Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 25.03.2010, 01:15:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred, o tzaranca, ca ar trebui atat tu cat si altii sa o lasati pe Sophia in pace, sa nu o mai criticati atata si sa o trimiteti acasa pentru intrebarile ei, bune sau rele cum or fi ele.
Fiecare are dreptul sa scrie pe acest forum, daca ramane in limitele unei bune cuviinte minimale.
Daca invata sau nu, progreseaza sau nu, este treaba ei.
Fiecare dintre noi s-a enervat poate sau s-a intristat ca incearca sa explice ceva altora si nu se prinde de ei ce vrem noi sa-i 'invatam'. Poate ar trebui sa ne foloseasca la smerenie lucrul asta, nu sa ne faca sa ii dispretuim.
Se pare ca nu e chiar usor... dar facem pe lupul moralist!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sophia, eu cred ca tu cam exagerzi totusi.
Ideea ca ar trebui inainte sa te impartasesti sa te abtii de la relatii cu sotul sau sotia nu vrea sa sugereze ca aceste relatii ar fi murdare, ci ca inainte de impartasanie se cere o anumita retinere de la lucrurile care ne-ar putea distrage de la Dumnezeu: de aceea nici nu mancam in ziua aceea; si mie, care am scris atata despre exagerarile care se fac, nu mi se pare o regula exagerata sau gresita.
Greseala este artunci cand se numeste abstinenta sexuala 'a fi in curatie' sau 'a trai in curatie'. Mi se pare o exprimare gresita, care preteaza la confuzii - adica, opusul ar fi 'murdarie'.
...si mai zicea sophia ca nu partea sexuala o intereseaza. Nu stiu atunci de ce se refera unii la aceasta?!? Ea doreste doar "mentinerea respectului in familie". E de inteles, dar nu vad cine o impiedica?!?
Reply With Quote
  #382  
Vechi 25.03.2010, 01:26:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
pt sophia .
ai 125 threaduri deschise de tine ,peste 1000 postari ..
Exagerezi, o_taranca, pentru a are numai 117 threaduri! Si din toate am desprins preocuparea constanta pentru a arata lumii cat de prost e organizata Biserica ortodoxa, cat de nepregatiti sunt preotii, cat de putina activitate sociala se desfasoara in sanul Bisericii; cat de prost intocmite sunt canoanele, inutile dealtfel; cat e de discriminata femeia in Biserica; lipsa oricaror drepturi ale acesteia, incat nici in altar nu poate intra; nici Proscomidia nu o poate auzi; nici ce face preotul in altar nu vede! Si multe alte amaraciuni... la care are si propuneri constructive, dar nimeni nu asculta; de imi vine sa strig si eu ca Iov: "Doamne, dormi?!?"
Reply With Quote
  #383  
Vechi 25.03.2010, 08:30:35
albert.smith
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sinod Pan-Ortodox Local. Oare numai eu vad contradictia de termeni? Ori e pan-ortodox, ori e local. In afara daca e struto-camila.

Dar in fine, are dreptate Fani, treburile astea se discuta pe alte topicuri, nu aici.
Sinoadele de la 1583 si 1593 sunt cunoscute in literatura teologica ca si Sinoade Locale.
Ca si parere personala, cred cu tarie ca sunt Sinoade Pan-Ortodoxe, ale intregii Ortodoxii din timpul respectiv, ca doar Bisericile Ortodoxe n-aveau cum sa-l invite si pe nelegiuitul papa la aceste adunari ale Episcopilor Ortodocsi, sa-l bata amical pe umar si sa-i comunice: "Prea-ereticule, esti sub anathema noastra!".

Si in fine, vorba multa - saracia omului! Noesia n-o mai face tu, care esti schismatica (in afara Sfintei Biserici) pe lupul moralist. Zau, nu este cazul!
Reply With Quote
  #384  
Vechi 25.03.2010, 09:24:14
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
"Firea pe care ți-a dat-o Dumnezeu" - personal cred că e firea pe care au dat-o oamenii (bărbații adică) femeii.

Apoi, nu am spus că e vorba de faptul că femeile sunt fizic diferite de bărbați și că de ce nu se plâng, nu interpreta eronat. Am spus că femeia este considerată supusă bărbatului, supunere care în absența unei religii ar deriva din inferioritatea ei fizică (care se manifestă și în prezent în diverse forme, cum ar fi violența fizică împotriva lor). Însă aceste diferențe de abordare a femeilor față de bărbați se produc în biserică, iar eu personal nu cred că își au rostul...

Hai să spun altfel: din punct de vedere al respectării legilor, putem vorbi de existența a două legi, cea statală și cea religioasă. Prin faptul că cea religioasă spune că femeia este supusă bărbatului, acesta fiind capul familiei, ea este pusă într-o poziție inferioară, ceea ce poate fi numit discriminare. Prin constituție, însă, bărbații sunt egali cu femeile. Aici apare un conflict cel puțin moral. Nu poți urma două legi diferite în același timp. Înseamnă că una sau, mai rău, amândouă sunt greșite. Nu? Sau logica este ceva de nedorit pentru un bun ortodox?
Daca urmezi firul logicii nu te mai apropii in veac de Dumnezeu....O sa fii un om inteligent, care despica firul in 4 si e mandru de cat de destept este......dar care, datorita semetiei lui nu se poate apropia de Hristos, exemplu de smerenie.Daca vrei sa te apropii de Dumnezeu intai crede si apoi vei afla raspunsurile.Paradoxul este ca nu logica ne ajuta sa aflam raspunsurile, ci smerenia!
Reply With Quote
  #385  
Vechi 25.03.2010, 09:32:42
giovana giovana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Până acum, mai ales la sate (că la orașe nu merg așa mulți la biserică), din ce am observat eu, sunt oameni simpli, care aplică reguli și urmează reguli, nu mai mult. Nu e cazul de a pătrunde sensul adevărat al unor texte.. Pentru că de regulă e nevoie de educație și timp pentru a face asta.
Golbi te invit sa mergi intr-o duminica la Biserica Rusa de la Universitate si a-i sa fii uimit de cat de multa lume merge la biserica si mai ales TINERI.a-i sa fii uimit ca in mijlocul Bucurestiului exista comunitati crestine adevarate cu oameni smeriti si cu preoti adevarati.......Inca nu ai cunoscut frumusetea ortodoxiei, de asta te revolti.Mergi si convinge-te cum trebuie sa arate crestinii.......Biserica rusa este la Universitate, in dreapta de la statui...........E bine ca esti revolutionar, e bine ca vrei sa condamni abuzurile, dar nu judeca crestinismul prin comportamente ce nu au legatura cu invatatura crestina..........
Reply With Quote
  #386  
Vechi 25.03.2010, 10:32:55
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Sunt de acord, gandirea excesiva nu aduce decat rele. Urmezi firul logicii si ajungi direct la cel cu coarne.
Exact asa cum spunea Albert Smith ( si mie imi plac mormonii, mai ales baietii aia frumosi care iti bat la usa), e foarte clar de ce femeia trebuie sa se plece in fata barbatului. Am fost creati acum cateva mii de ani intr-o anumita ordine, iar ordinea pe lumea asta determina totul.
Imi cer scuze ca citez o replica dintr-un film american: *If you ain't first, you're last*. Suna aberant, dar daca ne gandim, cred ca replica asta se aplica la multe situatii din viata noastra, inclusiv la conditia noastra de femei.
Asta este, ce sa facem, trebuie sa tacem si sa inghitim, de asta ne-am nascut femei, ca sa facem copii, sa aducem liniste si usurare barbatului. Eu gandesc in termeni mai simplisti, sper sa aveti iertare.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 25.03.2010, 11:05:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Se pare ca nu e chiar usor... dar facem pe lupul moralist!

...si mai zicea sophia ca nu partea sexuala o intereseaza. Nu stiu atunci de ce se refera unii la aceasta?!? Ea doreste doar "mentinerea respectului in familie". E de inteles, dar nu vad cine o impiedica?!?
Eu cand ii raspund sophiei doar ii zic ca exagereaza si ii zic cum mi se pare mie ca este credinta ortodoxa (caci sigur, pana la urma Dumnezeu stie cel mai bine, nu ma consider atotstiutoare).

Mai bine sa ne vedem de post si sa ne oprim un pic din judecat.
Pluralul nu este numai de forma, ca in postarea ta (caci nu cred ca te consideri si pe tine insati lup moralist). Saptamana viitoare, ca sa nu mai cedez izpitei de a judeca cum fac mereu (in gand cel mai adesea), o sa fac iar post de forum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #388  
Vechi 25.03.2010, 11:06:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=albert.smith;227830Si in fine, vorba multa - saracia omului! Noesia n-o mai face tu, care esti schismatica (in afara Sfintei Biserici) pe lupul moralist. Zau, nu este cazul![/QUOTE]

De unde si pana unde Noesissaa schismatica?
A da, dupa tine mai toti de pe aici suntem schismatici daca suntem in BOR sau la Constantinopol.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #389  
Vechi 25.03.2010, 14:52:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cand ii raspund sophiei doar ii zic ca exagereaza si ii zic cum mi se pare mie ca este credinta ortodoxa (caci sigur, pana la urma Dumnezeu stie cel mai bine, nu ma consider atotstiutoare).

Mai bine sa ne vedem de post si sa ne oprim un pic din judecat.
Pluralul nu este numai de forma, ca in postarea ta (caci nu cred ca te consideri si pe tine insati lup moralist). Saptamana viitoare, ca sa nu mai cedez izpitei de a judeca cum fac mereu (in gand cel mai adesea), o sa fac iar post de forum.
Fani, noua nu trebuie sa ni se para; noi trebuie sa stim, caci avem de unde stii. Si eu stiu, ca tu stii.
Intr-un fel sophia are dreptate, cand spune ca e "neclar; ca nimeni nu stie", caci deja raul nu se mai deosebeste, pentru multi, de bine; este rezultatul dublei gandiri, care este in lume. Parintele Paisie spunea, ca toti suntem supusi acestei influente. Dar nu trebuie sa ne lasam, caci avem Scripturile si pe Sfintii Parinti, care ne ajuta sa stim, nu sa presupunem; nici sa ne dam cu parerea.
Ori daca ne punem o mana ocrotitoare peste niste pareri aberante, emise de cineva, ne facem partasi si este posibil sa ni se ia si noua deosebirea binelui de rau. Aceasta este problema de viata cu care ne confruntam toti, ca stim sa ca nu stim. Sa avem grija ce informatii inmagazinam in noi, caci acestea ne pot deshide poarta iadului. Sa nu spunem astfel raului "da".
Practic aceasta este lupta de supravietuire a credinciosului, a carui rabdare e aprig pusa la incercare acum si in viitor.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 25.03.2010, 17:54:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Fani, noua nu trebuie sa ni se para; noi trebuie sa stim, caci avem de unde stii. Si eu stiu, ca tu stii.
Intr-un fel sophia are dreptate, cand spune ca e "neclar; ca nimeni nu stie", caci deja raul nu se mai deosebeste, pentru multi, de bine; este rezultatul dublei gandiri, care este in lume. Parintele Paisie spunea, ca toti suntem supusi acestei influente. Dar nu trebuie sa ne lasam, caci avem Scripturile si pe Sfintii Parinti, care ne ajuta sa stim, nu sa presupunem; nici sa ne dam cu parerea.
Ori daca ne punem o mana ocrotitoare peste niste pareri aberante, emise de cineva, ne facem partasi si este posibil sa ni se ia si noua deosebirea binelui de rau. Aceasta este problema de viata cu care ne confruntam toti, ca stim sa ca nu stim. Sa avem grija ce informatii inmagazinam in noi, caci acestea ne pot deshide poarta iadului. Sa nu spunem astfel raului "da".
Practic aceasta este lupta de supravietuire a credinciosului, a carui rabdare e aprig pusa la incercare acum si in viitor.
Cum asa, pai daca si sfintii isi permit sa aiba pareri proprii cateodata, teleogumene, atunci noi ar trebui sa vorbim mereu ex catedra, in schimb? sa nu spunem si 'cred' sau mi se pare'? Va spunem n,umai 'asee, asee, si-ase o fost' (vorba bancului)?

Eu una nu imi acord acest privilegiu, de a vorbi prin mine numai parerile cele mai oficiale si cele mai verificate. Imi permit si pareri personale. In general incerc sa le marchez cu 'mi se pare', sau 'eu cred ca'. Probabil nu intotdeauna, dar asta il consider un defect (adica probabil mi se intampla sa prezint un lucru ca fiind ortodoxie pura, dar el sa nu fie).

Si nu putem, aici pe forum, fiecare dintre noi, sa ne opunem tuturor greselolor care se scriu. Si uneori mai scriem si in opozitie - ni se pare mai important sa il contrazicem pe unul decat pe altul. Slabiciune omeneasca...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 16:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 13:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46