Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.06.2012, 22:13:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Alin, nu este nicio indoiala asupra faptului ca Rebecca este imobilizata. S-a postat la un moment dat un certificat, un coleg de-al doamnei Adriana a fost la fata locului si a cercetat situatia, apelul a fost initiat de Mara 2008, perosna cu state vechi pe forum... Deci exista o persoana bolnava pe care o putem ajuta cu rugaciunea si cu cele materiale. De asta nu ne indoim.

Problema este ca, asa cum a si postat Silvia 55, sunt anumite neconcordante in povestea doamnei, cum ar fi faptul ca a cerut pentru prima data ajutor, ca sotul doamnei e somer de acum doi ani... Ma rog, poate ca acestea se explica. Anyway, Google-ul spune multe. Si unele persoane au fpst sceptice si s-au intreabat daca nu cumva banii aceia se duc unde trebuie, in folosul bolnavei. De aceea unii au preferat sa trimita pampersi si nu bani, spre exemplu, si tot de aceea unii au ajutat si cu rugaciunea. Atata tot.
Sper ca am fost suficient de clara.
Foarte clara,mai clar de atat nu se poate...
Ai exprimat foarte bine toate aspectele!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 12.06.2012, 22:23:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Deci e incredibil cum se tin cu dintii unii,pana in panzele albe,de ideea lor.Parca le place discutia in contradictoriu,nu stiu...Doamne iarta-ma...Si nu lasa deloc de la ei,orice ar fi...Continua sa impunga . si chiar ma minunez de fiecare data cand intru pe acest post,care a ajuns o satra,in loc de un post crestin
Va rog sa aveti rabdare cu fiecare:diverse reactii,diverse personalitati...chiar daca ne asemanam intru catva,totusi suntem atat de deosebiti!
Sfatul care mi-l dau eu insami acum este"tacerea este de aur!"
Inainte de a scrie,sa meditam putin.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 12.06.2012, 23:40:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Deci e incredibil cum se tin cu dintii unii,pana in panzele albe,de ideea lor.Parca le place discutia in contradictoriu,nu stiu...Doamne iarta-ma...Si nu lasa deloc de la ei,orice ar fi...Continua sa impunga . si chiar ma minunez de fiecare data cand intru pe acest post,care a ajuns o satra,in loc de un post crestin
Nu te mai agita asa, erau niste chestii de lamurit, s-au lamurit.
Oarecum..
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.06.2012, 00:11:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru aceia care nu s-au descurajat de pe urma citirii ultimelor pagini si care inteleg sa faca astfel o fapta crestineasca, lista continua:

11 iunie L- Crestina obisnuita Paraclis II + LaraG și Yasmina - acatistul Sf Nectarie
2. 12 iunie Ma-Glykys + Yasmina - Paraclis II + Acatist
3.13 iunie Mi-Crestina obisnuita Paraclis II + Glykys - Acatistul
4. 14 iunie Jo- Crestina obisnuita paraclis II + Glykys - Acatistul
5.15 iunie Vi- Crestina obisnuita - paraclis II +Myself 00- Acatistul?
6. 16 iunie Sa- myself00 - paraclis II + Acatist
7. 17 iunie DU- Myself00?
7. 18 iunie L - Yasmina - paraclis II + Acatist
8. 19 iunie M - LaraG - paraclis II + acatist
9. 20 iunie Mi - Anonim - paraclis II + Acatist
10. 21 iunie J - anonim - paraclis II + acatist
11. 22 iunie Vi Tuns Diana - paraclis II + Acatist
12. 23 iunie S Anonim 1 - Paraclis II + Acatist
13 24 iunie D - Anonim 1 - paraclis II + acatist
14. 25 iunie L - Crestina obisnuita - paraclis II
15. 26 iunie M - .......................................
16. 27 iunie Mi - anonim - paraclis II + acatist
17. 28 iunie J - anonim - paraclis II + acatist
18. 29 iunie Vi - anonim - paraclis II + acatist
19. 30 iunie S - Anonim 1 - paraclis II + acatist
20. 1 iulie D - Anonim 1 - paraclis II + acatist
21. 2 iulie Lu - ..........................................
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.06.2012, 09:38:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Plecând de la postul nr. 5 din topic:
Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
...
Poate fii contactata la nr de tel 0262279084 si fii ajutata prin mandat postal pe adresa :Bogman Margareta.STR. PALTINISULUI ,NR 28A Baia Mare ,Jud Maramures sau prin depunere in cont:cod iban RO67CARP.025000212654 EU01
și văzând acest post:
Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
Azi la ora 15 ..am primit un telefon de la banca Carpatica ,unde am avut un cont deschis dinsii m-au anuntat ,cum ca acest cont este deschis in EURO ,si trebuie schimbat pe cont in lei Cineva mi-a trimis o suma de bani ,si a fost primit ,dar nu se mai poate folosi in continuare. ,Deaceea miine dimineata la ora 9 merg la banca si am sa afisez noul cont ,sper ca dupa ora 11 sa fie postat aici pe forum .Imi cer scuze celor care au incercat sa ma ajute si nu au putut sa-mi trimita bani pe acest cont .Dar nu am stiut ptr ca nu am folosit acest cont niciodata ,.......va multumesc ptr interesul vostru dragii mei cresini ,.....D-zeu sa va binecuvinteze ,.....Doamne ajuta
poate vi se pare de bun simț întrebarea mea de mai jos:
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Atunci poate ne spune și nouă cineva al cui este contul ÎN LEI, cont afișat în postul 5, cont valabil conform cu BCR Banking?
Nu de alta, dar nu-mi place să fiu prostit.
Atașez o imagine din aplicația mea de internet banking. Atenție la ce am subliniat cu roșu.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Adica,ce anume este in neregula cu acel cont?
La ce v-ati referit?
Sper că acum s-a înțeles la ce m-am referit. Contrar celor afirmate, contul respectiv există și e în LEI.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.06.2012, 09:49:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu te mai agita asa, erau niste chestii de lamurit, s-au lamurit.
Oarecum..
Oarecum.... Ce si ce....
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.06.2012, 09:49:45
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Dragos,
Se afiseaza in RON deoarece contul tau este in RON. Seteaza-ti transfer din cont de euro si iti va afisa in euro. Iar jos te avertizeaza pe tine sa nu trimiti decat in conturi de RON, dar nu spune ca se ingrijesc ei de asta. Sunt informatii presetate. Calculatorul nu a verificat (inca) cotul de destinatie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.06.2012, 09:51:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Plecând de la postul nr. 5 din topic:

și văzând acest post:

poate vi se pare de bun simț întrebarea mea de mai jos:

Atașez o imagine din aplicația mea de internet banking. Atenție la ce am subliniat cu roșu.
******

Sper că acum s-a înțeles la ce m-am referit. Contrar celor afirmate, contul respectiv există și e în LEI.
Eu nu ma pricep la treburile astea chiar deloc. Nu stiu ce sa va spun.
Mai bine trimiteti prin mandat postal.

Dar aceasta problema ar trebui clarificata de doamna Bogman, mai ales ca nu dansa a fost cea care a postat numarul contului si nici nu a intervenit pe forum sa-l confirme.

De asemenea doamna Bogman ar trebui sa mai clarifice unele lucruri, care au creeat suspiciune sau neincredere in randul celor care s-au interesat de cazul dansei si care ar fi dorit sa ajute:

* pe internet in diferite locuri apar postari ale dansei, am primit link-uri, in care vorbeste despre faptul ca sotul este somer, sau fara servici cum precizeaza dansa in raspuns (edit), despre faptul ca a cerut sau primit ajutoare, etc. care, puse cap la cap cu ceea ce a afirmat aici, nu se potrivesc
* au fost useri care au solicitat o dovada a tratamentului care i se face fetei (reteta medicala, scrisoare medicala)
* altii au cerut chiar detalii privind medicatia, probabil in ideea de a contribui direct cu medicamente

Daca doreste ca lumea sa fie intelegatoare si sa o ajute, ar trebui sa aduca aceste clarificari cu mare onestitate si cat mai curand si sa nu se supere ca se cer aceste lamuriri.
Intelegem ca situatia dansei este una dificila, nimeni nu-si doreste sa fie in aceasta situatie.
In aceeasi masura si dansa trebuie sa inteleaga si sa priveasca cu obiectivitate aceste aspecte si sa procedeze in consecinta.

Last edited by Adriana Cluj; 13.06.2012 at 15:14:38.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.06.2012, 09:57:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dragos,
Se afiseaza in RON deoarece contul tau este in RON. Seteaza-ti transfer din cont de euro si iti va afisa in euro. Iar jos te avertizeaza pe tine sa nu trimiti decat in conturi de RON, dar nu spune ca se ingrijesc ei de asta. Sunt informatii presetate. Calculatorul nu a verificat (inca) cotul de destinatie.
Ai idee despre ce vorbești, sau am parte de o interpretare "scripturistică" a postului meu anterior?
Până să ajung la imaginea pe care am postat-o, am ales:
1. Ordin de plată în lei
2. Verificare IBAN
și am ajuns unde se vede.
Știu sigur (scrie prin help-ul ei, și am constata-o pe pielea mea) că aplicația verifică IBAN-ul ÎNAINTE de a mă lăsa pe mine să completez datele necesare transferului de bani.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.06.2012, 09:58:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Dar aceasta problema ar trebui clarificata de doamna Bogman, mai ales ca nu dansa a fost cea care a postat numarul contului si nici nu a intervenit pe forum sa-l confirme.
Păi tocmai d'aia am întrebat și eu: "al cui este contul respectiv"?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17