Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2010, 00:01:08
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Inselarea intre soti

Eu cred ca nu se intreaba mai ales pe un forum asa ceva
daca miam inselat nevasta
asa ceva se spune numai la duhovnic sau cuica care te intelege
ai pus o intrebare ispititoare
te rog nu mai posta intrebari intime
eu chiar daca eram casatorit si nu ziceam pe forum asa ceva
imi doresc sa fie ca inainte cei casatoriti drepti si iubitori fata de altul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2010, 00:34:51
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

N-ar fi fost mai bine daca scriai acestea intr-un mesaj privat adresat respectivei persoane? Sau eventual pe topicul despre inselarea sotului?
Care e rostul deschiderii unui nou topic..?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2010, 01:01:50
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Eu cred ca nu se intreaba mai ales pe un forum asa ceva
daca miam inselat nevasta
asa ceva se spune numai la duhovnic sau cuica care te intelege
ai pus o intrebare ispititoare
te rog nu mai posta intrebari intime
eu chiar daca eram casatorit si nu ziceam pe forum asa ceva
imi doresc sa fie ca inainte cei casatoriti drepti si iubitori fata de altul
De ce Ionut,ti se pare "ispititoare"?Cred ca stii ca ,la sfarsit,"nimic nu va ramane nedescoperit".Cum crezi tu ca e mai bine:sa spui ca "eu nu,niciodata" sau sa spui "sa ma ajute Dumnezeu ca eu sa nu cad niciodata in acest pacat".E doar o simpla intrebare,oare e mai bine ca asemenea subiecte sa fie "maturate sub pres" sau sa fie dezbatute,poate invatam unii de la altii cum sa fim mai tari in credinta ,cum sa ne pastram sufletele si casniciile curate.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2010, 06:47:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
De ce Ionut,ti se pare "ispititoare"?Cred ca stii ca ,la sfarsit,"nimic nu va ramane nedescoperit".Cum crezi tu ca e mai bine:sa spui ca "eu nu,niciodata" sau sa spui "sa ma ajute Dumnezeu ca eu sa nu cad niciodata in acest pacat".E doar o simpla intrebare,oare e mai bine ca asemenea subiecte sa fie "maturate sub pres" sau sa fie dezbatute,poate invatam unii de la altii cum sa fim mai tari in credinta ,cum sa ne pastram sufletele si casniciile curate.
Este o intrebare delicata si este firesc ca nu toti sa simta sa fie atat de deschisi incat sa raspunda la ea.
Cauzele pentru care se poate ajunge la inselare sunt multiple si nu suntem feriti de aceasta isipita nici barbatii si nici femeile.
Daca ambii soti ar avea in vedere ca relatia de iubire dintre ei este ca o floare ce zilnic trebuie udata si ingrijita,atunci nu am mai vedea atatea divorturi,familii chinuite,oameni ce traiesc sub acelasi acoperis ca doi straini sau mai rau,ca doi dusmani.
Viata spirituala,pastrarea vie a flacarii iubirii si pasiunii ce i-a unit pe cei doi,atentia fata de celalalt,dar si fata sine (nu inseamna ca odata intrat intr-o relatie sau casnicie sa uiti de tine,sa iti anihilezi personalitatea si sa te pierzi in persoana celuilalt,pentru ca asta nu poate duce decat la destramare mai tarziu,pt ca devine o relatie de dependenta si nu una de iubire) comunicarea,respectul,inlaturarea monotoniei sunt niste "ingrediente" ce cimenteaza si mentin relatia in timp.
Din pacate,multi cand se adancesc intr-o relatie uita de aceste lucruri,devin indolenti visavi de legatura cu partenerul si chiar fata de ei insisi,se axeaza mai mult doar pe copii, cariera,latura materiala a vietii.Bineinteles ca si acestea sunt lucruri importante de care sa ne preocupam,insa nu ne putem astepta sa fie suficient pentru a mentine o relatie de cuplu.
Fisurile nu se produc peste noapte,ci in timp,iar atunci cand unul din parteneri ajunge sa insele sau sa il paraseasca pe celalalt,deja s-a atins un apogeu intr-o letargie traita in doi,in care doar unul sau nici unul nu lupta pentru relatie.
Este ca o calatorie cu doi oameni intr-o barca:daca nici unul nu da la vasle,stagneaza,daca doar unul va vasli, la un moment dat il vor lasa puterile si va renunta,daca ambii vaslesc insa in directii diferite, vor risca sa se rastoarne,singura modalitate pentru a face calatoria fiind sa vasleasca amandoi si in aceasi directie!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 25.11.2010 at 07:03:20.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2010, 10:57:19
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

De ce sa fie delicata intrebarea ? A ? Treaba'i simpla, ori ii laie ori ii balaie...adicatelea ori ai sazut cuminte, cumintel (cumintica), ori ai dat cu mamaliga'n geam, bre...
Io zic ca intrebarea ar putea sa sune altfel, si anume :
Daca inca nu ti-ai inselat sotu'/sotia, iti pare rau bre ca inca nu ai comis'o pe fapta abominabila ?
Iti vine asa cate odata, sa iti inseli sotia/sotu' ? Daca da, de ce ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2010, 13:46:46
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Talking

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
De ce sa fie delicata intrebarea ? A ? Treaba'i simpla, ori ii laie ori ii balaie...adicatelea ori ai sazut cuminte, cumintel (cumintica), ori ai dat cu mamaliga'n geam, bre...
Io zic ca intrebarea ar putea sa sune altfel, si anume :
Daca inca nu ti-ai inselat sotu'/sotia, iti pare rau bre ca inca nu ai comis'o pe fapta abominabila ?
Iti vine asa cate odata, sa iti inseli sotia/sotu' ? Daca da, de ce ?
Very funny...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Rugaciune la moartea unuia din soti mihele_m Intrebari utilizatori 4 26.05.2010 22:49:33
Din inselarea numita "parere" au aparut Iustin32 Secte si culte 0 28.09.2008 18:39:49
intre cer si pamant floaredecolt Generalitati 1 31.03.2008 13:24:00
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09