spun ca femeia poate ramane insarcinata. Barbatul care nu rezista un post de maxim 40 de zile nu va rezista in nici un caz aprox 270 de zie...Deci teoria asta este gresita...Si nu e bine sa gandim asa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.11.2005, 15:20:33
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Citat:
În prealabil postat de alexandra
SFINTII PARINTI SPUN CA MARTEA SI JOIA, DAR DACA UNUL DIN PARTENERI NU POATE SA RESPECTE ACESTE RONDUIELI SE POATE SI IN ALTE ZILE CHIAR SI IN POST, MAI BINE ASA DE CAT SA SE DUCA IN ALTE PARTI SI SA SE DESTRAME CASNICIA.:)
Da...stiu ca regulile pot fi modificate dupa cum ne convine noua, si ca la Dumnzeu putem sa ne prezentam cu jumatati de masura...Cunosc...
Dar totusi, chiar si in post se poate...adica e foarte interesant ce spui tu...

Nu stiu cat de maleabila e religia noastra, nu stiu cat de maleabil este Dumnezeu, dar pot sa va spun ca cel care nu-si traieste viata dupa modelul crestin, si nu-L respect pe Dumnezeul Viu, pe Hristos, adica nu-i respecta viata, indeosebi momentele importante ale vietii Sale, nu va avea loc in Imparatia Cerurilor...
Deci daca sotul/sotia a ales drumul pierzaniei, nu te duce dupa el/ea. Trage-l inapoi. Pentru ca daca ai fi putut sa-l ajuti si nu l-ai ajutat, chiar l-ai incurajat, facandu-l sa creada ca este bine ce face el, pacatuiesti poate mai grav decat el, si vei fi judecat pentru asta.
Iar ce spui tu cu adulterul, este absurd. Cum adica sa se duca in alte parti? Asta ar insemna o lipsa de maturitate si de moralitate. Daca face asta, nu te iubeste, si se va duce oricum. Pentru ca la un moment dat va dori in viata sa mai multa diversitate, ca sa zic asa...
Ca sa nu mai spun ca femeia poate ramane insarcinata. Barbatul care nu rezista un post de maxim 40 de zile nu va rezista in nici un caz aprox 270 de zie...Deci teoria asta este gresita...Si nu e bine sa gandim asa.
Ai dreptate MiKHael, daca nu rezista nici macar 40 zile, nu rezista nici altfel. eu as pune, totusi, urmatoarea intrebare _ cum ar fi ca el sa nu poata face sex, din motive de boala, de pilda, iar ea sa nu-l inteleaga si sa pretinda asa ceva????
Asta ca sa nu mai spun de multe alte situatii de exceptie....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2005, 11:56:35
fdoina fdoina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 9
Implicit

Mai, nu poate fi asa de simplu incat sa se dea un raspuns... Relatia intre soti e o chestiune extraordinar de delicata, care nu se rezolva cu intrebari si raspunsuri, ci doar cu rugaciunea...(care de fapt ar trebui sa fie rezolvarea in toate )
Dar noi suntem mult prea departe de duhul ortodox, si de aceea cautam sa le rezolvam pe toate contabiliceste.
Dar ce ziceti de casniciile care s-au format pe alte criterii, in care n-a incaput Hristos, si in care unul dintre soti L-a descoperit intr-un tarziu? Credeti ca e buna o atitudine din asta categorica, nu avem voie decat martea si joia? Dar de "trupul femeii e al sotului ei" ati auzit? Sau de supunerea femeii catre barbatul ei? E de preferat sa-ti impingi barbatul la pacat, sau la disperare?Fireste, trebuie infranare, dar cu dragoste, cu rugaminte, cu rugaciune...Orice lucru bun se face cu marime de suflet, cum zicea un Parinte, ca Dumnezeu e dragoste , nu constrangere
Si, iarasi spun Sfintii Parinti, ca ascultarea e mai mare decat jertfa...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40