Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 20.03.2010, 22:56:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Axios - puteai sa alegi un termen mai fin in loc de "curca beata", zau asa.
Ai scris un mare adevar pe care ar trebui insa sa-l invete si ceilalti.
Sfintii Parinti ne dau exemplu mai ales prin viata lor. Doar exemplu. Scrierile...
Eu ma ghidez dupa viata sfintilor, sigur. Dar ca ei n-am sa pot fi niciodata: sunt femeie (si ei au fost numai barbati), sunt casatorita, traiesc in alta epoca si societate cu cerinte imense, etc.
Intr-o idee gresesti insa:
Eu traiesc credinta, dar in altfel, altfel decat altii.
Eu traiesc credinta prin rugaciune si dragoste de aproape. Si zic eu ca este mult pentru un om. N-am sa scriu aici concret, ca sa nu ma laud.
Altii traiesc credinta prin scripturi, post si ce mai pot ei.
Nu stiu de ce trebuie sa fim toti la fel, de ce se cere imposibilul.
Eu mental, din carti, nu pricep credinta. Nu-mi spune mai nimic, afara de idei si personaje de baza.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #352  
Vechi 21.03.2010, 18:13:34
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Eu cred ca este inteles gresita randuiala femeii in Biserica.
De ce?
Pentru femeie exista o perioada de necuratie lunara de 7 zile si o perioada de lauzie de 40 de zile. Este normal sa fie asa!
Biserica nu acuza femeia pentru randuiala ei fiziologica.
De exemplu, daca ma apropii de Sf. Impartasanie, oare nu ma duc cand sunt curata si sufleteste si trupeste !? Sau cum sa ma apropii de Sf. Taine dupa impreunarea legiuita din casatorie!? Oare nu astept sa treaca ziua aceea? Acuz oare Biserica !?

Apoi, o femeie care a nascut un copil, fie ea nastere normala sau operatie de cezariana, are nevoie de timp sa se refaca organismul ! Cum sa te duci la Biserica, cand abia te tii pe picioare !?
Reply With Quote
  #353  
Vechi 21.03.2010, 19:46:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lazar_andreea Vezi mesajul
Eu cred ca este inteles gresita randuiala femeii in Biserica.
De ce?
Pentru femeie exista o perioada de necuratie lunara de 7 zile si o perioada de lauzie de 40 de zile. Este normal sa fie asa!
Biserica nu acuza femeia pentru randuiala ei fiziologica.
De exemplu, daca ma apropii de Sf. Impartasanie, oare nu ma duc cand sunt curata si sufleteste si trupeste !? Sau cum sa ma apropii de Sf. Taine dupa impreunarea legiuita din casatorie!? Oare nu astept sa treaca ziua aceea? Acuz oare Biserica !?

Apoi, o femeie care a nascut un copil, fie ea nastere normala sau operatie de cezariana, are nevoie de timp sa se refaca organismul ! Cum sa te duci la Biserica, cand abia te tii pe picioare !?
1. Nu se pune problema de mers la impartasanie in zile fiziologice, ci problema este de ce spune ca nici in biserica n-ar trebui sa intram. Unele pareri, ca sunt si preoti care nu cred in asa ceva.
2. Tu te simti murdara dupa ce ai avut relatii cu sotul tau? Ma refer spiritual, ca doar nu se duce nimeni nespalat la biserica.
Asta este discutia de fapt. Canoanele spun ca a te duce cu sotul/sotia este ceva pacatos, rau, rusinos si de aceea nu ai voie sa faci unele lucruri ca persoana casatorita si trebuie si sa tii post.
As vrea sa stiu daca voi va simtiti murdari, ca eu nu. Am primit taina casatoriei, m-am casatorit in biserica si pe urma brusc suntem murdari si desfranati? Eu nu concep lucrul asta.
Sau te nasti din relatia mamei cu tatal si de asta te nasti in pacat?
Cum se poate afirma asa ceva?
3. O femeie se duce la biserica dupa ce s-a refacut, asta este sigur. Dar, impartasanie se da si la oameni bolnavi, operati, care nu se ridica din pat.
De ce femeia este atunci ne-nedemna macar sa intre in biserica (daca se simte bine)? Preotul se duce si la oameni bolnavi, cu rani, cu boli etc.

Motivul este clar altul: se considera murdara starea in sine, sangele, etc.
Un barbat se considera murdar daca s-a aporpiat de sotia lui, de aceea si preotii au asa interdictii in anumite zile. Nu stiu ori ca este femeia la mijloc, ori lichidul ce se schimba este pacatul, ori faptul in sine de a fi casatorit.

Asta incercam noi sa lamurim.
Si singurul unde se incrimineaza aceste situatii, este biserica. In lume este totul O.K. Oamenii bisericii, unii din ei, asa au considerat.

Azi la Sfanta Evanghelie s-a vorbit asa frumos despre femeie, chiar pacatoasa. Iisus a respectat-o si a iertat-o. A fost mai buna Maria Egipteanca ( o confund mereu cu Magdalena) decat barbatul...Simon, care o incriminase.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #354  
Vechi 21.03.2010, 20:05:42
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia
2. Tu te simti murdara dupa ce ai avut relatii cu sotul tau? Ma refer spiritual, ca doar nu se duce nimeni nespalat la biserica.
Asta este discutia de fapt. Canoanele spun ca a te duce cu sotul/sotia este ceva pacatos, rau, rusinos si de aceea nu ai voie sa faci unele lucruri ca persoana casatorita si trebuie si sa tii post.
Mai Sophia, asta e o chestie pe care te incapatanezi sa o tot repeti si sa n-o pricepi.

Ia zi, sa bem lapte si sa mancam carne o fi pacat? Ca si de la alea suntem opriti inainte de Sf. Impartasanie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #355  
Vechi 21.03.2010, 20:13:32
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Eu cred ca nu e vorba de nici o discriminare, un lucru e sigur, femeia are perioada lunara de necuratenie in care nu are ce cauta in biserica, nu e greu de acceptat pentru oricine are un dram de bun simt, nu? Doar regulile spun clar ca nu e voie sa curga sange in biserica si ca femeia nu are voie sa se impartaseasca si sa risipeasca sangele Domnului primit la sfanta impartasanie. Nu de alta se numesc Sfintele Taine, ca sa nu fie imprastiate pe un banal tampon. Mai greu e atunci cand avem sangerari de alt fel, cand ne taiem accidental sau cand avem sangerari gingivale - am grija sa folosesc parodontax pentru asta, sunt patita. In fine, regulile sunt reguli si trebuiesc ascultate. Fara disciplina nu putem ajunge in Imparatia Domnului si doar se stie, Raiul nu e facut pentru ratati, care nu sunt in stare sa urmeze regulile Domnului, chiar daca nu le inteleg, dar daca sunt ale Domnului cine suntem noi sa le dezbatem?
Reply With Quote
  #356  
Vechi 21.03.2010, 20:14:10
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Citat:
Am primit taina casatoriei, m-am casatorit in biserica si pe urma brusc suntem murdari si desfranati?
Asta incercam noi sa lamurim.
Si singurul unde se incrimineaza aceste situatii, este biserica.
Azi la Sfanta Evanghelie s-a vorbit asa frumos despre femeie, chiar pacatoasa. Iisus a respectat-o si a iertat-o.
Eu chiar n-am mai auzit niciodata casatoria descrisa ca desfranare. Serios!
Niciodata din tot ce am citit si din Sfanta Scriptura si din Biserica, si din scrierile Sfintilor nu am vazut nimik asemanator cu asa ceva. Sau cu femeia la cratita sa fie batuta si nu mai stiu ce.Unii dintre voi chiar ati incercat sa raspundeti sincer, dar cred ca mai bine ii lasati in pace.

Sincer, forumul asta n-a fost o idee buna, fiindca vine oricare cu o idee scrantita si altii o iau de buna , apoi se iau la cearta fiecare cu argumentele lui. Cred ca in loc de forum mai bine cititi Scriptura , adica Noul Testament, cele scrise cu binecuvantarea Sinodului Ecumenic,nu traduceri sectare, mai mergeti la Biserica si revoltati-va impotriva lucrurilor care conteaza, ca se legalizeaza prostitutia si se scot icoanele din scoli si ne baga cipuri in buletine si cine mai stie ce.

Last edited by Anytza; 21.03.2010 at 20:57:38.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 21.03.2010, 20:30:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ Eugenia - repet, nu e vorba de impartasit la ciclu sau hai si la lauzie.
Exista preoti care gandesc altfel.

@Jane - chiar nu intelegi ce spun eu, sau doar te faci?
Ce legatura are mancatul aici. Este vorba de stare.
Tu te simti pacatoasa, murdara sufleteste/moral, dupa ce ai avut relatii cu sotul?Trupeste te speli, dar se pare ca moral ramai murdar si de aia n-ai voie anumite lucruri.
Spune-mi cum te simti?
Nu e vorba numai de impartasanie cred. Cei casatoriti n-au voie sa faca nici alte lucruri in biserica din cate am inteles.
Ca altfel n-ar mai exista monahism, ar fi toti casatoriti.

Si nu vreau sa conving pe nimeni. Eu vreau numai sa clarific niste lucruri ca sa pricepem toti la fel. In rest fiecare face cum simte si crede si cum ii spune preotul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 21.03.2010 at 20:33:24.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 21.03.2010, 20:46:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cred ca nu tine de stare, ci de faptul ca in zilele de post incercam sa traim mai mult cu duhul si mai putin cu trupul (de trupesc tin si carnea, lactatele, ouale, sexul; o sa va multumesc ca nu puneti placa aceea cu vai, dar asa imi manifest dragostea, pentru ca 1. dragostea e vesnica, pe cand sexul e o treaba pe care o facem doar in starea cazuta in care ne aflam, inainte de cadere si dupa ce ne vom fi mantuit, da Doamne, nu vom mai face; 2. daca prin sex ne manifestam iubirea, ce se intampla cu toate zilele alea in care totusi nu-l facem pentru ca nu avem chef sau suntem obositi, ce, iubim mai putin?).

Ne infranam trupeste pentru a ne subtia duhul. Nu inseamna ca lucrurile de la care ne abtinem sunt pacate (ca vorba aia, la pacat nu avem dezlegare 2 zile din 7, sa fim seriosi, pacatul e pacat tot timpul).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #359  
Vechi 21.03.2010, 21:13:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ne infranam trupeste pentru a ne subtia duhul. Nu inseamna ca lucrurile de la care ne abtinem sunt pacate (ca vorba aia, la pacat nu avem dezlegare 2 zile din 7, sa fim seriosi, pacatul e pacat tot timpul).
Mda, 100 de puncte pentru afirmatia asta...si tind sa cred ca e originala, si nu citita
Reply With Quote
  #360  
Vechi 21.03.2010, 22:27:16
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@ Eugenia - repet, nu e vorba de impartasit la ciclu sau hai si la lauzie.
Exista preoti care gandesc altfel.
Prea multe ganduri si interpretari duc direct in flacarile iadului, sa vedem cat de bine vom *GANDI* printre demoni incornorati arzand pentru eternitate in vapaile iadului, cred ca atunci vom gasi adevaratul inteles al invataturilor biblice.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46