Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 29.08.2012, 22:53:43
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Raspund

AM facut in mai multe rinduri transfuzii dar se pare ca in urma hemoragiei digestive ,a pierdut mult singe si mi sa recomandat de un neurolog ca asta este cea mai buna solutie sa se refaca anemia ,si in caz ca mai trebuie repetat acest tratam,ent se poate repeta in interval de citeva luni daca merg treburile asa cum se asteapta de la aceasta fiola atunci nu mai va fi nevoie numai peste un an.Miine merg la hematologie sa vb cu o doctorita sa vad mai multe detalii.Rebecca este si acum in acest moment sub perfuzie ptr ca azi a avut tensiune de 5 cu 7 si tot timpul anemia ii provoca stare de somnolenta si dureri musculare insotite de spasme puternice ale membrelor,...cam atit pot sa va spun deocamdata .miine voi sti mai multe sa va informez ,va multumesc ptr interesul cu care m-ati surprins,...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #202  
Vechi 30.08.2012, 00:30:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
AM facut in mai multe rinduri transfuzii dar se pare ca in urma hemoragiei digestive ,a pierdut mult singe si mi sa recomandat de un neurolog ca asta este cea mai buna solutie sa se refaca anemia ,si in caz ca mai trebuie repetat acest tratam,ent se poate repeta in interval de citeva luni daca merg treburile asa cum se asteapta de la aceasta fiola atunci nu mai va fi nevoie numai peste un an.Miine merg la hematologie sa vb cu o doctorita sa vad mai multe detalii.Rebecca este si acum in acest moment sub perfuzie ptr ca azi a avut tensiune de 5 cu 7 si tot timpul anemia ii provoca stare de somnolenta si dureri musculare insotite de spasme puternice ale membrelor,...cam atit pot sa va spun deocamdata .miine voi sti mai multe sa va informez ,va multumesc ptr interesul cu care m-ati surprins,...Doamne ajuta
Doamna Margareta, eu nu va pot ajuta cu bani intrucat nu am nici un venit deocamdata, insa pot sa va spun ca ati facut bine cerind ajutor aici pe forum. Spun asta deoarece am cerut si eu candva ajutor material si oamenii care au posibilitati materiale cat de mici (iar unii chiar au venituri mici) s-au dovedit foarte saritori, slava lui Dumnezeu! Din mare necaz am iesit cu ajutorul crestinilor de pe acest forum, Dumnezeu sa-i ocroteasca si sa-i rasplateasca!

Asadar, sunt sigur ca aceia care au o minima posibilitate sa va ajute, va vor ajuta. Si iarasi stiu ca aceia care nu au venituri dar au o inima de om adevarat in ei, se vor ruga fierbinte pentru dvs. si pentru Rebecca.

Domnul sa va ocroteasca! Domnul sa va dea curaj! Domnul sa aduca sanatate si pace sufleteasca in viata dvs. si a copilei care sufera! Domnul sa ne dea nadejde! Domnul sa ne miluiasca pe toti! AMIN+
Reply With Quote
  #203  
Vechi 30.08.2012, 01:31:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiadcd Vezi mesajul
Doamne ajuta ! D-na Bogman, daca anemia fetitei dvs este asa severa de ce nu i se fac transfuzii de singe? Vorbiti cu medicii hematologi.
Exact..tratamentul cu fier injectabil este recomandat doar daca anemia are ca si cauza principala deficienta de fier.

Ori, in cazul ei nu doar fierul este problema, neavand o alimentatie naturala s-ar putea sa-i lipseasca multe alte "ingrediente" necesare pentru refacerea globulelor rosii.

Calea cea mai rapida in acest caz pentru refacerea sangelui ar fi, cred, transfuzia.

Si sa ajungeti cat mai rapid la o alimentatie naturala.

De ce nu cereti si o alta parere si de la un alt doctor?

Ar fi pacat de efortul care l-ati depus pana acum sa i se ofere doar un paleativ costisitor..
Reply With Quote
  #204  
Vechi 30.08.2012, 01:45:39
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Anemia care apare in urma hemoragiilor cronice este o anemie feripriva care se trateaza cu fier. Daca hemoragia este acuta cu pierderi mari de sange se trateaza cu transfuzii pentru reumplerea patului vascular, pentru refacerea volemiei. Insa nu trebuie abuzat apoi, transfuziile nu-s ca paracetamolul sa le primesti tot timpul fara control. Exista riscul de a face apoi o leucemie limfocitara cronica sau anumite tipuri de limfom non-Hodgkinian. Deci nu-i de glumit. Nu-i indicat sa-si dea cu parerea cei neavizati in astfel de probleme.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 30.08.2012, 08:41:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

In paralel este importanta si o cura cu vitamina C,care sa ajute la fixarea fierului.
Doamne ajuta,doamna Margareta,voi cauta si eu sa mai promovez anuntul dvs,poate reusim sa va ajutam!Sanatate multa fetitei!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #206  
Vechi 30.08.2012, 13:18:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai am o intrebare:
Pana la urma fata a fost operata la stomac?
Pentru ca daca nu se opreste acolo hemoragia, nu se poate rezolva nici anemia si va fi mai rau.
Si de la ce i se trage aceasta hemoragie? Nu mananca sau ce se intampla?
Intreb pentru ca poate se pot lua masuri sa nu mai apara astfel de probleme.

Si ar trebui depuse acte la Ministerul Sanatatii. Si ei ar trebui sa ajute cumva material/financiar si eventual sa elibereze formularul pentru tratament in strainatate.

Da, o pagina de internet ar fi buna, ca poate mai citesc si altii, chiar de alte credinte, dar cu bani si pot ajuta, sau chiar medici care ar ajuta-o gratuit.

Si da, si eu sunt de parere ca este de nevoie si de parerea altor medici, pentru ca daca nu s-a facut inca operatia si medicul spune, ceea ce a scris d-na Bogoman mai sus, atunci...n-am cuvinte.

Nu stiu care este prognosticul la un astfel de diagnostic. Exista oameni paralizati care traiesc mult. E vorba numai de anumite complicatii care pot apare.

Un articol la ziarul local ar ajuta mult. Poate ca se gasesc posibilitati de serviciu pentru tatal si fratele. Cine sta prin zona, scrieti la ziar.

Si pentru numele lui Dumnezeu - trebuie facuta urgent operatia. Transfuzia nu ajuta. Pe o parte se pune sange, pe alta se pierde? Nu se poate. Mergeti cu ea la Bucuresti macar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #207  
Vechi 30.08.2012, 18:46:55
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Raspund

Azi am fost cu ea la hematologie si s-au facut mai multe investigatii ,dar nu este necesar transfuzie de singe este nevoie de acest ser ptr. ca este un ser care reconstruieste globulele rosii ,Rebecca are hemoglobina 6 si ar fi nevoie decel putin 7-8 In urma acestui ser se va incepe reconstructia celulelor rosii,Exact asa am scris cum mi-a spus doctorul de la hematologie ,au incercat ei sa dea telefoane pe la casa de asigurari dar cereriile sunt multe si se aproba anevoiosi.Deci asta este cea mai buna solutie ,combinat cu hidrocortizon se prepara o perfuzie si se repeta cel putin odata inca la o saptamina mai apoi depinde de rezultatul singelui ,a hemoglobinei si se mai repeta la nevoie,....asta am rezolvat azi,...as vrea din suflet sa fie bine sa pot sa o ajut cu multe indicatii ce le-am primit ,din pacate trebuie sa tin cont de sfatul celor care se pricep si sunt de meserie IN ceeace priveste hemoragia digestiva nu este nici o problema aia sa rezolvat cu tratamentul si cu regimul alimentar ,insa a ramas f anemica ,si neprimind un tratament mai bun de tratarea anemiei ,Rebecca sufera acum de anemie cronica Daca in cel mai scurt timp nu este tratata ,poate sa se produca Leucemie,..Doamne ajuta
Reply With Quote
  #208  
Vechi 31.08.2012, 13:07:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Azi noapte mi-a mai venit o idee:
Exista revista Formula AS, care este citita in toata tara si chiar si in strainatate.
Ei se ocupa si de ajutorarea unor cazuri deosebite. Aduna fonduri si le repartizeaza la cei care au nevoie. (Fundatia Formula AS)
La rubrica "S.O.S Cazuri de extrema urgenta" se poate scrie si solicita ajutor.
Din cate am inteles revista solicita copie dupa actele medicale doveditoare.

http://www.formula-as.ro/2011/955/s-...-urgenta-13364

http://www.formula-as.ro/2011/955/s-...rmula-as-13363

Asta este un exemplu.

Adresa redactiei:
Str. Av. Nicolae Drossu, Nr. 16, Etj. 1, Apt. 3, Sector 1, Bucuresti

Putem sa scriem asa:

"O mama eroina are nevoie de ajutor

Pe un forum crestin am aflat o femeie minunata care are mare nevoie de ajutor pentru fiica ei bolnava. Mama nu a indraznit sa vina sa ceara, dar cazul a fost publicat pe forum de o crestina care l-a cunoscut. Acum va scriem si dumneavoastra in speranta ca multi vor citi si vor putea ajuta intr-un fel sau altul.
D-na Margareta Bogman a ingrijit vreme de 33 ani pe fiica sa bolnava de tetrapareza,..... cu mult devotament. Pe langa aceste boli, mai apar probleme neprevazute. In ultima vreme Rebecca a suferit o hemoragie digestiva care a dezechilibrat-o mult si a produs o grava anemie.
Situatia materiala a familiei este f.precara.
Sotul si fiul doamnei Bogman nu mai au loc de munca din motive economice.
Rebecca are nevoie urgenta de medicamente pentru anemia puternica efect al hemoragiei digestive, de materiale pentru higiena (pampersi pentru adult...), alimentatie corespunzatoare.
Poate cineva din Baia Mare poate oferi loc de munca sotului si fiului.
Bani se pot dona in contul......
Adresa doamnei Bogman este.....

Va multimim anticipat."

Cine poate (din tara), va rog sa completati si eventual sa modificati cum va place anuntul si sa-l trimiteti la adresa redactiei.

Dumnezeu ne va auzi rugaciunile si o va ajuta pe d-na Bogman.
Vom mai gasi solutii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #209  
Vechi 31.08.2012, 13:16:21
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit da asa sa fie

Da asa se trateaza o situatie limita cu care D-zeu ne incearca ,...cu intelegere si mingiierea sufletului ranit al unei mame care sta ingenuncheata zile ,nopti si mereu la capatiiul copilului in care a investit atita daruire .....Multumesc bunului D-zeu si Maicutei Domnului ca mi-a trimis in viata asemenea oameni care-mi inteleg suferinta ,...D-zeu sa fie cu noi mereu cu noi toti ,......as fi bucuroasa ,daca ar fi posibil sa fiu ajutata Ce se intimpla in familia noastra este pe termen lung deacuma incolo si nu cred ca se va rezolva prea curind ,desi as vrea sa nu fie asa ,...D-zeu sa va dea gindul cel bun si incercati voi ,cu ajutoru ,lui ISUS sa ma ajutati ,ptr ca eu nici nu stiu cum sa procedez ,si nici nu prea am timpul necesar,fiind foarte ocupata cu Rebecca,...multumesc ,..Doamne ajuta
Reply With Quote
  #210  
Vechi 01.09.2012, 15:54:11
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Rugaminte,....

Da-mi Doamne smerenie si ravna si curatie sufleteasca si trupeasca si ganduri bune si puterea de-a face fapte placute Tie, ca sa merg pe calea mantuirii, sa-mi aflu numele in Cartea Vietii si sa primesc raspuns bun la infricosatoarea judecata. Rebecca este grav bolnava Doamne tu esti singurul care o cunoaste mai bine ,stiu ca o iubesti ,si ar fi un inger bun si o paza buna linga tine ,dar ai mila de sufletul meu de mama dar mai las-o linga mine ,DOAMNE,...AMIN,
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17