Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2010, 14:06:53
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu care credeam ca patriarhia ne indeamna sa ne rugam toti la Dzeu si nu ne mai prinde nicio boala, boala este mesajul pacatului, care ne atrage ca sufletul ne este in pericol.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.08.2010, 18:20:23
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Patriarhia Romana a intrat intr-o capcana si contribuie astfel la campania de vanzare a vaccinului antigripal.
Probabil ca o sa apara pe viitor date legate afacerea "vaccinul" la care a contribuit din plin si guvernul nostru de "criza".

Cred ca Patriarhia Romana ar trebui sa fie mai atenta la demersurile "partenerilor" din guvern.
Ce spui tu ,straine? ...pai ...DEMERSURILE,fac banii,nu? Iar de bani au MARE si MULTA TREBUINTA si(mai ales)mai-marii BOR.Si...sa stii ca nu e deloc CAPCANA ci...PACT.Asa cred eu.
In opinia mea n-a existat si nu exista nici un virus,nici o gripa AVIARA si/sau PORCINA,ci doar niste PORCI NESATUI si niste "gaini" subjugate...Personal ,nici daca ma ducea cu forta la vaccinat nu ma duceam...Carne ,nu maninc din principiu,asa ca nu aveam "sansa " sa ma contaminez.Dar cum ma mai duc din cind in cind pe la Patriarhie,si risc sa treaca pe linga mine Daniel,Patriarhul,si sa-mi rigiie in nas...Apoi mai si locuiesc in imediata lor apropiere.Daca adie mai tare vintul....
fereste-ma,Doamne!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2013, 21:49:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit În legătură cu opiniile exprimate public de domnul deputat PSD Mădălin Voicu

În legătură cu opiniile exprimate public de domnul deputat PSD Mădălin Voicu despre clerul ortodox, Patriarhia Română precizează:

Exprimarea injustă și insultătoare a domnului deputat PSD Mădălin Voicu privind clerul Bisericii Ortodoxe Române și conducerea acesteia este dezonorantă pentru domnia sa, întrucât se bazează pe generalizări calomnioase ale unor cazuri izolate. Atitudinea sa promovează ostilitatea față de Biserică și incită la ură față de o categorie socio-profesională, preoțimea, într-o perioadă în care în societatea românească există multă confuzie și incertitudine. Din nefericire, astfel de atitudini sunt susținute și chiar încurajate de unele posturi de televiziune.

Prin urmare, în ziua de 14 februarie 2013, Patriarhia Română a făcut o sesizare la Consiliul Național al Audiovizualului pentru analizarea celor două emisiuni difuzate de posturile de televiziune Antena 2 și România Tv conform prevederilor legii audiovizualului și normelor CNA

Biroul de Presă al Patriarhiei Române
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2013, 21:51:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sondaj obiectiv sau cu obiectiv ?

Referitor la rezultatele sondajului Companiei de Cercetare Sociologică și Branding (CCSB) privind scăderea încrederii românilor în Biserică, facem următoarele precizări:

Este suspect faptul că explicațiile conducerii CCSB sunt inspirate din discursul public al reprezentanților organizației nonguvernamentale ASUR, care încearcă permanent să influențeze negativ opinia publică prin dezinformare în ceea ce privește sprijinul acordat cultelor de la bugetul de Stat și activitatea Bisericii în societate.

Faptul că sondajul a fost făcut aproape simultan cu dezbaterile media pe acest subiect pe un „eșantion reprezentativ pentru populația adultă neinstituționalizată”, probabil tineri care cunosc mai puțin rolul Bisericii în istoria poporului român, indică natura unui sondaj „aranjat”.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2013, 23:32:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Nu-mi place mie de Constantin Stoica, dar are omul asta un tupeu si-o limbarita, ceva de speriat. Probabil cineva l-a invatat ca nu conteaza cum anume reactioneaza, atata timp cat o face prompt si cu tupeu. Adevarul e ca-n cartier merge si cu din astea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2013, 00:48:11
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
.... o categorie socio-profesională, preoțimea ....

Biroul de Presă al Patriarhiei Române
Iată, fraților creștini, negru pe alb.
Iată ce a ajuns astăzi preoțimea prin birourile Patriarhiei Române: "o categorie socio-profesională".
Acum v-ați lămurit? Mai are careva vreo dilemă?

Bravo, băieți din birouri! Să ne trăiți întru mulți ani! Vrednici sunteți!!

(Doamne, o ducem și pe-aceasta, cu Mila Ta...)

Last edited by cezar_ioan; 20.02.2013 at 00:53:22.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2013, 02:37:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O ducem, o ducem....
S-ar putea totuși să fie o neînțelegere.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2013, 08:44:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Iată, fraților creștini, negru pe alb.
Iată ce a ajuns astăzi preoțimea prin birourile Patriarhiei Române: "o categorie socio-profesională".
Acum v-ați lămurit? Mai are careva vreo dilemă?
Daca in sondaje am ajuns sa fim intrebati "in cine aveti mai mare incredere: 1. pompieri, 2. biserica 3. guvern ..." ce sa ne mai miram de reactii? Mi s-au parut tragico-comice titlurile mari din presa de genul: romanii au incredere 95% in pompieri si 65% in biserica. A scazut credibilitatea in biserica (ca si institutie), n-avem nevoie de un sondaj pentru a sti asta, insa riscul e ca actiunile clerului sa erodeze credinta. Baza increderii in Biserica rezida din credinta, oamenii cred in Biserica pentru ca cred in Dumnezeu. La noi circula o vorba veche „Să nu faci ce face popa, să faci ce spune popa“, deci indiferent de actiunile unor slujbasi, de interactiunea directa cu acestia, Biserica si-a pastrat credibilitatea, nu se modifica perceptia publicului asupra institutiei, acum zicala se schimba in " Să nu faci ce face popa, să faci ce iti zice uneori popa, ca alteori s-ar putea sa-ti spuna prostii", cu alte cuvinte, mai multa bataie de cap pentru noi si mai mult material pentru presa.

Last edited by ioanna; 20.02.2013 at 08:59:09.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.02.2013, 08:55:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mihailc zicea și bine le zicea (sublinierea e a mea):
Citat:
4. Ortodoxia este un set de reguli doar pentru creduli, adică pentru tonomatele pietiste. Pentru toți ceilalți este un mod de viață orientat spre Înviere.
Celebrul proverb citat de tine, folosit tot mai des de batjocoritorii credinței, își are originea într-un verset din Evanghelia după Matei 23:3 într-un context în care se referea la farisei: „Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.” . Pericolul fariseismului, adică a decalajului uriaș între mărturisire/învățătură și împlinirea ei în faptă/practică, amenință și afectează în permanență atât credibilitatea ortodoxiei cât și lucrarea în oameni a adevărului ei. De aceste grave consecințe ne facem vinovați, în măsuri variabile, cu toții, nu doar clerul. Probabil că doar încercând să facem ce zice popa o să ne dăm seama că noi nu suntem departe de ceea ce (ni se pare că) face el. Dacă studiem puțin modul cum funcționează sinaxa liturgică, observăm că nu doar preotul sfințește poporul, ci și poporul își transferă sfințenia în preot într-o interacțiune continuă în cursul căreia nu putem măsura cu precizie cine pe cine influențează mai mult. Prin urmare putem spune și că popa face ce face, fiindcă nici poporul nu se înghesuie întotdeauna să facă ce zice el.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.02.2013, 09:39:18
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

La o intrebare de genul: cum am putea avea preoti mai buni? un parinte (nu mai retin care) a raspuns:"Sa-i nasteti!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 17:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 14:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 19:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 05:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 13.03.2009 00:40:05